Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii -64-


Recommended Posts

stiu ca atunci cand sangerarea era maro era de bine,ca sa zic asa. Doctora spunea ca e sange vechi si ca e bine ca il elimin,daca era rosu nu era bine,era o sangerare noua si trebuia sa vada de unde vine.Sfatul meu este sa stai numia la pat si la 6 sapt de sarcina tb sa se auda inimioara copilului. la mine cand a aparut hematomul am avut mai intai o sangerare rosie,asa ca poate e bine.Am luat no-spa cate 2 pe zi de 40 mg pt dureri de burta,no-spa calmeaza eventualele contractii ale uterului. Era sa uit: pt sangerari mi-a dat si utogestan la inceput cate 2/zi de 200 iar mai tarziu am ajuns la 6/zi de 200. Dar toate astea numai dupa ce am fost consultata de medic si faceam eco o zi da una nu la inceput
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

adina 28 activeaza-ti mesageria privata ___________________________________________________________ FVL-heterozigot, MTHFR (A1298)-heterozigot, antitrombina III - deficit 3 sarcini oprite in evolutie: 13 s, 6 s, 9 s Tratament pregatitor recomandat: Thrombo Ass de 100 mg - 1/zi, Magne B6 3/zi, Femibion 1 - 1/zi, Vitamina C 200 mg/zi, Ulei de peste cu vitamina D - 1/zi, Metformin - 1/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

balanta iti multumesc foarte mult. Mi-am notat tot. Da, vreau sa fac antifxa-ul inaintea punctiei, pentru a-mi demonstra mie ca doza este potrivita. De fapt planul este asa: Inainte cu o zi de a face pregnylul, in seara respectiva, la ora 19:00, nu mai fac clexanele, ci ma trezesc la 5:00 dimineata, ma injectez, fac dus si ma duc spre Fundeni unde recoltez antifxa-ul, proteinele c si s si homocisteina. In seara aceste zile fac si pregnylul, dar nu mai fac clexanele, astfel incat sa intru linistita la punctie. daca fac punctia dimineata, seara fac si progesteronul injectabil si pot sa fac si clexanele, a doua zi repetand faza cu Snjectatul la 5 dimineata si analizele de la fundeni - ca aici cred eu ca va fi nevoie de suplimentarea clexanelui. Daca punctia nu va fi dimineata, aceasta analiza pica, deoarece nu ma pot injecta cu clexanele la mai putin de 10-12 ore de la punctie...ca mi-e teama. sar'na mult pentru raspuns...de climen intrebam, c-ar fi fost bine sa fac analizele cand aveam toti hormonii in organism[pup] PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite "Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Musette si eu am avut sangerari la inceputul sarcinii. Prima chiar dupa primul beta, apoi la fiecare 7 zile - dar putin. Dupa vreo 4 saptamani s-au oprit. Eu eram dupa FIV - spun asta pt ca spui ca si tu ai ovulat pe ambele ovare, si am ajuns sa cred ca eliminam ceva chisturi (ovocite care nu s-au maturizat pana la punctie si au ramas pe ovare). La prima eco unde am ajuns de durere (nici nu stiam de sarcina), ovarele mele erau acoperite de un strat de chisturi mici. Ma gandesc ca poate rupandu-se de pe ovare si fluxul sangvin fiind destul de "diluat" de la Clexane (eu faceam de la ovulatie)...au dus la sangerari; sau cum le spui tu, maroneli. Iar dureri....maiculita sa te tii!!!! Orice faceam aveam dureri; daca ma intorceam de pe o parte pe alta, daca stranutam/tuseam/oftam; mersul devenise dificil de-a binele pentru ca aveam senzatia ca fiecare pas este o zgaltaitura. M-am simiti atat de rau, incat m-am dus la doctor pe la 7 saptamani - la 3 saptamani de la ultimul Beta Hcg. Eram atat de sigura ca vestile nu vor fi bune, incat pe sotul meu nu l-am lasat sa intre cu mine. Si cand colo...primul lucru pe care l-am vazut a fost ceva ce se zbuciuma pe ecran, inimioara puiului meu. Relaxeaza-te cat poti, fii optimista. De griji vei avea parte toata sarcina dar nu trebuie sa ne lasam conduse de ele. Bucura-te de puiutul tau! MTHFR C667C heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Factor II heterozigot; Tratament Clexane 0,4/zi, Femibion 1, Magne B6, Acid folic + complex B, Cetebe, Aspenter 1/zi,
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adina 28 nu merge..zice ca nu exista utiliz cu acest nume. Lasa-mi o adresa de email sa-ti trimit acolo! ___________________________________________________________ FVL-heterozigot, MTHFR (A1298)-heterozigot, antitrombina III - deficit 3 sarcini oprite in evolutie: 13 s, 6 s, 9 s Tratament pregatitor recomandat: Thrombo Ass de 100 mg - 1/zi, Magne B6 3/zi, Femibion 1 - 1/zi, Vitamina C 200 mg/zi, Ulei de peste cu vitamina D - 1/zi, Metformin - 1/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

irina ca sa ii dai PM faci click la o postare de-a ei anteriora unde scrie PM cu rosu. --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 IA mai 2011 Medlife - nereusita Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui tonirro
Musette si eu am avut sangerari la inceputul sarcinii. Prima chiar dupa primul beta, apoi la fiecare 7 zile - dar putin. Dupa vreo 4 saptamani s-au oprit. Eu eram dupa FIV - spun asta pt ca spui ca si tu ai ovulat pe ambele ovare, si am ajuns sa cred ca eliminam ceva chisturi (ovocite care nu s-au maturizat pana la punctie si au ramas pe ovare). La prima eco unde am ajuns de durere (nici nu stiam de sarcina), ovarele mele erau acoperite de un strat de chisturi mici. Ma gandesc ca poate rupandu-se de pe ovare si fluxul sangvin fiind destul de "diluat" de la Clexane (eu faceam de la ovulatie)...au dus la sangerari; sau cum le spui tu, maroneli. Iar dureri....maiculita sa te tii!!!! Orice faceam aveam dureri; daca ma intorceam de pe o parte pe alta, daca stranutam/tuseam/oftam; mersul devenise dificil de-a binele pentru ca aveam senzatia ca fiecare pas este o zgaltaitura. M-am simiti atat de rau, incat m-am dus la doctor pe la 7 saptamani - la 3 saptamani de la ultimul Beta Hcg. Eram atat de sigura ca vestile nu vor fi bune, incat pe sotul meu nu l-am lasat sa intre cu mine. Si cand colo...primul lucru pe care l-am vazut a fost ceva ce se zbuciuma pe ecran, inimioara puiului meu. Relaxeaza-te cat poti, fii optimista. De griji vei avea parte toata sarcina dar nu trebuie sa ne lasam conduse de ele. Bucura-te de puiutul tau! MTHFR C667C heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Factor II heterozigot; Tratament Clexane 0,4/zi, Femibion 1, Magne B6, Acid folic + complex B, Cetebe, Aspenter 1/zi,
tonirro, iti multumesc din suflet pentru sfaturi. Incerc sa ma linistesc, mai ales daca spui ca si tu ai avut dureri asa de devreme. Sunt un pic in panica pentru ca am senzatia ca multi bajbaie cand aud de trombofilie. Traiesc cu impresia ca si celelalte doua sarcini puteau fi salvate... daca stiam macar eu mai multe. De aceea vreau sa inteleg eu in primul rand mai multe despre mutatia asta si consecintele ei si sa lupt pentru puiul meu. In rest, ii pun muzica clasica, il mangai si ma gandesc ca peste 8 luni ne vom intalni fata in fata.[pup] MTHFR C677T - homozigot si PAI 4G/5G - heterozigot. 2 avorturi spontane - 5s in 2010 si 4s in 2011 [gravired] in 4+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...