Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulgusori de nov-dec2009(37)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui cristinica09
Buna seara si de la mine....dar nu prea buna. Astazi am fost la pediatra pentru masurat,cantarit de 3 lunite si banditelul meu a luat in greutate doar 530 gr fata de 1200 gr luna trecuta.Lungimea de 63.5 m.I-am spus dr ca in ultimul timp mananca mai putin... in jur de 90-120 gr de lapte praf si nu cu pofta cu care manca inainte, ca-i tremura careodata barbita,asa ca in concluzie mi-a dat sa-i fac analize.Urocultura,hemoleucograma calciu total si ionic si sideremie.Maine mergem la medlife pentru recoltare...am niste emotii...[q] Am intrbat dr si despre diversificare si mi-a spus sa incep cu suc de fructe dar i-am spus ca nu incep acum si ca ma citit ca mai nou diversificarea incepe la 6 luni si mi-a spus ca doar la copiii alaptati natural...asa ca sunt intr-o mare dilema[bang] Linia de pe burta la mine s-a estompat destul de bine iar parul imi cade rau de tot...sper sa nu raman fara[:I] [pup]
Vezi ca exista Medlife si in incinta Budimexului , daca ati este mai aproape....si nu se sta la coada [ruga] sa fie bine banditzelul [mamica] fericita de [url="http://picasaweb.google.com/home"][copil]ranjita delicioasa [/url] Maya Andreea , din data de 6-oct-2009[olala] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=145097"]Povestea nasterii printesei cu ochi albastri[/url] [url="http://www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q"]Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

mai dragelor,pe mine inca nu m-a palit somnu' si ,in consecinta forumesc...aveam eu asa un feeling ca ati mai umplut ceva "sheet"-uri.[:D] Monis draga cu draga inima am sa va informez cum decurge 'procesul' la noi ...inainte sa incerc marea cu degetul ,cred ca am sa mai dau o tura la pediatra la care am fost pt un "check-up" ,asa pt linistea mea ...mi-a placut atitudinea ei vizavi de subiect;am intrebat clar :diversificare pe cand?(mai ales ca noi suntem prematuri si nici nu suntem niste dolofani ),raspunsul a fost la fel: 6luni..vreau sa vad ce zice..[pup] Ionela tare mama ta!!! (deci cu ea semeni asa plina de hotarare[;)] )[pup] broscutza la mine ,Linea nigra e abia perceptibila ..si a fost destul de pronuntata.. ANCUTZA [pup]pt info legat de dintisori... Adriana pot sa fie si "rusii"..prietena mea ,care alapteaza exlusiv si are bb de 4 luni deja se "bucura" de venirea lor.. EVY la noi temperatura e in jur de 22-23 grade ,doar la baita faceam mai cald in camera...si al meu pitic a fost chiar "pitic",dar nu am avut probleme de sanatate (era si este imbracat doar cu body si pantalonasi cu picior ,fara caciulita) Raluci imi pare rau ca aveti unele problemutze; in alta ordine de idei, mi-a placut articolul legat de temperatura ,dar....si suvitele tale!!![olala] cristinica09 succes maine la analize,sa scapati cat mai uosr si rezultatele sa fie bune; apropo de diversificare,pediatra la care merg eu recomanda pana la 6 luni DOAR lapte ,indiferent daca e Lm sau Lp ...deci cate bordeie,atatea obiceie..plus ca exista si situatii speciale.... DYMOMO bine ca ne-a folosit..ca eu eram pe punctul de a trece la "next level"[:)] Ralu legat de Debridat , se poate folosi suspensia in termen de 30 zile..ca durata ,mai mult..din cate am citit..[pup]sa aveti cat mai putine efecte adverse dupa vaccinuri.. Smaranditza bine ai revenit si sa va fie de bine iesirea!!! Lili.a mie chiar imi esti draga si postarile tale ma binedispun mereu...asa ca ,da-i bataie ..nu mai sta ascunsa ,ca la odisee (sper ca nu incurc borcanele) [pup] Am copt o ditamai "placinta" (XXL ,ca la pizza[:-)))]) ,am si obosit tot scriind ..asa ca ma pot retrage incetisor spre patuc... Va[pup] fara exceptie!! P.S SHTEPHY pe unde esti ?! mi-e dor de tine... scuzati eventuale erori ..nu ma mai simt in stare sa editez.. miany fericita mami de DAVID ANDREI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza de la un Mateiutz care implineste 4 luuuni. Yuuupiii Sa va cinstesc cu 44 de pahare de ceai de lactatie, asa , ca dupa mucenici?[ce ma enerveaza ca nu avem emoticonul ala care rade in barba] Samarandita chiar ma intrebam ieri ce mai faci cu greva foamei la Timi. Inteleg ca sa rezolvat. Lili-permite-mi o dulcegarie, ca tot m-am infruptat virtual din gauffra lui Remus de raluci si real din mucenicii de la mama de Coque: mie imi place umorul tau.[:I]. Ralu_Seby- Sa stii ca si eu aveam piticu asta cu fontanela deprimata: Mi-a zis o tanti doc ca fontanela deprimata e deprimata rau, adica concava, [:D], nu doar asa un pic infundata. SI ca deshidratarea survine dupa multa privare de lichide sau cateva zile de diaree severa. Pup u din iglooul meu. VREAU PIMAVARAAAAAA! mami de bebe MATEI (10.11.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata ! Fetelor imi vine sa [q] Mihai de 5 zile are colici incep dimineata si sfarsesc spre seara si numai in brate vrea imi rupe mainile si spatele avand peste 7 kg. Am si eu o intrebare: ai vostri fulgusori cand au colici dau afara din lapte? Noi dam afara nu o cantitate mare cred ca e si din cauza ca ne agitam in brate pe toate partile pana gaseste o pozitie si apoi se linisteste. Si am observat ca de cand avem colici, dupa o pauza de 2 sapt si eram bucuroasa ca am scapat, nu prea avem vanturi sunt zile cand nu il aud deloc sa faca. Seara ii trece asa intr-o secunda numai il vad ca zambeste si chef de joaca ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic. In rest mananca tot cu o pofta mare si chiar dormim peste zi. A si ce am mai observat incep imediat dupa ce papa lapte. ALI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! [cafea] de la mine pentru toata lumea! Bun! Sa raspund Ralucai (ralu_seby) cu privire la Debridat. Noi am folosit in luna a doua si la inceputul lunii a 3-a. Mie medicul mi-a zis sa nu ii dau mai mult de 5 ml(vezi ca scrie pe masura) pe zi, timp de 3 zile pe saptamana. Eu ii dadeam 2.5 ml seara si 2.5 ml dimineata. Si-a reglat apoi singur tranzitul intestinal. Sa nu tesperii daca la inceput copilul va avea scaune mai dese si mai putin, cantitativ...asta nu e o reactie adversa ci o etapa a reglarii tranzitului intestinal. Dupa ce ii dai 3 zile pe saptamana, ia o pauza si mai dai saptamana urmatoare. Eu recunosc ca pe mine Debridatul m-a ajutat f mult atat cu privire la colici cat si la scaunul lui Rares. Dar nu trebuie exagerat!De asemenea un [pup] pentru cuvintele frumoase.Multumesc Monis, da unele poze is din alea mai vechi. Nu stiu ce sa ii fac la aparat sa mearga mai bine de atat. Poate doar sa cumpar unul nou, dar deocamdata nu e inclus in buget![flo] La noi e aceeasi treaba cu somnul... Ancutza si Simina votat si de la mine![:D]
Lavinia, cea mai fericita [mamica] de [copil] [url="http://picasaweb.google.com/laviniablaga"]Rares Cristian[/url], un [*] grabit!
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=146327"]NASTEREA UNUI FULGUSOR GRABIT[/url]
[url="http://lb1f.lilypie.com/Y6Kop2.png"]RARES CRESTE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui raluci_b 6. Sucul de fructe nediluat [red](sucul de portocala mai ales)[/red] – poate fi prea acid pentru bebelusi. Asteapta pana cand bebelusul a implinit macar 6 luni si apoi dilueaza sucul cu apa.
Raluci am citit mesajul tau [:D] Mami de [copil]Iulia Emanuela 26.11.2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu mai am o intrebare stupida: deci: incepi cu o lingurita de ce-o fi ea, legume, fructe. (la cereale nu incepi tot cu o lingurita? - adica se considera ca p-astea le tolereaza bine orice bb?). tot cresti doza la 2, 3, 7 lingurite, pana ajungi la 25-30 lingurite (x 5 grame)- ca sa suplimentezi o masa- de 100-150 grame. Intre timp, nu mai bagi si leguma la o alta masa, corect? Adica nu ii bagi o lingurita de fructe dimineata si o lingurita de legume la pranz, ca te zapacesti de tot. Bine, eu intreb de teorie, ca si eu am de gand sa ii dau intre mese, si sa incep foarte incet, ca nu ma grabeste nimeni. Totusi, daca el rade din prima 30 de lingurite, pot sa consider ca se trece la alta legula, fruct? Mi se pare prea rapid. Daca vrea mai mult de o lingurita in prima zi, ii dau? Aaaa, eu mai am o problema existentiala: cum cantaresc copchilu', ca mai are un pic ci nu mai incape in cantar, adica ii ies fundu'/ capu'afara. Presupun ca scoatem dracia aia de suport si il asezi in fndulet direct pe cantar? EI vezi, d-aaia nu tb sa am cantar in casa. E profunda si complexa problema,v-am spus? mami de bebe MATEI (10.11.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui dienutze Vorbeati de semne cu care ati ramas dupa nastere...hm.. eu am par pe burta!!! Am tot sperat sa dispara...in curand o sa fie mai des decat cel de pe cap, la ritmul in care pica ultimul [alcool] A mea fata fornaie ingrozitor dimineata la trezire. Ii aspir mucutii, desi nu prea are, si inceteaza. Nu inteleg de ce si de unde. I-am zis pediatrei si mi-a raspuns: o sa treaca! Mai pateste careva asa??
Si eu cred ca daca as aduna tot parul care imi cade in perioada asta sigur mi-as face o peruca veritabila pentru batraneti mai chele... La fel si Iulia fornaie. La mine cred ca e din cauza ca nu am umidificator in camera, nu stiu daca tu ai. Oricum si eu ii aspir... Mami de [copil]Iulia Emanuela 26.11.2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...