Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim azi pentru pitici (14)


Recommended Posts

Da, m-am uitat si eu Cygni, intr-adevar nu merita riscul. Poate poti sa ma ajuti si cu o idee atunci: ce peste fara oase proaspat si fara oase sa ii dau? Eu ii cumparam salau tot de la supermarket dar am avut de 2 ori surpriza sa se imputa la mai putin de 24h dupa ce il cumparam (desi pe el scria ca are termen de garantie inca o saptamana)..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 159
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui moonchild
Da, m-am uitat si eu Cygni, intr-adevar nu merita riscul. Poate poti sa ma ajuti si cu o idee atunci: ce peste fara oase proaspat si fara oase sa ii dau? Eu ii cumparam salau tot de la supermarket dar am avut de 2 ori surpriza sa se imputa la mai putin de 24h dupa ce il cumparam (desi pe el scria ca are termen de garantie inca o saptamana)..
drept sa zic si eu tot salau i-am dat pana la 2 ani, acum are 2,9 i-am mai dat si somon. important e sa gasesti o sursa proaspata, eu cumpar file de salau de la Real si-apoi il portionez si pun la congelator. "Children do not need to be made to learn about the world, or shown how. They want to, and they know how."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu i-am dat baietelului meu pangasius pt ca ii placea foarte mult si in urma cu vreo o luna m-am interesat mai tare in legatura cu acest tip de peste si dupa ce am aflat cat este de toxic, nu i-am mai dat deloc. Se zice ca cel mai bun peste pentru copii este codul, i-am dat si eu de vreo doua ori, dar nu tare-i place, daca-i pun muuuult usturoi, mai merge. si papica de azi la Denis 1,6 ani dimi la trezire- 250 ml lapte 8:00- un mar (l-a mancat singur...era fericit ca-l roade cu tot cu coaja [:)]) 9:00- atunci am mancat eu si a papat si el o felie de cascava si una de sunca de pui si putina painica 12:00- un castronel (cam 250 gr) cu spanac cu sos alb si ou fiert si apoi dat pe razatoare si un Danonino mic dupa (nu prea-i dau, dar i l-a cumparat buni si l-a mancat singur cu lingurita lui [:D]) 16:00- un iaurt Nestle cu caise si o felie de cascaval 19:00- un bol plin cu supa de dovlecel cu piept de pui si zarzavaturi (morcovi, telina, pastarnac) 20:30- 250 ml laptic si nani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lapte simplu la trezire nu a vrut nimic la micul dejun[q] mancarica de fasole si o jumatate de piept de curcan facut la gratar, la pranz ptr cina, i-am improvizat un fel de salata orientala,( cartof fiert, morcov crud, mar,un ou fiert moale, un catel usturoi ras,putina sare si o lingura de maioneza ) alaturi de branza de vaci . urmeaza laptele la nani. Nikole, mami de[url="http://community.webshots.com/user/nikole2910"]Albastrel/Kevin Alexander[/url](4.08.2007) si Albastrica/Luana Maria(1.04.2010) "To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law" Allan Kardec
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denis 1,6 ani dimi la trezire lapte 250 ml 9:00- o feliuta de paine cu branzica Almette cu verdeata, o bucatica de cascaval si o maslina neagra si o cana cu ceai 12:30- un castron plin cu ciorba f groasa de dovlecel cu piept de pui si zarzavaturi (morcovi, telina, pastarnac) si un iaurt mic simplu (ideea e ca-l mananca singur, nu ca i-ar mai fii foame [:D]) 15:00- 200 ml laptic si nani 17:00- vreo 10 stiks-uri [:-@]- de cum le-a vazut ne-a strigat intr-una "co, co, co" adica covrigei [:D] si o bucatica de rulada din cartofi cu cascaval, sunca si ceapa verde 19:30- un castronel (vreo 250 gr) cu spanac cu sos alb si ou fiert dat pe razatoare 21:00- 180 ml laptic si nani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denis 1,6 ani- papa de ieri dimi la trezire 250 ml lapte 9:00- o felie paine cu branzica almette cu verdeata si putina omleta la teflon din ousor de casa 12:00- ciorba de legume cu piept de pui si smantana si o pralina mica [:-@] 15:00- un iaurt Nestle cu caise 18:00- un mar 19:15- mamaliguta cu branza Tnuva cottage si smantana si apoi un Danonino mic ca i-a trebuit sa manance singur [:-@] si la asta are cea mai mare dexteritate [:D] 21:00- 150 ml laptic si nani si azi dimi la 7:30- 180 ml lapte + un bibe de 250 ml la 3:00 [alcool] ca pana nu l-a primit nu s-a culcat la loc[bang] 9:00- un mar curatat de coaja 12:30- ciorba de conopida, morcovi, pastarnac, patrunjel (date pe razatoare..in afara de conopida[:D]) si ficatel de pasare+ o jumatate de "Kinder felie de lapte" 16:00- un iaurt Humana cu banane 19:00- legume cu calcan (la borcanel, ca toata ziua am fost la joaca afara si n-am mai apucat sa-i gatesc nimik), apoi ne-a vazut pe noi mancand ciorba de pui cu smantana si a mai mancat si el o jumate' de portie si apoi asa..ca si capac a bagat doua masline negre [alcool][alcool] 21:00- vreo 100 ml lapte..unde sa incapa mai mult...? si [nani]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri a papt asa: lapte simplu la trezire ou fiert la micul dejun o vanata umpluta cu carne tocata alaturi de salata la pranz shake de maracuja(sa-l mai linisteasca[:D]) innainte de somnul de amiaza pepene rosu la trezire vreo 5 cubulete supa de bostan si o tarta cu pui si crema de branzala cina. shake la nani. Azi a avut pe la 8 cand s-a trezit un shake din jumatate de avocado si o banana. pe la 10 sucul de la doua portocale la pranz are mancarica de spanac cu ou fiert moale apoi avem treaba prin oras, deci cred ca va servi o gustare pe afara, sau un fruct ceva, depinde de cheful lui. Ptr. cina au(sotul si el) pulpe la cuptor alaturi de salata. laptele la nani, simplu sau shake, in fct de cat mananca la cina. Nikole, mami de[url="http://community.webshots.com/user/nikole2910"]Albastrel/Kevin Alexander[/url](4.08.2007) si Albastrica/Luana Maria(1.04.2010) "To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law" Allan Kardec
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denis 1,6 ani a mancat azi asa: dimi la trezire 250 ml laptic 8:00- o banana si a ros de pe un mar cam jumate, apoi o felie de cas si una de sunca de pui 12:30- supa de pui cu multi taietei de casa, un morcov si carne ce-a fiert in supa, apoi un crenvust [:-@] ca ii fiersese mami pt niste musafiri (am fost la bunici la joaca prin curte [olala]) si hop- top si el cum i-a vazut... 17:00- brocolli cu sos alb si carne de vita si un iaurt Nestle cu caise 20:30- 250 ml laptic si nani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikole, sincer nu stiu daca e bechamell neaparat [:I] pt ca eu stiu ca sosul bechamell se face cu unt topit si apoi se adauga faina care se caleste in unt... si apoi se stinge cu lapte... Eu sosul alb il fac asa: amestec o cana de lapte cu o lingurita mica de faina si pun la foc cateva minute pana se ingroasa un pic, apoi adaug o bucatica de unt si dupa ce se topeste, sting focul. Il fac asa ca sa nu prajesc nimic...Asta e sosul alb ce-l folosesc la spanac si brocolli si mai nou si la urzici [:D] Asa ii place muuult spanacul, brocolli si urzicile..si ma bucur ca le mananca si nu risc sa schimb reteta ca poate nu mai papa...[:)] si papica de ieri la noi- o zi de stata numai afara la casa la bunici [olala] dimi la trezire 250 ml lapte 9:00- un iaurt Nestle cu piersici 12:30- un bol mare cu supa de pui cu multi taietei de casa si un morcov si apoi o felie de cascaval 14:30- 100 ml lapte si nani 19:00- un castronel cu urzici cu sos alb (prima data i-am dat) si piept de pui la gratar 20:00- o banana 21:00 200 ml laptic si nani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...