Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim azi pentru pitici (14)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui bunifericita Alternative pentru masa de seara:cred ca ideal ar fi iaurt cu fulgi de ovaz.La inceput e mai greu pana se obisnuieste.Nepotii mei numai asta mananca in fiecare seara si la 2 zile cu un ou fiert foarte moate amestecat in iaurt.In nici un caz iaurt cu fructe.
Draga bunifericita lista mea era cu alternative pentru masa de seara si dimineata . In plus, cred ca depinde de la copil la copil (sau de la stomacel la stomacel) ce poate manca seara. Maia mananca fara probleme iaurtul cu fructe seara.
Citat:
citat din mesajul lui bunifericita
Fetelor ma cam speriati.Mar la microunde.Marul e sanatos asa crud.Microundele sunt cancerigene.E foarte buna diversitatea ,dar depinde ce diversificati.Salamul nu e indicat nici pentru oameni mari.
Eu zic ca nu este cazul sa va speriati. Majoriatea cercetatorilor sunt de parere ca cuptoarele cu microunde nu elibereaza suficienta energie pentru a deteriora materialul genetic al celulelor si, in consecinta, a provoca cancer. Cu atat mai putin in cele 6 minute cat dureaza sa coci un mar la cuptorul cu microunde. Intr-adevar marul crud este mai sanatos dar, exact cum am zis mai sus, depinde de la copil la copil. Maia nu vroia sa manance mar crud iar marul copt la microunde a fost solutia cea mai apropiata de perfectiune (pe ala il manca - era singurul fruct de altfel si nici nu supra-incalzeam bucataria cu cuptorul ). [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 159
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

[hia] Hai sa va zic ce-au papat ai mei azi: Vlad 5,5 ani si Stef 2,2 ani: - dimineata, lapte cu cereale fitness cu fructe uscate [:-@], de-astea a vrut Vlad [:D], Stefu a baut un bibe cu laptic, de vreo 2 saptamani ii dau Zuzu, am terminat cu Milumilul [:)] - pe la 10 au mancat omleta cu ciuperci si sunca de curcan si paine - la 12 cate o nectarina si niste mini-croissante 7 days cu capsuni - la 14, cate un castronel cu supa de curcan si 2 galusti (Vlad a basculat inaite si un pumn cu capsuni, apoi dupa supa o lingura mare cu inghetata) - la nani Stef bea 150 ml lapte - la amiaza, pe la 18, senvisuri cu almette si rosie(Vlad 2 si Stef 1) si un danonino mic Stefu si o inghetata Vlad - pe la 20 cate o cana cu zmeura fiecare, apoi felii de mar - seara 20:30, 2 linguri cu paste si carnita de pui [:-@] (au cerut de mancare singuri) - la nani, doar Stef bibe cu lapte 200 ml Oana, mami fericita de [bonjovi] Eric-Stefan (18 aprilie 2008) si [roker] Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005) [url="http://b2.lilypie.com/9bbJp3.png"]Bubu mic[/url] [url="http://by.lilypie.com/AXarp2.png"]Bubu mare[/url] [url="http://www.bucataras.ro/"]Bucataras[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete bb_yasmi
helloo dimi omleta cu zuchinni [pofta] pranz supica de pui piure de cartofi cu ficatei cu legume cina gris cu lapte si dulceata __________________________________________________ happy mom & [buburuza] ladybird Iasmina Alissa 2+ [buburuza] si [gravired] 4 ________________________________________ [autoroz][pool][beach][shopi] AMR 2 sapt jumate!!! pana la Antalya!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui moonchild
Draga Clara cu riscul sa ma injuri eu tre' sa iti zic [:I]: am citit o carte de specialitate in care zicea despre crenvust si sunca si orice alt mezel sunt nocive din foarte multe puncte de vedere.. Daca vrei, eu am gasit alternative bune la mezelul de dimineata si seara, si pt Maia si pt noi. [flo]
n-am de ce sa te injur, stiu si eu foarte bine ce inseamna crenvusti, mezeluri, branza topita sau alte "porcarii" din astea, dar...mai mananca si asa ceva In primul rand pt ca ii este pofta cand vede asa ceva, ori la noi, desi foarte rar mancam crenvusti, ori vede la alti copii (are foarte multe contacte cu multi copii si unii mananca asa ceva). Ii dau rar, dar ii dau pt ca nu-i pot spune NU cand il vad ca saliveaza, inghite-n sec si intinde manuta sa-i dau. Stiu ca nu e foarte OK, dar crede-ma ca n-a avut nici o problema cu stomacul (cu exceptia unei foarte usoare indigestii care a fost de la altceva) si e sanatos tun O sa-mi spui probabil ca se va vedea pe viitor...dar imi asum riscul, care e minim. Nu face excese din astea, nu mananca zilnic mezeluri, crenvusti, cartofi prajiti, etc. si pe care le mananca sunt in cantitati foarte mici... Eu sincer vreau sa-i mai obisnuiesc organismul si cu porcarii pt ca va intra cat mai adanc in societate si nu vreau sa am probleme ulterior. Din pacate...se mananca nesanatos la greu peste tot...Ii va fii pofta, va vrea si el ce mananca cutare sau cutare in parc, la restaurant, in vizite...etc si...ce-o sa fac? Il inchid intr-un bol de sticla si-l las sa "creasca sanatos"? Toata stima si respectul pt mamele care le dau copiilor numai alimente BIO, care nu mananca nimic cu E-uri, care nu mananca sare, ciocolata, cartofi prajiti, mezeluri, biscuiti cu E-uri, croisante din comert si multe altele.... Eu nu pot sa fac chiar asa..nu am in primul rand posibilitatea (nu financiar) sa aleg asa ceva, la noi in oras sau chiar in tara nu avem asa multe alternative Da...poate daca as trai in alta tara unde as avea o gama foarte variata de alimentatie ultra sanatoasa, fii sigura ca as alege-o, dar deocamdata nu avem asa multe variante... Nu vreau acum sa ma scuz pt ce mananca copilul meu. Manaca aproape de toate, dar nimic in exces, la fel ca noi. Macar am o liniste [:D] cand va pofti la cineva o bucatica de sunca ca stiu ca e "imunizat" organismul cu asta [:)] Si acum sa va spun meniul nostru de ieri Abia ne-am intors din concediu, soare, mare, distractie pt pitici [olala] si ne-a facut tare bine briza zilnica [:)] Dimi la trezire 250 ml lapte 9:00- un iaurt Nestle cu caise 12:00- supa de pui cu taietei de casa si zarzavaturi+carne ce-a fiert in supa 16:00- un mar si cateva stiksuri 19:30- un borcanel cu legume si calcan 21:00- 180 ml lapte si nani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

APROPO DE RADIATII SI ALIMENTE PRELUCRATE! VA TRIMIT O RETETA 99% NATURALA Sup#259; naturist#259; de salat#259; (neprelucrat#259; termic) 1 salat#259; verde se spal#259; #351;i apoi se toac#259;. Atunci când folosim salata pentru supe, este indicat s#259; t#259;iem salata pentru c#259; astfel las#259; zeam#259; #351;i confer#259; supei o arom#259; mai puternic#259;. Câteva frunze de usturoi verde se spal#259; bine, dup#259; care se taie #351;i se pun peste salat#259;, dup#259; care se amestec#259; bine ca s#259; se omogenizeze. Separat, într-un blender, se preg#259;te#351;te un sos din m#259;rar proasp#259;t, 5 c#259;#355;ei de usturoi, 1-2 linguri de semin#355;e de floarea soarelui nepr#259;jite #351;i m#259;cinate în prealabil #351;i bor#351;. Se adaug#259; pu#355;in#259; sare. Apoi sosul ob#355;inut se toarn#259; peste amestecul de salat#259; cu frunze de usturoi. Tot peste amestecul de salat#259; #351;i frunze de usturoi se adaug#259;, la sfâr#351;it, bor#351;, 1 iaurt, 1 chefir, lapte de vac#259; #351;i se amestec#259; din nou pentru omogenizare. Bor#351;ul împreun#259; cu laptele b#259;tut (chefirul sau iaurtul) confer#259; mânc#259;rii un gust rafinat. Laptele de vac#259;, iaurtul #351;i chefirul pot fi înlocuite, dup#259; preferin#355;#259;, de lapte vegetal.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, ai dreptate, cred ca de fapt mesajul meu exprima teama mea pentru momentul in care o sa fie inevitabila "intalnirea" Maiei cu mezelurile si alte chestii nesanatoase (pana acum am reusit sa evit da' n-o sa pot sa opresc pe toata lumea sa manance mezeluri in fata ei [:D]) [flo]
Citat:
citat din mesajul lui dennissa n-am de ce sa te injur, stiu si eu foarte bine ce inseamna crenvusti, mezeluri, branza topita sau alte "porcarii" din astea, dar...mai mananca si asa ceva In primul rand pt ca ii este pofta cand vede asa ceva, ori la noi, desi foarte rar mancam crenvusti, ori vede la alti copii (are foarte multe contacte cu multi copii si unii mananca asa ceva). Ii dau rar, dar ii dau pt ca nu-i pot spune NU cand il vad ca saliveaza, inghite-n sec si intinde manuta sa-i dau. Stiu ca nu e foarte OK, dar crede-ma ca n-a avut nici o problema cu stomacul (cu exceptia unei foarte usoare indigestii care a fost de la altceva) si e sanatos tun O sa-mi spui probabil ca se va vedea pe viitor...dar imi asum riscul, care e minim. Nu face excese din astea, nu mananca zilnic mezeluri, crenvusti, cartofi prajiti, etc. si pe care le mananca sunt in cantitati foarte mici... Eu sincer vreau sa-i mai obisnuiesc organismul si cu porcarii pt ca va intra cat mai adanc in societate si nu vreau sa am probleme ulterior. Din pacate...se mananca nesanatos la greu peste tot...Ii va fii pofta, va vrea si el ce mananca cutare sau cutare in parc, la restaurant, in vizite...etc si...ce-o sa fac? Il inchid intr-un bol de sticla si-l las sa "creasca sanatos"? Toata stima si respectul pt mamele care le dau copiilor numai alimente BIO, care nu mananca nimic cu E-uri, care nu mananca sare, ciocolata, cartofi prajiti, mezeluri, biscuiti cu E-uri, croisante din comert si multe altele.... Eu nu pot sa fac chiar asa..nu am in primul rand posibilitatea (nu financiar) sa aleg asa ceva, la noi in oras sau chiar in tara nu avem asa multe alternative Da...poate daca as trai in alta tara unde as avea o gama foarte variata de alimentatie ultra sanatoasa, fii sigura ca as alege-o, dar deocamdata nu avem asa multe variante... Nu vreau acum sa ma scuz pt ce mananca copilul meu. Manaca aproape de toate, dar nimic in exces, la fel ca noi. Macar am o liniste [:D] cand va pofti la cineva o bucatica de sunca ca stiu ca e "imunizat" organismul cu asta [:)] Si acum sa va spun meniul nostru de ieri Abia ne-am intors din concediu, soare, mare, distractie pt pitici [olala] si ne-a facut tare bine briza zilnica [:)] Dimi la trezire 250 ml lapte 9:00- un iaurt Nestle cu caise 12:00- supa de pui cu taietei de casa si zarzavaturi+carne ce-a fiert in supa 16:00- un mar si cateva stiksuri 19:30- un borcanel cu legume si calcan 21:00- 180 ml lapte si nani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denis 1,8 luni 6:00- 250 ml lapte 9:00- o felie de pepene rosu, o piersica si un iaurt Nestle cu caise 12:00- spanac gatit la steamer cu ou fiert si ras peste 16:00- o jumatate de piersica, o mana de cirese si o mana de zmeura (de la buni de la tara, mai putin piersica [:D]) si apoi doi piscotei Nestle 19:30- un castron cu ciorba de dovlecei, morcov, telina, patrunjel si carne de vita 21:00- 180 ml lapte si nani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luca 2 ani si 10 luni Ieri: Dim : lapte cu biscuiti BelVitaStart si mozzarelaa Gustare: cateva cirese,o piersica ,juma' banana Pranz: Ciorba pui si cascaval Gustare : un iaurt natur si apoi pepene rosu Cina : Pastrav la abur Azi : Dim : lapte cu cereale/biscuiti si tartina cu cascaval si unt Gustare: pepene rosu, piersica Pranz: Supa gaina cu galuste si ardei umplut cu orez si legume Gustare: Suc portocale....si om mai vedea Cina: Mancare de rosii cu piept de pui Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007) POZE http://picasaweb.google.com/lucagabriel07 www.picasaweb.google.com/comenzi.hainutze/ "Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...