Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulgusori de nov-dec2009(38)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Miany,eu de aia m-am si lasat convinsa de Richard sa incepem cu banana, sa fie o experienta placuta pt ea.Si i-a placut,doar ca nu stia saracuta sa inghita,mi-a luat si lingurita din mana,batea cu manutele in masa,radea la noi,urmarea camera...a fost un inceput frumos pt noi toti. Lumi SEXY MUMMY de Alexa Annabelle Denise 7 Oct 2009 [url="http://picasaweb.google.com/nov.dec2009/Lumi_Richard?locked=true#"]Poze Alexa Annabelle Denise[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre subiectul apa ce sa zic... noi patiti cu aia de la Humana[:D] (care dupa aia afla proasta adik io ca se da si ca sa regleze tranzitul) am folosit numai apa de la robinet fiarta si racita. Azi pediatru a zis ca e ok sau dc vreau pot fol apa plata... De fiert normal ar fi sa nu o fierbem dar cum producatorii romani sunt "f seriosi" cred ca pana terminam cu sterlizatul mai bine nu riscam. mami fericit de [baietel] Dan Mihail
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui A_driana
simina se mai intampla [:-@] iar despre premergator asta-i o alta chestie de care nu vreau sa aud...nu o sa-l pun niciodata in asa ceva, prefer sa se traga pe genunchi... (sunt curioasa daca cele care au deja si vor sa-si puna copii in premergator, o sa aiba ,,curajul'' sa spuna asta...daca tot spunem DOAR ce le place la altii sa auda, chiar daca noi facem altfel) A_driana[mamica], de [copil][url="http://picasaweb.google.com/nov.dec2009/A_driana?locked=true#"]David-Andrei[/url]
da' care-i faza cu premergatorul? da, eu o sa-i cumpar si o sa o pun pe Sabina in premergator...nu am citit inca tot dar nu vad nimic rau in a folosi premergatorul...am langa mine pe fetita nasilor pe care o tot dau exemplu pt ca pe ea am vazut-o crescand de la 0 la 2 ani( astazi ii implineste)...ea a folosit premergatorul de la 7 luni la 10 luni cand a inceput sa mearga singurica tinandu-se de pereti... si gata cu premergatorul. imi explicati si mie de ce nu-i bun? [flo] _________________________________________________ ANCA mamica fericita de [copil] SABINA IOANA (03.11.2009) [url="http://picasaweb.google.ro/nov.dec2009/Ancutza_Bro"]Fulgusorul meu iubit[/url] The virtue of true love is not by finding the perfect person but loving the imperfect person perfectly !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui simina_kin Intrebam dc fierbeti apa plata si dc la supica puneti apa plata sau de la robinet, da pana acum tot nu am aflat dc pot sa renunnt la fierbere
Tocmai cautam informatii despre sterilizarea biberoanelor (pana cand trebuie facuta si asa am aflat ca nu mai e de fapt necesara cand stii sigur ca sursa de apa cu care speli nu e contaminata)), si tocmai am citit ca nici apa folosita la prepararea lapticului nu mai trebuie fiarta decat daca asa a recomandat medicul, daca apa de la robinet poate fi infectata cu bacterii, daca folosesti apa din fantana, etc. Eu personal [:I] ii fac inca lapticul praf cu apa sterila, dar doar pentru ca se intampla sa am mereu in casa pentru Diana; la o adica, mai ales ca am trecut deja de 4 luni, nu as fi stresata daca ar trebui sa-i dau apa plata din sticla nou deschisa. [:)] Suntem inca departe, bebeii nostri de acum sunt inca micuti, dar tocmai mi-am amintit ca pe cand a inceput sa mearga Diana (deci era pe la 1 an, asa), aduna din parcuri in special mucurile de tigari de pe jos, si evident ca incerca sa le duca la gurita, iar la un moment dat i-am oprit in ultimul moment manuta in drum spre gurita si m-am ingalbenit cand am vazut ce avea in pumn: un picior de crab -eram pe plaja si doar cateva secunde ce-mi luasem ochii de la ea. Asta apropos de griji, de atentie, de tinut copilul cat mai “steril”… ooofff… "At first, dreams seem impossible, then improbable, and eventually inevitable. " Christopher Reeve "A man who removes mountains begins by carrying away small stones" William Faulkner
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dymomo,ce bine ai spus-o cu producatorii romani!!!! Ancutza,eu am scris cateva argumente contra premergatorului(cu vreo 2-3 pagini in urma,nu mai stiu exact) si,dupa ce toata sarcina visam sa o vad in premergator,acum sunt hotarata sa nu iau. Asta nu inseamna ca am pretentia ca alte fete sa faca la fel. Chiar asta era ideea mai devreme...daca unele vor sa ia,nu trebuie sa se abtina de la a vorbi despre asta doar pt ca altele sunt impotriva. Lumi SEXY MUMMY de Alexa Annabelle Denise 7 Oct 2009 [url="http://picasaweb.google.com/nov.dec2009/Lumi_Richard?locked=true#"]Poze Alexa Annabelle Denise[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristinica, idem si eu , la 24 de grade mi-e frig la 25 un pic cald . si Gabi sta in bluzita si pantalonasi sau baody , de bumbac , cam asa . eu ii verific de fiecare data manutele si obrajorii . daca cumva sunt reci ii pun o vestuta si caciulita subtire , insa nu prea e cazul . asta inseamna ca ii este bine zic eu . noi facem baita la cap o seara da , o seara nu . in serile cu baita la cap ii pun caciuliat o ora . fetelor putem da eferalgan le bebici ? acum am vazut si eu [pk] mie pediatra imi spusese ca la febra sa ii pun paracetamol supozitor . nu a facut la vaccinul de doua luni si sper ca nici la cel de maine sa nu faca imi spuneti si mie cum se administreaza ? ce cantitate ,de cate ori ? [flo][flo][flo] ma termina durerea de burta . o sa intreb maine daca am voie sa iau nurofen sau altceva . e groaznic . off...nu puteau sa mai stea nesuferitii acolo [bang] cat priveste grijile Many eu cred ca sunt fruntasa la acest capitol . in sarcina mai aveam un pic si imi plesnea creierul , acum la fel . dar cred ca nu e bine , insa e ...inevitabil . si acum noapte buna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit, recuperat, fara notite deci sigur o sa sar pecineva cind raspund, va rog de acum sa nu va fie cu suparare. Referitor la discutia despre locuri in care sa tinem piticii cind ne mutam dintr-o camera in alta,si eu ma gindesc ca de cind va sta in fund pot s-o tin in scaunul de masa la bucatarie iar in restul camerelor in sezlong, tarc etc. /
Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria
A_driana, eu sunt serios tentata sa achizitionez un premergator. deocamdata incep sa cau argumente pro si contra.
Pai contra si primit destule, si nici eu nu am sa-ti aduc unele pro. Nici eu nu vreau sa se tirasca nesupravegheata pe unde nu e voie cind nu ma pot uita la ea + sa se duca prin locurile catelului asa ca ii voi lua un tarc, cit de mare gasesc - am vazut la Baby Expo unul care avea vreo 2.5 m patrati si parea foarte ok, se poate tiri prin el, juca, bushi, e ca o camera mai mica Fetelor,cind va aud ce temperaturi aveti in casa mi se fac ochii uite asa [wow]. La mine ap. e orientat spre N si foarte friguros, cu caloriferele la maxim avem 22 de grade daca afara sinte peste 10 sau 20 cind e frig ca acum. Daca e foarte frig, cam 18 - atunci bag si calorifer electric si ridic la 20. Cu toate astea, fi-mea sta in body si nu i-am pus caciula decit juma de ora dupa baie pt ca am eu dambla cu raceala la urechi. Eu nu voi intelege in veci pururi de ce daca in casa nu e curent si temperatura este >20 grade tineti copiii cu caciula, ei isi fac reglajul termic prin cap, daca il acoperim nu mai functioneaza cum trebuie [:)]. Minutele si picioarele reci nu sint relevante, e normal sa fie asa, cind le e frig au miinile marmorate (vinetii cu vinisoare). Nu vreau sa par agresiva, nu va suparati pe mine, da'chiar ma intreb [flo] In fine, am eu asa niste enigme, mai am inca una cu plimbatul copiilor pe afara cu prosop peste fata cum tot vad prin parcuri Mai vroiam sa-i zic lui tiusca parafrazind-o pe Monis ca nivelul unei dezbateri este dat de participantii la ea, cu alte cuvinte decit sa ne citesti plictisindu-te mai bine intri mai des si ne stimulezi cum ai facut-o acum pt ca iata vin si cu rugaminte sa ne detaliezi si noua schema de diversificare pe care ai urmat-o la Matei. [pup] Mi-e dor de Shtephy Lumi [pup] sa treaca supararile Annabellei Monis esti cam haituita in ultima vreme bag eu de seama, cred ca Iulianul trece printr-un fel de adolescenta a primului anisor [:D] Andre nu ne-ai mai zis cum ai rezolvat dilema imbracamintii Chiarei dankutza de acord cu tine cu teama de procente mici, si eu m-am incadrat in ele cu destule asa ca ne ferim [:)] Ai fost tare comica cu "riia". Cum se recupereaza mama ta? Gata, iar am uitat o gramada dar ma duc la [nani] ca acus se scoala dictatoarea mica si eu n-am apucat sa produc laptic NB mami de [url="http://picasaweb.google.ro/fulgusori2009/Lili_a?locked=true#"]Mariuca[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata![flo] Trebuie sa scriu acu'...ca pana mai incolo sigur uit. Si cu ocazia asta, profit sa sterilizez biberoanele. La aparat. Cu apa plata. Dupa ce am hranit cupkil semi-trezit/semi-adormit cu bibi facut din apa plata fiarta si racita. Mai faceam si cu aqua robineta (tot fiarta si racita), dar la sa niste depuneri pe peretii craticioarei, de nu iesea nici cu mama Cif-ului. Numai cu otet. Asa, acum la sobect... Miany, suntem aici sa comentam orice legat de copii nostri. Indiferent daca unora li se va parea un subiect anost sau mai putin interesant. Cred ca de-a lungul acestui an, cat de cat am echilibrat balanta subiectelor interesante versus cele neinteresante. Si mai cred ca, in cazul in care vrem sa ne petrecem inca 300 de zile impreuna (sau cate or mai fi ramas din an [:I]) ...vom mai trece prin aceleasi tipuri de subiecte. Si evident vor fi multe muste in lapte si multe alte fete care se vor pricepe mai bine.....iar timpul de abordare al unui subiect nu cred ca ar trebui cronometrat in functie de varsta copilului. Ar insemna sa vorbim acum de diversificare si sa o luam razna de tot (caci, pana nu ne vom lovi practic de ea, cu siguranta nu vom stii exact cum s aprocedam), pana cand incep odraslele noastre sa manance ciorbe, fripturi si toate celelalte mancaruri "de om mare"....apoi sa vorbim de cresa, gradinita, scoala...sau mai stiu eu ce......(eu deja mi-l imaginez pe al meu in prima zi de scoala sau in diverse ipostaze cu taica-su, mesterind ei de zor pe sub masini, asa, ca hobby....si vorba aia, abia are 4 luni [:I]) Sunt convinsa ca vor mai exista subiecte carora unora li se vor parea mai mult sau mai putin interesante. Nu stiu daca e o practica buna sa spunem ca unui subiect i s-a acordat mai multa atentie decat altuia, la fel cum nu stiu daca este bine sa spunem "daca nu ti se pare interesant, nu citi". (mi-aduc aminte ca au mai fost cateva situatii de genul asta in care s-a aberat la un subiect nu de mare interes, iar la un altul, ceva mai profund s-au inghesuit doar cateva raspunsuri...imi pare rau ca nu mai stiu acum despre ce era vorba). Pana una-alta, ne-am adunat aici (zici ca sunt preot [:D]) tot felul de caractere si minti, intr-un subiect si un scop comun, nu? Trebuie, pana la urma, sa razbatem impreuna si sa ne intalnim undeva la mijloc cu toate parerile pe care le avem. Asa cred eu. Mie imi pare rau ca m-am "aprins".....probabil eram inca sub influenta subiectului cu manusile...si ma gandeam cum o fi mai bine...sa spui ce simti, sa taci....[:I]...iata ca in continuare nu stiu cum e mai bine. Uf, tare problematic cand te exprimi in scris. Daca te-ai supi, te rog sa nu-mi iei randurile in serios, considera ca am avut o zi proasta, cu ganduri aiurea catre familia mea.....zi pe care am vrut sa o petrec mai mult pe forum, ca sa mai uit din probleme....[pup][flo] Gata, ca asta nu e o placinta cu dovleac [:I] si intre timp si-a terminat treaba si steriliatorul. "noapte buna"...din nou. _______________________________ [il] Krelia, mami de tzutzupid [url="http://community.webshots.com/user/kreliaDC"]Rares-Mihai[/url] [il]
"Children make you want to start life over." Muhammad Ali
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raluci, stirea despre sling am vazut-o pe HLN (canal de stiri de la noi). Am simtit ca e de datoria mea s-o dau mai departe. Era vorba de sling de genul [url="http://weblogs.baltimoresun.com/features/baltimoremomblog/2010/03/safety_warning_coming_on_baby.html"]asta[/url], in care bebelusul sta curbat. Laura B, mi-ai luat-o inainte si le-ai spus tu fetelor in ce pot fi tinuti bebeii [:D] Sophia sta in fundulet singura? Noua pediatrul ne-a spus ca-l putem pune pe Nicholas in jumper (cel stationar, nu cel care se prinde de tocul usii), atunci cand poate sta singur in fundulet. Nicholas sta (in afara de in brate) in playpen sau bouncer/balansoar (in sufragerie) si in leagan in bucatarie (il mai mutam si in sufragerie cateodata) si, bineinteles, in patut in camera lui. Si ne mai jucam si pe jos, in centrul de activitati. Apropo de alimente organice - pediatrul ne-a spus ca nu e dovedit ca ar fi mai bune pentru bebelusi. Inca nu stiu ce o sa folosim. Monis, da, s-a schimbat, s-a marit [:)] si tot frumos e [olala]. De fapt, pe zi ce trece ni se pare mai frumos. Probabil asa simt toti parintii [olala][pup] Parca mai voiam sa spun ceva, dar nu mai stiu. Ma duc la nani. Va pup si va urez multa sanatate si voua si fulgusorilor! [pup][flo] Laura [mamica] de [baietel] Nicholas James 9 Noiembrie 2009 [url="http://picasaweb.google.com/garny1978"]Poze[/url] [url="http://www.youtube.com/watch?v=2rJh5IWto3M"]Filmulete[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...