Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Icre de peste naturale


Recommended Posts

  • Răspunsuri 57
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

[:D][:D] cate bordee, atatea obicee (sau cum s-o scrie corect zicala asta din popor) eu una nu suport sa simt bobitele alea de icre spargandu-se in dinti, mi se face rau. stiam ca pana la smecheria cu grisul, pe vremuri se folosea miez de paine uscata, inm.uiat in lapte sau apa. se mai practica metoda asta sau ba ? ah, geniest, grisul l-ai pus fiert sau direct din punga ? Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pfoai, ce de retete am gasit la o prima cautare ! se pare ca se pot prepara si cu cartof fiert, si cu miez de paine si lapte, si simple - doar cu ulei, ceapa, apa si zeama de lamaie cred ca totul tine pana la urma de gustul fiecaruia si de indemanarea la bucatareala; elementul-cheie pare a fi urmatorul : sa le mixezi/amesteci in aceeasi directie. mie imi placeau in mod deosebit unele gata preparate, se gasesc in carrefour, nu mai retin marca sau producatorul (ceva cu S, parca), aveau o eticheta cu fond rosu, se gaseau si in varianta roz, colorantul folosit fiind zeama de sfecla rosie. stiu ca am ales acest sortiment pentru ca parea a fi cel mai ok dpdv al compozitiei, nu erau prea multe E-uri si chimicale in ele. Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

geniest,vin si eu in rindul celor care (inca odata)spun ca grisul nu prea are ce cauta in icre!Ma rog daca pui pui putzin,cantitatea aia de gris pusa de tine este foarte mare,grisul le face "grele"nu le lasa usoare si spumoase! Incearca fara gris data viitoare,doar cu lamiie (sau hellas9si apa minerala! Icrele(traditzionale)trebuie sa aiba bobitze de icre prin ele,"pasta"alba de icre este rezultatul "batututlui"(icrele se bat[:D])prea mult si prea"repede"!(cu instrument foarte puternic) Daca vei cumpara vreodata din comertz gata facute ai sa vezi ca-s ...o pasta alb-rozie![:D] Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deci, de 10 ani nu am mai facut icre. Inainte, le 'frecam' cu lingura de lemn. Imi aduc aminte ca puneam la castronul mare, cam 1 lingura de gris (fiert in apa) - asta lega la inceput. Daca le faci la mixer, incearca sa pui data viitoare o singura paleta, si viteza minima. Da, prin frecare se sparg 'ouale' de peste. Tocmai grasimea (proteina/ce o fi) aia ce iese din ou se leaga frumos. Deci trebuie sa se sparga. Dar nu toate - cred ca le=ai 'batut' prea rau.
[url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20love%20DC&page=2"]Victoria (des.1)[/url], fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...