Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (175)


Recommended Posts

Buna fetelor, n-am plecat inca in Mexic, plecam la sfarsitul lui martie si stam doua saptamani (prindem si o saptamana vacanta de Pasti, plus vinerea dinainte, deci n-o sa pierdem prea multe zile de scoala). Imediat ce ma intorc voi face o descriere amanuntita a vacantei, cu first time impresii si experiente. Adevarul e ca am citit atatea reviews despre hotelul la care mergem ca mi se pare ca am fost deja acolo :)) Trebuie sa facem o scrisoare prin care sotul declara ca e de acord sa plec numai cu fetita pe perioada vacantei. Stiti cumva ce ar trebui sa scriem in ea? Ma gandesc la ceva de genul: Eu (nume, prenume) sunt de acord ca fetita mea (nume, prenume) sa paraseasca Canada pe perioada 31 martie-14apr. pentru a merge in vacanta in Mexico (localitatea, adresa resortului) cu mama ei (nume, prenume). Semnat , datat , etc. Credeti ca e destul? pupici [pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si pe mine ma intereseaza cum trebuie procedat pentru procura asta. De fapt, eu vreau o sa scot copiii din Ro in Bulgaria, deci o sa imi trebuiasca pentru vamesii romani. Asa ca eu cred ca n-avem de ales trebuie sa mergem la Consulat sa facem hartia. Astept si eu raspunsurile fetelor. Mihaela, ai descris super echilibristica job / familie.[flo] A, raportam toata zapada topita si lalele si narcise galbene de 2-3 cm. A, si mi-au uimit colegii cu faptul ca nu arunc ghivecele cu muscate iarna, si ca le tin in pivnita (cred ca asa se traduce "chambre froid"), si le scot primavara. Exact cum facea mamaie. E primul an, cand fac asa, sper sa isi revina. Voi ce faceti cu ghivecele iarna ? Le aruncati ? Multumesc. Cristina, mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui cge A, si mi-au uimit colegii cu faptul ca nu arunc ghivecele cu muscate iarna, si ca le tin in pivnita (cred ca asa se traduce "chambre froid"), si le scot primavara. Exact cum facea mamaie. E primul an, cand fac asa, sper sa isi revina. Voi ce faceti cu ghivecele iarna ? Le aruncati ? Multumesc. Cristina, mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Eu arunc tot toamna.Si cumpar din nou in primavara. Sa stii ca am incercat si eu intr-un an cu muscatele alea imense de la Costco dar nu si-au mai revenit. Sunt curioasa daca ale tale vor fi ok. Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cge,si eu arunc toate florile toamna.ghivecele,jardinierele le golesc de pamant si le bag sub terasa.Primavara imi cumpar si flori si pamant.Anul asta am pastrat 2 muscate pt ca erau atat de frumoase (asta toamna)incat mi-a fost mila sa le las sa moara.Una am bagat-o in bucatarie si arata tare fain,iar cealalta in garaj la frig si intuneric.II dau apa din cand in cand dar e vai de capul ei saraca!De fapt nu e decat o tija.Sunt curioasa daca isi revine cand o da cu nasul de primavara[:D] Muscatele nu stiu daca merita sa le pastrezi.Costa 2-3$ primavara la pepiniere. Acum mi-am comandat la Cosco un "pachet" de 75 de flori(10 specii)seminte si bulbi.Abia astept sa le primesc si binenteles sa vina primavara sa le plantez[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

; Dana, eu n-am vazut pozele lui Ktrinel, am raspuns la ce-a spus mama ei (si la ce-am vazut cind am intilnit-o pe frumusete:)), ca a fost cuminte si frumoasa la botez! Cami, scuza-ma, cred ca de citeva zile tot imi spun sa-ti urez LA MULTI ANI si tot binele din lume si tot uit [bang]; Nelia, ma gindesc la Tudora [pup], poate apare vreo surpriza pina la toamna, cine-stie, se retrage cineva de la scoala Agatei! si eu mi-am pastrat o muscata de la Costco in baie, n-a mai inflorit dar a crescut mult, abia astept s-o scot; pina acuma le-am aruncat in fiecare an, de-acum le pastrez in basement si baie, asteia i-a mers foarte bine desi o ud cind imi amintesc, aiurea; oricum imi place sa schimb culorile si soiurile anual; Roxana, sa-mi spui cind apare leusteanul [:)]. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe Roxana, sa-mi spui cind apare leusteanul [:)].
Ha ha ha! Ana [pup] Deocamdata au iesit doar lalelele, zambilele si narcisele. Dar te anunt, cum sa nu!!! Apropos de muscate, am tinut si eu intr-un an muscatele la subsol, cand nu era terminat, si desi s-au pastrat verzi, cand le-am scos afara nu au rezistat. De atunci, nu le mai pastrez. In schimb mi-au rezistat in garaj fara probleme, aproape fara apa si lumina, niste plante mari pe care le tin vara in niste butoaie la intrarea in piscina. Dracaena se numesc. Aveau cateva frunze exterioare uscate dar in mijloc au fost verzi si si-au dat drumul imediat afara.
"Less is more" - Mies van der Rohe
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de aprecieri, sinteti niste dragute. Dana, nu e timpul pierdut sa se mai vada copiii[pup]. Pozele cu animale erau pt tine[:D]. khristin, Anne are 13 ani dar arata mai matura (si chiar este) iar David are 9 ani. Doloress, tu esti singura persoana care crede ca fii-miu mai seamana si cu mine. Eu am incercat o singura data faza cu muscatele in garaj si nu le-am mai putut resuscita asa ca nu mai incerc. Dar stiu ca la altii functioneaza. Nu mai stiu cine intreba de formularul de imputernicire, eu l-am facut de doua ori cind a plecat sotul cu copiii in Europa si nu i l-a cerut nimeni niciodata. L-am scris eu, subsemnata, domiciliata la...mama copiilor (nume complet si pasaport) sint de acord ca sotul si tatal copiilor (nume si pasaport) domiciliat la sa calatoreasca cu minorii (nume, virsta, pasaport). Semnat si "parafat" la Access Montreal pt 5$. Ana, m-ai bagat in ceata de a trebuit sa citesc de doua ori, Catrinel aia mica zisa si Addison e cu C, Ktrinel a noastra e ceva mai mare[:D] dar tot tinara si frumoasa. Mihaela "Never argue with idiots cause they'll drag you down to their level and beat you with experience."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, pai sa iesim din ceata ca a mea e eroarea [:)] lui C cu K, Ktrinelul mare fiind botezata acum ceva ani buni, spre deosebire de Catrinel Addison mica. Dana, imi amintesc ca scriai c-ai facut coliva, imi spui si mie unde ai gasit arpacasul si cum se numeste in fr/engleza ca eu nu-mi dau seama nici in romaneste ce-i ala; se pune la inmuiat inainte? mersi http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara si bine a venit Primavara! despre imputernicire: in cazul copiilor cetateni romani, daca mama neinsotita de tatal copiilor calatoreste cu ei din Ro in afara granitelor e necesara o procura legala cu acordul tatalui copiilor. Si mie o sa imi trebuiasca asa ceva curand si am inteles ca o pot lua de la orice Public Notary, cel putin in Ontario. O sa dau un google sa vad care e cel mai aproape! Habar n-am cum se spune ce vreau eu in engleza![:I] Corectati-ma, daca gresesc! Acum ma gandesc daca o sa imi trebuiasca una sau nu si la iesirea din Ca, noi fiind doar rezidenti permanenti si calatorind fara tatal copiilor care ramane in Ca! Sper sa aflu curand! Numai bine tuturor! Cristina, mama Sabinei http://sabinac.netfirms.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot eu! am gasit asta pe site-ul guvernului la "travel with children" O pun aici ca poate mai e de folos is altora. [:)] The following sample letter can be amended to meet your specific situation and requirements. To Whom It May Concern I (We), ________________ (full name(s) of custodial and/or non-custodial parent(s)/legal guardian(s)), am (are) the____________________ (lawful custodial parent and/or non-custodial parent(s) or legal guardian(s)) of Child’s full name: _____________________________________ Date of birth (DD/MM/YY): _____________________________ Place of birth: ________________________________________ Canadian passport number:_____________________________ Date of issuance of Canadian passport (DD/MM/YY): ________ Place of issuance of Canadian passport: __________________ ________________ (child’s full name), has my (our) consent to travel with Full name of accompanying person: _______________________ Canadian or foreign passport number: _____________________ Date of issuance of passport (DD/MM/YY):_________________ Place of issuance of passport: ___________________________ to visit ______________ (name of foreign country) during the period of __________________ (dates of travel: departure and return). During that period, ________________ (child’s full name) will be residing with ________________ (name of person where child will be residing in foreign country) at the following address: Number/street address and apartment number: ______________ City, province/state, country: _____________________________ Telephone and fax numbers (work and residence): _______________________ Any questions regarding this consent letter can be directed to the undersigned at: Number/street address and apartment number: ______________ City, province/state, country: _____________________________ Telephone and fax numbers (work and residence): _______________________ Signature(s):______________________________________ Date:_________________ (Full name(s) and signature(s) of custodial parent, and/or non-custodial parent(s) or legal guardian(s)) Signed before me, ________________ (name of witness), this _________________ (date) at ________ ______ (name of location). Signature: ________________ (name of witness) Editez ca sa pun site-ului (in franceza de data asta) http://www.voyage.gc.ca/preparation_information/consent-letter_lettre-consentement-fra.asp
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...