Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (175)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Servus fetelor dragi [pup][flo] In sfarsit... dupa secole [:D] de absentza... motivata... imi fac si eu aparitzia... din pacate... meteorica [alcool] Ieri am dat ultimul examen de lb sue... deci acum (sper ca) pot sa consider ca am terminat liceul sue [:D] Ma gandesc ca voi avea nota buna si ca nu va fii nevoie sa-l mai dau odata [:D] In fine-de luni incep trei cursuri de vanzari (in lb sue) la distantza... Nu ca m-ar arde f rau si f tare sa ma perfectzionez la sue... da' daca fac niste cursuri primesc si eu acolo un banutz micutz ("peanuts") cat sa nu zic ca nu am nimicutza-nimicutza. Avand in vedere ca deja am faculta nu mai am dreptul sa fac cursuri de lb... (eu care vroiam - cu toata SERIOZITATEA! sa ma apuc de chineza-mandarin... da' nu fu sa fie asa ca ma multzumesc in continuare cu sue) Noi inca mai speram ca iarna se va a plicti si ne va parasi... Nu stim exact cand o sa plece... sa speram ca repede... pana nu cedam nervos [:D] A fost o adevarat iarna quebecoasa! Muuuuuuuuuuuuuulta... extrem de multa... exagerat de multa zapada... muntzi de zapada fara exagerare! (mama zice ca pana la sf lui aprile poate-poate s-o topi nametzii uriasi de zapada...) si frig de-au inghetzat si sinele la metrouri si au oprit circulatzia... Primul lor ministru a fost oarecum simpatic... cand a spus ca si el este f revoltat de ceea ce s-a intamplat cu transportul in comun... ca doar iarna INCA mai face parte din cele 4 anotimpuri ale Suediei [:D] In fine - tanti de la meteo a spus ca asa iarna nu au mai avut de acum 28 de ani... Pe TV5Monde am vazut ca si Frantza a fost potopita de zapada de nu au reusit sa faca fatza masinile utilitare la dezapezit... Mai in urma cu cateva sapt bune pe ziare.com cum ca din Siberia vine frigul... si m-am gandit ca poate rusii ne-au palit cu el ca sa-si vanda cat mai bine gazul [:D] (just kidding - of course) Din pacate nu am apucat sa citesc nimicutza din urma... in afara de ultimele doua pagini ale prezentului capitol... asa ca nu sunt absolut deloc "la curent" cu ce s-a mai intamplat pe la voi... Doresc sa urez: La Multzi Ani cu sanatate, noroc si dragoste pt Anna (a lui Mimitete), Dennisa si Simi! Bunul Dumnezeu sa va octrotesca de tot ce-i rau si sa va ajute sa va indeplinitzi toate visele! Ione - am citit art pus de tine... si pot sa-tzi spun ca desi acolo scrie ca Suedia face si drege... tot sunt probleme uriase cu emigrantzii (in special cei venitzi din lumea a III-a si a... IV-a...). Cand citesc despre tineri barbatzi (asa zisi "copii" - ca-s sub 18 ani) din Afganistan, din Somalia, etc care vin in valuri si traznesc la minciuni (declaratziile lor se bat cap-in-cap de la interviu la interviu...) mi se face pielea de gaina... (nu ai nici cea mai vaga idee de ce sunt aici si ce urmaresc sa faca...) Sunt absolu "adorabili" cand spun cu candoare ca ei vor sa invetze sa devina... medici, ingineri, etc... si ei sunt complet analfabetzi... in propria lor limba... Si nu sunt singurii! E de groaza ce se intampla! Sincer nu stiu ce se va "alege" de Europa... UE pare a fii in pragul colapsului... atat social cat si economic... No - acum o sa fug sa fac un picutz de ordine pe la cartzi si caiete ca am teancuri-teancuri prin tot dormitorul... Noroc ca omul meu ma ingaduie [:D] Va tzuck cu drag si va urez un weekend placut! [pup][flo] (sper din tot sufletul sa reusec sa trec pe-aici un picutz mai des... baremi cat sa citesc... ) Lorelai As a woman, I have no country As a woman, I want no country As a woman, my country is the whole world. Virginia Woolf
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca odata va multumesc tuturor! Va pup pe toate![pup] Khristin, in doua minute iti trimit PM despre subiectul "arzator"[pup] Mult succes sa vindeti casa repede si-n conditiile vrute de voi! DanaP ai incercat la Toys R Us? Azi merg la cel de linga mine, intreb daca mai au (sau daca baga[:D]) si iti dau de stire. Imi vine sa rid gindindu-ma cum o sa-l intreb pe ala- Nu va suparati, mai bagati ui-uri? Nelia imi pare rau de scoala pentru cea mica. Dar poate ca pina la clasa 1 se va rezolva problema. Iti doresc sa se rezolve cum vrei tu! Azi sint acasa, era sa zic "lucrez" de-acasa[:D] Mai greu in meseria mea... Plec la un curs chiar linga Fairview Poite-Claire (poate nu mai ajung la curs[:D]) Va pup si va doresc o zi frumoasa! Ieri am vazut ghiocei la o casa de linga mine, ca cei de la bunica din gradina. Azi umblu sa vad de unde fac rost de bulbi de ghiocei! Daca nu gasesc, deseara merg la vecini sa-i rog sa-si faca mila cu un bulb [:I] I embarrass my teenagers , they drive me nuts. We are even!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata, Si eu sunt azi acasa cu amandoi copiii, V. are scarlatina. Sa tineti pumnii sa nu ia si mandra mica. Simi, sa imi zici si mie unde gasesti ghiocei. Si da, sa plantezi zambila din ghiveci. Noi am plantat 2 ani, si acum are deja boboci. Si trandafirasi din aia in ghiveci la 2-3$, am plantat in gradina, si s-au inmultit,supravietuit iernii si fac flori toata vara. Lorelai, ma bucur ca ai scris. Ma duc sa string si sa gatesc ca nu-i usor nici acasa[:D] Ana, ai gasit grau de coliva ? O zi buna, Cristina, mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pt complimente. Denisam, La multi ani si sa fii fericita![flo] Simi, iubirea e reciproca cu Alice. Pina acum iubita lui David de la scoala era Catherine dar mai nou ii zice Alice si el nu are nici o Alice in clasa si cind l-am luat la intrebari s-a inrosit tot si a fugit la el in camera iar sora-sa il mistocarea[8D] la greu desi i-am zis ca o sa plateasca pt asta cind o s-o caute pe ea baietii la telefon... lorelaim, felicitari pt examene si speram sa va vedem pe tarim canadian. Sa-ti mai spun ce cald a fost iarna asta in Qc si ca e prima luna in martie cind sint 18C[alcool]. Nelia, eu cred ca o sa gasesti loc la anul la scoala, parca asa a fost si la Agatha? Voi ce planuri aveti pentru la vara ca eu numai la vacanta ma gindesc? Mi-ati facut pofta cu coliva, cred ca n-am mai mincat de 16 ani. Dana, incearca la BestGames pt Wii, de Craciun erau pe toate drumurile inclusiv la WalMart. Mihaela "Never argue with idiots cause they'll drag you down to their level and beat you with experience."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maru, [pup] sa stii ca tot 2 in 1 si nici un semn de schimbare ceva. Chiar vroiam sa scriu ca am fost la dr azi si m-am enervat un pic. L-am intrebat pe dr cam cat de mare e baby si el face cam cat crezi? si eu zic 8 - 9 pounds deja? ca ma stiu cu antecedente [:D] si el zice da cam asa. Si mai zice ca el prefera ca baby sa aiba 7 pounds si eu ce sa fac acum daca o sa aiba 10? Sanatos/sanatoasa sa fie ca l-oi scoate eu cumva [:D]. Mdaaa, mai asteptam, mai am 10 zile pana la due date. [s] sarbatoritelor, multa sanatate si noroc! Citesc cu interes ce ziceti voi de flori aici, ca le aruncati toamna si primavara luati altele. Eu ma chinuiam sa le tin sa vad daca isi revin, unele da, altele nu. Am avut de ex o orhidee care s-a ofilit si ramasesera numai frunzele in ghiveci, vroiam sa o arunc, dar sotul zice las-o ca isi revine si nu va zic ce floare frumoase i-a crescut acum. Probabil depinde si de flori. Lorelaim, [flo] bine ai revenit, sper sa scrii mai des de acum. Khristin, bafta cu casa si distractie placuta la Niagara! Magda, 38+ cu Razvan [bonjovi] (19 iulie 2003) si Olivia [copil] (31 mai 2008) _________________________________________ "Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, am reusit sa ma inscriu la cursurile pe care le doream in vara... la unul din ele, cel pe care era bataie si pe calculator nu mai puteam pentru ca in dreptul locurilor era un mare 0... am fost la secretariat, le-au suplimenta si eu l-am prins pe penultimul... mai erau vreo 10 dupa mine, asta da bafta. 10 minute daca mai intirziam, by-by curs. Nu ca am eu vreun chef de invatat, dar mai bifez din ele, mai adun niste credite... Lorelaim, bine ai revenit! Si bafta multa in ceea ce faci![pup] Mimitete, da, asa a fost si la Agata, am avut noroc in clasa I. Anul asta cica sint totusi locuri la clasa I, chiar daca anul trecut a fost aproape aceeasi situatie la maternelle... Dar 'chinezul' termina scolile, incep serviciile si isi iau casa...[:D] Asa ca le doresc curaj si bafta la cit mai multi, sa se mute unde vor si sa-mi lase si mie un locusor pentru Tudorita mea. Simi, in Westmount, in fata unei case, e plin primavara de ghiocei, toporasi, brinduse... o fi roman![:D] In fiecare an duc copiii acolo sa-i vada... si cintam Vine, vine primaaavaaaraaa, se asterne-n toataaa tara... pentru ca le-am povestit cum era pe vremea noastra cind venea primavara. Sint superbi sa-i vezi asa gingasi! Acum cred ca au iesit mai demult pentru ca e cald, dar noi nu am ajuns pe acolo inca... Magdone, si eu m-am gindit la tine ieri, pentru ca am vazut o graviduta la metrou care semana cu tine si era cred ca pe ultima suta de metri, avea un burtoi rotund si frumos! Nastere usoara si sa vina atunci cind e pregatit sa vina. Abia astept sa vad ce ai copt tu acolo atitea luni![pup] In vacanta, asa cum am spus, noi plecam in Romania! A luat deja mama lui Octav bilete la mare, 3 saptamini! Sintem in discutii acum cu prietenii disponibili pentru o expeditie serioasa pe munte, sau poate doua mai mici... sa vedem, daca nu, vom merge pur si simplu la munte si vom face trasee scurte, ca nu am curaj sa traversez muntii numai cu prietena mea si cu trei copii. Caut scaun din ala de pus in spate pentru Lisandru, ca sa-l pot cara, am gasit unul, dar mai astept, ca poate gasesc unul second hand. Asta ar fi nemaipomenit daca as reusi, sa duc copiii pe munte vreo 5 zile macar, desi eu as vrea mai mult, sa urcam dintr-un loc, cu cort, cu ceaun... si sa coborim in altul. Asa ceva nu se uita usor... Apoi mergem la parinti, surori, rude, prieteni... imi voi imparti timpul cit de cit egal la fiecare, dar la mama mea la tara vreau sa stau muuult! Acolo e cel mai bine, nici lumina nu are, bordei in toata regula. Sint doua camarute in mijlocul verdetii, la poalele unui deal, linga o vie, cu copaci, pe locul fostei case, unde mama mea sta doar vara si mai cultiva una-alta, mai creste pasari... ah, abia astept macar cu o sapa sa dau, atit imi este de dor. Deja simt ca cele doua luni pe care le avem sint putine, i-am zis lui Octav ca daca ma supara, ramin acolo vreun an asa, dau copiii la scoala si gradinita din sat si... ma odihnesc si eu.[:D] Ca mi-a papat sufletul cu scoala lui... barbatii astia, sensibili la stres.[:D] CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...