Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (175)


Recommended Posts

Si desi baba iarna isi mai arata coltii cu ceva fulgi de zapada, prima mea floricica imi spune ca a venit primavara ! Uitati aici: http://family.webshots.com/photo/2017056300102121341iVSHIv?vhost=family O primavara frumoasa va doresc ! Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009 +15 kg "Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Diana, eu am spus munti, nu ai Canadei... Quebecul duce lipsa, din pacate, altfel imi place aici. Muntii Canadei sint mai inalti ca ai Romaniei si poate mult mai spectaculosi. Si asta nu ar fi nimic, dar sintem linga America, avem mai multe sanse sa ajungem in Colorado si in Montana de aici, decit din Romania. Sau Mexicul, cu Orizaba (5636 m!!! - atins de trei alpinisti romani, dintre care o femeie[asia].) Numai sa ne mobilizam sa ajungem cit ne mai putem urni oasele! Si chiar si aici in Quebec sint locuri unde poti sa iesi in natura, fff frumoase! Mai ales toamna, eu paduri ca aici nu am vazut. Ce culori, dom'le, ce culori! Si serile pe malurile lacurilor... I-am invidiat sincer pe cei care stateau pe ceardacurile alea din lemn vechi, pe sezlongurile lor balanganitoare in fata adevaratelor picturi naturale din fata lor![pofta] In Romania, cel mai inalt este virful Moldoveanu din Muntii Fagaras (2544 m), in Canada cel mai inalt si accesibil, daca uitam de Logan, care are 5956 m, dar e izolat si foarte greu accesibil... ne ramin munti frumosi si accesibili si mult mai inalti ca cei din Romania, nu ca asta le-ar lua din farmecul muntilor nostri de acasa. Ca eu ii numesc ai nostri deja si pe cei de aici, desi nu am ajuns inca acolo... Numai [url="http://image07.webshots.com/7/0/4/49/88500449thmdFR_ph.jpg"]Mount Fairweather[/url], din Saint Elias Mountains, care are cred in jur de 4000 si ar fi suficient, dar mai sint Canadian Rockies, care sint ca ai Romaniei si ca inaltime si cred ca si ca frumusete... Bani sa avem, sanatate si putere de urcat, ca munti sint si aici. Amintirile frumoase legate de munte vin din Romania pentru ca numai pe aceia ii cunosc, si nici macar pe aia in intregime... iar acum mergem acolo si la munte si la mare pentru ca impuscam mai multi iepuri importanti dintr-o singura lovitura... Altfel...[olala] Iar in privinta amintirilor pe care si le vor face copiii nostri, nu-mi fac griji. Noi am avut mult mai putin decit au ei si uite ce amintiri frumoase avem toate... Ce ma ingrijoreaza pe mine sint amintirile pe care le lasam noi, parintii lor, ce au facut impreuna cu noi... mi-ar placea, de exemplu, sa-i stiu ca au ce povesti cam ca Roxana... cind eram mici, ai nostri ne-au dus pe munte etc. La noi, Octav are, multe, eu nu am, ale mele sint de dupa 22 de ani, cind m-am dus singura, si la mare si la munte. Dar am altele, cel putin la fel de frumoase, mi-am petrecut copilaria la tara, de unde am amintiri mai ceva ca in Creanga... dar si macar doua saptamini la poalele muntilor, ca nu urca nimeni pe atunci din familie, la matusile mele... Toti avem amintiri frumoase din copilarie, dar nu pot sa spun ca toti le au si legate de ce faceau cu parintii (nu o spun cu rautate, nici cu repros, ci pur si simplu)... si asta incercam sa evitam, desi nu prea ne-a iesit chiar cum am vrut pina acum.[:I] CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai asa scrie Nelia, cu asta trebuie sa incepi ! Eu am sesizat o umbra de regret in mesajele voastre, ale celor impatimite cu muntele, si cred ca vorbind asa copiilor vostri ca in Ro era mai frumos/munti mai inalti/poteci nebatatorite decat aici, le transmiteti si lor niste chestii de care nu ar avea habar daca ar lua-o de la 0 aici. Ideea e ca ei sa iubeasca muntele, natura, urcatul, etc, indiferent unde, iar voi sunteti primii pe care va aud vorbind, apreciind sau devalorizand. La noi munte se numeste si dambul din fundul curtii si ala din parc si cam tot ce inseamna un plan inclinat pe care sa se chinuie un pic sa urce [:D] In alta ordine de idei, cine a fost anul asta la Cabane a sucre, ma intereseaza una cu mai multe activitati pentru copii, foarte important sa aiba trenulet ! Si pentru cine nu a fost, poate mergem impreuna ! Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009 +15 kg "Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asadar, nu am photoshoped, dar am aleeees muuuult, asa ca nu sunt relevante pozele. Acu' trebuie sa merg si sa pun ceva pe mine, destul am defilat un weekend in costum de baie pe net, if you'll excuse me.[:D] Nu am reusit sa citesc toata discutia despre munti. Mie imi plac grozav, sa-i vad pe geam. Doar asa am crescut. De escaladat, insa, pain in the butt, nu intru in detalii. Aici merg cam odata pe an la provincial park cu cortul, de gura familiei. Dar au dusuri, buda, etc. Dana, haiul lumii mesajul tau!!! Vorbesti serios cu vanatoarea de sot?[:D] Editez: [:D] vreau sa spun chiar vrea sa mearga sa ucida animalute? Pleaca mama miercuri, game over... Pup
pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am disparut prin tara, ne-am reintors duminica seara si impachetam. PODE* - mie imi place cum gandeste Delphin [:D] Esti prea draguta, nu gandesc in nici un fel iesit din comun, doar ca am invatat sa fiu multumita cu ce am, dar sa nu elimin dorinta de mai bine. Chiar si aici, ma consider norocoasa ca traim in Bucuresti, unde avem "veceu adevarat" (vorba fie-mii, relativ la toaleta bunicilor, de la tara), avem mai multe spitale de pediatrie, avem teatru de papusi (spre deosebire de 99% din orasele tarii, care nu au deloc), avem loc de parcare, spre deosebire de 80% din soferii din Bucuresti,... ANA - e tare tare dureros. Sper ca e mai bine mama ta. Ar fi fost bine sa accepte sa vina la voi un timp, sa mai uite... Sa se vada mai degraba in postura de mama si bunica, decat in cea a femeii care si-a pierdut recent jumatatea... IONE - sa stii ca nu ma gandisem la comertul respectiv.... Acuma, na, pot zice si ca incurajez munca aici, fata aia care vinde isi primeste salariul... Ai si tu dreptate insa. Zici ca esti CS? Mai dragut decat field, clar. Eu lucru' la Mi ll ward Bro wn, fi el d ma na ger (am scris eu cu pauze ca sa "camuflez" [:D] ), munca fara sfarsit si salar prost; sper sa nu fie niciodata nevoie sa ma intorc in mkt-ing ca nu imi place si pace... NELIA - acuma eu sunt cu placa "tot e bine si asa"... Important e sa gasiti loc la scoala / gradinita, daca e un interval intre lasatul unui copil si al altuia, trebuie sa existe o solutie. Tot e mai bine decat sa tai orasul de la un capat la altul intre casa, scoala, gradinita si serviciu. JESS - da domne, parca au toti o placa... "Aa, Canada, pai e friiig!" Pai si ce nene, in alte parti nu e frig uneori? In altele e prea cald! Ce-au nene cu frigul? DELIA - ti-am vazut soimita. Este adorabila! PUCK - chiar ca are mama un super bebeloi [:D] Ma duc sa mai ambalez o lada [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bey, eu am o replica pt. cei care spun ca e frig..."Nu-i nimic, frigul mentine tanar! Asa imbatranim mai greu!" In alta ordine de idei, din partea amicilor francezi nu am primit niciodata aceasta replica, si suntem la + 50°C acum. Cei care ne cunosc mai bine nici nu se mira ca avem "la bougeotte" . Spun "Chouete, on va pouvoir passer des vacances au Quebec!" Spor la bagaje Anca!! Despre munti..ne place sa iesim in natura, sa colindam etc, dar nu putem sta la cort si tot ce tine de asta. Mi-e dificil sa dorm in tren, masina, avion... Insa pe copii as vrea sa-i invat altfel..Asociatia "scouts" o ador si as vrea ca ai mei copii sa faca parte. Invata multe acolo despre natura, cum sa se descurce in natura, cum sa o protejeze, cum sa se protejeze...etc. Nelia va doresc sa reusiti sa faceti tot ce v-ati propus in vacanta. O primavara frumoasa va doresc dragelor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

PODE* / CGE - plantele cumparate nu se prea regenereaza peste iarna. Zambila nu prea mai face flori din bulbul cumparat. Lalelele mai fac, freziile mai fac si ele, dar zambila nu prea... Muscate nu am cumparat niciodata, ca la noi sunt pe toate "gardurile". Insa in mod clar, cele cumparate, "ingrasate" si "prelucrate" rasar cam din intamplare a doua oara, si nu prea au nici o legatura cu ce stiam noi ca era pe vremea cand la bunica in curte apareau toate ca noi, in sezonul urmator... O chestiune care mi s-a parut interesanta e ca unor plante le merge super atunci cand le neglijezi total! Am un spatifilum care infloreste numai cand e singur acasa si nehranit!! E complet enervant! PITI - dracena "naparleste", dar daca e destul de viguroasa creste inalta cat tine! NELIA - cred ca zici de rucsacul ala cu cadru, in care pui copilul nu? Daca intentionezi sa il iei din Ro (deh, e si cam greu si cam voluminos, deci banuiesc eu ca asta vei face), nu cred ca ai vreo sansa sa il gasesti second. Au cautat mamici de la noi de la scutece si nu au gasit neam! Nici pe magazinele online nu se prea gasesc. O amica a mea a luat de pe okazii punct ro, adus din Anglia, si a costat cam 70 de dolari de-ai vostri. Sau iei un sling daca te tine spatele... Despre muntii Romaniei, care sunt frumosi, desigur,.... Din pacate au devenit foarte periculosi. Ursii s-au inmultit in exces, deja avem o problema cu asta, sunt extrem de multe atacuri la corturi si cabane. Turistii cei destepti, se apropie ca sa ii pozeze, sus pe munte sau jos in orase, la tomberoane, unii ajung la spital cu rani grave... Altadata umblam cu cortul, acum mi-e frica, iar cu copii nu m-as duce! Brasovul are o foarte mare problema cu ursii, asa ca aveti grija... La fel Azuga, toata zona Bucegilor, Piatra Craiului... Anul trecut cred ca nu era saptamana sa nu spuna la TV despre noi si noi atacuri... Iar cum la noi chestiunea asta cu protectia animalelor, organizarea si controlul este zero, problema gunoaielor nu mai este cea mai mare, ci cea a ursilor care ataca si nimeni nu se ocupa in mod efectiv sa caute vreo rezolvare....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anka, exact asta am discutat si eu in seara asta cu prietenii mei: despre ursi![bang] Trebuie sa vad la fata locului, eu le-am trasat sarcina, sa curete macar un traseu de ursi![:D] Am mai citit prin ziare, dar nu stiam ca e chiar asa o problema mare. Si ajungem iar la resturile de mincare, s-au obisnuit sa fie hraniti... si cind nu mai au coboara nepermis de mult. Nu, nu-mi iau din Romania, il iau de aici, nu iau carut in schimb. Uite [url="http://www.mec.ca/Products/product_detail.jsp?PRODUCT%3C%3Eprd_id=845524441776409&FOLDER%3C%3Efolder_id=1408474396039197&bmUID=1269337465034&bmLocale=fr_CA"]asta[/url] mi-l iau pe 1 mai cind iau bursa, plus [url="http://www.mec.ca/Products/product_detail.jsp?FOLDER%3C%3Efolder_id=2534374302699667&PRODUCT%3C%3Eprd_id=845524442336139&bmUID=1269316521160"]copertina[/url] pentru ploaie. Are 3 kilograme si poti duce un copil pina la 23 kg, dar nu mai poti cara si altceva, normal. L-am probat la o mamica de la gradinita, sta foarte bine si comod pe spate, e nemaipomenit. Diana, aca la tari unii dintre noi mai au preferinte si e tras mereu de mineca de celalalt (adica eu), la natura nu: muntii sint munti oriunde ar fi, totul este sa fim noi destul de tari sa mergem pe ei.[:)] Delphin, mie asta imi place: http://www.couchsurfing.org Prietena mea cea mai buna este inscrisa pe el de vreo doi ani cred, a vazut deja o gramada de orase din Europa si si-a facut o gramada de prieteni. Mi-a trimis profilul unor familii, dar noi inca nu ne-am inscris, ca nici nu putem pleca si nici nu ne permitem sa primim, ca trebuie sa te ocupi de musafiri daca esti gazda. Nu neaparat mincarea ar fi problema, ci trebuie sa arati cit mai mult din ce se poate vedea in locul in care traiesti, daca vrei sa ai referinte bune. Eu m-am sculat sa mai citesc si... maninc si ma dau pe net.[bang] CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

INTREBARE URGENTA [:D] Din seria Brr ce frig e in (si spre) Canada, am fost avertizata de zvonerii din Romania sa imi iau cateva paturi in bagajul de mana, cica e frig in avion [bang] Acuma zau asa, mi se pare putin ridicol, eu ma gandesc ca ar fi utila o paturica pentru cand dorm copiii, desigur, dar oare sa ma blindez bine la capitolul asta??? NELIA - asa da, e super cadrul. Aici nu gasesti asa ceva. Am vazut ceva asemanator pe ebay, de la Caribou, dar cam tot acolo la pret. Problema cu ursii e complexa, se taie padurile ca la balamuc. Bietele animale nu sunt mai prolifice decat au fost in ultimele sute de ani, doar ca se nasc intr-o epoca anapoda, unde, ba se vaneaza la misto, ba se sisteaza vanatoarea complet si se scoate in afara legii, iar habitatul lor se reduce fantastic. Mancare nu mai au, deci manananca mult din gunoaie, fura de la corturi, cabane, de-aia si ataca, in cautare de mancare.... Deci necesita o abordare mai "inginereasca", ceea ce in Romania nu se face, aici nu se fac proiecte de termen lung, ar trebui sa faca un recensamant, sa impadureasca, sa delimiteze ariile, sa relocheze, la nevoie, sa furnizeze hrana, sa asigure serviciu medical... Dar e o poveste prea lunga si din pacate, dureroasa, care ma tem ca nu isi va gasi curand rezolvare. Acuma, n-oti avea voi asa o "bafta" de intalniri de gradul 3, dar totusi, aveti grija cu ce mancare luati la voi, cum o stocati, ce trasee abordati si unde innoptati. Am mai facut un ladoi de 20 de kile doar cu cateva haine din dulap de la Eliza... E culmea frate, cand faci bagaje.... Se ingreuneaza domne!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...