Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recomandare medic Medlife


Recommended Posts

Buna ziua. Am nevoie de un sfat din partea voastra. Problema sta in felul urmator: de la firma beneficiez de asigurare medicala la Medlife. Dar doctorul meu ginecolog (cu care ma inteleg de minune si la care nu vreau sa renunt) nu lucreaza la Medlife. Acum mi-a dat o lista cu niste analize de facut si nu stiu cum sa procedez sa le fac la Medlife. Sa ma duc la un doctor generalist sa il rog sa imi faca trimitere la laboratorul lor pt aceste analize, sau sa ma duc la un ginecolog la Medlife si sa ii cer analizele date de alt ginecolog? Ca din cate am inteles, pot beneficia fara probleme de analize la Medlife atata timp cat sunt recomandate de medicii lor. La cine ma sfatuiti sa ma duc,la generalist sau la ginecolog? Poate stiti si vreun nume sa-mi recomandati? Multumesc frumos. [mamica] de [copil][baietel] Teo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Daca sunt analize specifice de gineco - va trebui sa ti le recomande un medic ginecolog. Daca sunt analize uzuale (putin probabil) mergi la generalist. Cred ca e musai sa mergi la medicul lor sa ti le prescrie. Poti sa le geri direct la receptie, dar le vei plati. Medic la ei nu cunosc. Eu am sevit doar Medicover, CMU, Anima si Academica, dar sistemul e acelasi. Anya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai tocmai ca sunt acoperite de asigurare daca mi le recomanda medicul lor si nu vroiam sa le platesc (daca tot am facilitatea asta, sa beneficiez de ea[:D]). Sunt analize de sange si urina generale, preconceptionale, nu secretii sau alte minunatii. Multumesc Anya[flo] Poate are cineva si vreo recomadare de dr...[:I] [mamica] de [copil][baietel] Teo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am card la Medlife, dar la Timisoara. De fiecare data cand am mers sa imi fac analize, nu mi-a cerut nimeni o recomandare scrisa; am fost intrebata cine mi-a recomandat sa le fac. Am spus ca dr de familie (desi nu este asa, ca pe dr de familie n-am mai vazut-o de vreun an), m-a intrebat numele dr si asta a fost (dr meu de familie nu are nici o treaba cu Medlife). Mai bine suna totusi si intreaba daca iti trebuie recomandare scrisa. Mie asa mi se pare firesc: firma plateste un abonament anual, asa ca eu inteleg sa beneficiezi oricand de ce ai nevoie de la ML, fara recomandari sau mai stiu eu ce.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa beneficiezi de gratuitate in baza abonamentului facilitat de firma, trebuie ca analizele sa-ti fie recomandate de un medic al lor. Altfel platesti. Cum nu sunt analize cu specific ginecologic te poti duce foarte bine la un medic generalist. La oricare atata timp cat nu trebuie decat sa-ti completeze in fisa analizele respective. Si spui ca ti-au fost prescrise de medicul tau de familie si vrei sa beneficiezi de gratuitate pe baza abonamentului. Nu cred sa comenteze nimeni, nimic. Eu am procedat asa, dar la Medsana. Succes !!! http://chicboutique2011.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot pe Mirela Popa ti-o recomand de la ei. Am nascut cu ea un super bebe! Si la fel ca si tine aveam alt ginecolog "de baza". Pana la urma, pentru conditiile din spital, am ales sa merg la Medlife si d-na doctor a fost super, desi nu fusesem o pacienta "full time" de-a dumneaei. Miri2007 Mai scriu pe www.clubuljucariilor.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc foarte mult pt raspunsuri [flo][flo][flo]. Analizele sunt generale, de sange si urina, si vreau sa le fac sa vad cum mai stau cu sanatatea dupa prima nastere (de acum 2,5 ani), dupa peste 2 ani de alaptat si in ideea ca poate o sa apara la un moment dat si bb2[:I]. Am fost si m-am interesat la ei si se pare ca le pot face direct, avand in vedere ca am parafa unui medic pe lista cu ce am de facut (chiar daca nu e medic de la ei). De Mirela Popa mai auzisem si eu de bine, si multumesc de sfat, o sa apelez la dansa daca totusi va fi nevoie. O sa incerc sa ajung saptamana viitoare intr-o dimineata sa imi fac analizele, si o sa va tin la curent cu ce reusesc sa fac. Inca o data, multumesc si sanatate la toata lumea [pup] [mamica] de [copil][baietel] Teo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...