Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Invatatura din constrangere (2)


Recommended Posts

Ca sa va 'impingeti copiii de la spate' cu folos trebuie sa puteti sa va impingeti si pe voi de la spate cu acelasi folos. Ma gandesc intai sa evoluez eu ca individ si sa-l ajut pe copil sa evolueze ca individ. Cand vezi lucrurile din perspectiva asta, treaba cu 'carat cu carca' vs. 'stat la birou in costum corporatist' devine o chestiune secundara. Si reusesc sa o vad in toata spelndoarea ei schematica si suprasimplificata. Intre munca de jos si aia de sus, intre white collar si blue collar sunt infinite posibilitati. Ca sa le vad si sa le vada si copilul meu, trebuie doar sa fiu atenta la copil si sa invat sa-l cunosc. ______________________ [url="http://cilsart.blogspot.com/search?updated-min=2010-01-01T00:00:00-08:00&updated-max=2011-01-01T00:00:00-08:00&max-results=5"]Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Foarte frumos spus Mihaelka! Pana la urma copiii invata din exemple si cele mai bune suntem noi parintii. Ce-i drept dupa o zi de munca in multinationala, in care toata lumea parca se incapataneaza sa faca numai cum nu trebuie, ma apuca dorul de plivitul straturilor, sapatul florilor la mama acasa. Si cumva realizez ca munca fizica o fi grea, dar macar te lasa sa dormi linistit.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu, din ce citesc pe aici, deduc ca jobul ideal e ala incare stai 8 ore pe scaun la birou. mie varianta asta mi se pare doar comoda si ... hmmm ... cam plictisitoare. adica sa-ti "indrumi" copilul sa faca o anume facultate doar pt ca, dupa ce o termina, va sta pe scaun la birou, imi pare cam, nu stiu cum sa zic ... ingust? imi doresc sa am atata minte si incredere in el ca, atunci cand va fi mai mare, sa-l incurajez sa faca ceea ce-i place lui cel mai mult, indiferent cat de extravagant mi se va parea. sunt atatea chestii interesante care se pot face daca nu te duci de unul singur spre sabloane ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voi v-ati gandit vreodata ce meserie v-ar placea sa aiba copilul vostru? Vi l-ati inchipuit vreodata facand aia sau ailalta, stand la catedra sau in cabinet in halat alb, in fata unei planse etc? Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui viviana
Voi v-ati gandit vreodata ce meserie v-ar placea sa aiba copilul vostru? Vi l-ati inchipuit vreodata facand aia sau ailalta, stand la catedra sau in cabinet in halat alb, in fata unei planse etc? Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Nu... deloc. O fi in regula? In gluma, ii zicem "domnisoara inginer" pentru ca mestereste mereu cate ceva si e f tipicara. Insa sunt sigura ca nu-mi doresc sa lucreze intr-un birou. Nu ca ar fi ceva rau cum munca asta (tot respectul pentru cei care o fac) insa nici nu o vad ca pe un superlativ. J si Carla (05.02.2006) [url="http://www.prin-casa.ro/"]Culinare[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, eu am dat curs imaginatiei de cate ori a declarat ce vrea sa faca [:D] cred ca orice i-ar sta bine, ca sigur ar face cu trup si suflet [:)] sper sa aiba si noroc, mult noroc [:)] _______________________________________________ Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza]Sela [url="http://www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara 2011 amintiri de vacanta&page=5"]Concurs-Vara2011-mag1[pk][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Giulik a vrut asa: grupa mica - gradinareasa de flori adevarate, grupa mijlocie - majoreta, apoi prin rotatie profa de pictura / sport. Anul asta a declarat suparata ca ea nu stie ce vrea [:)] Am linistit-o ca avem multi, multi ani inainte sa aflam [:)] _______________________________________________ Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza]Sela [url="http://www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara 2011 amintiri de vacanta&page=5"]Concurs-Vara2011-mag1[pk][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...