Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jocuri de inteligenta (Brain teasers)


Recommended Posts

Scriu rugamintea care urmeaza la aceasta sectiune pt ca aceasta a fost recomandarea psihologului la care am fost cu fetita noastra de cls a 3-a la evaluare. Ea se plictiseste fioros la scoala, nu scrie etc (am mai scris eu un subiect mai demult pe tema asta) si concluzia psihologului a fost ca e f inteligenta si ne-a zis ca de fapt ca le nivelul ei de dezvoltare ar trebui sa fie in cls a 5-a, nu a 3-a si ca am putea-o ajuta sa "suporte" mai bine scoala ocupand-o cat mai mult in timpul nededicat scolii si antrenandu-i creierul. Va rog sa-mi recomandati daca stiti carti cu jocuri care dezvolta inteligenta copiilor. Ma intereseaza sa fie in lb romana (am gasit in engleza pe amazon, dar fata mea nu e inca suficient de subtila in lb engleza ca sa o ajute). Precizez ca nu vreau jocuri online, ci ceva ce se poate citi. Chiar si un link de pe net de unde pot printa ar fi f util. Daca nu gasesc probabil ca voi comanda ceva de pe Amazon si ii traduc, dar poate stiti vreo carte deja tradusa. Multumesc Caro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Carolina, la polirom exista cartea asta: http://www.polirom.ro/catalog/carte/jocuri-pentru-dezvoltarea-inteligentei-si-creativitatii-copiilor-3984/ Eu nu o am,nu ti-o pot recomanda direct, dar cred ca merita sa arunci o privire. -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot eu. [:D] Pe amazon este ..the big book of brain games´´ de Ivan Moscovich. O poti cumpara tradusa in romana: http://www.elefant.ro/carti/autori/ivan-moscovich-16737.html -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Tot eu. [:D] Pe amazon este ..the big book of brain games´´ de Ivan Moscovich. O poti cumpara tradusa in romana: http://www.elefant.ro/carti/autori/ivan-moscovich-16737.html -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
LadyJ, exceptionala cartea asta. imi poti recomanda o varsta de la care sa inceapa copilul sa o exploreze? (7 ani e prea putin? [:)] Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte buna cartea, am cumparat-o cand a aparut la noi. Fiul meu avea 8 ani si ceva cand a inceput sa o studieze impreuna cu sotul meu .
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Tot eu. [:D] Pe amazon este ..the big book of brain games´´ de Ivan Moscovich. O poti cumpara tradusa in romana: http://www.elefant.ro/carti/autori/ivan-moscovich-16737.html -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, nu, puteti incerca. Impreuna. [:)] Cred ca sunt doua volume, iar pretul difera destul de mult. Cautati mai avansat cand comandati. -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este excelenta! Chiar azi o sa ma duc dupa carte. Carolinah, pana faci rost de carte incepeti cu Sudoku. Mai puteti juca impreuna TOMAPANT - am facut-o cu fii-mea ani de zile. Eu din memorie, ea cu atlasul in brate. Incheiam jocul dupa ce termina ea de cautat. Apoi mai este sahul. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ocupa-i timpul si cu altceva. Exista cursuri de matematica mai avansata "Arhimede". Exista cursuri de teatru, de limbi straine. In plus ceva sport e bun oricui (poate sa fie dans) sau un instrument. Stiu ca exista si niste crecuri/concursuri de dezbateri (la liceu se fac si in mai multe limbi), dar copilasul de care stiu ca mergea la astfel de dezbateri era mai mare, in generala. Anya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Matematica nu-i place. Desi stie f bine si invata instantaneu ce se preda, zice ca uraste matematica. Este o fire artistica, asa ca nu insist. La saritul clasei ezit eu pt ca a facut cls I la o scoala (si a avut probleme cu copiii - a fost bullied si noi ne-am prins tarziu, prea tarziu...), cls a 2-a la alta scoala in alt oras si abia acum in cls a 3-a pot spune ca merge fericita si relaxata la scoala, ca relationeaza corespunzator cu copiii etc. Ca activitati extra, e in al 3-lea an de balet, face inot, engleza si ceramica. A mai fost si 2 ani la Fastrackids. La Sudoku si sah nu ma gandisem, pe mine ma plictisesc asa de rau ca nici nu mi-a trecut prin cap ca ei i-ar putea placea[:D]. Multumesc mult de sugestii[flo], imi voi achizitiona cartile si sa inceapa distractia! Caro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...