Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea la Arcadia - Iasi (21)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui madline82
Alyna B, beietelul tau trece cum a zis Ionela prin greva suptului, si noi am avut un episod din asta urat..off, a fost tare greu, la noi a durat cam 7-10 zile, dar apogeul a fost cand timpde 10 ore nu a vrut sa pape nimic,,, m-am chinuit in fel si chip si eram tare necajita si speriata, atunci am clacat si i-am dat un biberon de LP, nu l-a vrut, dar, cate un pic in 2 ore a papat 100 ml,duap asta am dat Lp la altcineva, ca sa nu mai fiu tentata sa il folosesc a doua oara. Ce am incercat noi: -intuneric in camera cu draperiile trase, si liniste totala, pus copilul pe patut, eu m-am intins langa ea si ii dadeam cate un pic de san, nu o fortam, ma asezam sa imi simta caldura si usor usor o mai pacaleam.. -leganata si plimbata prin casa cu sanul in gura-am incercat sa nu ii schimb rutina de activitati zilnice; -baita impreuna in cada si pus fata in cada la san. La voi cred ca e mai greu ca s-a suprapus si peste eruptia dintisorilor, dar zi-mi un lucru, noaptea suge bine?? Mamica Estelei , 24.mai 2011
Iubita, multumesc frumos pt sfaturi.....dar nu cred ca mai are rost sa incerc :( Sunt 3 zile de cand nu mai vrea absolut deloc san. Il chinui degeaba, mi-e si mila de el....plange de rupe pamantul cand vede sanul....Nu am avut ce face, dupa 12 ore de foame...i-am dat LP :(.Nu pot sa il tin flamand....Am incercat toate metodele.Nici prin somn nu vrea....se trezeste cand simte sanul :( Nu mai pot....am o stare....de dim sunt cu lacrimi in ochi, si ma dor si sanii, simt niste intepaturi...M-am stors eu dar cred ca a scazut si lactatia daca el nu a mai tras de atatea zile....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 235
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui AlynaB
Citat:
citat din mesajul lui madline82
Alyna B, beietelul tau trece cum a zis Ionela prin greva suptului, si noi am avut un episod din asta urat..off, a fost tare greu, la noi a durat cam 7-10 zile, dar apogeul a fost cand timpde 10 ore nu a vrut sa pape nimic,,, m-am chinuit in fel si chip si eram tare necajita si speriata, atunci am clacat si i-am dat un biberon de LP, nu l-a vrut, dar, cate un pic in 2 ore a papat 100 ml,duap asta am dat Lp la altcineva, ca sa nu mai fiu tentata sa il folosesc a doua oara. Ce am incercat noi: -intuneric in camera cu draperiile trase, si liniste totala, pus copilul pe patut, eu m-am intins langa ea si ii dadeam cate un pic de san, nu o fortam, ma asezam sa imi simta caldura si usor usor o mai pacaleam.. -leganata si plimbata prin casa cu sanul in gura-am incercat sa nu ii schimb rutina de activitati zilnice; -baita impreuna in cada si pus fata in cada la san. La voi cred ca e mai greu ca s-a suprapus si peste eruptia dintisorilor, dar zi-mi un lucru, noaptea suge bine?? Mamica Estelei , 24.mai 2011
Iubita, multumesc frumos pt sfaturi.....dar nu cred ca mai are rost sa incerc :( Sunt 3 zile de cand nu mai vrea absolut deloc san. Il chinui degeaba, mi-e si mila de el....plange de rupe pamantul cand vede sanul....Nu am avut ce face, dupa 12 ore de foame...i-am dat LP :(.Nu pot sa il tin flamand....Am incercat toate metodele.Nici prin somn nu vrea....se trezeste cand simte sanul :( Nu mai pot....am o stare....de dim sunt cu lacrimi in ochi, si ma dor si sanii, simt niste intepaturi...M-am stors eu dar cred ca a scazut si lactatia daca el nu a mai tras de atatea zile....
Alyna, dar daca a baut Lp din biberon atunci stoarce-te si da-i cu biberonul laptic de la tine, stiu cum e sa ti se rupa sufletul cand te gandesti ca cel mic moare de foame..of, sper sa ai mult calm si rabdare sa treceti si peste asta! Tu esti o luptatoare Alyna, curaj! Stiu ca poti! Mamica Estelei , 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alyna eu zic sa nu te dai usor batuta si sa mai incerci.Stiu ca e greu insa iti spun din proprie experienta ca scosul cu pompa este un chin pentru cele ce nu sunt obisnuite.Eu de acum m-am invatat insa calculam asa ca aproape 7 ore din zi se duc pe mulsul sanilor cand puteam sa stau in tot acest timp relaxata cu fetita mea lipita de sanul meu.Multa putere si nu renunta usor.Eu daca ma ajuta cel de sus am sa incerc sa ma storc cu pompa pana la ultima picatura de lapte, chiar si 2 ani daca e posibil.Nu renunta usor pentru ca le putem oferi micutilor nostri cea mai buna hrana!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am fost la doctor, - bebelina a crescut, are deja 3041 grame. A spus ca colul e moale, inchis si lung. Placenta e deja de gradul III. Daca nu nasc ne vedem pe 11 oct, si daca nu vine pana pe 17 declansam sarcina [alcool]. A spus ca e destul de coborata. I-am spus sa ne faca o poza, ca tati nu a putut veni azi, dar a zis ca sta cu mainile in fata [bang]. pai si ce are daca e cu mainile in fata? e tare bine si asa... lasa ca acus vine bebe si o vedem live [bibe] __ Lena - [gravi] 39+ [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Lena&year=2011&month=10&day=10&babycount=1"] [majoreta] Tic-tac, tic-tac [majoreta] [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui LenaC
Noi am fost la doctor, - bebelina a crescut, are deja 3041 grame. A spus ca colul e moale, inchis si lung. Placenta e deja de gradul III. Daca nu nasc ne vedem pe 11 oct, si daca nu vine pana pe 17 declansam sarcina [alcool]. A spus ca e destul de coborata. I-am spus sa ne faca o poza, ca tati nu a putut veni azi, dar a zis ca sta cu mainile in fata [bang]. pai si ce are daca e cu mainile in fata? e tare bine si asa... lasa ca acus vine bebe si o vedem live [bibe] __ Lena - [gravi] 39+ [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Lena&year=2011&month=10&day=10&babycount=1"] [majoreta] Tic-tac, tic-tac [majoreta] [/url]
Lena ma bucur ca totul e mai mult decat OK[flo][flo], mai ales ca bebelina a luat asa de bine in greutate. De acum ramane asteptarea si se pare ca nu in capitolul asta nasti[:D], cred ca o sa fie la inceput de capitol[pk][pk] Claudia [baietel] David Andrei 12 sept 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BTW, am vb cu doctorul si despre epiziotomie. El a spus ca prefera sa faca epiziotomie daca vede ca e necesar decat sa vin eu la el peste 20,30 de ani sa ii spun k coboara uterul. Cica e posibil sa nu se vada la nivelul pielii, dar in interior sa se rupa anumiti muschi si apoi sa apara tot felul de probleme. Nu stiu daca am explicat bine. Oricum pe mine m-a convins. In concluzie, daca o sa ii para ca este necesar o sa o faca. A spus si ceva de genu: Crezi ca mie imi convine sa mai stau jumate de ora in plus sa cos? [:D] Oricum vorba plecase de la faptul, ca o sa imi lase bebele langa mine cat o sa imi coase epiziotomia, la care eu: dar poate nu o sa fie nevoie... si atunci mi-a povestit. __ Lena - [gravi] 39+ [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Lena&year=2011&month=10&day=10&babycount=1"] [majoreta] Tic-tac, tic-tac [majoreta] [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Claudia, e posibil sa ai dreptate si tu si Madline [pup]. Oricum, doctorul mi-a spus ca are 2 gravidute care tb sa nasca natural la Arcadia si una la Cuza. A spus ca dupa cum se stie norocos, parca vede ca nasc toate odata. Eu sper sa nastem pe rand [:)] __ Lena - [gravi] 39+ [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Lena&year=2011&month=10&day=10&babycount=1"] [majoreta] Tic-tac, tic-tac [majoreta] [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui LenaC
BTW, am vb cu doctorul si despre epiziotomie. El a spus ca prefera sa faca epiziotomie daca vede ca e necesar decat sa vin eu la el peste 20,30 de ani sa ii spun k coboara uterul. Cica e posibil sa nu se vada la nivelul pielii, dar in interior sa se rupa anumiti muschi si apoi sa apara tot felul de probleme. Nu stiu daca am explicat bine. Oricum pe mine m-a convins. In concluzie, daca o sa ii para ca este necesar o sa o faca. A spus si ceva de genu: Crezi ca mie imi convine sa mai stau jumate de ora in plus sa cos? [:D] Oricum vorba plecase de la faptul, ca o sa imi lase bebele langa mine cat o sa imi coase epiziotomia, la care eu: dar poate nu o sa fie nevoie... si atunci mi-a povestit. __ Lena - [gravi] 39+ [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Lena&year=2011&month=10&day=10&babycount=1"] [majoreta] Tic-tac, tic-tac [majoreta] [/url]
Lena felicitari pt vestile bune despre bibi ta. Ziceai ca iti va lasa fetita langa tine cat coase epiziotomia daca va fi cazul . Eu daca ar fi sa ma intorc in ziua nasterii as cere acelasi lucru, as vrea sa o tin mai mult la pieptul meu. Nu m-am gandit dinainte la aspectul asta, ma asteptam sa fiu pregatita pt momentul cand mi-o vor da sa o tin pt prima oara, insa recunosc ca am fost luata prins surprindere. :) Credeam ca voi reactiona ca in filme, dar recunosc ca m-a indimidat prezenta ei si m-am fastacit, am tinut-o doar vreo 2-3 minute dupa care mi-au luat-o si au dus-o la neonato... Lori fericita mamica de [bebic] MARA ( 20.08.2011 ora 14:25 ! )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lori, acum sper sa fie de acord si neonatologul... s-ar putea si mie sa imi ia bebelusul mai repede... sa vedem. Eu sper din tot sufletul sa fie bine. Daca ea o sa fie sanatoasa nu mai conteaza nimic.[olala] __ Lena - [gravi] 39+ [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Lena&year=2011&month=10&day=10&babycount=1"] [majoreta] Tic-tac, tic-tac [majoreta] [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lena TREBUIE sa imi scrii cum ai facut botoseii aia mov inainte sa nasti!! am vazut si site-ul ala in engleza insa cunostintele mele tehnice de impletit/crosetat sunt prea limitate ca si pricep o iota din ce explica aia acolo. TE ROOOOG ![:D] sunt prea draguti! [:D] Lori fericita mamica de [bebic] MARA ( 20.08.2011 ora 14:25 ! )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...