Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia - Iasi (21)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 235
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pe 22 sept.am fost la control la dr.Cacicovschi si chiar imi spusese cu un zambet larg pe buze ca "aseara s-au nascut natural doi bebelusi, unul de 4050gr. iar unul de 3500gr."...mi-a dat parca inca un pic de curaj pt. pasul pe care trebuie sa-l fac...citind povestea lui Oly_Mary speram intr-un final fericit, acela ca unul dintre cei doi copilasi nascuti pe 21 sept. sa fie al ei[q][q]...din pacate Dumnezeu a decis altceva...:(((...imi pare nespus de rau pt. ce s-a intamplat...sa-ti dea Dumnezeu putere pe masura durerii din sufletul tau[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offf Doamne [q][q][q],cred ca varianta canal infundat este,cand e sanul prea plin intradevar se intareste ceva acolo,dar pun pompac storc totul si era gata, fara nici o durere,dar acum e aiurea de tot. Astazi am fost la plimbare,am scos lapte ptr bebe, uscat san la aer, pus garmastan, tamponel si plecat, cand ajung acasa aveam sannge pe tampon[q][q][q][q][q] WTF???Sanul arata bine, nici nu-mi dau seama de unde...[bang][bang][bang][bang] Mi-a cumparat sotul protectii ptr mameloane,arata interesant, am pus unul si am incercat la pompa si nu a functionat, sa vad ce zice bebe[:D] Si cu sensibilitatea asta la rece oare ce sa fie???Ma omoara si asta[bang][bang][bang].Sa merg la medic oare??/ Dar la care?? Va doresc o seara frumoasa si multumesc din suflet ptr sfaturi [flo][flo][pup][pup] Claudia [baietel] David Andrei 12 sept 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru gandurile bune si sustinere. Imi pare rau ca v-am intristat, dar am simtit nevoia sa impartasesc cu voi povestea mea. Impreuna cu sotul meu am insistat sa ramanem la Arcadia dar ne-au spus ca nu este spital de urgenta si ca au discutat cu medicul meu si cu medicul care era de garda de la Cuza care este si sef de sectie la Arcadia(nu i-am retinut numele).Am nascut natural cu epidurala, am vrut sa fac cezariana dar 4 medici m-au convins ca e mai bine sa nasc natural.Fetita a fost sanatoasa, problema a fost ca s-a desprins placenta de la tensiune si s-a format un hematom. Mama de inger Marta-Anastasia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui claumarcoci
Offf Doamne [q][q][q],cred ca varianta canal infundat este,cand e sanul prea plin intradevar se intareste ceva acolo,dar pun pompac storc totul si era gata, fara nici o durere,dar acum e aiurea de tot. Astazi am fost la plimbare,am scos lapte ptr bebe, uscat san la aer, pus garmastan, tamponel si plecat, cand ajung acasa aveam sannge pe tampon[q][q][q][q][q] WTF???Sanul arata bine, nici nu-mi dau seama de unde...[bang][bang][bang][bang] Mi-a cumparat sotul protectii ptr mameloane,arata interesant, am pus unul si am incercat la pompa si nu a functionat, sa vad ce zice bebe[:D] Si cu sensibilitatea asta la rece oare ce sa fie???Ma omoara si asta[bang][bang][bang].Sa merg la medic oare??/ Dar la care?? Va doresc o seara frumoasa si multumesc din suflet ptr sfaturi [flo][flo][pup][pup] Claudia [baietel] David Andrei 12 sept 2011
Clau, daca e canal infundat e de ginecolog problema. ideea e ca iti trebuie un ul bun care sa nu te puna sa ablactezi 9 sa nu iti dea tratament sa intrerupi alaptatul) . Atat timp cat nu faci febra nu e infectat si ai sanse sa desfunzi. Pune copilul cu prioritate la sanul dureros( eventual il storci la pompa pe celalalt) Foloseste pozitia pe care ti-o lasasemk pentru alaptare. Comprese reci dupa alaptat mereu pana trece durerea sa nu se infecteze. Dus cald( fierbinete) masaj inainte de alaptare si eventual in timp ce alaptezi. Frunze de varza ( suna a leac babesc, eu am fost cel mai reticent om la asta, acum m-am convins ca functioneaza). Ideea e sa te tii de treaba pana cedeaza . Am sa intreb maine o prietena draga care s-a operat de mastita de la un canal infundat sa vad la ce medic. Ideea nu e ca e cazul sa ajungi la asta, dar macar sa stii un medic care nu recomanda ablactarea.[pup] sa ai un as in maneca[pup] Ai grija ca noapte se face mai usor febra. Ia un termometru pe langa tine si la cea mai mica suspiciune foloseste-l. Daca faci febra nu sta asa, ia un paracetamol ( simplu) si mergi la ginecologul tau sa te vada cat mai repede.
Mami fericita de [copil][url="http://lb2f.lilypie.com/i1i3p2.png"]Mihnea[/url] (14.11.2009 ) acum [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/KuRIp2.png"] 36+ [/url] cu [baietel] Tudor
[url="http://mihneapuimic.blogspot.com/"]blogul meu cu amintiri[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Oly_Mary
Va multumesc pentru gandurile bune si sustinere. Imi pare rau ca v-am intristat, dar am simtit nevoia sa impartasesc cu voi povestea mea. Impreuna cu sotul meu am insistat sa ramanem la Arcadia dar ne-au spus ca nu este spital de urgenta si ca au discutat cu medicul meu si cu medicul care era de garda de la Cuza care este si sef de sectie la Arcadia(nu i-am retinut numele).Am nascut natural cu epidurala, am vrut sa fac cezariana dar 4 medici m-au convins ca e mai bine sa nasc natural.Fetita a fost sanatoasa, problema a fost ca s-a desprins placenta de la tensiune si s-a format un hematom. Mama de inger Marta-Anastasia
Nu stiu ce sa-ti soun decat ca imi pare enrom de rau pentru povestea asta. Nu stiu sa raspund la intrebarea "de ce?" si nici la "cine e vinovat?" cred ca sufletul tau cauta raspunsuri la asta acum. Iti doresc din tot sufletul sa gasesti raspunsuri care sa te ajute sa mergi mai departe. Daca poti scrie despre asta e bine. E bine sa lasi si furia sa te cuprinda. E ok si sa acuzi si nimeni nu are dreptul sa te opreasca sa faci asta. Eu am invatat ca depresia se vindeca trecand prin ea, lasandu-te sa si suferi, nu pasind peste. Durerea se vindeca traind-o pana la epuizare ca apoi sa te ridici. Nu-ti fie teama sa lasi sa se vada ca doare. Nu incerca sa porti o masca de puternica... da-ti timp sa suferi, sa te doara, sa plangi si apoi sa te ridici. sa nu-ti pese de lume... de nimeni.... Ai grija de tine si ma bucur ca ai scris si ne=ai spus ce simti. [pup]
Mami fericita de [copil][url="http://lb2f.lilypie.com/i1i3p2.png"]Mihnea[/url] (14.11.2009 ) acum [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/KuRIp2.png"] 36+ [/url] cu [baietel] Tudor
[url="http://mihneapuimic.blogspot.com/"]blogul meu cu amintiri[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa va impartasesc experienta mea in privinta alaptatului, poate mai ajuta pe cineva. Am avut canalele infundate la unul dintre sani, asa am plecat din maternitate, dar bineinteles ca nu s-a uitat nimeni la mine (nu e vorba de Arcadia), dupa 2 saptamani de la nastere m-am intors la maternitate cu febra mare si o "frumusete" de mastita, care a fost operata. Am primit un antibiotic puternic, sanul arata tare rau, medicul mi-a recomandat intreruperea alaptarii. Dupa ce am terminat antibioticul, am mai asteptat cateva zile si apoi am pus copilul la sanul sanatos, dupa alte cateva zile si la sanul operat. Asadar, cu tot cu mastita operata am alaptat pana la 1 an si 9 luni! Nu este de dorit sa ajungi la operatie, bineinteles, dar vreau sa le incurajez pe mamicile operate ca se poate alapta si dupa. Clau, sper ca esti mai bine, mie tot a canal infundat imi suna povestea ta, eu as proceda asa: Pasul 1: tii sanul sub jetul de apa calduta, la robinet (canalele se desfunda). Pasul 2: alaptezi copilul, masand in acelasi timp sanul (chiar daca te doare de mori). Pasul 3: pui comprese reci pe san (asta impiedica instalarea infectiei). Am verificat pe pielea mea frunzele de varza tinute cateva minute la congelator, au un efect miraculos! Toate astea se repeta mereu timp de 1-2-3 zile, cat este nevoie. Nu renuntati la alaptat din cauza mastitei. Numai bine tuturor, Ioana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor....Si noi avem probl cu alaptatul [q].Nu mai stiu ce sa fac, de 2 zile puiul meu nu mai vrea san. Am incercat toate pozitiile, am incercat prin joaca, nu i-am dat nimic sa pape cateva ore bune[q], l-am obligat, l-am certat....nimic!!!! Plange cand ma vede ca scot sanul... Am mai patin o data acum 2 luni, nu a vrut sanul o zi intreaga, dar si-a revenit. Acum nu m-ai vrea deloc. Ieri m-am stors toata ziua si i-am pus lapticul in biberon, astazi nu mai vrea nici asa, il scuipa [q]. Oare sa nu mai vrea san??? Asa devreme????
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...