Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Scolari de Iulie - August 2004 * 82


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui alice2004
Cit despre lovitura sub centura, pfff, sa fiu a cui sa fiu daca asa am vrut sa sune, imi pare rau ! [flo] Data viitoare o sa fiu mai atenta !
align="right" id="quote2">

stai relaxata Alice, pe bune, chiar glumeam, m-am obisnuit deja de 7 ani si ceva de cand il am pe Danut si de 4 ani si ceva de cand o am pe Dea sa mi se spuna ca nici unul din copii nu imi seamana, dar ca seamana leit cu taicasu fata iar baiatul.....[:I][:I] Zau ca la inceput ma strangeam ca ariciul cand auzeam, pt ca in mod reflex toti ne dorim la nivel subconstient macar ca in copiii nostri sa se reflecte macar o parte din trasaturile noastre fizice, din infatisare, din fenotip. Ei bine rational si logic gandind, consider ca e ceva oarecum arhaic intr-o asemenea expectanta. Acum daca ma intreaba cineva ii pot spune cu mana pe inima ca ma bucur sincer ca astia mici nu imi seamana, nu ma consider neaparat la nivel de infatisare un individ de succes. Nici taicasu nu e. Dar la astia mici macar genele s-au combinat, Slava Domnului, de o maniera care sper sa le asigure o viata mai de succes decat am avut noi, parintii

m-am saturat de suflat muci, si de frig, si de perspective, pt ca la scoala a zis invatatoarea ca sunt extrem de multi copii bolnavi ba cu viroze respiratorii, ba digestive, unii vomita, altii stranuta muci pe pereti la propriu; stiu cum este pt ca si Dea acasa stranuta azi de-i sareau mucii la juma de metru. Noroc ca s-a prins si stranuta in servetel, pe care-l umple. Azi a reusit sa si tuseasca pana sa vomite pe jumatate pranzul ce reusise totusi sa-l manance[bang][bang][bang][bang]
Daca maine nu e mai bine, Alice, te rog sa-mi dai un set de cercuri sa plec pe imas cu ele
noapte buna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Lia ca antihistaminic as zice Aerius (pt ca nu da somnolenta),Erdomedul este mucolitic..dar ar trebui facut tot tratamentul care ti-am zis..nu doar parte din ele ca sa fi acoperita pe toate partile..Vazut pozele! Tu care erai?[:I]

Apropo de ce fac copii la scoala, cand sunt singuri..Azi la 7.55 colegii lui Luca erau toti in banci, cu caietele pentru prima ora pregatite, isi scosesera cate o carte de colorat ...si o asteptau pe d-na..nu se auzea nici musca!..si erau singuri!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olivia, merci, am si tantum verde in dulap, spray pt copii, dar daca nu-l doare gatul sa-i dau oare? maine dimineata cobor si ii cumpar si aerius atunci o sa le am pe toate cele ce mi le-ai zis.

 

Woooow, la noi si cand intra invataoarea unii dintre copii sunt intr-o miscare brwniana fulminanta, eu pe cuvantul meu ca nu as rezista sa-mi petrec 4 ore sau 8 si cu after-ul printre ei fara sa-i disciplinez

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sara buna,

Eu i-am scos polipii la trei ani...si amigdalele.Si e pace la capitolul boli...am mai spus de altfel ca acum in iarna se fac trei ani de cand nici macar o masura de nurofen nu i-am dat...cred ca a stranutat de 10 ori in trei ani[:D]!eu am suprimat complet iaurturile...de doi ani le dau kefir cu fructe...zi de zi,branza fac tot din kefir,smantana si unt fac tot eu in casa...noi folosim 15 litri de lapte ...pe saptamana!Fructe...toata combina mea frigorifica e plina de pungute...in momentul asta am asa...40 pungute capsuni,25 pungute mure,25 coacaze,10 zmeura...absolut toate sunt recoltate de moa...am ajuns la concluzia ca ne face bine la sanatate si merg asa in continuare.

Painea o fac...din grau direct de la semanatoare...absolut toate legumele din gradina de taran...iarna de la sera taranului...m-am canalizat pe o alimentatie super naturala...oricum eu trebuie sa am mare grija la ce bag in gura...

a,si nu in ultimul rand am si posibilitatea sa fac lucrul asta,pina la urma si statul la tara are avantajele lui...si mai am noroc ca pe linga noi...asa pe o raza de 20km stau vreo 18 unchi si matusi de-ai lui mario...care mai de care mai fermieri...asa ca tot ce inseamna materie prima...oua,pui,grau,porumb,lapte,legume si fructe...le i-au direct de la sursa...si gratis[:D].bon...ca ce fac...o zacusca,paine...dulceturi...le duc si lor...asa simbolic...dar se bucura cu totii...ptr. ca olandezele si nemtoaicele nu stau sa faca nimic in casa...ele cumparara...si nici nu se compara chestiile de casa cu cele din market.Azi am fost la o matusa si am adunat doi saci de nuci...spre exemplu..sunt ca o furnicuta care-si umple camara[:D]

Ricardo e in contiuare ok,chiar mai ok decat inainte de saptamana neagra...dea domnul sa-l tina...toata viata[:D]

Lia,cred ca ai editat pozele....ca eu nu am vazut nimic...sanatate copilasilor...si refacere rapida.

Kim...iti tin in continuare pumnii sa fie bine si la voi...sa intrati in oarece ritm...si sa va linistiti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata.

Kim, ce descrii tu pare ireal.

La noi, la 8 fara 10, copiii sunt majoritatea la alergat prin curte, restul la coada la aparatul de ciocolata calda [:D] Pana nu suna nimeni nu e in banca, nimeni [:D] ca ei stiu ca pt asta e pauza, vb serios, sa stea prin alte parti [:D]

Azi am expediat cupilu` cu bona, ca nu mai rezist la stat minute in sir dup`aia pana`mi vin colegii, ma doare ori coloana ori rinichiul drept [:D] inca nu m-am decis.

 

_______________________________________________id="red">

Daria & felina fioroasaid="Trebuchet MS">id="red">[zana]GIULIAid="Trebuchet MS">(2004 08 16) id="Trebuchet MS">id="red">cuid="Trebuchet MS">id="red"> [buburuza]Selaid="Trebuchet MS">id="red">

 

Concurs-Vara2011-mag1id="purple">[pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza[flo][pup]azi este mai cald,doar 2 grade[:D][bang]...asa ca va poftesc la o cafelutza fiebinte[cafea]

Kim asa este si la mandra in clasa[pk]...de exemplu vineri au prima ora religie asa ca doamna le pregateste de joi pe masa cate o foaie pe care sa deseneze ce vor ei pana vine profu...profu'le da voie sa-si termine desenul in timp ce el le mai povesteste de una alta...

Ema te invidiez sincer[flo][pup]noi suferim ca nu avem bunici la tzara in primul rand pentru ca ne lipsesc vacantele de la tara si in al doilea rand pentru ca tanjim dupa produsele mai naturale direct de la sursa..

Lia sper ca sunteti mai bine azi[flo][pup]erdomedul intr-adevar este foarte bun pentru scos toate secretiile,mandrei ii merge foarte bine...acu ptiu,ptiu sa n-o deochi n-a mai tusit de la grupa mijlocie..

Robi ce faza urata cu invatatoarea[alcool]...a noastra are programat marti de la ora 12 ora de consiliere cu parintii care vor sa afle ceva despre cupilul lor...meii la noi nu a zis nimeni nik de vaccin...oare nu se face toamna ror-ul sau se poate face in orice anotimp?.....dupa eruptia mandrei din luna aprilie mi-e frica ca dupa vaccin sa nu faca iar vreo chestie ciudata[alcool]

Ieri mandra nu a vrut sa doarma la pranz asa ca bona a pus-o sa-si faca temele...cand am ajuns eu la 5 acasa erau gata[:D]...zic mamaa ce misto,parca esti la after school[:D][:D]

hai pupicei si o zi excelenta sa avem,la noi este nebunie saptamana asta in oras ca se apropie sf.paraschiva...

 

filmuletze,filmulete noi,gorodeii,aripile mele,

gorodeii noi

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata, vazut colajul liei[olala]lio, asta e, multe de aci am fost doar purtatoare,lovitura de centura a dat`o gena, asta e, poate la al treilea ... ;))

aseara am fost la sedinta, invatatoarea s-a declarat multumita de nivelul clasei in urma evaluarilor. ieri le-a dat dictare, au fost praf toate lucrarile prin urmare a renuntat sa le noteze, astazi insista si le da din nou;))

 

tzucurei de tzucureiid="purple"> 1id="teal">, 2id="maroon">, 3id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata,

 

Azi Mariuca nu se duce la scoala pen' ca doamna are ceva la ochi. Drept pentru care s-a dus ideea mea cu pedeapsa (sa nu aiba voie pe afara cu copiii [bang]) Ca o sa stea toata ziua la joaca cu Ioana...

 

Poate se prinde ceva de ea si maine e mai cuminte...sper...

 

Olivia, mie mi se pare din filme ce spui tu acolo...wow.

Dimineata la prima ora mai e cum mai e, dar in pauze e jale, Maria de doua saptamani nu-si mai mananca sandwich-ul la scoala:

"nu am timp ca se suna de intrare!"

"si in pauza ce faci?!"

"cum ce, ma joc, normal!!"

Maria e unul dintrre copiii neastamparati care ies pe hol si se plimba si pe la alte clase (nu sunt foarte multi [:I])

Aseara mi-a marturisit un secret [:D] "mami, stii ca in clasa a doua avem voie sa iesim sa ne jucam pe holuri si in curte?!"[:D]

(nu ca ea nu ar iesi si acum, dar in clasa a doua are si voie sa faca asta!![:D][:D])

 

Gabi, Stefan are chestii din alea de cauciuc care se pun pe creion "grip"? Ca sunt alea cilindrice care nu au decat 5 cm, ma gandeam ca poate lucrati intai la tinutul instrumentului de scris numai in zona cauciucata...Si lucrat la acelasi lucru cu stilou din ala my-pen de la herlitz ca are tot cam 5 cm chestia aia de cauciuc.

Ziceam si eu, scuze daca ma bag ca musca-n lapte, probabil deja te-ai gandit la asta...[flo]

 

Lia, eu nu am apucat sa va admir.

Multa sanatate! Daca vrei batista bebelusului ti-o trimit io pe a mea ca e noua![:D] Eu nu am reusit sa conving matzele sa-si bage chestia aia in nas...[:D]

Maria a facut operatie dar nu pentru ca ar fi facut vreodata vreo raceala sau complicatie de la polipi ci pentru ca sforaia ingrozitor!!![bang][alcool]

 

Ema, tare frumos ce spui. La noi lipseste timpul pentru ca probabil am avea de unde sa ne aprovizionam dar e la multe ore de condus asa ca...

 

Noi ne-am facut antigripalul saptamana trecuta. John a facut o raceala/viroza urata tare, muceste/tuseste si ii curg ochii si maine pleaca in elvetia pentru 8 zile...mi-e mila de el...

 

Ioana, felicitari Mariucai! Frumos la after school [:D]

 

Ma apuc de munci, de care sincer nu am nici un chef! O zi excelenta sa avem!

 

"Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.” (Mark Twain)

 

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)

poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristalina, am incercat dar nu merge - toate instrumentele de scris pe care i le-am cumparat sunt din astea cu grip triunghiular si cauciucat/siliconat. Din pacate tot nu ajuta, astea sunt de orientare in momentul in care esti in stare sa tii instrumentul cit de cit. I-am comandat cu ajutorul lui Bunny (multumesc si pe aceasta cale! [flo]) niste grip-uri speciale in care "intra" degetel si ramin fixate acolo, abia astept sa le primim ca sa incercam si cu astea...

In fine, nu vreau sa ma intind pe tema asta prea mult, dat fiind ca nu e de interes general...

In rest ii dam inainte si cu ajutorul lui Dumnezeu sper sa progresam si noi! [pup]

 

Aseara aproape ca am facut noapte alba...Tudor s-a plins de la culcare de durere deurechi si cam toata noaptea s-a rasucit si a suspinat pe tema asta, deci durerea a persistat...probabil de la ultima rinita, a dat si intr-o otita...sper totusi sa se rezolve fara sa ajungem la antibiotic...

 

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea

 

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.id="size1">id="Book Antiqua">id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi, eu zic ca aici putem sa ne intindem si sa spunem de scolari indiferent daca e de interes general sau nu...zic si eu..:)

Succese cu smecheriile astea in care intra degetelele, sper sa functioneze! [flo]

Sanatate multa lui Tudor, va urez sa scapati fara antibiotic.

 

 

"Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.” (Mark Twain)

 

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)

poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...