Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Intrebati si va raspundem


AkaManah

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Deus
1.ce era Cumania neagra si cine erau cumanii? 2. crezi ca exista vreo sansa ca in viitor sa se invete la istorie anumite adevaruri care acuma sunt cosmetizate si voit distorsionate? De genul: dacii erau cei mai viteji si drepti...Stefan Cel Mare era un sfant...Mihai Viteazul era un super erou...Ardealul (populatia) a vrut unirea cu tara muma, Horia ,Closca si Crisan au fost niste eroi, etc.
Deus,la punctul 2 nu am inteles prea bine ce ai vrut sa spui.Afirmi sau infirmi enumerarea! Categoric,despre toti cei enumerati de tine se pot spune multe,dar nu intr-un mod simplist,anuland elogiile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Fenomenul Tunguska. La 30 iunie 1908 a avut loc fenomenul tungus, numit asa dupa raul Tunguska (Siberia centrala) in a carui albie a cazut un meteorit?? si a provocat o explozie puternica echivalenta a 1000 bombe atomice. Suflul exploziei a nimicit 2200 de km2 de padure. Prin 2004 unii cercetatori au sustinut ca a fost vorba de o nava extraterestra. O bomba atomica? Supravietuitorii vremii spun ca au inceput sa aiba boli ciudate si ca le-au cazut parul si dintii. Voi ce stiti? Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui beren
Nu spun viviana [:)] ca dupa aceea ma dau de gol Laura si conchita in departamentul meu liberal ca-s neocon republican si n-o sa-mi fie comod :))
esti republican?! sincer, mi-a picat fatza. n-as fi crezut in douaj'de ani lumina, ca sa ramanem on topic. ok, data viitoare voi fi de acord cu tine pe orice tema doresti, in semn de smerenie crestina ca te-am crezut democrat. [:D] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=149264"]abdominabila[/url] [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Citat:
citat din mesajul lui Deus
1.ce era Cumania neagra si cine erau cumanii? 2. crezi ca exista vreo sansa ca in viitor sa se invete la istorie anumite adevaruri care acuma sunt cosmetizate si voit distorsionate? De genul: dacii erau cei mai viteji si drepti...Stefan Cel Mare era un sfant...Mihai Viteazul era un super erou...Ardealul (populatia) a vrut unirea cu tara muma, Horia ,Closca si Crisan au fost niste eroi, etc.
Deus,la punctul 2 nu am inteles prea bine ce ai vrut sa spui.Afirmi sau infirmi enumerarea! Categoric,despre toti cei enumerati de tine se pot spune multe,dar nu intr-un mod simplist,anuland elogiile.
ai dreptate, nu am fost suficient de clara:-) Nu vreau sa le scoatem in evidenta doar partile negative dar as vrea sa vad o carte de istorie la scoala in care sa fie informatia obiectiva cu bune si rele fara cosmetizari si lauri care nu-si au rostul/locul. devii ceea ce practici www.de-azi.ro http://oscarfriends.wordpress.com/ Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, eu stiu ca e bine stabilit ca a fost vorba de un meteorit. Simetria craterului si a perimetrului exterior au dus la niste speculatii despre extraterestri, dar e mai mult pentru ochii publicului, cred eu. Bolile puteau fi datorate exploziei in sine, dar si radioactivitatii naturale din surse subterane, marita de schimbarile geologice in zona craterului. In unele zone din Carpati e la fel, localnicii sufera de boli datorate radioactivitatii minereurilor. conchita, tu asta ai inteles? atunci tre' sa schimb de pe cafea pe jim beam ... [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca si in restul Marii Britanii, este vorba de amestecul (cronologic prezentat) celti + ocupatia romana (populatie diversa) + anglii/iuti/saxoni/scoti + influente sporadice vikinge (danezi-norvegieni) + cucerirea normanda (vikingi danezi+francezi). Astea sunt cateva din influentele majore. Din motive geografice (locatie, accesibilitate), caracterul celt s-a pastrat mult mai bine in Wales, cultural/limba etc. Similaritatea culturala cu galii (celtii continentali invinsi de Cezar in Franta actuala) explica denumirea. O enclava culturala similara exista in Bretagne, in Franta, unde denumirile oraselor/locurilor sunt date atat in franceza cat si in limba locala, mentinuta in timp. La fel, monumentele druidice sunt raspandite in Wales si Bretagne.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...