Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulgusori de nov-dec2009 (40)


Recommended Posts

Da , Brsocuta , s la noi la fel face- asta ma bulverseaza cel mai rau_ daca e super captivat de ce face poate sta si 4 ore fara sa mananace- dovada faptul ca a inceput sa isi acopere noaptea- se scoala la 4 jumate - 5 si e culcat de la 22. So, eu l-am obisnuit sa ii dau de mancare cand stiu ca ar trebui sa pape, nu il las sa planga. De asta, probabil, el stie ca eventually masa va veni si rar plange de foame. In ultimelel zile am marit perioada, adica il las pana da el semne ca ar vrea sa pape si atunci baga cu super pofta. Aia e, ca eu nu i-as da LP, atunci chiar ca ar renunta la alaptat. Eu chiar si cerealele i le-as face cu LM. mami de bebe MATEI (10.11.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

SI abia acum: Buna dimineaaaaata, sa aveti un w/e frumos si pregatiti-va de iesit afara ca cica de maine se face iar primavara. Hai ca daca ies iar la aer din barlog imi limpezesc si io mintile obosite si revin diseara in forma care m-a consacrat ([:I]- vad ca statul in casa dauneaza grav modestiei) pup u mami de bebe MATEI (10.11.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata, eu raportez ca ma simt bine si am avut o noapte ultra linistita, adica cupil culcat la 10 aseara si trezit acuma dimineata la 7 jumate, fara nici o intrerupere...papat si acuma iar somn....asa cupil sa tot fac...[:-@] ramoc, bine ca sunteti un pic mai bine, doamne ajuta sa treaca de tot [pup] coque, si la noi sunt zile in care mananca mai putin, si bineinteles primul meu gand este ca nu am lapte (desi el curge binemersi daca strang [alcool])...si trece chiar si 4 ore jumate in care nu se arata ca ar vrea papica, ii f vesel.....deci concluzia ar fi ca noi CLAR avem laptic, dar lor nu li foame asa des sau sunt preocupati de ceva....au si ei momente... A_driana[mamica], de [copil][url="http://picasaweb.google.com/nov.dec2009/A_driana?locked=true#"]David-Andrei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza! Lavi[pup][asia] de cafea... mi-as turna si in ochi.... Offff.... noapte chinuita cu mancat din 3 in 3 ore, 2 ore belit ochii pe pereti...iar acum la 7.30 s-a trezit dar face nazuri ( Coque apropo' de ce iti spuneam ) asa ca i-am scos tzitzix din gura si am dat-o la joaca. Coque gandim totul spre binele copilului, iar LP sa fie ULTIMA SOLUTIE !!! Plimbare placuta si w/e placut! Mami de [copil]Iulia Emanuela 26.11.2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Afara se arata soarele asa ca se pare ca vom scoate boticurile din birlog cu totii, mamici si pitici (si tatici probabil) coque bine ai venit in lumea mea! [:D] Eu asa am fost de la inceput (ca d-aia dau completare [:(]), si am reusit performanta sa-mi iasa proba suptului negativa (adica sa cintareasca mai putin decit inainte de masa [:-)))]). 1. si cel mai important, nu poti sa te iei dupa cintarirea dintr-o singura saptamina, asteapta minim doua sapt ca sa-ti faci o idee. Cel mai important e sa nu-ti pierzi increderea in tine, pai daca ai avut lapte pina acuma fara nici un stres (nu ca altii/adica altele/adica io), nu ai nici un motiv sa nu ai in continuare. Spune familiei sa-si vada de treaba lor. Daca te consoleaza cu ceva, mama, care a avut 2 copii, nu pare sa-si aduca aminte ca bebelusii baga tot ce pot in gura asa ca imi zice mie de 100 de ori si copilului de 200 de ori pe zi ceva de genul " cum ti-a dat mami a ta asta de mincare ca tu nu mai poti de foame,ia uite cum rozi minutele. Hai mama,mai pune-o la tita putin sau nu mai ai lapte?" [:D] Concluzie: hang in there, lasa copchilu in pace ca o avea si el astenie de primavara, si mai da-i niste timp inainte sa regindesti strategia. Hai [pup] si scoate baiatul pe afara sa-i faci pofta de mincare. Uite si o ghiocea optimista [flo] pt tine. Lumi [pup] K si pt tine niste [pup]i, stii tu de ce RamoC of, draga de tine, nu e vina ta ca spitalul din Strehaia asteapta de la pacienti nu numai lemne dar sa faca si pe doctorii. [bang] Daca reusesti sa-l hidratezi si nu mai face febra, probabil ca lucrurile o vor lua spre bine. Te mai duci si la Craiova la pediatru ca sa te linistesti si gata, vine si la voi primavara [pup] Andre unde tinusi madam pozele alea, ca eu de la poza 19 nu mai vazusem!!! Pai se poate asa, sa pui poze pe ascuns? Noroc ca te-am pacalit cu avionul ala si am dat si eu din urma, sa vad minunatie de familie stind in pat tustrei ca morsele pe banchiza. Tare mult mi-ati placut iar micuta italianca seamana cu tine ceva extraordinar, cit sa demonteze teoria ca fetele seamana cu tatii. Va trimti si voua un [pup] la malul marii si va doresc plimbare frumoasa. Mai aveam eu ceva de zis dar deh... uita baba mami de [url="http://picasaweb.google.ro/fulgusori2009/Lili_a?locked=true#"]Mariuca[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, imi face si mie cineva o cafea? Ca suntem dupa o criza de urlat de 2 ore la masa de am crezut ca crapam. Noroc cu lingurita cu avionul ca am reusit sa ii dau ceva de mancare totusi, dupa care mi-a dormit 10 ore legate si a tras niste partzuri de am crezut ca se trezeste orasul. Lili [pup] Poze pun aproape in fiecare zi, dar nu-mi place sa anunt. Plimbare placuta si week end frumos la toata lumea! P.S. Ai luat retetele? [url="http://picasaweb.google.com/mamideChiaraAda/ChiaraAmoreMio#"] Chiara Ada, vita mia [/url], [url="http://picasaweb.google.com/mamideChiaraAda/ChiaraDecembrieIanuarie20092010#"] Chiara creste [/url] [url="http://picasaweb.google.com/mamideChiaraAda/OdiseeaPlecariiNoastraAcasa#"] Odiseea plecarii noastre acasa [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana ai grija cu crizele de fiere.Eu la o luna dupa ce am nascut am facut 2 si la a 3 a m-am operat de urgenta aici la Brasov, laparoscopic. Cand trebuia sa plec acasa am facut icter mecanic, deoarece o pietricica plecase si blocase canal;ul coledoc.Asa am ajuns de urgenta in Bucuresti la Sf Ioan cu pile multe si mari avand in vedere ca mama e medic.Acolo dupa nenumarate spagi m-au operat din nou ca sa aspire pietricica ramasa.A fost nasol de tot, mi-am lasat acasa copilul cu sotul iar eu stand in spital ma gandeam ca nu ii voi mai vedea niciodata. Daca nici in Bucuresti nu reuseau sa scoata piatra plecam la Viena, vorbisem deja, aveam bilete de avion, tot. Ai grija de rog.[pup][pup][pup] mami [baietel] Matei Constantin [url="http://picasaweb.google.com/grozeaalina1/Matei3Luni#"]roxyaly-poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca una si ma duc: Mai, acu'ma simt direct responsabila ca nu mai intra Stephy pe aici, de cand am zis ca nu se scriu chestii interesante pe forum. Stephyyyyy! Stephyyyyy! Stephyyyyy! [pup][pup][flo][flo] Piticii de Stephy, o lasati pe Stephy afara? Lili sar'na de consolare- si ce e tare e ca au bune intentii toti![bang] Roxy-ti-am vazut pozele si m-am dus automat la prima pagina sa vaz cu ochii mei batrani ce tinerica avem noi aici. Asa e, maica, tare tanara si frumoasa esti. O prospatura, ce mai [flo] [emoticon care isi freaca mainile ca un mos libidinos] Fug mami de bebe MATEI (10.11.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui coquelicot
Inca una si ma duc: Mai, acu'ma simt direct responsabila ca nu mai intra Stephy pe aici, de cand am zis ca nu se scriu chestii interesante pe forum. Stephyyyyy! Stephyyyyy! Stephyyyyy! [pup][pup][flo][flo] Piticii de Stephy, o lasati pe Stephy afara?
Nu cred ca Stephy e suparata, sigur e doar foarte ocupata. Nu e genul care sa transteasca usile. Si mie mi-e tare dor de ea! O pupam virtual pana apare. [pup] [url="http://picasaweb.google.com/mamideChiaraAda/ChiaraAmoreMio#"] Chiara Ada, vita mia [/url], [url="http://picasaweb.google.com/mamideChiaraAda/ChiaraDecembrieIanuarie20092010#"] Chiara creste [/url] [url="http://picasaweb.google.com/mamideChiaraAda/OdiseeaPlecariiNoastraAcasa#"] Odiseea plecarii noastre acasa [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatzaaa Am dormit si noi mai bine, adica bine de tot, dar cu ajutorul lu' nurofen [q]. Aseara la 11, dupa ce a papat, in loc sa adoarma, s-a pus iar pe plans, exact ca si cu o seara inainte. Asa ca am mers pe sfatul medicului si i-am dat putin nurofen (1.5 ml) fiind evident ca il doare ceva. Oricum nu cred ca mai rezista nici unul din noi 3 la inca o noapte ca cea de diainte, cu 4 ore de somn [alcool]. Dupa medicament, in 2 minute s-a culcat si a dormit 11 ore cu o singura pauza de supt. Bun, deci am aflat ca-l doare ceva, dar intrebarea de baraj este, daca il vor chinui dintii 2-3 luni de acum incolo, cam ce fac eu? [alcool][alcool] Il hranesc cu nurofen? [q] Ma rog, una peste alta, am dormit, e soare afara, deci lucrurile arata mult mai bine [pk][pk] Coquelicot - cred ca cel mai important din toate e tocmai sa-ti pastrezi increderea in tine [flo]. Si abia mai apoi sa vezi ce si cum vei face. Este foarte posibil sa fie doar o faza trecatoare si sa revina la suptul / cresterea specifica varstei. Si mie mi s-a nazarit zilele astea ca parca nu suge ca inainte (de fapt nu e chiar nazareala [:D] chiar suge mai putin ca timp), dar uite ca ar putea fi legat de dinti (la noi) sau cine stie ce alte motive bebelusesti... In schimb asta cu familia care te face sa-ti pierzi increderea in tine si in fortele tale... mi se pare cea mai grava si greu de manageriat... asa apreciez si eu o data-n plus faptul ca stau mereu singura cu copilul, asa ca nimeni nu-si da cu pareri de astea, cel mai des neintemeiate, dar care, asa cum stim, pot destabiliza o mama in 2 timpi si 3 miscari. Eu sunt sigura, ca daca te bazezi pe instinctele tale, vei sti cu siguranta ce e de facut. [pup] Apropos de (unii) doctori, aseara am vb cu o prietena cu o fetita de 1 luna, care, desi a alaptat de la inceput, s-a apucat sa-i dea LP ca i-a spus doctorul ca nu exista copil pe care sa nu-l ajute niste lapte praf [alcool][alcool][alcool]. Drept urmare la sfatul dr, a inlocuit subit 2 mese de la san - inlocuit, nu completare - cu 2 biberoane. RamonaC, Lavi - sper sa veniti cu vesti bune astazi [pup][pup] Ralu - noi suntem pe schema Infanrix... Broscuta - sa stii ca si eu am fost obsedata... a pus Liliana (cred [:D]) un filmulet cu Alex razand in hohote pe la 2 luni si pana a zambit si copilul meu - adica pana la 3 luni - numai scenarii am avut in cap [:D]. Dar, cu toate astea, eram constienta ca al meu face alte lucruri (statea mult pe burta, a inceput devreme sa se intoarca de pe spate etc), deci fiecare cu ritmul lui. In plus, Iulian si acum rade f rar cu voce, tot la miscari e 'campion'. [pup] [pup] toata fulgusorimea [pk] monis si piticutzul [url="http://picasaweb.google.com/monis.monica"]Santiago[/url] (Iulian 02 nov '09)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...