Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 207
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cenia, trimitem majoretele? [majoreta][majoreta][majoreta] Eu, cu Eva, marti am fost la control si aveam dilatatie 2 cm, iar miercuri mi s-a rupt apa si am nascut; la 37 saptamini. Acum ma rog sa stau pina la 38. Bafta multa, orice-ar fi!!! Mai, nu mai trimiteti fetele la spital fara nimic; pai cum, dupa ce faci dus (sau nu, dar tot trebuie sa te speli putin) nu te dai cu deodorant? Nu iti trebuie o perie de par, ca sa nu apari ca sperietoarea pe acolo? Camasa aia de spital, chiar daca e super buna si utila a colo, nu are desfacaturi prin toate partile, de ti se vad picioarele, fundul si chilotii cind te misti, de-ti trebuie un halatel acolo ca sa iesi pe hol, sa-ti mai dezmortesti picioarele? [alcool] Daca are cine sa i le aduca Mirelei dupa ce naste (in afara de sot), foarte bine; dar nu cred ca o sa stea sotul cu orele si listuta in mina prin Target, sa ii cumpere in disperare ce-i trebuie. Deci mai bine sa aiba strictul necesar de la inceput, nu? De ce sa se riste sa mearga la spital fara scaunel de baby; daca aia de acolo nu-i ofera asa ceva? Iar alt trip la Babies R Us si cumparat in goana ce-i cade in mina? Eu cred ca-i mai bine daca se informeaza acum si cumpara ce ii place, decit sa aiba probleme dupa ce naste (sau sa plateasca dublu pe-o rabla de scaunel - preturile de spital). Nu sint multe de cumparat acum, dar cred ca e mai bine sa doarma linistita, stiind ca are tot ce ii trebuie (mai ales daca isi permite), decit sa ajunga la nastere si sa se streseze ca nu si-a adus papucii de mers prin camera (chiar daca-i curat si conditii ff bune, eu n-as merge pe jos in picioarele goale sau doar in sosete, iar incaltamintea cu care am ajuns inainte de-a o naste pe Eva - sport - era deja cu 2 numere mai mica!) Oana [gravi] [fetita]33+sapt si [majoreta] Eva (29 iunie 2005) I'm not a bitch, I just have a low bullshit tolerance.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cenia, tin pumnii sa fie bine la nastere!! Eu la spital mi-am luat sampoanele si deodorantul meu ca nu imi place sa le folosesc pe ale altora. Am avut si tampoanele mele ca imi plac Always ca sunt subtiri si comode, alea de la spital erau groase ca niste diapers si mi-a fost tare groaza sa le pun.Plus un rand de haine pt mine la iesire si mai multe haine pt bebe, din nou vreau sa le poarte pe ale lui si nu ale spitalului. Doar scutece am folosit de la spital. Cuscra, nu mai ai nici tu mult!! Irina, sper sa obtii jobul ala!! Tin pumnii! Adriana 15w si Aidan Alexander - 4 ani [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, m-am desumflat cu jobul, cica majoritatea joburilor in VA system cer sa fii cetatean. Nu stiu dc ala pt care am aplicat eu face exceptie, nu mentiona nimic legat de cetatenie. Cenia sunt anumite state (si implicit asigurari medicale ) in America unde sunt acoperite ceva tratamente de fertilizare, gasisem o lista mai demult pe internet. [url="http://www.flickr.com/photos/14984866@N07/"] Baby Gator [/url] Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miere, in general joburile guvernamentale cer cetatenie. Dar ar trebui sa se specifice in cerintele jobului. Poti suna sa intrebi. Tinem pumnii. Mai, eu va multumesc de "cererea de prietenie". Ma simt mult mai bine acum.[pk] Ce-mi place chestia asta cu prietenii, imi aduce aminte de perioada cand eram pustoaica si mai venea cate un baiat si ma intreba daca vreau sa ii dau prietenia mea.[:D] Carmen & Ericutz (15.06.2004) [url="http://dianadumitru.netfirms.com/ "] Ajutati-o pe Diana![/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68525 "] Povestea nasterii![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OANA, PANTERO [pup],va multumesc...,binenteles ca eu am sami iau cu mine tot ce miati indicat. Nu sunt [:-@] sa ma trezesc pe acolo cami trebuie una alta...,ca nu mi se da....e bine sa fii pregatita cu de toate zic eu ,de aia ma si interesez din timp...Indicatiile voastre imi sunt f utile...cred ca am mai zis ca daca va amintiti lucruri cat de mici sa mi le ziceti... Eu fiind aici mai mereu cu ochii pe voi si iau notite din multe descutii....[:D]
Ma gandeam la doamna care a stat 6 luni in state,apoi sa intors in romania doar pt 3 sapt si iarasi a renevit in state [bang],sunt multe care se contrazic,legile zic...Pai doamna poate are visa de un an cu multiple intrari....,cum ar puteasa revina doar dupa 6 luni de stat in roamnia...ca deja i sa terminat visa!..NUI ASA?
De ex .... Eu cu sotul am luat visa pe un an cu multiple intrari...Eu voi sta cred 4 luni,pana ce nasc si pana ce fac actele fetei dureaza,cam 4 luni... Dar sotul meu va veni acum cu mine,doar pt o saptamana,apoi el se va intoarce in caraibe...,dar la 3 sapt va reveni sa ma vada pt inca 5 zile,apoi tot asa...,el fiind avocat aici si lucrand nu poate sa ramana cu mine pe toata perioada...CREDETI CA VOR FI PROBLEME,CA VA CALATORI DES?....sa consultam un avocat sau un consul din state? cum e mai bine?[bang] [gravired] 28+[fetita] RACHEL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui miereamara
Carmen ti-am trimis model de procura pe email./ Sper sa te ajute. Fetelor, apropo de joburi, am aplicat pt un post in cadrul spitalului de veterani de aici, platit dublu fata de ceea ce iau eu acum, am emotii, sper sa ma cheme la interviu. Ar fi exact pe ce am studiat eu in scoala. Stie cineva daca pot sa imi reinoiesc pasaportul fara sa ma deplasez la consulat? Nu reusesc sa dau de nimeni acolo. Stiam ca se poate dc ai GC, dar nu stiu exact proceduara si pe site nu am gasit nimic in legatura cu asta. [url="http://www.flickr.com/photos/14984866@N07/"] Baby Gator [/url] Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.
Miere eu mi-am facut pasaport nou anul trecut fara sa ma misc de acasa. Am trimis la consulat aici actele si cam in 6 luni l-am primit pe cel nou. Semnatura o au ca si acasa, scanata de pe aplicatie Eu mi-am facut pasaport pt cetatean roman cu domiciliul in strainatate Mami de [url="http://picasaweb.google.com/ibianca2004/Martie2010Andrei6luni#"]Amalia si Andrei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De la 1 feb 2010 s-a schimbat procedura, o data cu introducerea pasapoartelor biometrice. Nu se mai poate face pasaport prin posta. Eu am deja mentiunea CRDS pe pasaport, nu mai am buletin. Ma oftic pt ca nu o sa-i pot face si certificat de nastere lui Aidan acum, nu mai am nici un act de identitate romanesc valabil, pasaportul e expirat, buletin nu mai am. [url="http://www.flickr.com/photos/14984866@N07/"] Baby Gator [/url] Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miere si eu trebuie sa ajung in vara asta la DC sa imi fac pasaport, sa intri sa povestesti cum a fost, pleease. Trebuie programare pana la urma sau nu? si nu poti sa ii faci certificat lui Aidan cand mergi sa ridici pasaportul tau nou?, intreb ca si noi trebuie sa ii facem Sabinei. Bafta la aplicatia pentru job si felicitari lui DH pentru Perm. Ce a mai ramas e usor. Sarcina usoara burtici si nasteri super rapide si mai ales multa sanatate si voua si bebeilor.[flo] Cami - mami de Sofia Alexandra - mai 2006 si Sabina Adriana - mai 2008
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MIERE, CAMI - nu are nici o legatura ca numai ai tu acte romanesti cu certificatul de nastere romanesc al copilului. Copilul va fii inregistrat in baza de date a consulatului si i se va emite si certificat romanesc caci este si roman. Iata cu ce documente trebuie sa te prezinti la consulat pentru a i se emite certificatul copilului: - parintele/parintii cetateni romani vor complata o cerere tip la sediul Consulatului; Documentele de mai jos in original: - pasapoartele romanesti ale parintilor, eventual si acte de identitate ale parintilor romanesti si sau americane, in teremenul de valabilitate; - pasapoartele romanesti anterioare ale parintilor, valabile la data nasterii copilului; in cazul in care acestea nu exista, este necesar ca parintii cetateni romani sa completeze cite o cerere de clarificare a cetateniei romane si eliberarea unei dovezi corespunzatoare; - certificatele de nastere ale parintilor; - certificatul de casatorie al parintilor, eliberat de autoritatile romane; - certificatul de nastere al copilului, eliberat in SUA, apostilat de catre secretarul de stat din statul american in care a avut loc nasterea; - traducerea certificatului american in limba romana, pe suport informatic ( floppy disk, CD -rom, in Word) - declaratie pe propria raspundere ca nu exista un alt transcris sau reconstituit in registrele de stare civila romane din tara (formular tipizat, se gaseste la consulat) - in cazul in care unul dintre parinti nu este cetatean roman, acesta trebuie sa semneze o declaratie, care trebuie autentificata, prin care isi exprima acordul pentru inscrierea nasterii in registrele de stare civila romane; Asta e lista pe care am primit-o de la Consulatul Roman, de aici, din LA. si mi-au zis ca-mi vor elibera certificatul de nastere romanesc al lui Bryce in aceeasi zi. Sper sa te ajute, Pupici, Clara - mami lui Bryce Mihai - un copchil nazdravan - 18.08.2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...