Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Oana: multumesc foarte mult de raspunsul privind fertilizarea. sunt unele persoane nu prea familiarizate cu internetul. eu as fi dar is notiuni necunoscute pentru mine, mai am doi prunci trebuie sa nasc si uite cum nu am nici timp, nici instrumentele necesare. au incercat la sibiu, acolo li s-a zis clar: nici o sansa. dar stiu cupluri carora asa li s-a zis si pina la urma Dumnezeu le-a raspuns rugaciunilor intr-un mod sau altul si au putut sa aiba bebe. Delia, merci de urare! Philip: merci ca te gindeti la mine si mi-ai zis de taxele pt cetatenie! cu nasterea. deocamdata vad ca nimik, contractii cam putine,desi ieri erau multe frate! astept mindra sa dea semne si apoi gonesc la spital! primul era sa il nasc in masina, a doua a fost programata cu indusa, a treia vad ca ma tine in sah! Mihuta: ha ha ce fain ar fi sa fie odata! mergem la chuchy cheese impreuna sa le sarbatorim ziua de nastere!dar parca as vrea mai repede ca imi pierd rabdarea! sau nu! sa fie la timp sa fie bebe ok ! si tot asa zic! mamicile astea nu stiu ce vor! Ramona: nu esti singura nepieptanata! si eu la prima nastere! si apoi ma uitam cum eram de dezblehuiata, ochii injectati cu singe la cit am impins, desi am nascut usor, la a doua nastere mi-am luat trusa de machiat, mi-am facut parul inainte de nasterea programata indusa, am strigat la sot s anu inceapa pozele pina nu ma aranjez cu lipgloss, etc. ia sa ma duc sa fac si eu bagajul : body bebe si machiaje, pieptan, hai sa mai pun sampon, desi nu am avut nevoie, periuta, slapi (am luat cu 5 usd de la Victoria Secret ca am un store aproape de mine si il vizitez mereu!) am mai cautat sutiene la reduceri ca mereu gaseam dealuri bune. acum: nik! mi-au venit chilotii free de la ei si am zis hai sa fac o cheltuiala. nu am gasit la sale dar tot am luat ceva. eu nu vreau oua rosii vreau cozonac........................... mihutza stii vreun magazin cu din astia? am facut si era drojdia veche, am stricat tot. nu-s eu prea priceputa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 207
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cenia, cozonaci gata facuti nu am vazut niciunde.. nici la rusi, nici la polonezi.. desi la rusi nici nu gatesc acolo (cred), polonezii au o bucatarie si mai servesc mancare.. cand am mers odata acolo facusera varza cu ciolan si cand am iesit din magazin miroseam a mancare de parca staturam o zi intreaga in bucatarie.. dar poate de sarbatori fac si produse din astea, chiar nu stiu.. eu anul trecut mi-am facut singurica.. mama ce am mai boxat cozonacii aia.. anul asta nu stiu inca daca mai fac, pasca sigur fac.. si anul asta o sa fie mai buna ca anul trecut ca atunci a fost prima oara in viata cand am facut singura cap coada.. edit: de fapt paine am vazut ca au proaspata.. poate or face si cozonaci.. Mihaela, mami de [ispita]Andra - 29 martie 2008 [url="http://family.webshots.com/album/570774585USjozM"]Mica dansatoare[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=88ed9962aab40888261d95&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]Primul anisor[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare, am nevoie de pasaport pt aidan dc calatoresc in state? Nu cred ca am timp sa ii fac pasaportul pana plec, cei de la linia aeriana mi-au spus ca nu il identifica in nici un fel dc nu cumpar seat pt el, dar mi se pare ciudat, asa oricine poate pleca cu copilul meu, nu? Cica e indicat sa ai birth certificate cu tine, dar nu e un requirement. Voi cum ati procedat? v-a identificat vreodata copilul cand ati calatorit cu el sub varsta de doi ani? Imi trebuie car seat pt el dc o sa merg cu taxiul? Pot inchiria de acolo car seat? [url="http://www.flickr.com/photos/14984866@N07/"] Baby Gator [/url] Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de opinia voastra. Nu stiu ce fel de sistem pentru purtare este la scolile copiilor vostri, dar la scoala copiilor mei folosesc sistemul de culori: verde-buna purtare; galben-pentru prima neregula; rosu-2 nereguli,si albastru este cea mai rea. Cand Alex a fost in K5 a primit galben pentru faptul ca vorbea sau se juca cand nu trebuia. Acasa pentru culoarea galben primea pedeapsa-stat in camera lui pentru 2 ore, si fara TV si computer pentru 3 zile. Acum Richard este K5 si atat invatatoarea cat si asistenta dau galbene ca si cum ar imparti caramele. Daca nu-i una e cealalta...si tot asa. In ultimile doua zile a primit doua galbene: unu pentru ca glumea cu un coleg de-al lui in lunchroom (doar vorbeau si radea in timp ce isi manca pranzul), si astazi cica ca a scuipat unul din colegi. Cand l-am intrebat mi-a spus ca cineva a facut o gluma si ca sa nu rada tare a incercat sa-si tina hohotele si a ras cu gurita inchisa si probabil a sarit saliva. L-am intrebat daca la vazut profesoara, sau s-a dus copilul si s-a plans. Ei bine copilul sa dus la invatatoare si i-a spus ca a fost scuipat in ochi de Richard. Asta nu-i prima oara cand Richard este pedepsit ca un copil a spus ca..... Cand a fost ziua recunostintei, Richard a avut o mica serbare cu clasa lui. Am fost l-am vazut, am facut poze si dupa aia m-am dus pe hol cu alti parinti sa il astept ca sa mergem la ei in clasa. Cand au iesit si copii pe hol, eu l-am vazut pe Richard schimbat la fata. M-am dus si l-am luat in brate si l-am intrebat ce sa intamplat si el saracu nici nu putea sa-mi spuna de tare ce plangea. Un alt baiat care era in spatele lui imi spune ca Richard l=a lovit in burta cu cotul si ca invatatoare i-a spus ca are galben. Am incercat sa-l calmez, dar bineinteles ca copilul meu in loc sa se bucure de evenimentul respectiv a fost tare necajit. Am plecat de acolo cu o inima amara rau de tot. Cand a venit acasa l-am intrebat ce sa intamplat si mi-a spus ca intradevar copilul ala era in spatele lui si ca atunci cand sa intors sa se uite in spatele lui l-a lovit cu cotul. Nu spus ca copilul ala e cu un cap mai inalt decat Richard si mult mai bine dezvoltat. Copii mei nici macar nu se bat intre ei asa ca am stiut ca nu l-a dus capul pe Richard sa-l loveasca cu cotul in burta. Asa ca astazi cand am vazut ca a primit galben si pentru ce a primit galben, m-am dus la scoala sa vorbesc si sa ma infing in doamna invatatoare. Ei bine, norocul ei ca nu era acolo, sau ghinionul ei, ca m-am dus la principal. Si i-am spus ce ma doare. Tipul a fost de acord cu mine si a spus ca maine va discuta atat cu invatatoare cat si invatatoare asistenta(ce-a care o ajuta si care are o mutra tare acra). Acum ma gandesc daca sa-i trimit un e-mail invatatoarei si sa o informez de nemultumirea mea, sau sa o las sa aiba o surpriza maine. Mie imi este sa nu-i faca zile negre lui fecior-miu. Apropo, eu imi cunosc copilul si stiu sigur ca nu a scuipat pe nimeni intentionat, si nici nu da coate in burta l-a alti copii. Nu zic ca al meu copil e un inger, dar totusi nu poti ca invatatoare sa pedepsesti pe nedrept sau pentru ca un alt copil de cinci ani a spus ca ics cutarica a facut nu stiu ce. Voi ce parere aveti? A trebuit sa editez mesajul ca l-am scris in notepad si arata rau de tot. Sper sa arate mai bine acum .:) Nimic nu se compara cu dragostea pentru copilul tau!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihuta, e mortala Andra cu cantarea ei!!!! E dulce foc!!!![flo][olala] Super Lia, bine ca ai luat atitudine...dar...eu am invatat ca vb buna e mai buna aici...si ca linguseala e mai buna decat o plangere...[:I]. Periatu' invatatoarei tine de minune[:I]!!! Cenia, deci inca mai esti acasa?[:D] Bibilica, esti o dulce...am tras cu ochiul la poze[:D] Corinadana, pai am spus ca sunt spanioliti care nu au venit cu pluta aici[:D]...sunt familii bogate si foarte bogate care se ocupa extrem de mult de copiii lor... Ba chiar au multe extra-programe la scoala (matematici speciale, clasa asta de robotica, cheerleading si multe altele) lucru pe care putine scoli elementare le au aici. Sinzi , Radu si David [detectiv] psihologul [cool] [url="http://www.youtube.com/watch?v=NDLoByR4EnI"]David[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/11552209@N04/"][foto][/url]
[red][url="http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57837&whichpage=5"]D-ale lui David [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca pedeapsa pt. galbene 2h in camera lui si fara tv trei ore e MUUUULT prea severa. Asta pt. ca copilul nr 1 nu facea cine stie ce crima, vorbea sau se juca, nu injura, nu lovea samd. Asta unu la mana. Eu in locul tau as ignora aceste cartonase galbene, mai ales ca nu e vina copilului sau chiar dc. ar fi vina lui, faptele nu sunt grave deloc, e doar un copil, mai vorbeste, se joaca, mai are cate o neintelegere si chiar dc. greseste, nu face cine stie ce fapte antisociala, common! Asa ca eu nu numai ca nu m-as duce la invatatoare, ci as lasa-o balta cu totul si n-as mai aminti de cartonasele alea decat dc. copilul face ceva nasol cu adevarat (raspuns obraznic, batut copii sau mai stiu eu ce). Si in acel caz eu nu as da 3 zile fara TV si 2h in camera lui, ci o pedeapsa mai usoara de atat. Asta e doar parerea mea, asa imi cresc eu copilul, nu stiu dc. e bine sau rau. La noi ii "scrie" pe caiet dc. vorbesc, se joaca etc. Eu pur si simplu il intreb dc. a luat azi "name in the book" si dc. da, il intreb de ce si simplu ii explic sa nu mai faca asa si de ce. Fara macar sa ridic tonul. Asa ca imi spune cinstit ce si cum. In K eram si eu mult mai agitata, dar acum intr-a 2a am invatat sa imi pese mai mult de copil si mai putin ca o deranjeaza pe dna invatatoare cu mici copilarii. Atata vreme cat nu sunt chemata la principal pt ceva grav, nu dau nici o pedeapsa. Am dat pedeapsa pt. notes regarding behavior in preschool, dar pedeapsa consta in 4 min time out, atat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi n-am avut cartonase, dar s-a intimplat sa vina Alexandru cu notite in caiet. Eu nu-l pedepsesc automat, il intreb ce si cum si daca reiese ca-i ceva mai serios ii tai joaca de la computer pe ziua respectiva, ceva de genul asta. Deci nu-i o pedeapsa automata si merg pe mina lui, dar el este destul de sincer si daca vorbesc destul de mult cu el iese oricum adevarul la suprafata.[:D] Mai bine rezolvi nelamuririle cu teacher, cred ca-i bine sa pastrezi vizitele la director pentru chestii mai grave. Eu sint necajita ca il inscrisesem la un curs de Lego si tocmai m-au sunat ca a fost canceled, nu s-au inscris destui copii. Chiar m-am si mirat! Mi-e si teama sa-i spun, stiu ca va fi tare dezamagit. Sinzi, am vazut ca si tu l-ai inscris pe David. Asta era un pic diferit, oh well... Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...