Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilul meu isi smulge parul


Recommended Posts

Copilul este stresat de ceva. Trasul de par este semn clar al stresului. Un psiholog v-ar putea sa identificati in primul rand sursa stresului(schimbari in viata de zi cu zi, boala, plecarea cuiva chiar si a unui animal etc). Trebuie sa luati masuri acum, cat e inca mica. ---------------------------------------------- mama de Alexa,minune vie, 23mai1997 si Sandra ingeras 4septembrie2004/august2007 O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Vic
Ceea ce are fetita ta este clasificat ca tricotilomanie in DSM-IV la impulse control disorder. Se trateaza prin CBT, la varste mici rolul parintelui fiind de baza in a tine mainile ocupate cu activitati placute sau mai putin daunatoare. Gaseste ceva ce i-ar place fetei sa tine in mana la culcare. uneori merge sa-i pui manusi fara degete la culcare, cas a nu poata apuca firul de par, sau leucoplast pe varful degetelor, dar multi copii le scot sau devin agitati. Exista diverse metode, discuta cu un psiholog care a auzit de tricotilomanie.
Te rog sa-mi spui ce e DSM-IV si CBT. [asia] Te intreb pentru ca fetita mea (3 ani si patru luni) nu adoarme daca nu se joaca cu inghiile mele. Cand o alaptam la san (pana la 2 ani) o tineam intotdeauna de manuta si asa a inceput sa se joace cu unghiile mele. Si acum la culcare sau daca e suparata, direct la unghiile mele 'sare'. Inclusiv noaptea, daca doarme cu spatele la mine si se trezeste pe jumate (sau pe sfert, ca e mai mult adormita decat treaza) ridica mana si zice 'Nails!' si tre sa-i dau mana. Pe mine nu ma deranjeaza, chiar deloc, doar ca denumirile de mai sus ma 'ingrijoreaza' pentru ca nu stiu ce inseamna. Multumesc.[flo] _____________________________________________ Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 [url="http://victorianadiagraham.blogspot.com/"]VICTORIA[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002Te rog sa-mi spui ce e DSM-IV si CBT.
DSM = Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders CBT = Cognitive Behavioural Therapy Pentru tricotilomanie se pare ca cel mai bine merge Habit Reversal Training, dar la copii mici parintii inlocuiesc obiceiul daunator cu ceva acceptabil. Desiree, baiatul meu cel mare avea obiceiul sa ciuguleasca scamele: la culcare de pe un catel de jucarie din blana artificiala de proasta calitate, iar in alte ocazii, cand era anxios (serbari la gradinita, de exemplu) de pe puloverul de pe el. Catelul a intrat in actiune ca sa nu ma mai tina pe mine la culcare de mina cate o ora. Cel mic avea obiciul sa ma zgreptene pe mana la culcare, dar incepuse sa ma irite si ca sa nu reactionez aiurea am inceput sa-i spun ca ma doare. L-am lasat initial sa ma zgreptene, dar am incercat sa scurtez durata si incet-incet a renuntat. Apoi a gasit o jucarie care i-a placut si pe care a luat-o in brate la culcare. Copiii mici renunta de regula singuri la asemenea obiceiuri, uneori au nevoie doar de o usoara redirectionare spre altceva care le place si-i linisteste. La culcare e linistitor, in rest folosesc asemenea obiceiuri cand ii ingrijoreaza ceva, au emotii legate de ceva. Asta cel mai adesea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vic, multumesc. Pe mine nu ma deranjeaza ca se joaca cu unghiile mele, chiar deloc. Si daca sunt scurte e mai atenta, stie ca ma doare daca baga unghiile ei sub ale mele. Ii plac cand sunt lungi si le poate prinde si trage de ele [:D] Si eu cred ca Victoria are un inceput de OCD. Dar si eu am, doar ca la mine a inceput in clasa a 6-a... nu la 3 ani! Si la mine nu e grav, eu inca o tin sub control si dupa ce s-a nascut Victoria e mult mai usor de controlat, nu mai am timp sa ii acord atentie OCD-ului, deci nu a fost niciodata f grav. _____________________________________________ Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 [url="http://victorianadiagraham.blogspot.com/"]VICTORIA[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002
Vic, multumesc. Pe mine nu ma deranjeaza ca se joaca cu unghiile mele, chiar deloc. Si daca sunt scurte e mai atenta, stie ca ma doare daca baga unghiile ei sub ale mele. Ii plac cand sunt lungi si le poate prinde si trage de ele [:D] Si eu cred ca Victoria are un inceput de OCD. Dar si eu am, doar ca la mine a inceput in clasa a 6-a... nu la 3 ani! Si la mine nu e grav, eu inca o tin sub control si dupa ce s-a nascut Victoria e mult mai usor de controlat, nu mai am timp sa ii acord atentie OCD-ului, deci nu a fost niciodata f grav. _____________________________________________ Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 [url="http://victorianadiagraham.blogspot.com/"]VICTORIA[/url]
eu cred ca fiecare om are ritualul lui cu care se relaxeaza/se simte bine; la acesta apelam in momentele de stres, oboseala, la culcare, sau devine pur si simplu o rutina. Deseori nu suntem constienti de asta: unii nu pot sa se culce pana nu au facut o baie calda/facut curat/facut unghiile/periat de 100 de ori parul/scarpinat intre degetele de la picioare/pus pijamaua de matase care dezmiarda pielea etc etc etc.Aceste ritualuri se schimba /adapteaza in timp, ori ba. Sotul si acum mai are paturica cu care a dormit in copilarie (o carpa pe care nici nu as fi avut curaj sa pun mana, in asa hal e), eu am avut ursul din copilarie pana la 12-13 ani, cand mi l-a rupt frate meu, si am behait mai ceva ca o clasa de gradinita la un loc; fratele meu baga mana in parul mamei si se juca cu el, fiica mea asteapta sa ii fac masaj la culcare, si cu masajul asta la spate adoarme in 2-3min etc. gabictzu, tunde-o scurt - sa se regenereze si sa nu mai aiba ce prinde. In plus, cauta o jucarie cu par, sa se joace cu ea, sa aiba aceeasi moliciune printre degete.
[url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20love%20DC&page=2"]Victoria (des.1)[/url], fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vic si fetita mea a inceput pe la 1 an sa piguleasca scamele de pe toate lucrurile mai scamoase. Principalul obiect era paturica ei favorita cu care dormea. Manca scame de pe tot ce apuca. Acum la 3 ani a renuntat la obicei - eu i-am repetat de mii de ori, ca nu e sanatos etc - voi cum ati scapat de scame? In schimb acum a trecut la rosul unghiilor [:)] Gabictzu, nu stiu exact ca sa te sfatuiesc, decat sa consulti pe cineva de specialitate - ca trasul de par, daca zici ca deja se vede dif. intre partile capului, inseamna ca se trage destul de tare, e intr-un fel un semn de violenta, plus aspectul estetic, jumatate de cap cheala, jumatate normala. Mult succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

toti copiii au anxietati, diferenta o face modul in care acestia se descurca cu ele. gabi, observi alte chestii "nasoale" (semne de anxietate) la copila? urla, nu comunica, are frici, are alte ritualuri, etc? daca iti pare ok inseamna ca culcatul e pentru ea un moment care genereaza anxietate si atunci tu tre sa-i vii in intampinare, cu o poveste, o baie placuta, stat langa ea cand adoarme, mangai-o tu pe cap, etc. de aici pana la tulburari compulsive e cale lunga, si eu ma scarpin in cap cand ma concentrez foarte tare; fimea mare nu adoarme decat daca scarpina cotul cuiva, aia mica tre sa suga suzeta si sa mangaie o burta, daca le-as interzice frecatul asta, cred ca ar face un scandal maxim, si sunt departe de-a crede ca au tulburari. gabi repet, daca asta e singurul semn de anxietate, tre sa rezolvi tu problema stand langa ea la culcare. copiii lasa greu contactul cu realitatea cand tre sa adoarma, nu e un moment usor. Perlutele mele: K (10.06.2007) si M (14.05.09) Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si mie imi pare ca de la a face onduleuri cu degetul in par pana la a smulge parul din cap e cale lunga. parul nu cade pt ca te mangai ca altfel am fi toate astea cu par lung chelioase [:D] eu, daca copilul meu facea asa ma duceam la un neuropshiatru sau cum ii zice... prefer sa pierd niste timp pe la usile unor doctori dar sa dorm linistita...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...