Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia - Iasi(22)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui DadaIna
Va salut fetelor!Claumarcoci multi ani lui David si multe lunite cu bucurii din partea lui!Iar ati umplut jumatate de capitol si intr-adevar scade lista gravidutelor.Noi azi inainte de 2 zile de a implini 5 luni sarbatorim statul in fundulet al micutei noastre.De 2 saptamani invatase ea o schema noua, de statea pe o parte pe o bucuta si se sprijinea intr-o mana.Tot cauta sustinere la spatic cand o puneam in pat, ba se sprijinea de mine, ba de tati.Acum se ridica singurica si se joaca stand in fundulet.Chiue nevoie mare de bucurie.Vad ca nu cade pe parti[:D]
align="right" id="quote2">Dada, felicitari pt reusita,sunt tare emotionata..abia astept sa stea si gaza mea in fund![pup]Mamica Estelei , 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Multumim Mada!Chiar ca sunt emotii.Eu m-am emotionat tare ca m-au napadit lacrimile cand am vazut-o ca se juca cu cartile ei fosnitoare stand in fundulet, cu spaticul drept. Am luat-o in brate repede sa o pup[olala]

Acum luna asta am sa ma joc cu ea cu cate o lingurita de suculet de morcov si de mar.Nu incep pe deplin diversificarea si nu ii voi inlocui inca nici o masa pentru ca inca ii merge super bine cu lapticul meu.Ascult si de Ionela si instinctul meu de mama imi zice "inca nu". Doar ne jucam putin de-a mestecatul si inghititul, si ne invatam si cu alte arome noi.Aseara am incercat o lingurita de suc de mar cu putina pulpa, era destul de dulce insa cand a luat in gurita parca era electrocutata mititica.Asa de urat se stramba si se cutremura de ne amuzam de isprava ei. Ne-a vazut pe noi "caii batrani" razand si s-a apucat si ea:))Nu zic ca dupa prima lingurita mai deschidea gurita si tragea de lingurita ca mai vroia.[:D]

I-am gasit si razatoare de sticla pentru mar la un magazin aici in Copou[:D]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mar trebuie razatoare din sticla? Nu am stiut!

Mie mi-e frica sa ii dau sa guste orice altceva, am zis ca daca va lua cat de cat in greutate dupa grafice incep cat mai tarziu joaca de-a gustatul..Mie una mi-e foarte comod sa ii dau sanul in gurita si gata..cand ma gandesc cum va fi cand va trebui sa pape..oo, ma trec toate caldurile[help]

 

Mamica Estelei , 24.mai 2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor voi vorbiti deja despre diversificarea alimentatiei,vreau si eu[q][q].Din pacate pt mine alaptatul nu reprezinta nici o bucurie (sau ,ma rog ,una singura ,ca lapticul e cu vitamine si anticorpi,si e cel mai bun pt bebe )dar pe mine inca ma dor gurguiele f tare cand prinde ,si vai pana prinde ma trec toate transpiratiile si ma enerveaza nesiguranta mea ca nu stiu daca ii ajunge lapticul meu ,abia astept sa ma duc la pediatru ,nu mai am rabdare ,pe de alta parte as vrea sa aiba macar o luna implinita ,ca sa-mi fac o idee ,peste o saptamana implineste o luna ,vai ce mult trebuie sa astept ,mie mi se pare ca trece timpul atat de greu[q][q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui iulia_iulia
fetelor voi vorbiti deja despre diversificarea alimentatiei,vreau si eu[q][q].Din pacate pt mine alaptatul nu reprezinta nici o bucurie (sau ,ma rog ,una singura ,ca lapticul e cu vitamine si anticorpi,si e cel mai bun pt bebe )dar pe mine inca ma dor gurguiele f tare cand prinde ,si vai pana prinde ma trec toate transpiratiile si ma enerveaza nesiguranta mea ca nu stiu daca ii ajunge lapticul meu ,abia astept sa ma duc la pediatru ,nu mai am rabdare ,pe de alta parte as vrea sa aiba macar o luna implinita ,ca sa-mi fac o idee ,peste o saptamana implineste o luna ,vai ce mult trebuie sa astept ,mie mi se pare ca trece timpul atat de greu[q][q]
align="right" id="quote2">Iulia, nu te mai sresa atata, nimic pe lumea asta nu e mai bun ca lapticul de mama!Iar pana se formeaza mamelonul bine doare, si eu in prima luna, chiar pana la 6 sapt alaptam cu durere fizica dar cu bucurie in suflet, primele 2-3 min erau mai dureroase,apoi pe masura ce sugea "botul asta mic de huma" disparea usor durerea.Chiar daca se mufeaza bine tot e un pic de durere, dar una care va trece si una :dureros de dulce"!Asa ca ai rabdare si incredere in tine!!Mamica Estelei , 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna

 

am trecut fuguta pe aici [:D]

 

Mersic de sugestii. Lore am ales patutul de care ziceai tu. vine vineri [pk]. Mersic [pup]

 

Dada, felicitari [flo]

 

Deci doare pana la o luna? Adevarul e ca intr-adevar primele secunde e mai nasol, apoi e mai bine. Problema e ca gaza mea suge suge, apoi merge pe principiu pauzele lungi si dese cheia marilor succese. Si de fiecare data cand reia, ma doare.

 

Va pupic

 

__

Lena - [mamica] de Maia

 

Bebe Maia - 8 oct 2011

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

 

DadaIna, ai fata mare!

 

Mie pompa mi-a fost de mare folos atunci cand a venit furia laptelui si am facut ganglioane mari si dureroase. Am tot folosit garmastan si nu am facut nicio ragada nimic. Poate doar putin la inceput.

 

Fetelor cu bebei, credeti ca este contraindicat sa tin fata in fatza televizorului? Ea urmareste cu mare interes la televizor si o mai tine ocupata, dar nu stiu daca nu o afecteaza in vreun fel.

 

 

 

Mamica Mariei Antonia - nascuta la 22.07.2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui madline82
Citat:
citat din mesajul lui iulia_iulia
fetelor voi vorbiti deja despre diversificarea alimentatiei,vreau si eu[q][q].Din pacate pt mine alaptatul nu reprezinta nici o bucurie (sau ,ma rog ,una singura ,ca lapticul e cu vitamine si anticorpi,si e cel mai bun pt bebe )dar pe mine inca ma dor gurguiele f tare cand prinde ,si vai pana prinde ma trec toate transpiratiile si ma enerveaza nesiguranta mea ca nu stiu daca ii ajunge lapticul meu ,abia astept sa ma duc la pediatru ,nu mai am rabdare ,pe de alta parte as vrea sa aiba macar o luna implinita ,ca sa-mi fac o idee ,peste o saptamana implineste o luna ,vai ce mult trebuie sa astept ,mie mi se pare ca trece timpul atat de greu[q][q]
align="right" id="quote2">Iulia, nu te mai sresa atata, nimic pe lumea asta nu e mai bun ca lapticul de mama!Iar pana se formeaza mamelonul bine doare, si eu in prima luna, chiar pana la 6 sapt alaptam cu durere fizica dar cu bucurie in suflet, primele 2-3 min erau mai dureroase,apoi pe masura ce sugea "botul asta mic de huma" disparea usor durerea.Chiar daca se mufeaza bine tot e un pic de durere, dar una care va trece si una :dureros de dulce"!Asa ca ai rabdare si incredere in tine!!Mamica Estelei , 24.mai 2011
align="right" id="quote2">MULTUMESC DE INCURAJARI ! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna, mamici si burtici!

Felicitari noilor mamici, Lena si Lisa! Sa fiti sanatoase, sa va bucurati la maxim de bebelicii vostri!

Felicitari, Ramonika!!! O veste foarte frumoasa. Cand te-am cunoscut eu nici nu erai maritata, eu da, iar acum tu ai o gargarita si inca una pe drum, iar eu doar un fluturas. M-ai luat. Dar te prind eu din urma! [pup]

 

Noi ne-am mutat si nu am avut net o perioada, plus treaba cat cuprinde, de asta n-am mai fost pe la voi. Ce a trecut timpul, tin minte si acum prima postare a Ionelei la acest subiect, avea 14 saptamani...

 

Tudor are deja peste 6,5 luni, papa destul de bine, are doar doua mese diversificate si completate cu laptic. De luni ma duc la serviciu si va sta cu buni de la 8.30 la 16.30, iar la 14.00 voi veni si eu acasa sa-l alaptez, macar o perioada. Am facut ceva antrenament si a mers binisor. A avut si zile cand a plans mult, pana m-am intors eu in mare viteza acasa. Sper sa se obisnuiasca repede doar cu buni, si sa nu avem probleme ca si asa mi se rupe sufletul cand ma gandesc cat o sa stam despartiti.

 

Cu diversificarea, am respectat noi litera cartii si nu prea. Am respectat ritmul, insa nu si distanta dintre alimente. Luni i-am dat dovleac copt, iar marti gutuie coapta. Si astazi am vazut ca i-au aparut niste bubite pe burtica. Si nu pot sti de la ce [q]

Fetele cu experienta, cate zile pot congela pireuasul? Cand fac imi ies 2-3 portii si le congelez, a doua zi fac fara carnita si iara trebuie sa congelez si asa mi se aduna 4-5 portii la congelator. Si apoi imi vine alta idee de meniu si tot asa. Cat timp pot tine oare portiile congelate si sa i le dau? oare de asta o fi facut urticarie? [q]

 

Dada, felicitari pt reusita! Tudor nici acum nu se ridica singur in fundulet. Chiar la asta ma gandeam zilele astea, daca nu cumva e cam tarziu. Sta binisor in fundulet daca-l pun eu, mai cade pe parti uneori, insa nu se ridica singur. In schimb, vrea mereu in picioare. Cand incerc sa-l asez in fundulet, se infige bine in picioare, incordeaza spatele si face podul, numai sa-l tin in picioare [:D]

 

Iulia, mai ai putin. Ce a fost greu a trecut. Ai sa vezi dupa prima luna ce usor si frumos va fi alaptatul. O incantare. Ti se topeste inima cand te uiti la bebe si vezi ce fericit suge. Probleme e posibil sa mai apara, dar minore. Eu de ex si saptamana trecuta am avut un canal infundat si am plans de durere doua zile, cu sanul pietroi. Si intr-o noapte am scotocit netul si am gasit solutia. Cu acul!!! Canalul infundat formeaza un cap alb pe mamelon, care trebuie desprins cu un ac steril. Stii ce usor s-a desfundat dupa? A curs laptele ca la arteziana pana s-a golit nodulul ce se formase. Dar asta mi sa intamplat doar de 3-4 ori dupa prima luna. Tia-m spus asta ca sa vezi ca toate trecem prin asta, nu e "a piece of cake", dar merita fiecare secunda de durere, cand vezi ce legatura extraordinara se creeaza intre tine si puiul tau.

 

Am scris un roman. Se vede ca-s nevorbita.

 

Va pup si va mai citesc!

 

Stef si bebe iubit (24.03.2011)

 

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult fetelor.Pana la urma vor sta toti bebelusii mai devreme sau mai tarziu in fundulet.Stim cu toate ca nu toti bebelusii au acelasi ritm de crestere.La unii mai devreme, la unii mai tarziu.Cert este sa nu ii fortam si sa lasam sa vina totul de la sine.

Mada eu asa stiu ca la bebelusi nu prea e bine sa se rada pe razatoarea normala (in contact cu metalul de pe razatoare sucul si pireul rezultat din suc oxideaza si se innegreste (schimba culoarea) imediat.La robot e cam acelasi lucru. Lama din metal, bolul din plastic care cu siguranta la robot nu e free BPA.[:D]Razatoarea de sticla face un pireu de fructe extra, extra finut. E ca un pestisor asa cu solzisori mici.

Asa e:

http://vazeflori.allshops.ro/produs/88623/Set+2+buc+-+Razatoare+sticla.html

Nu va luati dupa preturile de pe situl ala.Razatoarea e in jur de 7 ron.Eu am luat-o de la Super Copou, magazinul cu produse de menaj,cosmeticale etc.E usa langa usa cu barul Queens, magazinul cum intri de pe stanga.Daca nu mai au puteti vorbi sa va aduca ca sunt tare draguti cei de acolo.Eu mi-am luat 2 buc.[pup]

oana.irina la mine e tv-ul deschis toata ziua la muzica chiar daca nu sunt in camera.Gaza noastra se uita.Nu mai zic de ecranul calculatorului ca sta calare numai pe noi insa incerc sa ii dau de joaca cu jucariile ei.Eu la laptop, sotul la pc.Nu prea cred ca e asa indicat insa pana acum e ok.Nu sta chiar cu ochii bolditi in ele insa se uita.Daca e la o distanta convenabila nu cred sa afecteze.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...