Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia - Iasi(22)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria
Citat:
citat din mesajul lui Ramonika
am fost azi la medic, la Dr. Vieriu. totul ok, bebe la locul lui, putin mai mic pentru ca ovulatia a fost tarzie, stiam asta. i-am auzit si inimioara. eu nu voiam sa-i spun dr. ca inca mai alaptez insa m-a intrebat el daca am alaptat si cand i-am spus ca o fac si acum m-a felicitat. [pk] nu ma asteptam la asa atitudine din partea lui. [pk]Ramonika [mamica] Ruxandra (30.11.2009)id="size1"> [copil] tati [roker] si Vladutz [pis]zebra roz
align="right" id="quote2">Bila alba pentru Vieriu! ( si minus, sau bila neagra la cacicovschi).Acum i-am spus si eu ca mai alaptez[:I] si a mutit a mea. Nici bine nici rau nici nimic nimic[pup]
Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 38+ cu [baietel] Tudorid="blue">id="size1">
id="right">
align="right" id="quote2">Ionela, hai sa nu ii dam totusi bila neagra[:D]!Chair voiam sa te intreb demult si uit mereu, daca pe sarcina alapetzi,cand nasti mai ai colostru sau nu?Mamica Estelei , 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui madline82
Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria
Citat:
citat din mesajul lui Ramonika
am fost azi la medic, la Dr. Vieriu. totul ok, bebe la locul lui, putin mai mic pentru ca ovulatia a fost tarzie, stiam asta. i-am auzit si inimioara. eu nu voiam sa-i spun dr. ca inca mai alaptez insa m-a intrebat el daca am alaptat si cand i-am spus ca o fac si acum m-a felicitat. [pk] nu ma asteptam la asa atitudine din partea lui. [pk]Ramonika [mamica] Ruxandra (30.11.2009)id="size1"> [copil] tati [roker] si Vladutz [pis]zebra roz
align="right" id="quote2">Bila alba pentru Vieriu! ( si minus, sau bila neagra la cacicovschi).Acum i-am spus si eu ca mai alaptez[:I] si a mutit a mea. Nici bine nici rau nici nimic nimic[pup]
Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 38+ cu [baietel] Tudorid="blue">id="size1">
id="right">
align="right" id="quote2">Ionela, hai sa nu ii dam totusi bila neagra[:D]!Chair voiam sa te intreb demult si uit mereu, daca pe sarcina alapetzi,cand nasti mai ai colostru sau nu?Mamica Estelei , 24.mai 2011
align="right" id="quote2">Da, mai e colostru. Asta e o consecinta a hormonilor de sarcina si a celor din timpul nasterii. Partea complicata dupa nastere e ca evident, trebuie sa pui cu prioritate pe cel mic la san ca acela sa primeasca suficient colostru( atat cat ia el adica) Iti imaginezi ca sugativa asta mare ar goli tot si ar mai cere in primele zile. Odata instalata lactatia dispare si aceasta necesitate. e urmata de hranirea fiecarui copil al unul din sani, de la un capat la celalalt( adica de la prima gura pana la ultima)[pup]
Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 38+ cu [baietel] Tudorid="blue">id="size1">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si de la noi!

dada felicitari pt reusita!!!! ce repede trece timpul.....parca mai ieri vorbeam despre "madam"[:D]......

stefana asa repede mergi la servici??? ma gandeam sa incep si eu mai devreme de martie dar nu cred k ma pot desparti de puiutul meu....si asa k mi se pare putin 1 an :(. Am vazut pozicile cu tudor, esti si tu intr-una.....am impresia k sunt colege :D

ionela bravo, ai ajuns la termen.Mai este putin....

Eu nu stiu ce sa mai fac....Alex este din ce in ce mai obraznic...nu pot sa il mai las singur nicaieri. Pe pat se rostogoleste dintr-o miscare, ajunge la marginea patului si se arunca in cap. Patutul l-am dat cu un nivel mai jos dar si asa se ridica in picioare si mi-e frica sa nu se dezechilibreze si sa se loveasca, premergator i-am luat dar inca nu il pun k mi se pare cam devreme..... nu stiu ce sa fac. Unii med spun k dupa 8 luni. altii dupa ce stau in fundulet sau din mom in care se ridica sg in picioruse....acuma nu stiu ce sa fac...

Voi ce stiti legat de premergator????

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cuscri bravo [flo] lasa-l pe Tudor sa stea la caldurica cat vrea el [pup]

 

Stefana ma bucur ca ti-ai amintit toate astea, eu nu mai stiam nimic. [alcool]

lasa ca recuperezi tu cu bb2, la mine e si varsta, implinesc 33 si chiar nu mai voiam sa aman, deja ma simt batrana. [:I] [:D]

fiica-mea a stat in fund pe la 7 luni, iar de mers a mers la un an si 4 luni. a fost mai lenesa la capitolul miscare, insa a fost mai avansata la altele. [:D]

chiar, de ce trebuie sa te intorci asa repede la munca?

 

 

 


Ramonika [mamica] Ruxandra (30.11.2009)id="size1"> [copil] tati [roker] si Vladutz [pis]

zebra roz

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alyna, chiar asa? Tu la ce etaj esti? Sa ma tragi de maneca atunci cand te intorci, sa schimbam impresii, ca avem baieti de-o varsta [flo]

 

Cu intoarcerea la serviciu, nu trebuie, insa a fost conjunctura de asa natura, incat am luat (cu inima stransa rau) decizia sa ma intorc acum. Stiu ca o sa-mi para rau mereu, insa sper ca macar sa fie bine. Mare noroc cu buni, ca e dispusa si disponibila.

 

Azi ne-am plimbat prin targ si i-am luat la bebu papucei de blanita de la producatorii de pielarie. Ii luasem adidasi, dar i-am returnat, ca chinuiam copilul la incaltat. Astia intra f usor si tin caaaald. Pana o merge in picioare sunt f buni.

Si caciulite faine sunt, cu blanita multa pe interior. sa mai facem o plimbare si-i iau.

 

Imi place atmosfera de sarbatoare din oras. Mie mereu mi-a placut nebunia asta, aglomeratia, mirosul de kurtos, porumb fierb si must [alcool]

Anul trecut eram burticoasa si n-am ajuns la concert si artificii ca era frig rau. Anul asta iara, ca e bebu mic si e tot frig. Dar la anul o sa admiram impreuna artificiile...

 

Stef si bebe iubit (24.03.2011)

 

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si de la noi [flo]

 

Bine ai revenit Stefana[:)]

 

Am vaga impresie ca am si eu canale infundate, am incercat sa storc cu mana si cu pompa, si abia abia venea cate o picatura. De cand am inceput sa scriu am mai alaptat gaza o data la sanul cu pricina si l-a golit fara probleme. Asta inseamna k nu am canale infundate?

Cam cat dureaza aproximativ sa eliberezi un san... la pompa si manual?

Eram deja disperata k era tare, eu incercam sa storc si nimic. Noroc de puiul mic care stie sa isi faca treaba bine...

 

Daca am mult lapte tb sa beau mai putine lichide?

 

 

Ramonika, felicitari pentru vesti bune.

 

Ionela [majoreta] [majoreta][majoreta]

 

Noapte buna mamici si burtici [pup]

 

__

Lena - [mamica] de Maia

 

Bebe Maia - 8 oct 2011

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata si de la noi!

Ionela...less than 8 days!![balcon][balcon][balcon]

 

Lena, e cam relativ, "am incercat sa ma storc".Nu trebuie sa ramai cu un san moale, dupa supt, si cu unul tare, sanul din care nu suge micuta trebuie s ail storci cat de cat!!Sanul dupa supt/stors tre sa fie un pic mai moale,mai detensionat ca el de golit nu se goleste!Peste ceva timp nu o sa se mai produca asa mult lapte, cand se va regla alctatia.Eu tin minte ca in primele sapt dupa nastere aproape ca nu mancam si nu beam lichide decat 2 pahare de apa pe zi, dar lapte aveam cat pentru tot blocul.Dar cu timpul situatia s-a schimbat, acuma se produce fix cat bea mandra!Cu ragadele cum e, mai bine sau tot asa?

 

Mamica Estelei , 24.mai 2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata [:D]

 

Da, am dormit pana pe la 10 [:D]. e tare somnorici gagica.

 

MErsic de sfaturi Madline, asa o sa fac, storc sa detensionez, eu incercam 2 3 minute de stors, dar ma rupea spatele k stateam deasupra chiuvete.

 

O sa vad tura viitoare, insist mai mult. Pana acum daca nu reuseam ma ajuta Maia, ea e cea mai extraordinara pompa [:)]

 

Cu ragadele la fel, nici mai bine nici mai rau. Pana acum am folosit garmastan si sanii afara tot timpul. O sa incerc si lanolina poate e mai ok.

 

Va pupic

 

__

Lena - [mamica] de Maia

 

Bebe Maia - 8 oct 2011

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...