Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia - Iasi(22)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui oiyoy
in alta ordine de idei:cine crede in deochi?fata noastra a facut noaptea trecuta o criza de plans isteric.nu durere de burtica sau dinti.in loc de 9-10 a adormit la 12.30, dupa 2 ore de plans si cateva incercari esuate de a adormi.e drept si ca 2 zile n-am iesit din casa, din cauza vremmii si ca avem in vizita pe sora si cumnatul meu ...dar nu stiu ce sa zic[batcap] http://www.facebook.com/#!/media/set/?set=a.194872657247130.49384.100001731918897&type=1
Eu una nu cred in asa ceva, bebeii nu stiu sa vb sa zica ce ii supara, si motive sunt multe..|Important e ca a trecut![pup] Mamica Estelei , 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika
multumesc de raspunsuri, oricum voi intreba si eu cand va fi momentul. clau nu stiu daca e o coincidenta sau s-a iritat ca i-ai schimbat marca de scutece. incearca albastru de metil si stat cat mai mult cu fundul gol, asta stii deja. mai sunt si tot felul de creme, insa depinde de la bebelus la bebelus ce-i prieste fiecaruia.
Ramonika [mamica] Ruxandra (30.11.2009) [copil] tati [roker] si Vladutz [pis] [url="http://zebraroz.ro/"]zebra roz[/url]
Ramona, tu cand ai Dpn? si cine e dr tau? Mamica Estelei , 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, nu am intrat pe aici,mai bine de o luna... felicitari mamicilor care au nascut intre timp, recuperare rapida si bebei sanatosi si papaciosi... noi am fost la control saptamana trecuta, avem 30 de saptamani, am ramas cu o saptamana mai mare, si 1500g, ne-a spus dr ca suntem bine, doar ca avem circulara de cordon, dar fiind cezariana nu trebuie sa-mi fac griji... abia azi am citit pe forumuri ca poate fi de la simpla pana la tripla circulara de cordon si m-a cam speriat putin, sper sa nu se raneasca bebe sau sa-l stranga prea tare cordonul... e aiurea ca de acum la eco ne ducem abia in noiembrie si pana atunci stau cu frica... si a mai fost ceva ce n-am inteles, l-am intrebat dar el mi-a spus ca e totul bine... dupa ce-a facut masuratoarea parietala a numar niste vase de sange cred eu, el doar a mentionat 3 vase si pozitia lor, imediat dupa aceasta s-a schimbat la fata ca si cum ceva nu i-ar conveni in ce-a vazut acolo... dar mi-a spus ca este totul bine, nu cred ca m-ar fi mintit daca ar fi vazut ceva sau macar m-ar fi investigat mai mult... va pup... [gravired] 24+ cu [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui daniela209
Buna fetele, nu am intrat pe aici,mai bine de o luna... felicitari mamicilor care au nascut intre timp, recuperare rapida si bebei sanatosi si papaciosi... noi am fost la control saptamana trecuta, avem 30 de saptamani, am ramas cu o saptamana mai mare, si 1500g, ne-a spus dr ca suntem bine, doar ca avem circulara de cordon, dar fiind cezariana nu trebuie sa-mi fac griji... abia azi am citit pe forumuri ca poate fi de la simpla pana la tripla circulara de cordon si m-a cam speriat putin, sper sa nu se raneasca bebe sau sa-l stranga prea tare cordonul... e aiurea ca de acum la eco ne ducem abia in noiembrie si pana atunci stau cu frica... si a mai fost ceva ce n-am inteles, l-am intrebat dar el mi-a spus ca e totul bine... dupa ce-a facut masuratoarea parietala a numar niste vase de sange cred eu, el doar a mentionat 3 vase si pozitia lor, imediat dupa aceasta s-a schimbat la fata ca si cum ceva nu i-ar conveni in ce-a vazut acolo... dar mi-a spus ca este totul bine, nu cred ca m-ar fi mintit daca ar fi vazut ceva sau macar m-ar fi investigat mai mult... va pup... [gravired] 24+ cu [baietel]
Daniela, daca era ceva de rau iti zicea sigur, stai linistita!Cand e data probabila a nasterii, la ce medic esti si cum il va chema pe bebe, vrem sa te trecem in listuta Mamica Estelei , 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela bine ai revenit[flo] Legat de circulara eu zic sa nu te ingrijorezi, bebele meu a avut la nastere cvadrupla, asa ca tu cu una stai bine[flo], oricum pana la sfarsit poate sa dispara sau mai poate adauga, depinde ce activitati face bebele pe acolo[olala] Multa sanatate si bebe sanatos, voinic si la termen Mada nici eu nu cred in deochi, dar cum bebele meu inca nu e botezat, si mai iesim la plimbare, ma mai intalnesc cu vecinii, care chiar daca nu sunt multi la nr vor sa-l vada, si chiar daca ii pun 2 randuri de ate rosii cand ies din casa[alcool][alcool][:D], seara tot asa am si eu reprize de plans si recunosc ca mi-a trecut si mie prin cap[:-@][:-@] Stiam un descantec cand eram mai tanara da aku nu mi-l aduc aminte complet, ideea e sa zici tatal nostru de 10 ori. Lena diseara trec prin arcadia ca avem eco la sold si o sa ma gandesc la tine, daca vrei ceva poti sa-mi spui[pup] si dau o fuga[:)] Claudia [baietel] David Andrei 12 sept 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui madline82
Citat:
citat din mesajul lui iulia_iulia [help][help]in alta ordine de idei bebe s-a iritat la fundulet[bang][q] am folosit bepanthen la inceput si can am vazut ca incepe sa se irite am schimbat cu sudocrem dar e MAI RAU ,si il schim des ,uf poate si din cauza asta e asa agitat ,a , oare? ieri m-a inebunit de cap ,nu am putut face nik ,a vreut numai la titi sau in brate ,cum il puneam in patut se agita de mama focului ,nu stiu daca a dormit ieri o ora toata ziua ,aseara eram terminata ,l-am si leganat pe picioare ,desi am zis ca eu niciodata nu o sa fac asa ceva dar uite ca nu mai stiam ce sa-i fac
Iulia incearca sa il speli dupa fiecare scaun cu apa calduta si apoi sa dai cu crema, stratul de crema sa nu fie gros, sa masezi un pic pana intra crema in piele.Trebuie sa te odihnesti cat de cat si sa papi daca vrei sa nu iti scada cantitatea de laptic, desi eu cred ca ai suficient! Dupa ce lai leganat cum a fost? A adormit? Eu nu vad nimci rau in a legan a un bebelus, daca asta il calmeaza si il face sa se simta bine! Mamica Estelei , 24.mai 2011
l-am spalat de ieri numai cu apa calduta de la robinet ,azi arata mai bine ,o data dau cu sudocrem ,odata cu bepanthen ,in strat subtire ,ca eu dadeam in strat gros,in legatura cu leganatul ,nu a avut efect decat de somnic iepureste ,daca incercam sa-l i-au de acolo se trezea ,si eu nu prea am timp sa ma odihnesc fiindca nu ma lasa bebe ,el nu doarme dupa ce-l hranesc ,sau daca doarme 40 de min -o ora ,timp in care mananc ,imi fac suc de morcovi ,mai spal 2 farfurii si gata ca se trezeste ,mai intreb odata obsesiv ,si bebeii vostrii stau mult la san ,asa creo ora ? sau ceva nu-i in ordine la noi ,poate lapticul?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui claumarcoci
Mie mi-a pus asist de la copii pe bebe la san dupa ce am coborat din terapie intensiva, plangea si mi l-a pus ea la san[:)], nu va inchipuiti ca ne-am si mufat [:D] Eu am o problema cu bebe[q][q][q][bang][bang][bang], subtem marisori si tre saschimbam scutecul cu nr 2[pk], si am cautat ieri si azi tot iasul Huggies nr 2 si nu am gasit,asa ca pus pampers active si dupa 2 ore dau sa-l schimb pe bebe si gasesc o irritatie maaareee tare[bang][bang], pus in total de aseara pana azi la 10 vreo 5-6, ma doare sufletul[q][q] cand tre sa-l schimb.Culmea e ca nu plange, azi l-am tinut dezbracat, spalat cu apa fiarta cu bicarbonat , acuma fac o fiertura cu tarate de grau sa-l tin. Acuma o fi pielea lui prea sensibila, kk prea acid, inseamna ca mananc eu ceva rau, ca de schimbat il schimb,il spal il dau cu crema,oare unde gresesc?Recunosc ca in cele 2,max 3 ore uneori cand doarme nu-l trezesc sa-l schim,mai ales noaptea,ca dupa ce stau 2 ore sa-l hranesc,schimvbat si adormit numai de asta nu-mi mai trebuie. Sa va zic ce pap,poate ma sfatuiti : branza de vaci, lapte cu cereale ara zahar,integrale, carne de pui la gratar,uneori ficatei, ou fiert, morcov si 2-3 mere/zi,si ceai 2-3 l. O data la2-3 zile mananc o feli de paine cu niste sunca dietetica. Unde gresesc???[alcool][alcool][alcool] Va puup [pup][pup][pup] si va multumesc ca existati[pup][flo][flo] Claudia [baietel] David Andrei 12 sept 2011
CLAUDIA ,cam asa mananc si eu ,am o singura nedumerire,ceai pt stimularea lactatiei bei 2 litri pe zi ? sau orice fel de ceai ? ca mie mi-au spus la maternitate sa nu depasesc 1 litru de ceai pt stimularea lactatiei?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MADA,RAMONIK, merci de raspunsuri.am fost ieri la cumparaturi si m-a tenta o cutie de cereale pt bebe dar am zis PAS. aseara a dormit de la 11 la 4, am luat-o in pat si dormit pana la 10 cu trezit la 2 -3ore .posibil sa fie puseu,ma vrea mereu langa ea si la san. Ramonik ,si mie mi s-a parut ciudat ca dormea cate 6 ore legat la o luna,mi-a dormit si 9 ,doctorita mi-a zis ca nui bai,si a ei fetita la fel era.nu avea nici o luna implinita cand a dormit prima data peste 5 ore si impreuna co sotul am tras-o de nasuc o ora sa o trezim pt papa.la controlul de o luna la arcadia mi-a zis sa nu o mai trezesc ,ca se va trezi ea de acum cand ii va fi foame.toti au zis ca suntem parinti mai norocosi in sensul asta.poate e mai somnoroasa ca ma-sa[:D] sau nu stiu sincer de ce a dormit ea asa pana acum.precizez ca ziua nu prea dormea. Legat de scutece,noi am mers de la inceput pe pampers continuu,la schimbat lasat liber 5-10min la funduletul gol ,fara crema,doar sters cu servetele umde, (doar pana pe la 2 luni am folosit crema la fiecare schimat de scutec) ,doar pt cel de noapte o dau cu nivea si pana dimineata nu o mai skimb , face doar pipilik si nici nu-l umple,nu am avut prb niciodata. MAMA PRINTESEI ESTERA ELENA-26MAI 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui madline82
Daniela, daca era ceva de rau iti zicea sigur, stai linistita!Cand e data probabila a nasterii, la ce medic esti si cum il va chema pe bebe, vrem sa te trecem in listuta Mamica Estelei , 24.mai 2011
data probabila e 19 decembrie, inca n-am reusit sa modific in profil numarul saptamanilor.. sunt trecuta in listuta de burtici :) , multumesc pentru intentie oricum...
Citat:
citat din mesajul lui claumarcoci
Daniela bine ai revenit[flo] Legat de circulara eu zic sa nu te ingrijorezi, bebele meu a avut la nastere cvadrupla, asa ca tu cu una stai bine[flo], oricum pana la sfarsit poate sa dispara sau mai poate adauga, depinde ce activitati face bebele pe acolo[olala] Multa sanatate si bebe sanatos, voinic si la termen Claudia [baietel] David Andrei 12 sept 2011
nu stiu daca e simpla sau dubla, atat mi-a spus ca are circulara de cordon, dar sa nu-mi fac griji ca oricum fac cezariana din cauza problemelor de inima... m-am mai linistit putin, multumesc tare mult fetele, suportul si sfaturile voastre inseamna foarte mult pentru mine :) [pup] >:D< p.s. pe bebe il va chema Razvan-Teodor [gravired] 24+ cu [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

IULIA, mie mi se pare f ok ce papi tu (eu mananc mai nesanatos cateodata si cam de toate,ce ma baloneaza nu mananc,fata nu a avut nimic,nici colici macar) .si normala toata situatia.eu am stat si 2 ore cu bebe la san ca asa vroia ea .am stat si daor 10min. am stat si 2 ore,dupa cum spuneam.la capitolul asta ,am stat mereu cat a vrut ea. MAMA PRINTESEI ESTERA ELENA-26MAI 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...