Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulgusori Nov-Dec2009(41)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria Laurairina, eu as opta pentru cereale in locul lp, in lm sau apa. Sper totusi sa mai rezisti inca vreo 2 saptamani si sa incepeti la 5 luni, nu la 4 jumatate... poate daca iti pui termen ( pana atunci) iti va fi mai usor. [pup] Eu propun sa facem licitatie aici pt ce crosetezi tu... asa cred ca vei obtine un pret corect, si mai faci si un banut din pasiunea ta... ca esti talentata si indemanatica... eu as cumpara ceva de baietei[flo]
[pup] Sa mai zic ca ieri am facut si eu ca Andre, imi curatam mere sa imi fac suc pt mine, si i-am pus in manutza o bucata mare de mar, sa vezi ce clefaiaaaaa[olala][:D][:D] la el...moamaa..Cred ca o sa fie o mare papacioasa!!Sa mai zic cum linge picuratorul de la sticluta cu D3???[:D] Nici eu nu vreau diversificare de la 4 luni jumate, dare de la un 5 luni jumate cred ca incep...[:-@]Sa vedem ce zice si pediatra!! [:D] Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)[:D] [url="http://picasaweb.google.com/laurairina13"] rechinas in pozici [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Prevenire accidente bebe Pentru a se dezvolta si a creste sanatos trebuie sa ii oferim o lume fara pericole, in care sa se joace si sa se bucure. Cand avem un copil mic trebuie sa fim foarte atenti, deoarece acesta se poate acidenta frecvent in casa, in curte, pe strada. Este de ajuns un singur moment de neatentie. Iata cateva metode de prevenirea accidentelor: - Incercati sa prevedeti ccea ce este greu de prevazut; - Invatati cat mai de timpuriu copilul cum sa foloseasca corect obiectele din jur, spuneti-i ce necaz poate pricinui intrebuintarea lor neatenta; - Nu ingraditi jocul liber al copilului dar invatati-l ce nu trebuie facut; pastrati interdictia pentru ce este intr-adevar foarte periculos; - Nu uitati ca pana la 4-5 ani copilul nu poate fi atent la doua lucruri deodata; - Lasati copilul sa se joace in voie in patutul lui prevazut cu tablii care ii vin pana la umeri si care nu ii permit nici escaladarea, nici intepenirea piciorului intre gratii. Folositi tarcul. - Cand puneti copilul in premergator, nu uitati ca pe langa faptul ca ii da o idee falsa despre mers, se mai poate si rasturna; - Dati-i sa manace ceea ce este potrivit pentru varsta lui. Floricelele de porumb, samburii intregi de alune sau nuci nu au ce cauta in preajma copilului pana la varsta de 3-4 ani, acesta putandu-se inneca cu ele. Obisnuiti copilu sa manance asezat, linistit cu gandul la ceea ce face. Sa nu alerge sau sa rada sau sa se joace cu mancarea in gura; - Intoarceti spre perete coada oalei sau a ibricului care fierbe pentru ca micutul sa n-o poata atinge; - Ascundeti prizele electrice in spatele mobilelor sau macar mascatile cu capace speciale, greu de scos de catre copil; - Acoperiti colturile meselor cu coltare protectoare din comert, rotunjite, din material plastic; - Nu lasati scaune, bancute sau lazi langa geamul deschis sau alaturi de balustrada balconului; - Instalati o bariera in fata usii sobei, a cuptorului, a scarilor; - Tineti medicamentele detergentii, insecticidele, soda in dulapuri incuiate sau in locuri in care copilul nu poate sa ajunga; - Nu pastrati petrol, detergenti si alte otravuri in sticle de suc, apa minerala etc; copilul le poate confunda cand ii este sete; - Controlati bine jucariile copilului: bucatelele care se desprind usor dintr-o masinuta il pot sufoca. La fel si nasturii, boabele de fasole de porumb, zarurile, pungile si foliile de plastic; - Nu lasati copilu mic singur in cada; - De la 4-5 ani se poate spala singur, dar invatatil sa manevreze intai apa rece si apoi pe cea calda, ajutat si supravegheat cu discretie si cu afectiune; - Fiti cu ochii pe el cand este in preajma unei ape; - Atentie la usile care se pot bloca intre dvs. si copil. Panica micutului si incercarile dvs de a ajunge la el pot provoca loviri, taieri, arsuri; - Cu toate ca frigiderele modene nu pun copilul in primejdie de sechestrare inauntrul lor, retineti totusi ca pot fi cumparate dispozitive de blocare a usii; - Folositi sau inventati jocuri cu semnele de circulatie si in primul rand dati un exemplu bun respectand dvs. regulile; Desi cred ca am umplut o pagina intreaga, nu am enumerat toate metodele preventive, mai ales ca mintea unui copil este extrem de inventiva astfel incat este posibil ca pana si lucru care noua se ni se para neinsemnat si sigur poate deveni un pericol pentru un copil. Desi poate va parea un subiect plictisitorul si datorita mesajului destul de lung pe care l-am postat e mai bine sa ramana acolo undeva, in subconstient si sa va fie de folos mai tarziu. Daca bebelusii nostri ar fi venit pe lume cu instructiuni de folosire acum n-am mai fi fost nici una din noi pe forum!
Lavinia, cea mai fericita [mamica] de [copil] [url="http://picasaweb.google.com/laviniablaga"]Rares Cristian[/url], un [*] grabit!
[url="http://lb1f.lilypie.com/Y6Kop2.png"]Asa creste puiul meu[/url]
Mama, ideal de femie, fermecator si venerat! (Lev Nicolaevici Tolstoi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[q][q][q] saracutul Dominic! [q][q][q] Lavi, daca vorbesti cu Ramo, te rog sa-i transmiti ca suntem alaturi de ea cu gandurile, si ne rugam sa fie bine cat mai repede. [pup] Laurairina, dar rechinasa ta se intoarce singura de pe spate pe burtica? Pentru ca eu pana acum nu mi-am pus problema ca ar putea cadea, din moment ce Timi se intoarce doar de pe spate pe o parte, dar de pe burtica pe spate si invers...nu. Si de pe spate pe o parte sau alta...cam greut....[:I] Habar nu am ce masuri de prim ajutor ar trebui sa iau. Cred ca as lua repede telefonul in mana sa sun pediatra sau neonatoloaga [alcool] pentru ca sunt varza la capitolul asta...nu stiu ce as putea face. Deci, stau prin zona si notez sfaturile voastre [8D] Referitor la creatiile tale, eu cred ca sigur ai putea face ceva banuti din asta, mai ales acum cat esti acasa cu rechinasa. Inceputul "biznisului" [:D] poate avea loc aici, la noi, care am vrea sa poarte si copilasii nostri asa ceva, dar nu stim impleti/croseta. Apoi, vei vedea ca rechinasa va fi top-modelul care iti va face reclama prin parcuri si pe la alte mamici de puiuti [8D] Citeam ca si Amalia bate din picioare in saltea. [:D] Nu se si dezveleste noaptea daca face asa? Ca de vreo 2 saptamani, nu mai stim cum sa-l tinem invelit noaptea pe Timi. Bate din picioare pana si le scoate la suprafata. [:D] Ne tot trezim noaptea si eu si sotul sa-l invelim, ca ii sunt reci si manutele si nasucul, tot e rece. E clar ca ii e frig asa...neacoperit deloc. Trebuie sa gasim cumva o solutie...ca de doua zile a inceput sa si stranute cam des si sa aiba mucisori. [bang] Ma gandeam sa ii cautam azi (daca tot e ziua lui [olala] ) un sac de dormit din acela cu fermoar, dar care sa ii lase manutele libere, pentru ca el si le tine in sus cand doarme (ca si cum ar fi arestat [:D]) Nu prea sunt eu cu urarile pentru fiecare lunita implinita de fulgusori (asa cum s-a mai discutat...), dar daca tot ne-ati felicitat, vine si cinstea: [cheers][cheers][bere][berica][cafea][yum][papica][papica][pepsi][pepsi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Obiecte inghitite de bebelusi Bebelusii sunt recunoscuti pentru faptul ca inghit aproape orice, dar cateodata acest lucru poate fi foarte periculos. Daca bebelusul tau a inghitit ceva care nu este taios si care pare ca a ajuns direct in stomac, totul ar trebui sa fie in regula si obiectul o sa iasa singur la scaun. Cat timp astepti, fii atenta la bebelus si suna-ti doctorul daca incepe sa vomite, refuza sa manance, face febra si tuseste. Daca obiectul pe care l-a inghitit bebelusul este ascutit (de exemplu o scobitoare sau un ac), e din metal (un banut), sau pur si simplu este periculos (o baterie, de exemplu), du-l imediat la doctor, chiar daca el pare in regula. Unele lucruri inghitite trebuie sa fie indepartate, nu lasate sa treaca prin stomac, pentru ca pot perfora esofagul bebelusului, pot elibera substante periculoase sau pot crea chiar un mic curent electric. Interventia doctorului Interventia doctorului depinde de ce anume a inghitit bebelusul tau si daca obiectul s-a intepenit undeva. Doctorul va face o radiografie pentru a afla unde este obiectul. Daca doctorul crede ca obiectul se va misca fara riscuri prin organismul bebelusului, atunci iti va spune sa fii cu ochii pe el pentru urmatoarele zile si sa ii urmaresti scaunul. In aceste zile doctorul s-ar putea sa-i mai faca radiografii pentru a vedea progresul obiectului prin corp. Daca obiectul inghitit de bebelus ii blocheaza respiratia sau s-a intepenit in esofag sau in stomac, sau daca este periculos sa asteptati ca obiectul sa treaca prin corp, doctorul va trebui sa-l scoata de acolo. El va folosi cel mai probabil un endoscop (un aparat lung si subtire) daca obiectul este in stomac sau in esofag, sau daca este pe caile respiratorii, el va folosi un bronhoscop. In anumite situatii, operatia va fi necesara pentru a scoate obiectul. Ce sa faci daca bebelusul se ineaca cu obiectul Daca bebelusul tau se ineaca cu un obiect, urmeaza urmatoarele instructiuni: • Daca tuseste, lasa-l sa tuseasca – este cea mai buna modalitate pentru ca obiectul sa se disloce. Daca tuseste si scoate obiectul si il vezi la el in gurita, intinde mana si scoate-l usor. Daca este mai departe, nu incerca sa il scoti pentru ca vei inrautati lucrurile. • Daca se chinuie sa respire, se face rosu sau albastru la fata, va avea nevoie de ingrijiri medicale de urgenta. Roaga imediat pe cineva sa sune la 112 si incepe sa-i aplici metoda de prim ajutor. Daca esti singura si nu are cine sa sune la salvare, incearca sa aplici doua minute metoda de prim ajutor si apoi suna la 112, dupa care pot sa continui tratamentul. Prevenirea accidentelor De multe ori, nu poti sa previi astfel de accidente pentru ca bebelusii de pe la 6-9 luni incep sa descopere lumea din jurul lor si baga in gurita cam orice gasesc, pentru ca atunci li se dezvolta si abilitatea de a tine un obiect in mana. Cea mai buna arma este vigilenta. Trebuie sa ai in vedere ce obiecte sunt cele mai periculoase pentru un bebelus pentru a putea sa le tii departe de bebelusul tau: monede, baloane sparte, margele, bilute, nuci, struguri, popcorn si morcovi.
Lavinia, cea mai fericita [mamica] de [copil] [url="http://picasaweb.google.com/laviniablaga"]Rares Cristian[/url], un [*] grabit!
[url="http://lb1f.lilypie.com/Y6Kop2.png"]Asa creste puiul meu[/url]
Mama, ideal de femie, fermecator si venerat! (Lev Nicolaevici Tolstoi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tinonino [s] [url="http://picasaweb.google.com/mamideChiaraAda/ChiaraAmoreMio#"] Chiara Ada, vita mia [/url], [url="http://picasaweb.google.com/mamideChiaraAda/ChiaraDecembrieIanuarie20092010#"] Chiara creste [/url] [url="http://picasaweb.google.com/mamideChiaraAda/OdiseeaPlecariiNoastraAcasa#"] Odiseea plecarii noastre acasa [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...