Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce filme bune ati mai vazut? (9)


mihutza11

Recommended Posts

O comedie neagra daneza, Addam's Apples (skin headul din trailer un neo-Nazi trimis spre "reeducare" la o parohie. Altii ca el acolo. Daca il vedeti sa o faceti pana la sfarsit) 

 

 

As vrea sa vad Lore (drama/ thriller? Australia/Germania/UK, bazat pe o poveste adevarata). Dupa ce am intrat pe trailer, din lipsa de film, am citit nuvela si m-a confuzat :). Cinematografia pare fascinanta iar subiectul imi da fiori. Il stie cineva? Am inteles ca este un film controversat, sper sa fac rost de el candva:

 

 

Nota: Actrita din rolul prinicipal este la primul rol, pur si simplu superba (a fost refuzata initial pe motiv ca este prea frumoasa :)), balerina de fapt. Iar "evreul".... a jucat in The White Ribbon (Haneke), baiatul cel mare al preotului, daca nu gresesc.

eu am vazut Lore si mi-a placut...recomand...are cateva scene care m-au lasat cu ochii in lacrimi...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 384
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Unknown Doctorul Martin Harris (Liam Neeson) pleacă alături de soţia sa (January Jones) în Berlin pentru a participa la o conferinţă de specialitate. În urma unui accident cumplit de maşină, Martin se trezeste pe un pat de spital, confuz şi fără să aibă idee cum a ajuns acolo. La scurt timp, constată stupefiat că nimeni nu îl recunoaşte şi este privit ca un străin chiar şi de către soţia lui.

 

 

 

The Frozen Ground  un film bazat pe fapte reale.Un agent al statului Alaska face un parteneriat cu o femeie care a izbutit să scape din mâinile criminalului în serie Robert Hansen

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma atrag filmele inspirate de fapte reale, asa ca am sa-l caut pe ultimul, Giulia.

 

In urma cu putin timp am vazut The Intouchables - http://www.imdb.com/title/tt1675434/ -, , la fel, bazat pe o poveste adevarata. Si mi-a placut.

 

Revin la Lore, la care am avut acces de curand (din pacate pe Netflix, fara comentariile bonus care insotesc DVDul si care aduc mai multa lumina temei). Filmul este diferit de carte, desi secventele pastreaza si ele stilul telegrafic.

L-am gasit special nu numai prin cinematografie si subiect ci si prin jocul Saskiei Rosendahl (Lore), o imbinare fericita de autocontrol si gratie (are cateva momente in care parca sta sa isi ia zborul).

 

Mi s-a parut interesant de observat si felul in care, copiii, in functie de varsta, digera ororile razboiului si, in final reusesc sa se adapteze noului timp.

 

Aparent ciudata, relatia Lore/Thomas este incarcata de tensiune si senzualitate (mie mi se pare ca atinge apogeul la intalnirea cu pescarul, nu?); schimbul de priviri (inclusiv al copiilor) este deosebit de sugestiv, tacerea plina de cuvinte. Emotionant si modul in care, precum intr-un cerc, incepe si se sfarseste povestea celor doi. 

 

Am povestit precum o cizma, dar sa nu tineti cont :), si eu il recomand!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut inca unul ieri, Mother of mine, drama finlandezo-suedeza avand ca subiect (real) evacuarea copiilor finlandezi in Suedia de teama invaziei sovietice (in timpul celui de-al doilea razboi). Impresionant iar peisajele sunt ametitoare:

 

 

 

 

Am inceput sa adun pe Pinterest toate filmele care mi-au atras atentia pana acum (vechi si noi, pentru mine sau copii, artistice sau documentare s.a.m.d.). Sunt pana acum 183 de filme, de vreti sa vedeti "lista", aici:

 

http://pinterest.com/9tailedfox/filme-films/

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut inca unul ieri, Mother of mine, drama finlandezo-suedeza avand ca subiect (real) evacuarea copiilor finlandezi in Suedia de teama invaziei sovietice (in timpul celui de-al doilea razboi). Impresionant iar peisajele sunt ametitoare:

 

 

 

 

Am inceput sa adun pe Pinterest toate filmele care mi-au atras atentia pana acum (vechi si noi, pentru mine sau copii, artistice sau documentare s.a.m.d.). Sunt pana acum 183 de filme, de vreti sa vedeti "lista", aici:

 

http://pinterest.com/9tailedfox/filme-films/

notat...musai vazut filmul  [flo2]

 

si mersi pentru lista  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pentru cine a vazut prima parte, recomand si a doua - 

I Spit on Your Grave 2

 

Naturală și deosebit de frumoasă Jessica tocmai se stabilește în New York și ca majoritatea fetelor care prezintă un anumit ”potențial” fizic, încearcă o carieră în modeling.
Dar ceea-ce se voia o ședință foto nevinovată se transformă în ceva îngrijorător și de neconceput.Violată, torturată și dusă într-o țară străină Jessica este aproape îngropată de vie și lăsată să-și sfârșească zilele.
Împotriva tuturor calculelor că ar putea supraviețui, reușește să scape, grav rănită fiind trebuie să atingă orice limită a psihicului uman, în cele mai întunecate locuri și să-ncerce răzbunarea…

 

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=35ghX7Xrb4s

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
How to Murder Your Wife (1965)

Actori : Jack Lemmon, Terry-Thomas, Virna Lisi

 

O comedie spumoasa si interpretata placut, deconectant.

 

"După o noapte de chef, Stanley Ford, un celibatar convins, se trezeşte însurat cu o frumoasă italianca blondă, de care nu mai poate scăpa. De aceea, în benzile desenate la care lucrează, imaginează o crimă. Când soţia îi dispare cu adevărat, toate bănuielile cad asupra lui."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marley & Me

 

Bazat pe romanul autobiografic omonim al jurnalistului american John Grogan de la Philadelphia Inquirer, filmul “Marley & me” este o comedie haioasa despre un cuplu de tineri proaspat casatoriti care invata lectii importante de viata de la un catel adorabil, neastamparat si hiperactiv.

Doi reporteri ambitiosi – John(Owen Wilson) si Jennifer Grogan(Jennifer Aniston) – se muta in Florida, isi cumpara o casa noua si adopta un pui de labrador auriu caruia ii dau nemele Marley in dorinta de a se pregati astfel pentru viitoarele roluri de parinti, invatand ce inseamna responsabilitatea de a avea in permanenta grija de o alta fiinta. Insa departe de a aduce un strop de bucurie in caminul lor, Marley se dovedeste a fi o sursa de teroare, provoacand numai pagube, fiind exclus de la scoala de dresaj si dandu-le intreaga existenta peste cap.

Cu toate acestea, Marley devine parte integranta din familia lor si viata nu mai poate fi conceputa in absenta lui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...