Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Braces (ap. dentar) pt. copii, la ce varsta?


Recommended Posts

Curatirea dintilor la 3 luni e obligatorie, nu este un moft sau o pacaleala. La ambii copii am avut schema de curatire a dintilor. Se string resturi care nu pot fi chiar indepartate cu periuta de dinti si gingiile se imflameaza. Igiena trebuie facut in mod exemplar pentru a nu ramine cu carii sau pete permanete pe dinti unde sint brackets. Anamaria
"With sufficient thrust, pigs fly."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Aaa si chestia cu patatul dintzilor,personal cred ca e asa un fel de bau-bau al ortodontistilor,tocmai pentru a asigura o igiena corespunzatoare,cred ca n-ar trebui sa pui periutza in gura cu anii ca sa ajungi la asemenea performantza! Insa depinde si de "calitatea"dintzilor! Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, nu stiu inca sa-tzi spun (poate raspunde andacos, ca ei au trecut prin tratament). Mie mi-a zis dentista ca ea poate face curatarea la 3 luni si sa nu semnez acel contract cu ortodonta. Oricum, asa m-a suparat ca numai la bani se gindeste, ca nici macar in a-l 100 ceas nu m-a "invitat" sa fiu de fata la montarea aparatului definitiv, dat fiind ca atunci se discuta si ce au voie s amanince la inceput (Alina, da-i suüe, iaurturi, gris, citeva zile), incit vineri dupa amiaza am facut termin online la alta, ieri mi l-a confirmat si maine mergem la ea sa discutam. I-am citit pagina de net si am si o cunostinta care e la ea, ...mi-a placut ce am citit si auzit. Ramine de vazat maine. Apoi, sun la cealalta si -i spun Tschüß[:D] Andreia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Eu nu stiu despre ce elastice spune Alina![bibe] Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Dana ,uite [url="http://colourmeprettyamo.blogspot.com/2011/02/aparatele-dentare-counting-days-til.html#"]de astea ziceam[/url] .[8D] Pe noi ne-a chemat in decembrie si fii-mea a inteles ca i le schimba:) edit :Andreia, incet si cu grija mananca [:D], dar ea e super-mega protectiva si nu face nik ce i-ar putea dauna . Daca i-a zis dr. sa nu manance coaja de paine , pai nu pune gura. succes [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina[batcap]nici asa n-am priceput ce elastic![:D] Noi am avut aparat dentar ca primul de pe blogul de mai sus! Stai ca acum vin de acasa! Cred ca te referi la elasticele care se "infasoara"in jurul brechetzilor,da,se schimba de fiecare data si copiulul isi poate alege culoarea dorita!(vezi rozul din imaginea prima) Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost ieri la noua ortodonta, ff dragutza. A zis ca asteapta actele de la cealalta ca sa vada radiografia si atunci decide daca mai poarta inca aparatul asta sai ii pune pe cel fix. Bianca mai are 2 dinti de lapte care nu se simt si, spune ea, ori n-au aparut , ori sunt aiurea aparuti (si asta doar pe radiografie vede). Apoi am sunat la cealalta si am anuntat ca renuntam la serviciile lir. Au fost super mirati si m-au intrebat de ce, la care eu le-am raspuns ca in afara de preturi, preturi si iar preturi un an de zile de la dr. doctor altceva nu am auzit ca nu m-a lasat sa intru in cabinet[bang] Pe 29 avem iar programare si vedem atunci ce si cum. Andreia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...