Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

vreau sa traiesc normal


Recommended Posts

am nevoie de ajutor. de sfaturi si pareri, de tot ce ma poate ajuta sa merg mai departe. azi simt ca mi s-au infundat toate. cred ca e prima data cand ma simt neputincioasa in fata bolii. traiesc mereu cu teama unei noi crize, mereu acelasi gand 'cand va fi alta criza?' e vorba de boala meniere. cum sa traiesc cu boala asta nenorocita? astazi la servici am avut o criza, ce-i drept mai blanda. dar tot am ajuns la medic. crizele se manifesta prin ameteli usoare, medii sau puternice. plus alte "maruntisuri". vreau sfaturi cum sa ma mentin pe linia de plutire. cum sa evit crizele, daca exista vre-o metoda de-a le evita. i-am spus doctorului astazi ca m-am saturat, ca-mi vine sa-l bat, ca vreau sa scap de sunetul din ureche si de amateli, ca vreau sa traiesc normal.....
Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Kariguld, iti tin pumnii si sper sa nu mai ai parte de astfel de crize. Eu am fost sub amenintarea sindromului in noiembrie anul trecut, cand fie-mea avea 6 luni. Am avut un episod de tinitus de cateva saptamani, vreo 5 cred, si crize de vertij si stiu cat de neplacute sunt, ca sa folosesc un eufemism. Pentru ca alaptam nu s-a putut sa urmez un tratament, nestiindu-se efectele medicamentelor asupra alaptatului, sau cum s-a exprimat un doctor: 'doamna, asta apare la 60 de ani, cand nu mai alapteaza nimeni, deci nu s-au facut teste'.[bang] La mine tinitusul a disparut asa de repede cum a aparut, din fericire. Eu deja ma gandeam sa apelez la un homeopat, pentru ca alta solutie nu mai gaseam. Incearca si tu, poate amelioreaza situatia. Ioana, mami de zambarici Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

of kariguld... si eu suspectez ca as avea asta... ma turbeaza de creieri si parca se pune un val pe urechi... trebuie sa merg si eu la medic. poti pune mai multe detalii despre asta? am o cunostinta care sufera de asa ceva si din cate stiu de la ea nu e prea cunoscuta boala [mamica] de [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=47a82b5dea7c19b5ab80ea&source=category&category_id=all"]Tony 07.04.07[/url] si [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=8455390b7c8da0bcea185a&source=category&category_id=all"] Nico 23.02.09[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=429b4df014c3faeb7eb9ff&source=category&category_id=23"]Nunta[/url] [url="http://community.webshots.com/user/luithardt"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cunosc nimic despre boala asta,insa Kari,itzi doresc multa sanatate,daca nu exista leac va trebui din pacate sa invetzi sa traiesti cu ea! Un sfat insa as avea,mai ia piciorul de pe acceleratzie si gindeste-te un pic mai mult la tine,pune-te pe tine pe primul plan ,macar de citeva ori pe luna!Chiar nu mai avem 20 de ani si oricum nu putem schimba noi tot raul din lumea asta,nu vom reusi! Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kariguld [pup], Te inteleg atat de bine! Mai bine decat iti poti inchipui. Este prima oara cand vorbesc despre asta. Nu aici ci in general. Sunt 8 ani de zile de cand sufar de vertij invalidant si tinitus. Date de o alta afectiune - nu mor din ea, dar mor cu ea. La inceput mi-am pierdut serviciul, mi-am pierdut prietenii, dar cele mai dureroase au fost momentele cand nu am putut fi alaturi de copilul meu, asa cum imi doream. Cea mai dureroasa a fost intrebarea fetei (avea 7 ani): "Tati, daca mama se face inger, ai sa ai tu grija de mine?" De atunci am facut tot ce mi-a stat in putinta pentru a-mi ameliora simptomele, pentru a indeparta depresia pentru a nu ma mai lasa niciodata prada disperarii. Stiu despre sindromul Meniere, pentru ca am fost si eu banuita la inceput de asa ceva. Stiu ca daca nu se trateaza medicamentos si prin regim hiposodat se poate trata chirurgical. Mai stiu ca din cauza lichidului (endolimfa) in exces celulele ciliate se misca si isi schimba pozitia. Receptionera clinicii de unde fac eu fizioterapie s-a tratat la spitalul Panduri din Bucuresti. ORL-istul de acolo, cu ajutorul unui aparat special a vazut pozitia defectuoasa a acelor celule. Deci ce face el: isi sfatuieste pacientul sa stea in pozitia contrara asezarii acelor celule. Acea doamna a stat nemiscata culcata pe partea dreapta 24-48 de ore. Nemancata, nebauta, cu pampers. Acum e bine. Altii au stat in fund, altii in alte pozitii. Mai este o varainta de tratament prin distrugerea selectiva a populatiei de celule ciliate. Asta se face prin injectarea in urechea medie a unor substante ortotoxice. De obicei gentamicina. Curaj! Daca eu am putut sa trec peste si sa devin un om normal poti si tu sa o faci. Prima oara a durat 8 luni pana mi-am revenit. 8 luni, lungi in care am dormit mai mult in fund pe fotoliu. In prmiii 2 ani ma gandeam cu spaima la reaparitia simptomelor. Intr-un final am inteles ca sunt doar niste simptome afurisite care nu ma caracterizeaza pe mine ca persoana. Deci trebuie sa devin cea dinainte. Am plans, mi-am blestemat soarta, m-am intrebat ca de ce eu apoi m-am ridicat si am mers mai departe. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

kari, ti-ai facut vreodata investigatii pentru depistarea unei eventuale infectii produse de muscatura de capusa ? nu degeaba aceasta boala se numeste "boala cu o mie de fete", imita perfect simptomele a cel putin 200 de boli cunoscute, iar manifestarile suparatoare pot sa apara si la 10-15 ani dupa muscatura propriu-zisa. Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxanaz, asa e. Eu iau 24 mg de Betaserc de 2 ori/zi. Deja sunt 6 luni de cand iau incontinuu si nu mai am vertij si nici acufene. Au inceput sa dispara dupa vreo luna de tratament. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...