Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

vreau sa traiesc normal


Recommended Posts

da, simptomele nu se amelioreaza decat dupa ceva timp, depinde de fiecare pacient. dar sunt extrem de putine cazuri in care nu se amelioreaza. piracetam-ul poate fi adjuvant, dar el nu face decat sa pluseze in alta parte, de baza ramane betahistina. va doresc din inima sanatate multa si mai ales tarie! [flo] R
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

multumesc de raspunsuri tuturor [flo] si de incurajari! of, la mine e clar boala meniere. am facut multe, foarte multe investigatii. analize si teste de auz, probe vestibulare, echo la carotida, investigatii neurologice, RMN, control oftamologic. sentinta doctorului a fost "daca la alte persoane exista suspiciunea de sindrom meniere, la dumneavoastra e boala meniere"[alcool] da iau Betavert de 24 mg. am mai luat si alte pastile, in primavara nu mai stiu cum se numesc, ceva ptr mentinerea echilibrului. Claudi@, cu ani in urma am avut deseori probleme cu urechea. ba otita, ba infectie in spatele timpanului, ba iara otita supuroasa care a durat trei luni[bang]. apoi acum vre-o 7, 8 ani am avut prima cadere de auz, sau asa numita "surditate brusc instalata". fara sunet, doar amateli medii. si mi-am revenit spectaculos de repede. la inceputul acestui an am avut o alta cadere de auz, de data asta cu sunet puternic in ureche si ameteli puternice incat nu puteam sa merg. la spital mi s-au facut investigatii de toate felurile, plus am primit cortizon in perfuzie. cam intr-o luna mi-am revenit din ameteli dar sunetul e tot acolo[bang]. cateodata scade atat de mult, alteori creste. medicul mi-a spus la plecarea din spital, la o noua criza de ameteli sa ma prezint urgent la spital. nu e important ca -mi pierd auzul sau ca am vre-o infectie, important si urgent este sa se trateze problema de echilibru, altfel pot ajunge sa nu mai merg pe picioarele mele. luna trecuta am facut o criza cumplita de ameteli, atat de puternice incat aveam impresia ca pasesc in gol. viviana, eu sunt optimista de fel. nu ma las doborata cu una cu doua. dar chestia asta mi-a pus cumva capac. merg pe strada si ametesc cateodata, sau sunt la servici si fac ceva si dintr-odata incep toate sa se invarteasca cu mine.... si a inceput sa-mi fie teama sa nu cad si sa ma lovesc de ceva. am in permanenta cu mine o scrisoare de la medic...... andacos, am luat piciorul de pe acceleratie de multa vreme. [:I] mai ales de cand m-am mutat definitiv aici.
Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

kari, userul mikkky a avut recent o problema similara, cadere brusca de auz, ameteli, tiuituri in urechea dreapta (parca), cu prognostic rezervat din partea medicului de la "clinica urechii" in privinta recuperarii auzului, insa a apelat la terapia bowen si si-a recapatat auzul in foarte mare masura. daca poti, incearca totusi sa-ti faci acele investigatii specifice pentru boala Lyme. mai bine sa le faci si sa-ti iasa rezultate negative. nu stiu daca ai intrat aici : http://www.vertij.ro/ apoi, incearca sa citesti si marturiile bolnavilor de lyme, poate regasesti si alte simptome de-ale tale in descrierile lorhttp://www.lyme.ro/cazuri.html Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, la probele vestibulare s-a vazut clar ca endolimfa este crescuta in volum iar cateva celule ciliate zburda in voie. si la RMN s-a vazut ca nivelul endolimfei este crescut. tot caut terapeut bowen la noi in oras, dar inca n-am gasit. principala mea preocupare este sa scap de ameteli.
Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kari, nu stiu cum sa te incurajez, dar am cautat pe net informatii despre aceasta boala si am gasit un articol complex. Il gasesti aici : http://www.vertij.ro/pentru_pacienti/boala_meniere allinta A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect. Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O sa va povestesc ceva dragut... poate mei trece gandul rau. Ieri tot citeam pe aici, acest subiect cand vine sotul mai devreme de la munca, se trezeste si copilul...hai sa punem masa. cat timp pregateam eu masa ma tot gandeam cat de rau este sa-ti tot tiuie ceva in urechi incontinuu, ma gandeam ca ai putea incerca guma de mestecat poate ca senzatia este acceasi ca in avion cand ti se infunda urechile...in fine tot felul de idei [:)] la un moment dat incepe sa-mi tiuie si mie urechile ....zic ufff ce iti e si cu creierul asta [:D] cred ca m-am gandit prea mult la asta[:D] tiuitul tot acolo....mai stau eu ce stau...nop ...nu dispare. zic o fi de la aragaz am dat flacara prea mica [:)] nop... ma duc la sot care era cu baiatul sa-l intreb daca aude ceva sau am luato eu razna... cand deschid usa in sufragerie, tiuia teava de la calorifer [:D] era plin parchetul de apa...au facut probele pt caldura si se pare ca aveam o fisura. [:I] [flo] multa sanatate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ela [flo] as vrea io sa se defecteze ceva in casa.... abia m-am tarat de la servici acasa. dimineata ma simteam bine, acuma sunt iar debusolata. cand am ameteli ma simt ca o barca ce pluteste in voie pe ocean, fara nici o ancora. nu-mi place nesiguranta asta deloc. copii mi-au spus ieri ca poate am nevoie de psiholog. [bibe] cineva spunea de homeopate. mai multe detalii se poate?
Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

kariguld... tot ce pot sa-ti spun este sanatate multa si mult curaj in lupta cu aceasta boala. cred ca este ingrozitor ceea ce ti se intampla... nu pot sa-mi inchipui cum este... al meu bb are o problema cu un canin care i-a crescut pe sub gingie si e extrem de agitat de vreo 2 saptamani. tipa din orice ...si fara motiv... refuz sa-l indop cu nurofen si alte prosti dar sincer... doar gandul ca o sa sparga pana la urma ma mai tine pe linia de plutire. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kari, te imbratisez strans strans si- ti doresc din suflet sa gasesti putere sa rezisti. Nu stiu ce este acest sindrom, dar stiu ce sunt alea crize si cum este sa traiesti cu spaima in suflet, secunda de secunda si sa te intrebi la orice miscare mai necontrolata, ce e aia?[q] Multa sanatate iti doresc si putere! Hai, fruntea sus! Esti o femeie puternica, care are atat de multe de daruit![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...