Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

vreau sa traiesc normal


Recommended Posts

hai mai fetelor ca nu e asa de rau in tubul acela [:D] am stat si eu 40 de minute, ca facusem si la cap si la coloana cervicala. Mie zgomotul acela mi s-a parut ca un radio stricat care incearca sa prinda ceva posturi [:D] taica-miu avea un radio din asta in anii 70 ha ha Acum la subiect, sora-mea care e stabilita in Germania a fost rau de tot cu zgomot intr-una din urechi, i-au dat cortizon si efectele adverse au fost mai rele decat zgomotul. In sfarsit, a rezolvat pentru cateva luni a fost OK. Azi am sunat-o, era disperata, a reaparut zgomotul, dar in urechea cealalta. A zis ca nu mai ia cortizon in veci [bang] Ingrid si Cristi 8 ani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ingrid, si eu am primit cortizon [bang] iar efectele au fost groaznice, nu mai vreau in vecii vecilor. sunetul inca il am in urche, cateodata inceteaza dar ptr scurt timp. daca ai claustrofobie nu intri in tubul ala de buna voie. [:I] de doua ori am mai facut RMN, ptr alte probleme si atunci m-au adormit total. Claudia, sa ne spui cum te vei simti dupa operatie. daca merita chinul.
Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D] Claudi@, sunt bine. Chiar foarte bine. Diagnosticul ala pus numai pe imagistica il tin secret ca e nasol. Brrr, nici nu vreau sa ma gandesc la el. A fost infirmat de vreo 5 neurologi dupa alte un milion de teste. Si de atunci au trecut 8 ani si il tin sub cheie. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
la mine gata cu gluma. am primit programare pt operatie de deviatie de sept... saptamana viitoare luni. tare curioasa sunt cum va fi dupa, daca se amelioreaza ceva, daca nu iara controale. la neurolog trebuie sa merg neaparat. la mine au lasat starile naspa, dar am si inceput sa lucrez si nu am timp sa le iau in seama... seara o iau cateodata urechile si vajaie capul, iar la servici cand incepe durerea de cap imi zic ca am baut prea putin si beau ceva si trece cateodata :-D [mamica] de [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=47a82b5dea7c19b5ab80ea&source=category&category_id=all"]Tony 07.04.07[/url] si [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=8455390b7c8da0bcea185a&source=category&category_id=all"] Nico 23.02.09[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=429b4df014c3faeb7eb9ff&source=category&category_id=23"]Nunta[/url] [url="http://community.webshots.com/user/luithardt"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, nu va imaginati cat de util imi este subiectul asta. Mama mea traieste cu exact, dar exact aceleasi simptome ca si kari / viviana de 40 de ani. A fost si ea banuita de sindrom M dar pana la urma se pare ca ar fi ceva similar cu diagnosticul Vivianei, ceva cu oxigenarea deficitara a creierului ... Una peste alta si mama ia de ani de zile betaserc cate 3-4 luni care ii mai amelioreaza simptomele dar nu face minuni. Am sa ii recomand si medicamentul ala homeopat -bryonia - desi eu nu prea cred in miracolele homeopate ... Vestea buna este ca nu se moare din asta ... E clar ca se micsoreaza calitatea vietii ... Mama dupa ce are acese ameteli si tzuieli (acum la 70 de ani le are cam de 2-3 ori pe an, asta inseamna cam o data la 4 luni [bang]0, are o stare extrem de proasta, o frica si un nod in stomac care dureaza cate o luna ... Cred ca ea trece mai greu peste perioada de dupa criza decat in timpul crizei ...Daca as putea gasi un remediu la aceasta stare care imi pare ca este mai mult psihica, cred ca ar fi foarte bine ... Pur si simplu se citeste pe fata ei teama, se tot sprijina de diverse obiecte si daca o intrebi, de fapt nu e ametita, doar simte ca trebuie sa se tina ca daca i se intampla iar ... Simultan cu aceasta frica, o apuca o deznadejde, plange fara motiv ... Adica probabil plange penru ca nu se simte sigura pe ea ...etc Va mai spun ca maica-mea a avut ameteli si in timpul somnului si chiar nu depinde nici un fel de factor de stres sau oboseala ... ametelile mamei mele nu tin mai mult de 15-30 min dar cum am mai spus, perioada de dupa este complet devastatoare si se recupereaza foarte greu dupa ea. Totusi s-a obisnuit cu starea asta si noi, familia odata cu ea ... o stim pe mama ca e ametita, exact ca si viviana, mereu se intoarce cu grija, nu bea alchool deloc, drumurile cu avionul la mine ne suporta foarte greu, nu ii place zgomotul puternic, agitatia din jur o sperie (de ex mama nu poate casca gura prin magazine unde se foieste lume prin jur si trebuie sa zgarmi dupa un produs) ... dar mama, ca si Mickky, isi foloseste foarte mult autosugestia - incearca sa ignore starea de rau, este enervanta in incercarile de a ignora problema, are niste explicatii de ma scot din sarite "la varsta mea doar nu vrei sa ma simt perfect [bang]". Oricum senzatia mea este ca mama nu a mai avut capul limpede de la 30 de ani si cred ca pur si simplu s-a obisnuit cu starea asta. Din pacate, mai ales ca la ea este o problema de circulatie periferica care oricum se amplifica cu varsta, cred ca nu exista vindecare, doar ameliorare a simptomelor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Las' ca si pe mine m-a incurajat... Sunt sigura ca asa poate sa o inteleaga mai bine pe mama ei. Si nu este deloc usor sa faci asta. Nici un prieten din anturajul meu nu a inteles asta. Si eu am/am avut ameteli in somn. Simteam de parca intram intr-un gol de aer. Ma trezeam foarte speriata. Cu multa, multa vointa am reusit sa trec peste. Si da e adevarat ca dupa ce se amelioreaza simptomele experimentezi o perioada de frica. Frica de revenire a lor. Sunt vreo 4 luni de cand nu am nimic si ma simt bine. Mult, mult autocontrol si multa autosugestie fac minuni. Sunt foarte multe lucurui pe lumea asta pentru care trebuie sa te simti bine. Atat de multe si frumoase incat restul nici nu mai conteaza! Ce o mai fi la batranete o fi la batranete. Nu merita sa ne gandim la asta. Pana atunci sa ne punem zambetul pe buze si sa fim fericite! AM ZIS! Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh ! fetelor, de fapt nu am vrut sa va sperii ... am vrut sa spun ca mama traieste de 40 de ani cu asemenea simptome si nu trec (ceea ce banuiesc ca stiti si voi) dar nici nu se moare din ele ... Frustrarea mea cu mama este ca ea refuza sa se mai duca la investigatii pe principiul ca la varsta ei ce sa-i mai faca doctorii ...dar asta este alta poveste.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...