Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Familia mea si alte animale, la ce varsta?


ML

Recommended Posts

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui corap
birds, beasts and relatives ( tradusa la noi "pasari, lighioane si rubedenii") sunt pe fuga (revin zilele astea)
Da, asta e a doua carte tradusa in romana. Altele nu mai stiu sa fii fost traduse, dar in engleza gasesti sigur. ML, eu am citit multe carti pe la acea virsta, la care titlul imi scapa sau sunt sigura ca nu le vei mai gasii. Multe erau scrise de rusi [:D], unele de romani (dar nu cred ca se mai retiparesc, precum "Patru copii in marele codru", "Valea de aur"). Stiu ca m-a impresionat mult Prichindel de Jules Verne. La fel si Capitan la 15 ani, Ivanhoe, cartile cu Pardaillan si cele cu Floris (ahem , astea ar merge pt mai tirziu de fapt, mai au pe ici pe coo ceva scene), Cei trei muschetari si Contele de Monte Cristo, bineinteles Ciresarii. Mai erau Capitanul Casse-Cou, Micii salbatici (care se desfasoara chiar in America si da multe informatii despre cum se cosntruieste un tee-pee sau cum se fac mocasinii, etc), Fii marii ursoaice (idem). Apoi am citit multe carti care nu erau scrise pt copii dintr-o serie cu carti de calatorii (majoritatea exotice, scrise de francezi, prin Amercia de Sud: presupun ca asemenator sunt cartile de calatorii de la National Geographic, aici in De exista o intreaga serie). Mi-a mai placut Mark Twain la nebunie, inclusiv O calatorie la Curtea Regelui Artur si amintirile lui despre Mississippi. Sa nu uit de cartile lui Ioan Dan, cele din timpul lui Basarab sau din timpul lui Mihai Viteazu (astea se dadeau din mina in mina printre colegi prin clasa a VII-a, pe linga Winnetou si Muschetarii). Daca imi mai aduc aminte, mai scriu. ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, multumesc! Mi-am notat, am descoperit cateva dintre titluri la biblioteca orasului (Speed [pup], chiar ma gandeam la tine zilele astea, dar nu ma mobilizez sa scriu) si una dintre cartile lui Morpurgo vad ca s-a ecranizat (multumesc, este prima data cand aud numele celor doi autori [:I]). Aschiuta, Pisigri si mie mi-a placut Jerome, sa vad daca il gasesc aici. Pentru cele amintite de tine, Aschiuta, ai dreptate, nu am de unde le lua, cu cateva exceptii; le-am retinut. Cora, nu ma uita, cu cat mai lunga lista, cu atat mai bine [:)]! P.S. Acum daca am vazut trailerul la War Horse dupa cartea lui M. Morpurgo, caut si carti anti-war pentru copii (baiatul numai despre razboi, Afganistan, pusti si viteji de doi bani imi trancaneste, cred ca-i timpul sa auda si altceva). Editez: deschid un subiect separat despre cartile pacifiste, nu au legatura cu "Familia mea...". Daca imi puteti recomanda cateva titluri, mi-ar fi de folos [flo]. [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]La tzara americana (poze)[/url] [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/Fluturi/"]"Un fluture (de noapte) pe zi si alte [biz]" (tot poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...