Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

**Zmeurici de iulie-august 2009 (33)**


Recommended Posts

[flo] la toate fetele. eu acum ca vine primavara, debutez cu o raceala, sper sa scap usor de ea[bang]; dar tot e ceva, nu am fost racita toata iarna. Icmanu, felicitari pentru dintisor! eu cind sint acasa si are tziti la indemina nu ii dau apa, dar peste zi cind e cu bunica, primeste apa plata dupa ce maninca si ii place. Alinutza, e tare nasoala starea asta de zombi...or fi tot dintii.. asa sint si eu, adorm(eam) ff greu ziua, dar in ultima vreme vad ca adorm in orice conditie si destul de repede (la loc). inainte daca ma trezeam peste noapte, imi lua o gramada sa adorm la loc. vad ca si tu cu strumful in pat[:D] si eu la fel, cu amindoi [:D] daniel suge de cite ori are chef peste noapte, recupereaza noaptea ce nu primeste ziua, am mereu sanul liber (dorm cu bretele) si se serveste singur. singurul avantaj pina acum de a avea sanii mari[:D] dupa singurul episod de febra 39.5 (i-am dat nurofen) si comprese, nu am vazut nimic deosebit la dinti, dar aseara cind sugea simteam o usturime. nu am experienta, la dintii de jos nu se simte nimic ca e limbutza, dar ma gindesc ca au iesit cei de sus, dar nu ma lasa sa ma uit[:D] mi-am laut si eu brinza de capra pt prima data si chiar mi-a placut, o sa ma orientez si eu catre lactatele astea. despre novocalmin, eu l-am folosit la rebecca prima data dupa 2 ani, cind a facut brusc febra f mare (40). mereu a fost genul care a facut febra mare. in primul an de cresa mi-a facut amigdalita pultacee de citeva ori si unde ma duceam aveam in geanta sticlutza (asta dupa ce mi-a facut febra in drum spre casa, eram in masina, trafic ingrozitor, nu imi lipsea termometrul suzeta si novocalmin sau nurofen din geanta, just in case); dar l-am folosit cu mare frica, dar dr m-a asigurat ca e ok si pentru febra f mare, mai ales daca nu sint acasa sa ii pot face repede impachetari. giova, tu ai pus implanturile mai demult si acum coroanele? e o procedura, trebuie sa stasi vreo 6 luni fara coroane sau cum? ma intereseaza si pe mine cum e cu anesteziile astea, ca s-ar putea sa fie nevoie sa scot bila, dar daca nu e urgenta mare as mai amana, ca nu vreau sa intrerup alaptatul. vedem peste o luna ce imi zice dr, ca am facut recent analize/eco si cica e sclerozata/nefunctionala, fac un tratament cu no-spa, peste o luna vad daca e cazul de operatie. si eu sint pro intilnire. vad ca tot vorbiti de mango si cartof dulce. o singura data am gasit cartof in carrefour, si de atunci nimic; mango sint tare ca piatra, am luat unu si pina s-a copt era si stricat/atzos si fara gust. unu' doar am nimerit mortal, i-am dat din el de citev ori bune. in rest e ok, inca nu sta in fundulet singur, daca e pe burta a iceput sa ridice putin fundul sa merga ca omida, si a inceput sa vrea multa atentie (l-a stricat bunica'sa, il tine in brate toata ziua, il leagana si il culca, ii cinta[:D] azi e cu ta'su si pina nu i-a cintat putin nu a adormit[:D], si a bodoganit-o si el putin pe bunica ca ii sufla in cornitze). cu iubitul, la fel ne amuzam si noi, am zis ca vom retrai a doua tinerete cind vor pleca ei de acasa la studii, in alte orase[:D], si noi ne vedem de viata noastra, calatorii, etc[:D] Alina, sanatate mamei si multa putere!! optimism vad ca are si asta e bine![pup] mq, bine ai revenit! Patricia, mamica implinita de Rebecca, 05.02.2005 si Andrei Daniel, 09.08.2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

am fost si noi pe-afara...super cald si bine este. L-am dat in leagane pe edi...tare i-a placut, pacat ca am uitat aparatul acasa[bang]. Mi-a intrat si mie indemnizatia[cool], dar nu si alocatiile copiilor. Oricum, prima era baza...maine merg sa si platesc la stomatolog. revin dupa ce alaptez gogoasha sa citesc ce ati scris. _________________________ Gio[mamica] de [bebic]Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006) [url="http://www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34"]2 smecherasi[/url], [url="http://www.dropshots.com/purdeaioana"]Paris[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ne-am intors si noi de afara,foarte frumos,erau multe mamici cu bebelici.Se vede ca avem nevoie de soare,caldura ,ne mai invioram si noi.Pe mine vremea mohorata si frigul ma deprima . A bagat Ca de obicei Stefania somnic de voie 2 ore jumate,ne-am intors a papat si si acum iar mofturici. [bang][bang].Toate-s bune cand [nani],si nici atunci [:D]. Icmanu la mai multi dintzuci[flo].Eu ii dau apa de obicei dupa ce papa,ii este sete in caz ca nu si-a luat portia de tzitzi. Alinutza te inteleg cum e starea de chiauna rau.INcearca sa stai intinsa langa el, chiar dc nu dormi macar te relaxezi(zic la altii nu k eu asi face[:D]) Giova ce bine k a intrat indemnizatia poate o sa intre si mie maine[:)] ahhhh gogoasa mea iar se freacac la ochisori,sa-i fie somn din nou?[alcool]. merg sa-i dau [alap] MAMI DE [copil] STEFANIA MARIA [url="http://family.webshots.com/album/576533000MmlRHo?vhost=family"] mica mea comoara[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gata....am alatpat gogoasha si am facut aluatul pt. tarta tatin-am mancat in Paris si tot la ea mi-e gandul. acum sa vad daca iasa la fel. Edi a topit si piureul de la pranz...ii place usturoiul[pofta]. Uliiasi sa dea DD sa iti gasesti de munca, ca sa va puteti stabili acasa. Dienutza bine ai revenit. felicitari pt. dintisori si cuvinte. Albert e la fel de superb. mortal cum a adormit in carucior. Pooh super ca te faci frumoasa. eu pe sapt. viitoare vreau sa-mi pun gel pe unghii... Bely si eu am o cutie de Nan2 in frigi si fac lbranzica din ea. eu de obicei fac din 150 ml apa cu 5 masuri de lapte praf, cand fierbe ba pun lamaie, ba iaurt, depinde ce am in casa. se aduna rapid laptele si iese branzica. Tanimi eu nu prea scot cu pompa. Mie mi-a zis ca dupa 4 ore il pot pune la san, la unele paciete s-a intamplat sa refuze bb lapticul. dar haplea meu nici gand. Nu a paptit nimic, slava domnului, dar nu mi-a facut nici anestezie puternica, numai cu xilina. Vally felicitari pt. progresele ochioasei[:D]. pe cand mai pui poze cu ea? Vad ca sunt fani usturoi zmeuricile noastre. Nu degeaba mancam toate dovlecei pane cu mujdei de usturoi, vara trecuta[:D]. Alinutza nu stiu nimic de aceasta anestezie...voi intreba data urmatoare. Nu doare, doar ca e putin ciudata toata tehnica, totul trebuie sa fie sterilizat, te acopera pe fata, ca pt. o operatie...brrr...nu te doare nimic, dar simti burghiul ala cum gaureste osul, gust de metal in gura, de la sange.....nu e asa horror. mai naspa a fost pe urma, ca am fost umflata si vanata...de zici ca m-a batut cineva...si ochiul era umflat a 2-a zi dim. Eu mi-am pus 2 sus in partea stanga. In dreapta imi ia o lucrare jos, dar cica nu mai poate pune implant ca e aproape de sinus. Icmanu felicitari pt. progrese si pt. primul dintisor. Patricia eu mi-am pus implanturile in 2008 primavara, trebuia sa stau 6 luni, dar am ramas gravi si nu m-am mai riscat cu traume pe la stomatolog. a zis ca e mai bine asa, ca nu prea aveam os, si cu cat sta mai bine cu atat e mai sigur. asa ca dupa aproape 2 ani, am mers de mi-a taiat gingia...si avea dreptate dr. peste unul a crescut os...tare bucuros a fost ca s-au prins bine acolo....acum mi-a bagat suruburi, astept sa se vindece...3 sapt., dupa care pune bolturile si ia amprenta pt. coroana. Doamne ajuta sa nu fie nevoie sa scoti bila acum, caci acolo e alta anestezie...si trebuie sa intrerupi alaptatul cateva zile. Monitza super ca v-ati plimbarit. eu ma bag iar la calcat...nu am terminat si profit cat nu e Marco acasa. cu 2 e mai greu sa-i si supraveghez si sa mai fac si alte treburi. _________________________ Gio[mamica] de [bebic]Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006) [url="http://www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34"]2 smecherasi[/url], [url="http://www.dropshots.com/purdeaioana"]Paris[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

giova merci[flo] sa inteleg ca merge si cu lamaie si cu iaurt?! cum ajung acasa cum ii fac branzica si deseara ii ofer[:D] sper sa-i placa, de nu, mananca ma-sa[pofta] Ce bine ca puteti sta cu bebeii acasa asa mult timp, va puteti plimba in voie, puteti face de toate... aici doar 4 luni e maternitatea[bang], cand vad zilele astea asa de frumoase mi-e ciuda ca eu trebuie sa stau la servici in loc sa ma plimb cu zmeurica. ___________________________ Mami de [fetita] Patricia-Filipa (29-08-2009) [url="http://picasaweb.google.pt/tanyafull/Patricia6Luni#5447053611973519362"]Patricia[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alina cand spun agitata ma refer la faptul ca patricia plange de la 9-10 seara pana la 1-2 noaptea incontinuu, fara oprire, se inneaca in plans , tipa, susipna demi se rupe sufletul. o dor gingiile, o mananca, am dat-o cu tot felul de geluri pt gingiute, i-am dat chiar si nurofen sa-i ameliorez durerea. nu o pot lasa asa!! san nu vrea, in brate nu sta, se arcuieste si se indoaie de nu o mai pot tine. nu vrea si nu o linisteste nimik, atuncinutre sa-i dau ceva sa o linistesc? daca stie cineva alta solutie ajutati-ma/ andreea mamicuta patriciei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Patrisuca cat trageti si voi cu dintzuci asstia.Nu ai incercat sa-i dau BOnnisan este dinn extract de marar,si are efect de calmare.E bun si pt crampe in burtica,pt eruptii dentare.Nu ai observat poate o doare si butica de se inconvoaie asa?Zic si eu,[:D].Eu i-am mai dat seara inainte de culcare Stefaniei. [pup]si poate se mai linistete bebe. MAMI DE [copil] STEFANIA MARIA [url="http://family.webshots.com/album/576533000MmlRHo?vhost=family"] mica mea comoara[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[si-eu]remember me [:I].Nu am mai dat de un car de vreme pe la tufa zmeuricilor,dar inceputul asta de an a fost pliin de probleme pt noi,asa ca mai rarut pe net . Sper ca toate mamicile si toti/toate picii/picele sunteti bine,sanatosi si voiosi.Si noi suntem ok,d-soara Dariuca e tare fasneata,merge ff bine de-a busilea,se ridica in picioare in patut,ieri a urcat un prag inalt de vreo 10-12 cm ,are 5 dintisori si nr 6 sta sa ii crape gingia.In schimb cu mancarica stam taareeeeeee prost,are doar 2-3 "maglavaisuri"care le papa cat de cat,restu sunt bleahhhhhhhh,in schimb marea ei dragoste culinara e tzatza,cred ca voi merge cu ea si la scoala sa o alaptez.Cu ochisorul e ok,marti mergem sa ii scoata firele si apoi sa ne pregatim si pt cealalata operatie,pe 27 aprilie Pupici tuturor tero Stefan-Alexandru 02.09.2005 shoricica Sara-Maria 30.05.2008 trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, Nu am mai citit de ceva timp, am citit capitolul asta acum. Multumesc pt urari mult de tot. Alinutza am citit ca a fost si ziua ta: la multzi ani. Darius este bine, are 2 dintzuci, ii cheama Brutus si Diego. Vrea in picioare, vine la picioarele mele ca un cersetor cu manutzele ridicate. Mai nou nu vrea sa stea deloc fara mine, bazaie pana ma vede.Ziua pana nu urla nu poate sa doarma, nu stiu cand o sa doarma si el linistit ziua ca sunt capiata. A crescut atat de repede ca nu-mi sa cred. Maine, poimaine merge cu noi pe munte si se da cu placa. Darius Matei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...