Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste(721)FelicitariYlari,Stefulici!


Recommended Posts

corina, merci mult dar nu stiu daca mai pot sa sper ca e mult prea dureros dupa.... eu totusi ma gandesc ca am ramas cu sechele de la ultimul chiuretaj ca de atunci nu am mai ramas.... si tot e atunci m-am si dereglat, imi amintesc ca mi-a venit ok, pe la 30 zile dupa dar a doua menstruatie a fost pe la 40-50 de zile si tot de atunci s-a schimbat si consistenta, inainte era curat si limpede dar dupa churetaj are un luciu si e amestecat cu un fel de mazga/mucus[alcool][alcool] nu mai stiu ce sa cred si ce sa fac sunt asa de descurajata si dezamagita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

deci m-am lamurit.....

 

"Histerosalpingografia:

In cadrul acestui test, medicii folosesc radiografie cu vopsea sensibila la raze X pentru a verifica existenta unor probleme fizice ale uterului si ale trompelor falopiene. Vopseaua speciala este injectata prin vagin, astfel incat sa poata vi vazuta pe ecran cum curge in uter si prin trompele falopiene. Folosind razele X, medicii pot gasi de obicei blocaje ce pot cauza infertilitatea. Blocajele pot impiedica ovulul sa se deplaseze din trompele falopiene in uter sau pot impiedica sperma sa ajunga la ovul. Testul permite radiologului sa evalueze forma si structura uterului, deschiderea trompelor falopiene si orice cicatrice din cavitatea peritoneala.Histerosalpingografia poate fi utilizata pentru a investiga pierderile repetate ale sarcinii ce sunt cauzate de anomalii congenitale ale uterului si a determina prezenta si gravitatea unor astfel de anomalii, cum ar fi:

Mase tumorale sau aderente

Fibroame uterine.

Histerosalpingografia este folosita si pentru a monitoriza efectele interventiilor chirurgicale asupra trompelor, precum:

Ligaturarea trompelor

Inchiderea trompelor falopiene in cadrul unei proceduri de sterilizare si a unei inversari de sterilizare

Re-deschiderea trompelor falopiene in urma unei sterilizari sau a unei boli ce a cauzat obstructia.

Histerosalpingografia „vede” numai interiorul uterului si al trompelor falopiene. Evaluarea unor eventuale anomalii ale ovarelor, ale peretelui uterin si ale altor structuri pelvine, se face folosind rezonanta magnetica sau ecografia."

 

daca aveam cicatrici de la chiuretaj sigur se vedeau ca si dr e cel mai bun si mi-a zis clar ca nu am nici o problema

 

acum mi-am dat seama ca eu nu am avut teste de ovulatie pozitive

nu am facut eu prea multe dar....

 

cred ca prin z 10 ma duc la el la o eco

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lucianamoga
Neata fete!Haideti la cafea [cafea]Katy [pup][pup][pup]Mihaela ma bucur tare mult ca reintri in cursa si sa dea Domnul sa ramai repede , si stai linistita ca nu te grabesti [pup][pup][pup][pup][pup]la toate feteleDoamne ajuta-ne sa devenim mamici !
align="right" id="quote2">[pup][pup][pup]Multumesc ca esti alaturi de mine.Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui YLARI
STEFULICI GRAVIDICI!!! Felicitaaaari!!!!! Haideti fetelor, nu plecam de aici fara inca vreo cateva gravidute.Xdidi e bine sa visezi, candva sigur va deveni realitate. Sa stii ca si eu cu cateva zile inainte am visat ca fac test si era pozitiv :) OK. Visam asta in fiecare luna [:D] dat pana la urma a devenit realitate.So:Bhcg = 88PROGESTERONUL 110Sun acum ginecoloaga sa vad ce zice. Nu e mic beta? Sunt in a 3 a zi de intarziere. Pe mine ma cam ingrijoreaza. Oricum mai fac maine unul.Va pup.YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIAPOZEMami de Eva scumpahttp://lt1m.lilypie.com/0dLup3.pngGena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigotwww.fertilityfriend.com/home/2ba005/Tratament din 01 iulie 2011: Femibion 1 / zi, acifol 1 / zi, Cetebe 1g / zi , din 11 august si Aspenter 1 la 2 zile si Fallowise [:)]
align="right" id="quote2">Felicitari inca odata, sa mai repeti maine beta sa vezi cum este.Stefulici felicitari si tie.Fetelor eu nu am vazut pozele ca sunt asa stresata, nu mai am timp de nimic.Sambata viitoare e botezul finutei, incep sa am emotii.De luni ma apuc de cura ca arat foarte naspa, m-am ingrasat iar si am zile in care nu apuc sa mananc decat o data in zi, o sa tin un pic o saptaman -2 ca dupa am o nunta si dupa aceea ce o vrea Domnul ca doar vreau sa raman gravida nu sa duc lipsa de vitamine.[pup][pup][pup]Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stefulici, felicitari si sarcina usoara [flo]

 

 

La mine nimic nou... sunt cam in butoi ... asa ca...

 

 

On voudrait bien un mini nous...

Will you love me in the December as you do in May, Will you love me in the good old fashioned way? When my hair has turned all gray, Will you kiss me then and say, That you love me in December as you do in May?id="purple">id="Book Antiqua">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetele

 

am intrat sa va anunt ca listuta a ajuns cu bine la Iasi.

Doamne ajuta si sa va ajute Maica Parascheva in tot ceea ce faceti [pup][pup]

 

 

 

[copil] Natalia Maria (30. 12. 2010) id="purple">id="Script MT Bold">id="size3">[copil]

 

[buburuza]Blogul buburuzelor vesele[buburuza]id="red">id="size1">

id="right">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, dragele mele!

Lorena 86,ai spui ca ai avut foliculi si endometru era OK, poate pur si simplu nu ai prins ovulatia...si eu data trecuta am ramas din prima, s-a intamplat si luna trecuta cand am vrut sa raman si am prestat mai mult nu a fost sa fie...o sa incep si eu sa-mi fac teste de ovulatie...poate reusim luna asta :)[flo]

Gabivnu ai voi in butoi! Maine e o noua zi si trebuie sa fim optimiste, sa-l asteptam pe bb cu ganduri bune![pup]

Bob, unde esti? Sper ca esti bine si daca nu a fost sa fie luna asta, poate luna viitoare[flo][pup]

Stefulicisi eu stiu ca poti sa iei nospa, si eu am luat data trecuta recomandat de dr mea. Te pup si felicitari inca o data![olala][olala][olala]

Katy82Multumesc de intampinare![pup]

Va pup pe toate si sa aveti o seara minunata!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uffff am ajuns in sfarsit si eu pe forum [:I]

Am avut o zi tare plina ca abia reuseam sa mananc ceva, si plus cam si eu pe langa butoi[q].

Nu reusesc luna asta sa prind barza[q]. Nu-i tati langa noi[:(] acuma ca iar vine ovulatia. Incercam data viitoare.

Nu ma descurajez si nu-mi pierd speranta[:I]. Ca stiu ca vine bebe oricum, dar doare amanarea asta ca nu reusim sa fim impreuna cand e momentul[q]. E a 2a luna care o ratam[bang][bang][bang].

Dar lasa ca o prindem si noi si va ajungem din urma la odisee[:D]

 

MeAlex, am reusit[:)]. Azi dimineata am fost chiar neatenta[bang] ca nu puneam parola corect.

 

Ylari, bine ca iei progesteron. Eu tocmai vroiam sa-ti zic sa iei totusi progesteronul chiar daca doctorul zicea ca nu e nevoie. Si asa el e natural, rau nu are ce sa faca. Decat sa risti iar... Te pup si DD ajuta sa ajungeti la termen cu fratiorul lui Evica sanatos[:D][pup][pup]

 

Yna bine ai venit. Sedere cat mai scurta aici[:)]

 

Mrenescu si eu taman ma gandeam la o noua odisee pt Ylari si Stefulici si toate de la aspirante[:)]. Se va numi "iulie-august 2012" nu-i asa? [:D]Eu deja ma vedeam cu bebe in brate in iulie[olala]. Dar se pare ca iar amanam[:(]

 

Eu ma bag la nani ca sunt rupta de oboseala.

 

[pup][pup][pup]pe toate.

 

Bebelu, multumim de acatist![pup][pup][pup]

 

Cu ajutorul lui DUMNEZEU [ruga] in curand [gravired] pana la termen cu un [copil] sanatos si vioi [:)]

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...