Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

nastere naturala sau cezariana


Recommended Posts

Buna ziua Nu prea am intrat pe acest site, dar acum am zis ca este timpul sa si scriu. Am sa incept o povestioara frumoasa. Anul trecut in luna iulie, am facut HSG la spitalul Polizu cu doamna doctor Munteanu Daniela, javascript:insertsmilie('[bang]')daca o pot numi doctor(eu fiind din Ploiesti). Stiind ca sotul meu este plecat in strainatate mi-a facut HSG-ul si mi-a spus ca am trompele obturate ca nu se vede nimic la radiografie si ca nu am sa raman niciodata gravida decat cu FIV si ma trimikte ea la nu stiu ce doctora, si ma costa 20.000 lei noi. A fost un soc pentru mine, cu greu am reusit sa-mi revin. La cateva luni dupa aceasta veste, am ajuns la domnul profesor Ancar de la Medsana, care a fost singurul doctor la momentul respeciv care mi-a recomandat Sovata (MINUNATA SOVATA) spunandu-mi ca el nu crede ceea ce vede, adica nimic. Sia zis ca nu-mi repeta HSG-ul pana nu merg la Sovata. Zis si facut, am mers la si datoprita doamnei doctor de acolo si domnului doctor de la Targu Mures doctorul Sazs, m-au incurajat si mi-au spus ca ei nu cred ca am asa probleme, ptr ca daca erau probleme se vedea ceva la eco in legatura cu trompele. Am urmat un tratament de 2 sapt la sovata, dupa care ne-am intors acasa. La 2 sapt dupa aceasta MINUNE au aparut 2 liniute. Eram gravida, am plans, a fost cea mai fericita zi din viata mea. Acum suntem in 7 luni jumate si va urma sa nasc la Spitalul Polizu cu un doctor minunat. Este prima sarcina si mi-e o frica de mor. Doctorul imi spunea sa nasc natural ca pana in prezent totul este in regula. As vrea sa intreb, cine imi poate da un sfat in ceea ce priveste nasterea naturala cu epidurala sau cezariana si cum se procedeaza la polizu, bani, micile atentii si rezerva. Daca cineva doreste informatii sau sfaturi in ceea ce priveste Sovata, vi le ofer cu placere si numerele de telefon ale doctorilor. Toate cele bune tuturor si nastere usoara adresa de mail: lisita_monica@yahoo.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nasterea naturala poate fi o amintire frumoasa daca te documentezi despre ea. Ce presupune, ce trebuie sa faci. Cel mai important este sa fii calma si sa te gandesti la bebele tau si la toate femeile din lumea asta care nasc natural de atata timp. Cu cat esti mai relaxata si cu cat asculti sfaturile medicului, cu atat iti va fi mai usor. Recomandata este nasterea naturala, daca decurge totul ok este mai buna pt. bebe decat cezariana. Ti-as recomanda sa incerci natural. Cu epidurala eputin mai dificil chiar in momentul expulziei, ca nu simti bine si nu stii cum sa impingi corect, dar dac medicul te ajuta cus faturi, dacaiti explica, vei vedea dspre ce este vorba. unele femei au preferat epidurala, altele au preferat fara, depinde de la caz la caz. Vezi pana atunci si cum suporti contractiile, anestezia se face pe la 5-6 cm, asa ca ai timp. Cezariana e dac exista ceva probleme sau daca tu crezi ca nu vei putea sa nasti natural. Sunt femei foarte stresate de acest gan, speriate, acre nici nu isi pot imagina sa nasca natural, asa ca aleg cezariana. Oricum discutia trebuie sa o porti cu medicul tau obstetrician si sa decizi dupa ce acesta te lamureste pe deplin si dupa ce ai raspuns la toate intrebarile. [:)] **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini www.adoptiipisici.ro Nimeni nu ramane virgin, viata tot ne-o trage o data.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...