Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulgusori de nov - dec 2009 (43)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

inca una si ma duc [:D][:D] [s][s][s] puisorilor sarbatoriti astazi!!! [s][s][s] Shtephy ma bucur tare ca ai reusit sa ne spui de tine [pup][pup][pup] multa sanatate iti doresc, draga mea! Hai fa-te bine repede, ca a venit primavara si ai promis ca vii sa me plimbam [flo][flo][flo] monis si piticutzul [url="http://picasaweb.google.com/monis.monica"]Santiago[/url] (Iulian 02 nov '09)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, La multe lunite fulgusorilor nascuti in 18 si La multi ani pentru Ali![flo] Dankutza multumesc pentru sugestia cu cerealele Topfer. Ziceam ca nu m-am hotarat la marca pentru ca vreau sa merg sa citesc etichetele. Printre multele mele idei fixe, as vrea sa evit sa-i dau zahar sau cel putin sa-l limitez.. Alinush pentru mine castronas BPA free inseamna castronas din polipropilena (PP), nu policarbonat (PC). BPA-ul (bisfenol A) e monomerul din care se face policarbonatul. Ultimele studii ale FDA (food and drug administration)spun ca policarbonatul nu e tocmai bun pentru bebelusi si copii mici. [flo] Ionela succes azi tie si rezultate bune varului tau! Si eu as vrea sa merg pe stilul asta cu educatia pisoiului. Sa vedem daca ne si reuseste. Lili multumesc pentru raspunsul legat de flour si spalatul pe dinti si pentru link.[flo] Sunt si eu interesata de detergenti pe care sa poata "sa-i linga" pisoiul[:D] Monis Azi se anunta 11 grade si sambata 17. Nu poti sa fii deprimata pe o vreme ca asta! Mai vroiam sa-i spun Laviniei ca nici eu nu cred ca 300 g e putin. Pediatra mea a zis ca daca in luna a 5 a ia pisoiul 500 g suntem super ok. Pisoiul a luat in luna a patra 700 g si avea 6570. O sa ia din ce in ce mai putin. Gandeste-te ca daca ar lua 1 kg pe luna in primul an, un pui nascut cu 3 kg ar ajunge la 15 kg!!! Si nepoata mea are la 2, 5 ani aproape 14 kg si e super bine. In principiu, puii isi dubleaza greutatea pe la 3-4 luni (depinde cu ce greutate s-au nascut) si o tripleaza pe la un an. Evident conteaza si factorul ereditar. Despre constipatie, au cam zis fetele ce stiam si eu. Mamico de rechinasa , fetita noastra cea mare are 7 ani jumatate, patru labute si e o persana pufoasa si foarte scumpa. Socrii meu au un pisoi si o pisica, iar pe mitul mic pe care l-a gasit si adunat Motanul meu l-am plasat strategic la ai mei. Din cate am inteles eu e o idila intre Vladut si Eva, ca altfel i-am fi cerut noi labuta lui Vladut. [:D] Cam atat am retinut eu...sanatate puilor bolnaviori si o zi/noapte usoara pentru puii vaccinati si mamicile lor. Pisicosii [8D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata si de la noi... [s][s][s] Ali [s][s][s], multa sanatate si fericire! Ionela deci esti o comoara...[pup], parca a scris Irina Petrea [:D]... mai o avem si pe Dankutza... si Diana[pup] in domeniul medical ... pfoai trai pe vatrai. Acum la modul cel mai serios, ma bucur enorm ca existati pe acest forum, ca ne ajutati cu sfaturile voastre competente, ne sunt de un mare si real ajutor. Na ca acuma stiu pe cine sa stresez legat de educatia copilului[flo]. Pe mine ma intereseaza f mult tot ce tine legat de educatia copilului, este f important sa stii cand si cum sa actionezi. Educatia copilului incepe f devreme. Mi se pare absurd sa spui... a pai e prea mic sa-l pedepsesc. As vrea sa va povestesc mai concret despre ce e vorba in cazul nostru, poate imi spuneti unde gresesc. Spre ex. smiorcaiala incepe cand nu pot sa ma ocup de ea, cand alaptez de cele mai multe ori. Atunci vrea de toate, iar eu ii spun frumos tot timpu, ca "mama nu poate acum ca trebui sa-i dea lui Dragos sa pape, dar o sa primesti dupa ce termin", si atunci incepe circu... "da mami da io vreau acuma". Mie greu sa actionez in momentu respectiv si nu as vrea pe ea sa o pedepsesc si pe Dragos sa-l iau in brate...In rest este ascultatoare, functioneaza f bine pedeapsa la colt, inainte tot timpu o avertizez ca daca mai repeta este pusa la colt si asa se intampla in cazul in care chiar se repeta. Oare unde gresesc? Fetele, imi cer scuze daca m-am intins cam mult pe tema asta.[flo] Ionela multa rabdare iti doresc! Nu e usor singura cu 2 copii, mai les ca nepotica e si mai alintata Lavi eu zic sa nu te stresezi. E bine cum a crescut Rares[pup] Lily si noi am luat 1 kg in 2 luni, desi a luat f bine in greutate la inceput, acum ia f putin. Laurairina f frumos crosetezi! Shtephy ma bucur tare mult ca te simti mai bine...[pup]. Apropo de subiectul pe care-l dezbat eu, tu cum te descurci cu ei? Stefi cum e?[pup] Monis deci Iulian are 6,700 kg... Io-s neserioasa[:D]. Ma tot stresam ca de ce nu ia Dragos in greutate, dar acum citesc ca f multi copiii alaptati exclusiv nu mai iau asa mult in greutate. Al meu la 2 luni jumate avea 6400g dezbracat, acum dupa 2 luni are 7500 imbracat. Cum e Iulian, se mai trezeste noaptea? Mylady multa sanatate! No trimit placinta[:D], s-a trezit si piciu[:D] Alina [mamica] de Dragos-Andrei 07.11.2009 si [zana] Riana-Antonia 25.01.2007
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumim de complimente, bubu va pupa pe toate [pup] monis- a zis ca "asa e bine" [:D], dar el arata ffff bine [:-)))][:-)))] cine sa mai inteleaga, nu stiu daca sa-i dau mai mult vigantol [:-@] legat de scaunul auto avem o lista scurta, maxi cosi sau britax evolva 123, mai studiem Raluca, mamica de Remus Andrei[buburuza](8 nov '09)
Il asteptam pe D-nul [iepu] sa vina cu [paste]
[foto][url="http://picasaweb.google.com/bogdanralucam/Bubi?feat=directlink"]Poze BUBU[/url] [url="http://lb1f.lilypie.com/KI5u.png"] asa creste Bubu [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alinus- eu cred ca nu gresesti, ideea e sa fi ferma si sa faci exact cum zici,sa vada ea ca esti hotarata. stiu ca e greu dar ce e usor in meseria asta de mamica?[pup] Natalia,[mamica] fericita de [bb] [url="http://picasaweb.google.com/fulgusori2009/Na_boNataliaMamiDeAmalia#"]Amalia Maria[/url]!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa va pun ceva fain [:D] Nevasta-mea statea linga mine pe canapea, in timp ce eu cautam canalele TV . M-a intrebat: "Ce mai e pe televizor?" I-am raspuns: "Praf"... ...si atunci a inceput cearta! Nevasta-mea tot incerca sa-mi sugereze ce-si doreste pentru urmatoarea aniversare. Mi-a spus: "vreau ceva stralucitor, ce ajunge de la 0 la 100 in trei secunde." I-am daruit un cintar ... ...si atunci a inceput cearta! Cind m-am pensionat, m-am dus la Oficiul de Asistenta Sociala sa ma inregistrez. Tipa din spatele biroului mi-a cerut buletinul, sa-mi verifice virsta. Il uitasem acasa. I-am cerut scuze, i-am spus ca ma duc acasa sa-l iau si ma intorc. A fost foarte draguta: "Nu va mai deranjati, descheiati-va la camasa." Parul carunt de pe pieptul meu a convins-o si mi-a inregistrat solicitarea. Incintat de solicitudinea ei, cind am ajuns acasa i-am povestit nevesti-mii. Ea a spus: "Trebuia sa-ti scoti si pantalonii, poate primeai si ajutor pentru dizabilitati"... ...si atunci a inceput cearta! Stateam alaturi de nevasta-mea la intilnirea de 30 de ani de la terminarea liceului si ma tot uitam la o tipa bine, dar complet turta, ce-si legana nostalgic intre doua degete paharul, singura la o masa de alaturi. Nevasta-mea m-a intrebat: "O cunosti?" "Sigur", am oftat, "e prima mea prietena din liceu. Am inteles ca s-a apucat de baut imediat dupa ce ne-am despartit, si de-atunci n-a mai fost treaza." "Dumnezeule!" a spus nevasta-mea. "Cine s-ar fi gindit ca o persoana poate sarbatori atita timp?"... ...si atunci a inceput cearta! Nevasta-mea statea goala si se privea in oglinda din dormitor. Nu se prea bucura de ce vedea si mi-a spus: "Ma simt oribil! Atit de grasa si de batrina! Am nevoie de un compliment!" I-am raspuns: "Vederea ti-a ramas perfecta"... ...si atunci a inceput cearta! Nevasta-mea s-a dus la supermarket. Am rugat-o sa ia si-un bax de Tuborg, de 18 lei. A cumparat in schimb o cutie de L'Oreal DermaGenese de 24 de lei. I-am spus ca berea ar fi ajutat-o sa arate mai bine in noaptea aia decit crema ... ...si atunci a inceput cearta! Am intrebat-o pe nevasta-mea unde ar vrea sa mergem pentru aniversarea casatoriei noastre. Mi s-a incalzit inima cind am vazut-o topindu-se de bucurie. "Undeva unde n-am mai fost de mult timp..." a spus ea, nehotarita. Asa ca i-am sugerat: "Ce parere ai de bucatarie?"... ...si atunci a inceput cearta! Urmaream in pat, linga nevasta-mea, "Vrei sa fii miliardar?" M-am intors catre ea si am intrebat-o: "Vrei sa facem dragoste?" "Nu", mi-a raspuns ea. "Asta e raspunsul tau final?", am intrebat-o. De data asta nici nu m-a privit cind mi-a raspuns ca da. Asa ca am spus: "Atunci as vrea sa sun o prietena"... ...si atunci a inceput cearta! Alina [mamica] de Dragos-Andrei 07.11.2009 si [zana] Riana-Antonia 25.01.2007
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

natalia- de cand ma tin sa-ti raspund, legat de somnul de peste zi, sigur se vor regla, uite al meu de ieri a inceput, si vad ca azi la 13 gata l-a luat somnul eu vreau sa doarma la pranz sa pot iesi cu el afara ca altfel se plictiseste in carutz Raluca, mamica de Remus Andrei[buburuza](8 nov '09)
Il asteptam pe D-nul [iepu] sa vina cu [paste]
[foto][url="http://picasaweb.google.com/bogdanralucam/Bubi?feat=directlink"]Poze BUBU[/url] [url="http://lb1f.lilypie.com/KI5u.png"] asa creste Bubu [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alinus super tare [:-)))] ionela, esti tare ,,buna'' la casa omului...multumim de sfaturi, ne vor prinde f bine mai incolo.......mai asteptam si pe alte fete care cunosc pb astea [flo].......si multa rabdare cu pitica rasfatata si piciu tau sa nu ia raceala... mylady, multa sanatate... laurairina, eu nu-ti mai spun ca-mi plac ,,crosetarile'' tale...stii asta....[pup] shtephy, ma bucur ca mana ii mai bine, sa se vindece de tot lavi, desi au zis toate fetele, 300 gr in 2 sapt nu-i putin deloc, mai ales ca in perioada asta pun 500/luna...stai linistita cristinica, [pup] pt bebe, vazut poze A_driana[mamica], de [copil][url="http://picasaweb.google.com/nov.dec2009/A_driana?locked=true#"]David-Andrei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...