Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea la Arcadia - Iasi(23)


Recommended Posts

Felicitari Alyna pentru progresele micutului [pup]. Multumesc de info, asa ma gandeam si eu sa ii dau 50 ron. Am vb dupa cu ea si zicea k nu poate sa imi dea trimitere inca, pentru ca ar trebui sa o inscrie sa apara in baza de date. Eu sper ca o sa imi dea trimitere... Daca nu vrea ce sa fac? Mai este cineva cu medic de familie pediatru care nu a vrut sa dea trimitere la pediatrie? Claudia, legat de apa. La noi a fost preotul si a facut o rugaciune care se face la 8 zile si a sfintit apa, a spus trei zile sa bem dimineata si sa ne spalam putin pe fata si apoi sa ii facem baita cu ea fetei. Sa nu aruncam apa in canalizatie ci sa o punem intr-o galeata si sa o ducem afara, nu neaparat la un copac... __ Lena - [mamica] fericita a Maiei [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/bunbunard20111008_-6_My+child+is.png"] Bebe Maia - 8 oct 2011 [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

CLAUMARCOCI habar nu am de obiceiuri si nici nasa ,nasa copilului e o prietena de-a mea din copilarie ,e mai mare ca mine cu un an ,are si ea o fetita de 6 ani si e din BUCURESTI ,vedem noi ce facem in ziua botezului ,cred ca o sa ne mai zica bunicile bebeului ,desi nici ele nu mai stiu obiceiurile .am inteles ca trebuie sa cumpar eu un prosop si sapun pt nasa pt scaldatoare ,stie cineva asa ceva?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui claumarcoci

Aia cu aruncatul apei dupa baie la radacinba unui copac, unde sa fac eu asta, plus ca mai stau si intr-un bloc de asta nou, ma vad vecinii o sa zica ca-S O CIUDATA[bang][bang][bang]

Claudia [baietel] David Andrei 12 sept 2011
align="right" id="quote2">
cica nasa tre sa arunce apa la radacina unui copac si apoi sa se aseze cu fundul pe spatele caditei in care a facut bebe baie, mai ales daca vrea si ea un bebe [:D]
cat despre vecini, putin mi-ar pasa ce cred. [:)]



Ramonika [mamica] Ruxandra (30.11.2009)id="size1"> [copil] tati [roker] si Vladutz [pis]
zebra roz
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui iulia_iulia
CLAUMARCOCI habar nu am de obiceiuri si nici nasa ,nasa copilului e o prietena de-a mea din copilarie ,e mai mare ca mine cu un an ,are si ea o fetita de 6 ani si e din BUCURESTI ,vedem noi ce facem in ziua botezului ,cred ca o sa ne mai zica bunicile bebeului ,desi nici ele nu mai stiu obiceiurile .am inteles ca trebuie sa cumpar eu un prosop si sapun pt nasa pt scaldatoare ,stie cineva asa ceva?
align="right" id="quote2">da, si eu stiu, sa se poata spala pe maini inainte de a-i face baita si prosopul ii ramane ei.. la fel stiu ca se da la moasa la botez... si implicit trebuie sa duci si pentru preot...[gravired][baietel]31+ Razvan-Teodor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui claumarcoci
Alina [flo], da am auzit si de asta cu intorsul caditei, ideea era ca as avea ceva de mers pana sa gasesc un copac,si nu vad pe nimeni dispus sa coboare 4 etaje cu cadita in brate[:D]Ma gandeam sa pun apa intr-o sticla si sa ma duc cu sticla[:D],[:-@][:-@]Mai e aia cu colaci la nasi, pe langa faimosi colaci ce se mai pune?Claudia [baietel] David Andrei 12 sept 2011
align="right" id="quote2">Eu le-am luat nasilor pe langa colaci si un fier de calcat. Acuma na, fiecare cum crede.....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui DadaIna
AlynaB felicitari pentru progresele lui Alex! Chiar ca trece repede timpul.De acum Antonica mea toate activitatile le desfasoara stand in fundulet.Si la tv se uita tot stand in fundulet.La joaca la fel, cand se trezeste dimineata in patut tot in fundulet.Acusica o ia la sanatoasa ca se trage cu mainile de noi sa se ridice in picioare.[:D][:D]Fetelor normal la nasi nu se da nimic pentru ca ei fac o pomana cu botezul.Insa se practica in ultima vreme luatul cadourilor. Eu am primit la toate botezurile ca si nasa, material pentru costum, rochie, etc. Acum e moda sa se ia simbolic ceva pentru nasi, pentru casa, sa le fie lor util.Eu de exemplu am luat nasei in loc de material un set de prosoape de la Naf-Naf, foarte sic si elegante cu aplicatie de cristale pe ele. Ca pret in jur de 500 ron.[:)]Acuma na...fiecare cumpara cate ceva in functie de buget.Ionela te-am visat azi noapte!Nu ne cunoastem personal insa erai intruchipata intr-o persoana (asa mi-am imaginat eu in vis) cu masca de la avatarul tau. Aceeasi figura.[:D]Azi am deschis calculatorul cu emotie, am crezut ca aflu ceva noutati despre strumfuletul mic.[pup]
align="right" id="quote2">Bravo Antonia!!!! Acusica fuge :) ne ajungeti din urma [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui LenaC
Felicitari Alyna pentru progresele micutului [pup]. Multumesc de info, asa ma gandeam si eu sa ii dau 50 ron.Am vb dupa cu ea si zicea k nu poate sa imi dea trimitere inca, pentru ca ar trebui sa o inscrie sa apara in baza de date. Eu sper ca o sa imi dea trimitere... Daca nu vrea ce sa fac? Mai este cineva cu medic de familie pediatru care nu a vrut sa dea trimitere la pediatrie?Claudia, legat de apa. La noi a fost preotul si a facut o rugaciune care se face la 8 zile si a sfintit apa, a spus trei zile sa bem dimineata si sa ne spalam putin pe fata si apoi sa ii facem baita cu ea fetei. Sa nu aruncam apa in canalizatie ci sa o punem intr-o galeata si sa o ducem afara, nu neaparat la un copac...__Lena - [mamica] fericita a Maiei Bebe Maia - 8 oct 2011
align="right" id="quote2">La noi a durat aprox 3luni sa ne bage in baza de date....Ea poate sa iti dea bilet de trimitere dar nu o sa te gaseasca in baza de date si atunci degeaba ai....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui iulia_iulia
CLAUMARCOCI habar nu am de obiceiuri si nici nasa ,nasa copilului e o prietena de-a mea din copilarie ,e mai mare ca mine cu un an ,are si ea o fetita de 6 ani si e din BUCURESTI ,vedem noi ce facem in ziua botezului ,cred ca o sa ne mai zica bunicile bebeului ,desi nici ele nu mai stiu obiceiurile .am inteles ca trebuie sa cumpar eu un prosop si sapun pt nasa pt scaldatoare ,stie cineva asa ceva?
align="right" id="quote2">Eu nu i-am luat nasei.... Se spune ca mama trebuie sa spele mainile moasei(pt ca mama, dand copilul moasei sa il duca la biserica, ii da pacatele moasei), iar moasa nasei....Bine, astea sunt obiceiuri :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui AlynaB
La noi a durat aprox 3luni sa ne bage in baza de date....Ea poate sa iti dea bilet de trimitere dar nu o sa te gaseasca in baza de date si atunci degeaba ai....
align="right" id="quote2">

mai exista varianta sa te duci cu o copie dupa certificatul de nastere al lui bebe direct la casa de asigurari si sa-l introduca ei in baza de date si atunci poti primi mult mai repede bilet de trimitere si retete...

[gravired]
[baietel]31+ Razvan-Teodor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...