Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia - Iasi(23)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui AlynaB
daniela pt preot trebuie sa duca nasa prosop si sapun, sa se spele dupa ce baga copilul in cadelnita.....Eu va spun cum a fost la noi la botez, daca altcineva stie altfel....Asa am auzit si eu de la bunici, matusi, au mai venit nasii cu alte traditii stiute de la ai lor....
align="right" id="quote2">e posibil sa fie asa...la ultimul botez la care am fost mama bebelului a dat si la moasa si la preot... cate bordeie atatea obiceiuri [:D][gravired][baietel]31+ Razvan-Teodor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui daniela209
Citat:
citat din mesajul lui AlynaBLa noi a durat aprox 3luni sa ne bage in baza de date....Ea poate sa iti dea bilet de trimitere dar nu o sa te gaseasca in baza de date si atunci degeaba ai....
align="right" id="quote2">mai exista varianta sa te duci cu o copie dupa certificatul de nastere al lui bebe direct la casa de asigurari si sa-l introduca ei in baza de date si atunci poti primi mult mai repede bilet de trimitere si retete...[gravired][baietel]31+ Razvan-Teodor
align="right" id="quote2">Asa ne-a spus si noua medicul dar nu am avut nevoie.....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!!!

Uauu cata activitate[flo]

Lena nu stiu cum e cu dr tau, dar la mine a fost in felul urmator: sunat dr si anuntat ca am nascut... a zis ca vine acasa si mi-a zis o data care era peste cele 2 saptamani, asa ca m-am dus eu la cabinet,am cerut trimitere,iar ea mi-a cerut certificatul de nastere si mi-a facut trimitere cu cod de bare [:D] ca asa era la moda acum 3 saptamani.Acuma cred ca depinde de cata tehnologie foloseste fiecare dr [:D]

Deci daca nu duc apa la copac vor fi pacatele nasei asa ca nu are decat sa care apa[:I], asta cu prosopul o sa ma mai interesez, am trimis-o azi pe nasa la biserica sa se intereseze.

Cica la biserica trebuie prajituri, bautura si un cozonac[bang][bang]

Am noroc ca bunicile nu-s cu obiceiurile sa ma bata la cap, vad ca nasa e cu ele da i le scot eu din cap repede[pk][pk]

O seara frumoasa la toata lumea, eu ma pregatesc de o noapte alba[alcool][alcool], bebe David colicos si mofturos[q]

 

Claudia [baietel] David Andrei 12 sept 2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Recomandari medic de familie pediatru (va invit sa comentati [:D])

 

- apa plata, fiarta calduta ca sa ii treaca sughitul, dupa o luna o picatura de zeama de lamaie... hai dute[bang]

- alaptare la cerere, dar sa treaca minim 2h, pentru ca stomacul elimina sucuri gastrice si prelucreaza si abia peste 2h laptele e trimis ma departe, daca ii dam intre timp umflam stomacelul si laptele pleaca mai repede fara sa fie asimilate nutrientii.

- daca vrea sa pape si nu au trecut doua ore o lingurita de apa fiarta calduta.

- baita sa o fac cu apa fiarta, pana acum o faceam cu apa direct de la robinet

- sa nu alaptez la orizontala ca se duce laptic in ureche sau nas. eu asa o alaptam noaptea

- sa nu o las mai mult de 3h fara masa. Noaptea asta a dormit de la 12 la 8 [:D]

- o sa ii dam calciu la 1 luna 2 si 4; (am intrebat daca facem analize inainte; ea a spus ca a fost acum la un congres unde au spus sa nu dea calciu, dar cica ea da... again hai dute [bang])

- sa sterg ochisorii de la exterior spre nas (la Arcadia mi-a spus invers)

- dupa masa opun intotdeauna pe dreapta (ok [:)])

- sa nu fie flori in camera nde sta fetita, pentru ca pamantul mucegaieste si nu e ok

- k nu e deacord cu ceaiuri pana la 6 luni

- k nu e deacord cu dulce si sarat pana la 2 ani

 

cam atat [:D], cele bune le-am lasat la urma [:)]

 

 

__

Lena - [mamica] fericita a Maiei

 

Bebe Maia - 8 oct 2011

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza fetelor!

 

Lena, ce sa zic? Tampeniile astea, la congrese le invata? Doamne lamaie!!! Ganditi-va fetelor ca sunt mamici care respecta intocmai aceste indicatii, ba chiar le mai sfatuiesc si pe altele sa le urmeze. Nu pot spune decat ca sunt norocoasa cu dr meu. Azi dimineatza m-am trezit(la propriu) cu el la usa. Ma tot sunase de cateva zile si cum eu mi-am schimbat numarul... Stia de la colega dumnealui ca am avut probleme, ca am ajuns la spital, si a tinut sa ne vada.

Despre greutatea fetei a spus ca pt el conteaza cum se prezinta copilul la examenul clinic si mai putin cifrele si regulile. M-a incurajat sa alaptez exclusiv pana la 6 luni, dupa care vedem cum incepem diversificarea. El e f multumit de fetita, atata doar ca fontanela e cam mica si sa ii dau numai o picatura vigantol pana ne vede data viitoare.

 

Mamica Mariei Antonia - nascuta la 22.07.2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OANA, ma bucur ca fetita e ok si ,ca ti-a recomandat san exclusiv pana la 6 luni.acum poti fi si tu linistita si sa ai mai multa grija de tine , sa papi gras,cum a zis IONELA, ca sa aibe fata lapte bun[olala]. by the way, am aplicat si eu sfatul..si m-am aprovizionat cu tot ce-i mai gras: unt,cascaval,lapte gras, alune ,miez de seminte.vreau sa pape mandruta mea lapte bun bun..ca si ea e mai slabuta.

 

MAMA PRINTESEI ESTERA ELENA-26MAI 2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...