Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia - Iasi(23)


Recommended Posts

Da, Claudia e somnorici gagica mea. Noaptea asta am trezit-o la 5h.

 

Fetelor la voi bebe-ul plange dupa baita... bombonica mea e ok la spalat, dar cand incep sa ii sterg ochii, nasucul apoi masaj face tare urat [q]

 

Clauditza, eu din prima zi am bagato cu apa de la robinet si am vaga impresie ca la fel fac si cei de la Arcadia... nu cred k e fiarta apa de la robinetul lor [:D]

Ieri a insistat soarca mea sa punem fiarta, dar dupa ce pleaca o trec inapoi la apa de la robinet, probabil [:D].

 

Madline, eu stiu ca umidificatoarele sunt ok, mai ales iarna cand dai drumul la caldura si se usuca aerul, dar tb sa ai si higrometru ca sa nu fie umiditatea prea mare; ca nici asa nu e bine.

 

Eu azi am fost la stomatolog. Am hranito inainte de a pleca si i-am lasat 90ml lapte la frigider si vreo 20 storsi dimineata la temp camerei. a plans foarte mult si nu prea vroia lapticul cu seringa... abia la final s-a prins de chestie si manca cu seringa.

Eu am incercat sa storc tot din sani... dar ce inseamna tot, ca stiu ca laptele se produce permanent.[alcool]

 

__

Lena - [mamica] fericita a Maiei

 

Bebe Maia - 8 oct 2011

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ionela , am fost la pediatru (siminiceanu ),copilul meu a luat in greutate 500 de gr ,mai mult cu 100 de grame decat normalul cica ,asta cica din cauza ca am mai bagat L P pe ici pe colo in alimentatia lui ,i-am aratat caietul cu inscrisurile mele (programul de masa al copilului )si mi-a zis ca nu pricedez bine ,bebe il hraneam la 3-4 ore si cica trebuie sa-l hranesc la 2 ore ,si sa ii elimin L P de tot ,a zis sa-l pun la san 15 min ,la fiecare san ,daca nu se satura sa-i dau 30 ml L P cu LINGURITA daca tot nu se satura sa-i dau 30 ml CEAI tot cu lingurita[bang][bang].

sa incerc sa tin asa o saptamana si sa ma duc din nou la cantarit

nu stiu daca am sa pot face asa ,eu si asa ma plangeam ca is obosita si ca nu am timp sa ma odihnesc ,cum naiba sa-l hranesc la 2 ore ?,nici cand s-a nascut nu manca la 2 ore [bang]

deja m-am pus pe [q][q]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BUNA DIMINEATA FETELE...cum va simtiti azi cu vremea asta asa urata?noi neam trezit tristi cu dor de taticu nostru...!!!trebuie sa merg si la sala si nu am nici un chef[q]si mai imi vine un miros de cafea di bucatarie de imi lasa gura apa[pofta]...pup si succes la burtici

 

[mamica] lui CEZAR GABRIEL nascut pe 29.07.2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Chiar e f urata vremea si iti da o stare nasoala, dar eu sunt happy pentru ceea ce arata cantarul. (si al meu[:D] si al Mariei). A pus 200 de grame intr-o saptamana. Pentru noi e f bine, avand in vedere evolutia de pana acum. In schimb e mofturoasa si plange mai mult. O doare burtica tare. Abia astept sa scapam de ticalosii de colici.

 

O gura de cafea, beau si eu. Cu cofeina cu tot.

 

Mamica Mariei Antonia - nascuta la 22.07.2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimi[pup]

eu beau cafea de multi ani, imi place la nebunie mirosul de cafea proaspata, am baut si in sarcina cu lapte ,o cescuta, cu acordul medicului, si beau si acum in fiecare zi .o beau cu un pahar de apa ,astfel- o gura de cafea-o gura d apa sau jumate de apa la mijlocul cestii de cafea si jumate din apa dupa ultima gura de cafea.. apa impedica cafeaua sa ia din calciu.si neaparat DUPA CE AM ALAPTAT. important: nu beau mai mult de o cescuta, si nu pe stomacul gol

 

MAMA PRINTESEI ESTERA ELENA-26MAI 2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna si de la noi [flo]

Off cafea[pofta][pofta][pofta] am si uitat gustul[q][q], eu o beam inainte doar de gust nu ca m-ar fi trezit, dar cum bebe e si asa agitat mai beau si cafea[bang][bang][bang].

Oana ma bucur ca a luat gaza in greutate, mai putin stres, eu nu tin o evidenta asa de stricta, asta la sfatul doctoritei[:-@].

Iulia eu de cand am venit cu bebe din maternitate numai la 2 ore papa bebe, deci in concluzie eu mai mult de 4-5 ore nu dorm noaptea, plus ca eu ziua nu pot sa dorm[bang][bang], totusi nu am inteles bebe a luat intr-o luna 500 gr sau...(al meu a luat 1400 gr in prima luna si 3 cm[:D], numai ca eu l-am alaptat la cerere[bibe])

Noi tot cu colici[bang][bang][q][q][q], macar am descoperit cum sa-l linistesc oarecum, pun bebe pe burtica, apoi plapumioara peste noi si stam sau dormin[olala], macar nu mai plange, a fost prima noapte in care l-am luat in pat cu mine, sper sa nu se repete, oricum acum e la el in patut.

In schimb de la 2 zile si nopti nedormite, de la lacrimi i-au iesit o gramada de bubite pe obrajor, cu ce trec?? Am dat cu apa termala, astazi parca au inceput sa mai treca...

Ionela ce face bebe, tot nu vrea sa scoata nasucul [:)][:)]

 

Noi ieri am fost la plimbare, vreo 3 ore [olala], am luat caciulita si fular, ca mami uitase ca trebuie in garderoba [:D]

 

 

Claudia [baietel] David Andrei 12 sept 2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui claumarcoci
Buna si de la noi [flo] Off cafea[pofta][pofta][pofta] am si uitat gustul[q][q], eu o beam inainte doar de gust nu ca m-ar fi trezit, dar cum bebe e si asa agitat mai beau si cafea[bang][bang][bang]. Oana ma bucur ca a luat gaza in greutate, mai putin stres, eu nu tin o evidenta asa de stricta, asta la sfatul doctoritei[:-@]. Iulia eu de cand am venit cu bebe din maternitate numai la 2 ore papa bebe, deci in concluzie eu mai mult de 4-5 ore nu dorm noaptea, plus ca eu ziua nu pot sa dorm[bang][bang], totusi nu am inteles bebe a luat intr-o luna 500 gr sau...(al meu a luat 1400 gr in prima luna si 3 cm[:D], numai ca eu l-am alaptat la cerere[bibe]) Noi tot cu colici[bang][bang][q][q][q], macar am descoperit cum sa-l linistesc oarecum, pun bebe pe burtica, apoi plapumioara peste noi si stam sau dormin[olala], macar nu mai plange, a fost prima noapte in care l-am luat in pat cu mine, sper sa nu se repete, oricum acum e la el in patut.In schimb de la 2 zile si nopti nedormite, de la lacrimi i-au iesit o gramada de bubite pe obrajor, cu ce trec?? Am dat cu apa termala, astazi parca au inceput sa mai treca... Ionela ce face bebe, tot nu vrea sa scoata nasucul [:)][:)] Noi ieri am fost la plimbare, vreo 3 ore [olala], am luat caciulita si fular, ca mami uitase ca trebuie in garderoba [:D]Claudia [baietel] David Andrei 12 sept 2011
align="right" id="quote2">clau eu pentru bubitele alea de pe fata iam dat trei zile calciu si il spalam cu lapte din san...iau trecut ff repede...daca ma luam dupa dr...nu stiu unde ajungeam...miau spus sal dau cu albastru de metil si saracutu lam albastrit pe fata 2 zile...si nusi facea nici un efect...spalal cu tatulica si ai sa vezi k o sai treaca...la fel si in nas cand il are infundat...laptele de mama este un medicament universal si cel mai bun...pup si sper sa scapi mai repede de colicii aia nemernici...noi neam mai linistit..nu iau trecut de tot insa nu mai are crizele alea in care nu stiam ce sai mai fac!!!eu il mai linisteam si cu suzeta...strangea de ea si isi mai alina durerile[pup][mamica] lui CEZAR GABRIEL nascut pe 29.07.2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai probabil nici azi nu se naste Tudor[alcool]

 

Iulia... ce a spus Siminiceanu e absolut ok legat de program... adica daca bebe vrea la 2 ore e perfect asa( mai putin chestia cu maxim 15 min la un san... eu spun cat de mult vrea, si ceiutul..). Stiu ca e greu, dar n-o sa dureze o vesnicie. Lp e o solutie care pare comoda, dar nu e... afara ca se poate fi hranit copilul si de altcineva decat de mama sunt numai dezavantaje fata de Laptele Matern[pup]

 


Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 39+ cu [baietel] Tudorid="blue">id="size1">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui claumarcoci
Buna si de la noi [flo] Off cafea[pofta][pofta][pofta] am si uitat gustul[q][q], eu o beam inainte doar de gust nu ca m-ar fi trezit, dar cum bebe e si asa agitat mai beau si cafea[bang][bang][bang]. Oana ma bucur ca a luat gaza in greutate, mai putin stres, eu nu tin o evidenta asa de stricta, asta la sfatul doctoritei[:-@]. Iulia eu de cand am venit cu bebe din maternitate numai la 2 ore papa bebe, deci in concluzie eu mai mult de 4-5 ore nu dorm noaptea, plus ca eu ziua nu pot sa dorm[bang][bang], totusi nu am inteles bebe a luat intr-o luna 500 gr sau...(al meu a luat 1400 gr in prima luna si 3 cm[:D], numai ca eu l-am alaptat la cerere[bibe]) Noi tot cu colici[bang][bang][q][q][q], macar am descoperit cum sa-l linistesc oarecum, pun bebe pe burtica, apoi plapumioara peste noi si stam sau dormin[olala], macar nu mai plange, a fost prima noapte in care l-am luat in pat cu mine, sper sa nu se repete, oricum acum e la el in patut.In schimb de la 2 zile si nopti nedormite, de la lacrimi i-au iesit o gramada de bubite pe obrajor, cu ce trec?? Am dat cu apa termala, astazi parca au inceput sa mai treca... Ionela ce face bebe, tot nu vrea sa scoata nasucul [:)][:)] Noi ieri am fost la plimbare, vreo 3 ore [olala], am luat caciulita si fular, ca mami uitase ca trebuie in garderoba [:D]Claudia [baietel] David Andrei 12 sept 2011
align="right" id="quote2">1400 gr intr-o luna? pai si mie de ce mi-a zis ca e cam mult 500 ? nu mai inteleg nimik [bang].si eu i-am dat la cerere lapte de la mine dar avea momente cand nu era multumit si atunci i-am mai dat L P ,ma rog ,o sa incerc sa pun copilul mai des la san .poate mai reusesc sa mai repar cate ceva ,desi mi se pare si obositor pt mine si nu mi se pare normal sa trezesc bebe din somn ca sa-l pun la san ,o sa incerc o saptamana ,daca nu se schimba nimik o sa revin la programul cu care a fost invatat pana acum ,adica o sa-i dau sa manance cand plange ,nu o sa-l mai trezesc din somn ,o sa incepem diversificarea mai devreme ,asta e [bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...