Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia - Iasi(23)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Clauditza merci de sfat [flo], chiar ii dadusem cu laptic si deja incep sa mai dispara.

Iulia si eu la acelasi pediatru am fost si bebe avea 3 sapt si avea 4080gr(3520 la nastere) si a zis ca e ok, nu a zis nimic ca e mult...[bang][bang]

De atunci am mai fost la dr de fam si la alt dr si toti l-au cantarit si nu a zis nimeni ca e de rau[bang][bang][bang], doar ca e bine si ca trebuie sa-i dau calciu ca are fontanele cam mare..

Mamici dragi ,duminica ma duc sa shopingaiesc[pk][pk][pk] ca de imi trebuie haine ptr botez cu noua marime[:I] si ramane tati acasa cu bebe..cat laptic sa-i las??? E buna faza cu 6 ore la temp camerei si 24 ore la frigider??

Adica daca las bibele cu laptic in camera nu trebuie sa-l mai incalzeasca sau cum sa procedez??? Ma intelegeti ca e prima mea iesire si deja ma gandesc cu stres[alcool][alcool].

Toata lumea imi zice sa-i dau si ceai.. ma gandeam daca continua cu colicei nu-mi ramane decat sa incerc si cu ceai, voi ce parere aveti??

Multumesc[flo][flo]

Pupam[pup][pup] burticile si bebei[pup][pup]

 

Claudia [baietel] David Andrei 12 sept 2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si de la noi!!!! Mai ce bebei cumintei aveti voi.....Al meu are 7 luni si ....si tot ma trezeste noaptea din ora in ora [bang]. Rar mai are si el cate un somnic de 3 ore. Nu stiu cand o sa doarma si e k-lumea. Azi noapte de ex a dormit de la 3 la 6......Nu stiuu ce sa ma mai fac cu el.Am incercat toate metodele posibile pana acum si nimic.

Pupicei dulci

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui claumarcoci
Clauditza merci de sfat [flo], chiar ii dadusem cu laptic si deja incep sa mai dispara. Iulia si eu la acelasi pediatru am fost si bebe avea 3 sapt si avea 4080gr(3520 la nastere) si a zis ca e ok, nu a zis nimic ca e mult...[bang][bang]De atunci am mai fost la dr de fam si la alt dr si toti l-au cantarit si nu a zis nimeni ca e de rau[bang][bang][bang], doar ca e bine si ca trebuie sa-i dau calciu ca are fontanele cam mare.. Mamici dragi ,duminica ma duc sa shopingaiesc[pk][pk][pk] ca de imi trebuie haine ptr botez cu noua marime[:I] si ramane tati acasa cu bebe..cat laptic sa-i las??? E buna faza cu 6 ore la temp camerei si 24 ore la frigider?? Adica daca las bibele cu laptic in camera nu trebuie sa-l mai incalzeasca sau cum sa procedez??? Ma intelegeti ca e prima mea iesire si deja ma gandesc cu stres[alcool][alcool]. Toata lumea imi zice sa-i dau si ceai.. ma gandeam daca continua cu colicei nu-mi ramane decat sa incerc si cu ceai, voi ce parere aveti??Multumesc[flo][flo]Pupam[pup][pup] burticile si bebei[pup][pup]Claudia [baietel] David Andrei 12 sept 2011
align="right" id="quote2">clau nu stiu la care lapte te referi...daca e laptele tau eu stiu k mai mult de o ora la temperatura camerei nu se lasa...si 24 ore la frigider...adica am si incercat...lam lasat cam doua ore in camera(lam uitat)[q]si cand miam dat seama lam mirosit si deja nu mai era bun!!!daca e lapte praf cred ca 3 ore in camera la frigider nu stiu daca se tine!!!aaa si cat despre laptele tau...da trebui incalzit...eu il incalzeam ori la microunde ori intro oala cu apa fierbinte bagam biberonul...!!!iar de ceai eu a trebuit sai dau am fost obligata de medici ptr k am avut niste prafuri k tratament ptr cezarica si trebuia sa i le dizolv in ceiuc...insa mia facvut alergie si nu iam mai dat un timp acuma ii mai dau din cand in cand cate un pliculet de baby drink sau happy drink de la alinan foarte rar doar knd e prea agitat noaptea de la colici astea il mai linistesc....acuma faci cum simti tu k mama k e mai bine....pupici[mamica] lui CEZAR GABRIEL nascut pe 29.07.2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui claumarcoci
Clauditza merci de sfat [flo], chiar ii dadusem cu laptic si deja incep sa mai dispara. Iulia si eu la acelasi pediatru am fost si bebe avea 3 sapt si avea 4080gr(3520 la nastere) si a zis ca e ok, nu a zis nimic ca e mult...[bang][bang]De atunci am mai fost la dr de fam si la alt dr si toti l-au cantarit si nu a zis nimeni ca e de rau[bang][bang][bang], doar ca e bine si ca trebuie sa-i dau calciu ca are fontanele cam mare.. Mamici dragi ,duminica ma duc sa shopingaiesc[pk][pk][pk] ca de imi trebuie haine ptr botez cu noua marime[:I] si ramane tati acasa cu bebe..cat laptic sa-i las??? E buna faza cu 6 ore la temp camerei si 24 ore la frigider?? Adica daca las bibele cu laptic in camera nu trebuie sa-l mai incalzeasca sau cum sa procedez??? Ma intelegeti ca e prima mea iesire si deja ma gandesc cu stres[alcool][alcool]. Toata lumea imi zice sa-i dau si ceai.. ma gandeam daca continua cu colicei nu-mi ramane decat sa incerc si cu ceai, voi ce parere aveti??Multumesc[flo][flo]Pupam[pup][pup] burticile si bebei[pup][pup]Claudia [baietel] David Andrei 12 sept 2011
align="right" id="quote2">CLAUDIA la tine cred ca situatia e f buna ,la mine sunt probleme ,ori nu am inteles eu bine ,dar nu cred ca doar a fost si sotul cu mine si a auzit acelasi lucru ,ca copilul e bine ,ca a luat 500 de gr ,insa m-am documentat putin in dupa -amiaza asta si am aflat ca trebuia sa ia 750 gr cel putin ,bebe al meu a avut la nastere 3700 gr ,la iesire din maternitate 3480 gr si acum are 4200 gr in alta ordine de idei maine avem botezul ,da doamne sa se mai linisteasca putin ,si abia astept sa treaca toata treaba ,ma cam streseaza ca o sa avem casa plina de musafiri curiosi[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fetelor, imi spun si

eu punctul de vedere, cum as face, fara sa critic pe nimeni:

 

1.Laptele de mama e cel mai bun si miraculos dar pe care il puteti face bebelusului.El se poate stoca in recipiente si lasa la temp camerei 3-4 ore fara sa se intample nimic, 24 ore in frigider si max 6 luni la congelator.

 

2.Pentru colici incercati produse naturale intai pe baza de picaturi, apoi treceti la celelalte apartinand medicinei alopate.Nu dati pt colici ceai, nici nu ajta si umpleti fara rost stomacelul bebelusilor!

 

3.Eu nu va sfatuiesc sa dati ceai de nici un fel , nici apa fiarta, chiar si vara cand e f cald, nici un bebelus alaptat nu va suferi de sete!

 

4.Pt Iulia si alte fete, daca un bebelus alaptat exclusiv doarme noaptea 5-6 ore legate, poate si mai mult, nu zice nimeni ca trebuie sculat si sa ii dai san, cand ii este foame, copilul se trezeste sigur.Exceptie de la regula in primele saptamani, daca este mic in greutate.

 

5.Daca un bebelus suge f desziua sau noaptea, nu inseamna ca nu se satura cu sanul, ci este in puseu de crestere!

 

Va pup si sa alaptati cat mai mult![pup]

 

Mamica Estelei , 24.mai 2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui iulia_iulia
[help]fetelor cred ca s-a mai discutat mai demult dar nu mai tin minte exact ,ce fel de ceai sa mai cumpar pt stimularea lactatiei?,eu am cumpara la pliculete de la fares dar vb fetele mai demult camai bine am cumpara ceai din ala din flori (plante uscate )dar de care ? fenicul si mai ce ?
align="right" id="quote2">Iulia pt stimularea lactatiei : Galactogyl sau Galafor, baut multe lichide si pus bebele cat mai des la san!Mamica Estelei , 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iulia, pentru lactatie stiu o prietena care a folosit homeopate cu succes:

Ricinus communis ch 5 , trei bilute dimineata,trei bilute seara,zilnic.

se gasesc la farmacia sfantul Lazar vizavi de Hala CEntrala langa Tribunal

 

Noi am fost la controlul de 2 saptamani.

Nota 10 la control, am luat 510 grame in 2 saptamani [:D].

 

Alyna, incearca sa il invelesti mai bine sa ii fie cald. O mamica de la odisee spunea ca de cand isi culca pitica in sac de dormit doarme toata noapte... fetita are in jur de o luna doua, dar poate functioneaza si la tine [pup]

Sau poate ii este prea cald...

 

__

Lena - [mamica] fericita a Maiei

 

Bebe Maia - 8 oct 2011

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...