Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia - Iasi(23)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Seara buna

Am scris un lung mesaj si l-am pierdut[bang][alcool][alcool]

 

M-am hotarat[:D]! tudor e scorpion... deci incepand cu duminica seara dupa ora 21 apare... nicio ora mai tarziu

Programare la medic am tocmai vinerea viitoare... asa de relaxata e dr[alcool]

 

Lena, Mada, deci poate capitolul urmator[alcool]

 

Clau cam asa e cu pastrarea Laptelui Matern

http://www.llli.org/faq/milkstorage.html

 

*la temperatura camerei (66-78 ° F, 19-26 ° C) timp de 4 ore (ideal), pana la 6 ore (acceptabil) (Unele surse indica 8 ore)[ eu spun ca 1 ora e suficient in camera, daca sta mai mult de atat mai bine la frigider]

*intr-un frigider (<39 ° F, <4 ° C) pentru 72 de ore (ideal), pân#259; la 8 zile (acceptabil)[ 48 de ore as spune ca e suficient, daca e nevoie de mai mult mai bine congelator, frigiderul se deschide des]

*într-un congelator (-0.4 la -4 ° F, -18 la -20 ° C) timp de 6 luni (ideal) de pân#259; la 12 luni (acceptabil)

 

 

Iulia: pentru cresterea cantitatii de lapte: http://www.lalecheleague.org/faq/increase.html

 

1. accesul copilului cat mai des si cat mai mult la san

2. contact piele pe piele cat mai des si cat mai mult timp ( 1+2 combinat = ideal)

3. odihna mama

4. hidratare buna mama

5. hrana corecta si variata mama

6. * ceai de lactatie din plate si nu granule( eu recomand fenicul+anason+chimen, dar sunt si alte variante)

cum spunea Mada:Galactogyl sau Galafor

 


Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 39+ cu [baietel] Tudorid="blue">id="size1">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui iulia_iulia
[help]fetelor cred ca s-a mai discutat mai demult dar nu mai tin minte exact ,ce fel de ceai sa mai cumpar pt stimularea lactatiei?,eu am cumpara la pliculete de la fares dar vb fetele mai demult camai bine am cumpara ceai din ala din flori (plante uscate )dar de care ? fenicul si mai ce ?
align="right" id="quote2">de la Fares este ceai care chiar asa se numeste "ceai pt. stimularea lactatiei", sau ceai de fenicul, chimen si anason.
Ramonika [mamica] Ruxandra (30.11.2009)id="size1"> [copil] tati [roker] si Vladutz [pis]zebra roz
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand ,multumesc pt sugestii !!!

deci ,de can am venit din maternitate ,adica de o luna mananc : carne de pui ,curcan sau peste preparata numai la gratar sau la cuptor ,bors cu carne de pasare ,branza de vaci ,iaurt .Iau GALAFOR 6 tb pe zi ,beau ceai pt stimularea lactatiei de la FARES 800 ml pe zi .In schimb nu am cand sa ma odihnesc pt ca timpul intre supturi ori e prea scurt ori copilul nu doarme si e moracanos si trebuie sa stau cu el .cat despre contactul piele ,piele iar nu prea se poate ca port o burtiera care imi acopera toata burta ,nu mai ramane nici o bucatica libera [bang]

IONELA stii cumva si in ce proportii sa combin ceaiurile de fenicul+anason+chimen?

LENA bebe tau a crescut 510 gr in 2 sapt ? al meu 500 gr intr-o luna [bang][q] vai de mine ,ce ma fac ?copilul meu e subnutrit?

eu pun copilul in sac de dormit dar nu doarme linistit[bang]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

IONELA mersi pt link,deci sa inteleg ca pot schimba copilul de mai multe ori (2-3 ori)dela un san la altul in timpul unei mese?cand vad ca se leneveste si nu mai trage cu forta sa-l schimb la celalalt chiar daca a mai supt de acolo cu 10 minute in urma? copilul meu tot nu adoarme la san sau nu se detaseaza singur de la san ,eu ii scot sanul cand vad ca nu mai trage sau trage asa din cand in cand dupa ce il fac atent ,deci daca l-as lasa ar sta cu orele ,asa il las vreo 30-40 de min.SI TOT MA DOARE DE MOR ,am citit acolo ca nu e normal,cred ca bebe nu prinde bine de asta ma doare ,am mai pus intre supturi garmastan pe niste dischete in sutien dar nu m-au ajutat pana acum[bang][q].Stiu ca ar trebui sa dau cu garmastan ci apoi sa stau cu sanii la aer dar cand ? cand ? ca eu abia imi gasesc timp sa mananc?

SI INCA CEVA ,DR SIMINICEANU MI-A RECOMANDAT SA DAU COPILUL CU FUCIDIN PE FATA CA ARE NISTE BUBITE ,VOI CE ZICETI ? SI INCA CEVA ,CUM AR FI MAI BINE SA TIN BEBE ?CU MANUSI SAU FARA? TOT ACEASTA D-N DR MI-A RECOMANDAT SA PRIND MAINELE COPILULUI ,SA-L INFAS CUMVA DAR NUMAI MANUTELE ,NU SI PICIORUTELE DAR CUM SA FAC ,NU-MI IMAGINEZ ?[bang]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui iulia_iulia
In primul rand ,multumesc pt sugestii !!!deci ,de can am venit din maternitate ,adica de o luna mananc : carne de pui ,curcan sau peste preparata numai la gratar sau la cuptor ,bors cu carne de pasare ,branza de vaci ,iaurt .Iau GALAFOR 6 tb pe zi ,beau ceai pt stimularea lactatiei de la FARES 800 ml pe zi .In schimb nu am cand sa ma odihnesc pt ca timpul intre supturi ori e prea scurt ori copilul nu doarme si e moracanos si trebuie sa stau cu el .cat despre contactul piele ,piele iar nu prea se poate ca port o burtiera care imi acopera toata burta ,nu mai ramane nici o bucatica libera [bang]IONELA stii cumva si in ce proportii sa combin ceaiurile de fenicul+anason+chimen?LENA bebe tau a crescut 510 gr in 2 sapt ? al meu 500 gr intr-o luna [bang][q] vai de mine ,ce ma fac ?copilul meu e subnutrit?eu pun copilul in sac de dormit dar nu doarme linistit[bang]
align="right" id="quote2">Iulia, pitica mea a fost si mica la nastere 2790, de asta probabil a recuperat. Nu trebuie sa iti faci griji. Verifica lucrurile sfinte:- scaune- sa fie vioi- hidratareaparca astea erau [:)]Oricum neonatologul mi-a spus ca si-a luat deja portia pentru toata luna, adica s-a exprimat intr-un fel ca atat se ia in prima luna.Eu o tin pe Maia cu manusite pentru ca inca nu iam taiat unghiutele si manutele sunt destul de reci.Legat de infasat poti incerca sa vezi daca ii place la bebe, o invelesti sus dar jos lasi pelinca libera, adica nu strangi deloc
.__Lena - [mamica] fericita a Maiei Bebe Maia - 8 oct 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria
Ziua buna,Nu nasc, doar sunt in deplasare azi si nu scriu[:D][:D][:I]Raspund cand ma intorc[pup]
Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 39+ cu [baietel] Tudorid="blue">id="size1">
id="right">
align="right" id="quote2">Poate ne raspunzi de la maternitate[pup][:D][:D][:D]Mamica Estelei , 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...