Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia - Iasi(23)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui LenaC
Fetelor,Maia cand o pun la san isi tot misca fata in spate in fata si se matzaie, asta in cazul in care o pun dupa jum de ora dupa ce a mancat bine. Cand o pun dupa 3h de la ultima masa papa bine si fara matzaieli.La voi fac asa bebeii?__Lena - [mamica] fericita a Maiei Bebe Maia - 8 oct 2011
align="right" id="quote2">Estela mea face fix al fel atunci cand e satula si nu mai vrea!Si cand ii dau san mai repede de 2 ore ma refuza categoic, parca e ceas!:))Mamica Estelei , 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui LenaC
Iulia, pentru lactatie stiu o prietena care a folosit homeopate cu succes:Ricinus communis ch 5 , trei bilute dimineata,trei bilute seara,zilnic.se gasesc la farmacia sfantul Lazar vizavi de Hala CEntrala langa TribunalNoi am fost la controlul de 2 saptamani. Nota 10 la control, am luat 510 grame in 2 saptamani [:D].Alyna, incearca sa il invelesti mai bine sa ii fie cald. O mamica de la odisee spunea ca de cand isi culca pitica in sac de dormit doarme toata noapte... fetita are in jur de o luna doua, dar poate functioneaza si la tine [pup]Sau poate ii este prea cald...__Lena - [mamica] fericita a Maiei Bebe Maia - 8 oct 2011
align="right" id="quote2">Lena, multumesc de sfat. Am incercat sa il pun si in sac....doarme la fel. L-am culcat si mai imbracat si mai dezbracat, Nimic!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, buna si de la mine,

Acum ceva timp va ziceam si eu ca ma pregatesc sa plec la Arcadia sa il vad pe cel care ma "batuse" in burtica cateva luni bune iar acum am intrat sa ma "laud" cu un baietel sanatos si cuminte [:D]

Asta cu lauda...vorba vine...de fapt am intrat sa va zic si eu parerea mea dupa cele 3 nopti de"cazare" la Arcadia.

Marti dimineata m-am prezentat cumintica(dar tremurand [:I]) la intrenare pentru cezariana.Mi s-a prezentat rezerva si s-a inceput monitorizarea bebeului si posibilelor contractii.Spre surpriza mea aveam contractii nedureroase...semn ca bebe voia si el sa vina pe lume [pk] Dupa 30 de minute am fost dusa la terapie intensiva pentru a fi pregatita de interventie.A venit dr.anestezist, domnul Tutuianu.Asa cum au zis si fetele care au trecut prin mana lui e un super om.Dealtfel pentru intreg personalul Arcadia nu am decat cuvinte de lauda,dar dr.Tutuianu are ceva mai special...te face sa uiti ca in scurt timp urmeaza sa fii taiata, cusuta si ca o sa ai parte de ceva dureri.Apropos...in glumitele facute cu dl.dr.i-am adus la cunostinta ca exista acest forum si ca se discuta si despre el...iar la sfarsit, inainte sa ma transfere la salon a tinut sa va transmita salutari [:D].

Sa reiau...mi s-a pus o perfuzie si am fost transferata in sala de operatie...nu mai trebuie sa va zic ce emotii ma incercau la gandul ca in 10 minute o sa imi vad comoara [:)] Mi s-a facut anestezia(rahi) care nu doare, doar simti intepatura si in 5 minute mi se ridicau picioarele in aer, le vedeam, le recunosteam dupa sotetelele mele alb cu roz [:D], dar eu aveam in continuare senzatia ca picioarele mele sunt pe masa...ciudata experienta!

Si...in 10 minute...a inceput ocaiala care nu s-a mai oprit pana ce nu mi l-a lipit cu obrajorul de obrazul meu...atunci a facut ochii mari si liniste totala.Parca stia ca sunt mami a lui...sau probabil a simtit lacrimile mele care nu mai reuseam sa le opresc [:D] Eram fericita...era sanatos si era al meu!

Ce a urmat...aproape ca nu mai conteaza...cusut, transferat pentru 3 ore la terapie intensiva, seara dat jos din pat( e grelut la inceput, dar trece), a doua zi un calmant si iar plimbari, iar a 3 a zi ma plimbam pe hol lejer...aveam vizitatori [:D]

In concluzie...personalului de la Arcadia nota 10, fara exceptii.Toata lumea incearca sa te faca sa te simti cat mai bine, sa uiti de durere, bebelul ti-l aduce si ti-l ia cand vrei...totul e sa il ceri, cat despre alaptat...pe mine ma incurajau sa pun cat mai des puiutul la san, m-au invatat pozitiile de alaptat, mi-l pozitionau ele bine(nu am facut nici pana in ziua de azi rani sau sa ma doara), mi-au aratat cum sa il schimb, cum sa ii fac baita, mi-au raspuns la toate intrebarile banale pentru ele, vitale pentru mine...tot ce trebuia sa stie o mamica ca mine, care la primul copil fiind habar nu aveam ce sa fac cu un ghemotoc care acum depindea doar de mine.Asa ca ... din punctul meu de vedere faptul ca am nascut la Arcadia e o experineta care mi-a lasat amintiri frumoase si care merita toti banii.

Mentionez ca am scris toate astea pentru fetele care urmeaza sa nasca prin cezariana la ei, dar si pentru cele care, asa cum am facut si eu de cand am aflat ca sunt insarcinata, citesc forumul fara sa scrie mesaje si nu sunt inca hotarate daca sa nasca la Arcadia sau la stat.

 

Acum, bineinteles, ajunsa acasa si ramasa fara ajutor specializat am dat si eu de greu, dar incerc incet, incet sa ma adaptez la noua viata.Am ceva nelamuriri, dar o sa va mai cicalesc pe voi cu intrebari si stiu ca o sa trec peste momentele grele [:)]

 

Atat despre experienta mea, asta e "romanul meu" [:)]

 

Va pup si va doresc o seara buna, linistita cu bebei fara colici [pup]

 

 

 

 

[mamica][bb] Ianis...11 octombrie 2011!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

P.S.: Multumesc fetelor care mi-au transmis mesaje cu motate, de incurajare...le-am vazut dupa ce am ajuns acasa, dar au fost bine primite [pup]

 

Si...imi dati si mie, va rog, parola de la mailul comun?Acum sunt direct interesata de toate materialele de acolo despre bebei [:I]

 

 

[mamica][bb] Ianis...11 octombrie 2011!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...