Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Ei, pai atunci sa va zic si eu...

 

Eu am luat personnumer dupa legea veche. Colegul de apartament dupa cea noua[:D] Dar... Si aici incepe amuzamentul. Eu am primit inaintea lui personnumer, ca nu m-a intrebat nimeni de acceptul de la Migration, in schimb a fost complicat cand am mers la Migration sa le cer uppehållsrätt. Cica de ce am personnumer? Pai ca mi-au dat aia de la Skatte.

 

Si a inceput o discutie faina, de pana la urma a dus colegul de apartament contractul de munca si asa au fost de acord. Cum ar veni, eram si nu eram rezident suedez[:D]

 

Si mai amuzant a fost ca am vazut dupa vreo luna de la depunerea tuturor actelor la Migration ca nu primesc raspuns (copilul meu primise, culmea). Am sunat si au zis ca mai dureaza. Asa ca i-am vizitat (de aia ii ziceam En_Kvinnei sa mearga direct la ei). Si acolo cucoana de la ghiseu a zis: Wow, ciudat, toate actele sunt in ordine, dar dosarul apare ca nepreluat. Ia sa bifez eu aici ca e OK!

 

Intr-o saptamana aveam scrisoarea prin posta. Eram rezident suedez![:D]

edit: Kvinna, pentru ID kort iti cer si uppehållsrätt. Nu merge fara, asa ca nu cred ca reusesti sa ii pacalesti, desi...

 

Do not offend the freaks! Now tell me, who the heck are you? (King Julien-Madagascar)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 294
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

La noi a mers mai uns. Intai skatte, luat numerele in 2 saptamani pe adresa.Impreuna cu numerele am avut un biletel de la o tanti prin care ne amintea sa mergem la Migration in decursc de 3 luni. Mers si acolo, pt dovada de job a fost necesara doar o hartie scrisa si semnata de seful nostru.

Anul trecut , o tipa a trecut prin toate cele ca sa-si numerele. Neavand job, a trebuit sa aduca dovada ca se poate intretine. Intai la Migration apoi la skatte. A durat cam 2 luni papa i-au venit numerele.

Uppehållsrätt-ul e bun. de abia de cand il ai incep sa se numere anii de sedere ca sa-ti iasa aia 5 ani pt a lua cetatenia. Eu asa stiu.

Cu scoala sunt varza - o sa am de facut rezumat oral si sa-l trimit!! [bang]Sunt in panica oficial...[alcool] E multa info pt o saptamana..

AA! gata, s-a rezolvat la CSN. O sa iau banutii.[pk] Noroc ca am avut formular pe hartie acasa, pt ca online e jale..!

Tanti , tu ai facut la distanta cu Hermods?

Va pup, cele bune spor la treburi.

 

 

mami fericita de KRISTIAN

04,01,2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, deci e clar, omu si experienta...sotul a banuit din prima clipa ca are de-a face cu o scorpie, dupa chip si nu doar...era singura care i-a tinut in picioare tot timpul, pe cand ceilalti aplicanti discutau cu celelalte functionare de jos...si intrebarile cica ar fi fost mult mai multe, un adevarat inchizitoriu, asa s-a exprimat mirat insotitorul roman la sfarsit, ce mai...acu, dupa povestile voastre chiar nu ma mai mir...zicem ca primul episod l-am pierdut si nici nu vrem reluarea ...trecem direct la al doilea, in formatie completa si ocolind-o pe respectiva! si poate-o fi cu noroc, sa vedem pe cand

va multumesc la toate pt ce ati povestit [flo]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

I-a tinut in picioare vreo juma' de ora. Valeu[wow]

 

In unele cazuri e bine sa fii asa mai nesimtit ca si mine. [:D]. Eu nu astept sa fiu invitata sa ma asez pe scaun intr-o institutie publica, fie ea romaneasca ori suedeza. Ca de aceea au scaun pus acolo. Plus sunt functionari publici ce lucreaza intr-o institutie publica, inclusiv cladirea e publica si lucreaza cu oameni. Dincolo de functia ei, eu si ea aveam aceleasi drepturi sa stam jos. Si zi tu nu e mai frumos, mai decent, mai profesional, mai uman, sa purtam o conversatie de la acelasi nivel? I rest my case. [:D]

 

No, nu faceti ca mine. In anumite cazuri sunt tare necioplita.[:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

fetelor vreau sa rectific mesajul anterior, nu pentru permisul de conducere a fost nevoie sa fie recunoscut ci pentru ID-kort. L-am intrebat azi si m-a lamurit. Eu abia aterizasem si eram intr-o nebuloasa cam indepartata atunci, ca sa inteleg ce acte tot isi face el.

Oricum, imi cer scuze daca am derutat pe cineva!

 

Va urez de pe acum sa aveti un week-end minunat!

 

Iri mami de Patrick mic

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui florysya
Da i-au facut si poza.Banii s-au dus.Sa vad daca gasesc chitanta in baza careia as putea recupera banutii.
align="right" id="quote2">Buna, sa stii ca daca a scris tanti de la Skatte pe chitanta ceva, nu mai primesti banii inapoi. Se considera ca el nu a indeplinit toate conditiile si ca Skatteverket si-a onorat obligatiile. Sper insa ca nu a semnat cucoana de acolo si nici stampila nu a pus (dupa ce faci poza iti restituie cererea si chitanta semnate si stampilate, impreuna cu o hartie in care spune ca ID-ul se ridica in maxim 3 sapt).Foxilica, am facut SAS A la Hermods distans. Ce vrei sa stii?Do not offend the freaks! Now tell me, who the heck are you? (King Julien-Madagascar)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm, eu am platit pe internet, am transferat banii in contul Skatte, am scos chitanta la imprimanta si au retinut-o ei. Am primit in schimb o hartie cum ca a fost inregistrata "anmälan" si am primit acasa in plic o hartie cum ca sa ma prezint la Skatte in termen de doua luni(de la data postei) sa imi ridic ID-kort.

 

Asa scria pe site-ul Skatte, asa am procedat. La voi nu a fost asa? Ca vad ca scrieti de chiatnte, semnaturi...

 

Eu am inceput sa reinvat fiziologia, am primit inca o sansa sa dovedesc ce stiu. [:D] E prima data cand am de facut asta, sper sa aprofundez mai bine ca au profii astia un talent de a pune numai intrebarile nesemnificative la examen...nu ma mir ca din 16 cati suntem in an, 12 am primit a doua sansa...[bang]. Asa ca sunt suparata, nu am reusit sa fac nimic in casa, am avut intentia sa spal si eu geamurile si sa impodobesc casa macar de al doilea advent, dar nah...sa mai astepte...pana de Craciun le fac eu pe toate...

 

[pup] si numai bine!

 

pid="red">uid="purple">rid="blue"> sid="maroon">i id="teal"> sid="green">iid="purple">mid="navy">pid="red">lid="orange">uid="limegreen">...id="Georgia">

id="size2">

Hobbyid="Book Antiqua">

 

calator de profesieid="Book Antiqua">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, hjälpa mig!

Am o nelamurire, am trimis toate diplomele, adika una de licenta, una de studii aprofundate si una de master la Högskoleverket. Pe cererea ce am trimis-o, odata cu copiile, am scris ca doresc bedömning pentru munca si studii. Mi-au raspuns intr-o luna, asa: "utbildning "X" motsvarar till nivå och omfattning svensk magisterexamen med kemi som huvudområde". Ce sa inteleg, ca masterul meu facut pe credite europe este echivalent doar cu magister? Este o greseala sau...? Nu trebuia sa scrie masterexamen, daca-l recunosteau? Ce ma sfatuiti? Sa sun sa intreb sau sa vorbesc la komvux cu studievägledaren?[q]

Imi mai spun in scrisoare ca pentru a studia nu ei "bedömer min behörighet". Sa inteleg ca daca mai vreau sa studiez trebuie sa mai trimit acelasi set de acte in alta locatie?

 

Va multumesc anticipat!

 

 

Iri mami de Patrick mic

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...