Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gemei sau nu??


Recommended Posts

Buna fetelor. Poate reusiti sa ma ajutati voi cu niste raspunsuri ca eu sunt tare tare nelamurita si ingrijorata de aseara de cand am fost la ecograf. Am un baietel de 5 anisori si se pare ca sunt din nou insarcinata.Acuma se pune problema daca sunt sau nu gemeni?Daca pot sau nu sa fie gemeni. Am fost aseara la ecograf si se vad clar doi saci embrionari.Unul mai mic si unul mai mare.Dar nu e foarte mare diferenta intre ei.Problema este ca in unul din saci s-a vazut clar embrionul si cum ii bate inimioara ,dar in celalalt sac nu s-a vazut nimic.Embrionul care s-a depistat arata de 6 sapt in loc de 6 si in plus medicul mi-a dat tratament cu aspirina pt doua luni spunand ca este din cauza antecedentelor mele(am mai pierdut 3 sarcini inaintea primului copil).Nu stiu ce sa spun...Medicul m-a chemat peste 4 sapt din nou la inca un control si nu mi-a facut declaratia de sarcina(cum se procedeaza pe aici). Acuma eu nu stiu ce sa cred?Este posibil sa fie gemeni?Este posibil sa fie embrion si in cel de-al doilea sac ?Sau medicul are dreptate ca au fost doi si unu a incetat in evolutie si acum ramane sa se absoarba.Nu stiu ce sa cred...poate ma ajutati voi sa aflu mai multe.Nu am avut cazuri in familie de gemeni si habar nu am cum evolueaza aceste sarcini. Va multumesc mult!Si astept vesti cat mai repede posibil! Nadia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Stiu ca la gemeni unul ditre bebei e un pic mai mic.Poate a fost prea repede sa vada si inimioara bebelushului nr 2. Iti tin pumni ca la echo urmatoare sa i vezi pe amandoi sanatosi[pup] Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004) [url="http://www.denis-toderici.com/index.htm"]Teledon pentru Denis-5 euro[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

NADIA!!! FELICITARI!!! Si noua nu ne zici nimic! Sa dea domnu sa fie catzi vrei tu! (mie mi-ar fi placut tare mult sa fie gemeni, dar n-a fost sa fie ;)) ) Daca sunt 2 saci embrionari, poate ca-i prea devreme sa de auda inimioara. Sau e posibil ca al doilea sa fie ou clar? Refa echo la 8 saptamani. Ce mi se pare ciudat e tratamentul cu aspirina!!! Schimba medicul daca a indraznit sa-ti dea aspirina in sarcina!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Faza cu aspirina nu am inteles-o nici eu si mi s-a parut destul de bizar....dar....avand in vedere ca la cel care am fost inainte m-a consultat secretara lui....sa spunem ca e ok... Oricum am vorbit deja si cu alt medic ginecolog si nu o sa iau de nici o culoare aspirina...(chiar daca e pt copii). Multumesc pt felicitari... Asteptam 21 aprilie acuma ca sa ne lamurim cum stau lucrurile... Nadia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare mamelor sau potentialelor mame de gemeni. Sunt "posesoarea" a doi baietei gemeni, implinesc pe 8 aprilie 9 luni. La prima ecografie facuta la Elias (sarcina avea deja 8 saptamani) mi s-a spus ca am un bebe bine sanatos, ca i se formeaza deja manutele, ca este vioi etc. La cea de a doua ecografie (la 12 spatamani) am fost intrebata daca stau bine si apoi mi-au spus ca sunt doi bebei. Prin urmare este posibil ca unul din bebei sa nu apara la primele ecografii. Din pacate sarcinile gemelare sunt cam problematice asa incat riscul ca unul din embrioni sa aiba de suferit este mare; fie ca nu mai evolueza fie ca are o evolutie mai slaba decat celalalt. Iti tin pumnii si sa fie totul in regula. Oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la mine s-au vazut clar doi saculeti separati, de aproape aceeasi dimensiune inca de la 8 saptamani cand am fost la prima ecografie. mie mi s-a spus atinci ca este posibil ca pana la 10 saptamani unul dintre ei sa se absoarba, dar nu a fost asa. ulterior, la toate ecografiile cand le spunea varsta ecografica unul era mai mic cu aprox. o saptamana. eu am avut o sarcina fara nici o problema, asa ca fii optimista mama de gemeni Medeea si Matei (28 noiembrie 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...