Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste(723) Felicitari Iulia!


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui xdidi
salutare fetelor, a trecut si ziua de ieri...ciudat de tacuta zi...deci am ajuns la dr si cand a vazut amh-ul era mai dezamagita ca mine....mi-a zis ca-i pare extrem de rau, ca sunt tanara si singura solutie ar fi fiv cu ovule donate, ca sa ma duc la control, sa facem tratament daca nu-mi mai vine...ca n-are nici o alta solutie... eu as mai cere parerea cuiva, dar fiv cu dona n-as face....iar cu ale mele chiar daca as scoate ceva , am slabe sanse pt ca am si endometrioza... dar daca va spun ce imagine am avut la eco, deci endometru z11 10.5 mm, am avut folicul pe dreapta parca, si acum am corp galben in formare de 3,2 mm...deci ce sa zic arata totul ok...ovulatia am avut-o alataieri asa cum am stiut eu, de la dureri....ce sa mai zic, va urez numai bine forta sa izbutiti sa aveti un copil si va voi citi poate insa acum , nici nu mai am ce scrie si as offtopic rau , ca optimismul meu daca ar exista acum ar duce la prostie... va imbratisez cu drag pe toate, imi sunteti forte dragi si stiu ca ve-ti fi si sunteti niste mame extraordinare[pup][pup][pup][pup][pup] mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Didi imi pare sincer rau,nu vreau sa te ametesc dar nu pricep ceva.Daca ai ovulatie nu e posibil ca "outul" tau sa fie fecundat? Am inteles ca ai o rezerva ovariana mica,deci nu mai sunt multe ovocite de eliberat dar totusi ovulezi,ai corp galben pt progesteron...de ce nu se poate sa ramai? Optimismul tau nu inseamna neaparat prostie,pur si simplu mi se pare incredibil prin ce treci. Poate poate DD isi intoarce fata la tine si iti da o sansa. [pup] ------------------------------------------------------------------------------------------ Ovare polichistice, Sex Hormone Binding Globuline sub limita,DHEA - S peste limita.....inca nu am intalnit medicul sa stie tratamentul sa aduc aceste 2 analize in limite :(
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 205
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelafalt
Citat:
citat din mesajul lui Monique77
Citat:
citat din mesajul lui Mihaelafalt
Citat:
citat din mesajul lui Bettercy
Ylari, beta creste frumos, esti pe drumul cel bun. Daca te ajuta cu ceva, nici doctorul meu nu considera mutatiile astea heterozigoate foarte periculoase. Eu am si homocisteina mica, n-am cum sa-l conving sa-mi faca tratamente mai agresive. Am inceput sa-mi iau din nou vitaminele, sotul se gandeste ca mai bine sa iau acid folinic in loc de folic, a ramas sa discute el intr-o zi cu doctorul meu sa vada daca varianta asta ar fi mai buna. Nu stiu daca am mai intrebat, ia cineva acid folinic?( leucovorin) Eu am intrat iar intr-o perioada de lene totala si iar imi creste fundul.: ) De dimineata m-am trezit la ora normala dar m-am dus la lucru cu o jumatate de ora mai tarziu. M-am dus am alergat - ca m-a speriat cantarul:), mi-am facut dusul in liniste...am trimis text cu tupeu la sefa ca o sa fiu in intarziere. M-a apucat asa nesimtire! Imi trebuie un copil mic ca sa am o scuza ca sa stau acasa...[:D]
Ce comica esti, sa iti dea Dd un bebel ca sa ai motiv de stat acasa. Cat despre acid folinic nu am auzit dar sunt deschisa daca afli ca e bun ma bag si eu sa experimentez. Fetelot am fost la eco si spune asa uter normal, endometru 0,5 ce ziceti e bun pentru ziua 12? Pe ovarul drept am 5-6 foliculi 0.3-.0.5 iar pe stangul unul mai baban de 1,6cm si 4-5 intre 0,5-0,67. Voi ce ziceti e bun asa, eu normal ovulez in ziua 16 adica pe duminica acum sa vedem. Pe marti in ziua 18 ma duc sa vad daca s-a spart.[pup][pup][pup] Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.
esti betojn dragutule!!! keep up the good work Sindrom antifosfolipidic pozitiv 55" (analiza 1), negativ 38" (analiza 2), negativ (analiza 3) Proteina S 60% (60%-140%) Pro C Global 0.80 cut off 0.80 Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, MagneB6 (470 mg) 2/zi, Q10 (120 mg) 1/zi si Vitamina E forte (120 mg) - primele 10 zile din CM, Aspenter (75 mg) 1/zi, Vitamina C (120 mg) 1/zi, Acid folic (5 mg) - 1/zi
Moni sper sa imi dai tu o veste buna si sa nu mai trebuiasca sa iti faci planuri de inseminare, dar daca te simti bine facand planuri fa-le dar totusi spera ca exista si posibilitatea sa fii graviduta pana vezi rosu.[pup][pup][pup][pup] Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.
ehhhhh Miha, eu am incetat demult sa mai sper asa..... dar o farama asa tot mai e nu-mi pun baza in luna asta ca nu am nici un simptom diferit (mucus la fel, sanii urmeaza aceeasi traiectorie - nedurerosi, apoi durerosi, apoi iar nedurerosi apoi ciclu) deja stiu pe de rost oricum la tine arata super bine totul eu aveam asa: in ziua 7 (eu ovulez in ziua 12) : folicul de 1.4 cm endometru de 0.2 mm (deci extrem de mic) in ziua 12: folicul de 2.3 cm endometru de 0.8 mm in ziua 15: folicul nema endometru: 0.6 mm (am sunat pana la urma si am intrebat ce si cum e posibil si dr. mi-a zis ca ingrijorator e sa fie de 0.5 mm si ca oricum dimensiunile astea difera in functie de cum e pozitionat nush ce, nush' cum, si ca poate da o eroare de pana la 0.2 mm........) in fine Sindrom antifosfolipidic pozitiv 55" (analiza 1), negativ 38" (analiza 2), negativ (analiza 3) Proteina S 60% (60%-140%) Pro C Global 0.80 cut off 0.80 Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, MagneB6 (470 mg) 2/zi, Q10 (120 mg) 1/zi si Vitamina E forte (120 mg) - primele 10 zile din CM, Aspenter (75 mg) 1/zi, Vitamina C (120 mg) 1/zi, Acid folic (5 mg) - 1/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui IuliaCospy
Felicitari Ylari pt beta! Stefulici cata dreptate ai avut cand ai raspuns la prima mea postare...[:I] Deci, dupa ce v-am spus ca sunt z1 nu s-a mai intamplat nimic. Am avut spoting sambata si putin duminica si de atunci nimic. In cele din urma, dupa 2 teste negative acum o saptamana m-am hotarat fara prea multa tragere de inima sa mai fac unul, convinsa fiind ca va fi si acesta negativ. Numai ca la cateva minute a parut foarte timida si a doua liniuta [:I] Sunt ferm convinsa ca am avut o ovulatie tarzie, fara nicun fel de semne, caci la sarcinile trcute testul se pozitiva inca inainte sa fiu in intarziere, acum insa chiar in intarziere e foarte palid. In afara de sotul meu si voi, momentan nu stie nimeni nimic. Imi este inca teama... dar cred ca Dumnezeu e mare si ma rog ca de data asta sa fie totul bine. Deocamdata raman aici cu voi, caci ma simt mai in siguranta. Astept sa plecam impreuna la odisee. [grup] cu drag pe toate si va multumesc din suflet pentru gandurile frumoase. Sa se intoarca inmiit la voi [pup] Iulia, mami de [8**] Sara Andreea http://saraandreea.shutterfly.com/36?startIndex=0
Felicitari, sa fii sanatoasa sa duci sarcina la termen! Hai da-ne un pupic de molipsire! ------------------------------------------------------------------------------------------ Ovare polichistice, Sex Hormone Binding Globuline sub limita,DHEA - S peste limita.....inca nu am intalnit medicul sa stie tratamentul sa aduc aceste 2 analize in limite :(
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui YLARI
Bettercy sa stii ca m-a mai linistit postarea ta. Adevarul este ca si dra ginecolog mi-a spus ca nu sunt mutatii agresive. Poate am noroc pana la capat de data asta! Ca la Fundeni asa mi-au zis cand am spus ca am deja o fetita de 3 ani si jumatate, sa-i multumesc lui Dumnezeu ca am avut noroc! Cu acidul folinic nu stiu ce sa iti spun, eu (si nu numai) iau Femibion care contine metafolin un folat care se sintetizeaza mai bine de organismul nostru - cele cu trombofilie. Din cate am inteles eu, sper sa nu vb prostii. Mi-am facut programare la gineco ptr sapt viitoare vineri. Eu zic ca nu e prea devreme. Stefulici, sunt curioasa ce se vede la tine duminica, iti tin pumnii. Mihaela bafta multa scumpa mea, asa de tare ma bucur ca ai scris aici in tot timpul asta in care ai "stat" pe bara! Cu dintzii ai rezolvat tot? Miha, Luci, nici eu n-am stat cu picioarele in sus de data asta [:D] Alex, unde esti??? Lorena??? Zi-ne doua vorbe aici sa stim ca esti ok! Va pup te toooaaaaaateeee!!! [pup][pup][pup][pup] YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA [url="http://community.webshots.com/user/YLARI"]POZE[/url] Mami de Eva scumpa [url="http://lbdf.lilypie.com/cRWrp3.png"]bebedoiu[/url] Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot
Ylari cu dinti o sa mai merg dar doar sa imi puna tratament ca e distanta intre gingie si dinti dar in rest nu mai am nimic si am intrebat a zis ca e o solutie antiinflamatoare deci nu imi fac probleme. Gata eu fug la scoala ca e tarziu.[pup][pup][pup] Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

luci, dana va multumesc pt sustinere...si sa-ti raspund dana, eu stiu daca mai scot ovule fecundabile, asta nu stiu....iar de o posibila minune eu zic ca nu sunt sanse pt ca am endometrioza, am hidrosalpinx pe trompa dreapta si ovule batrane....da s-ar putea sa mai ovulez, poate o sa mai am ciclu si un an...insa nu am nici o siguranta, mi-a zis doc ca valoarea mai mica de 0,1 inseamna ca astia de la borator nu mi-au detectat ovule ... ce sa mai zic ...astept sa-si revina sotul sa fecm si spermograma sa vad daca are rost sa ma mai operez inca o data, vreau sa ajung la sibiu la polisano sa vad ce zice doc de acolo, pt ca acolo as vrea sa fac operatie....sotul meu mi-a siz ca el nu mai crede de mult ca vom avea un bebe al nostru, insa singurul lucru acre-l supara este faptul ca eu nu o sa stiu cum e sa fi gravi...si el trebuie sa ajunga la dr s-ar putea sa aiba nevoie de o cistoscopie....suntem iarasi calare pe doctori si nu-mi place deloc asta, ca nu mai am nici o farama de speranta , ma duc ca trebuie.... mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of Didi cand citesc ce scri ma fac piele de gaina...cat de greu ne poate fi la unii drumul spre a deveni parinti ...si ce pret scump avem de platit pentru implinirea familiei...pe cand altii nici macar nu stiu ce e aia ovulatie .Poate ca asa vom aprecia mai mult finalul fericit...oricum sa ai incredere ca Dumnezeu are ceva divin pregatit pentru fiecare dintre noi [pup][pup][pup] Doamne ajuta-ne sa devenim mamici !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi, imi pare nespus de rau pentru vestile de la dr. Sugestia mea este sa mai mergi si la un alt medic si mai ales sa nu iti pierzi speranta. [pup] Dumnezeu are cu sigurnata un plan pentru tine. Dana, dau tuturor multi pupici, nu numai unul, ca sa mergem impreuna la odisee [pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup] Iulia, mami de [8**] Sara Andreea http://saraandreea.shutterfly.com/36?startIndex=0
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuliaaaa, felicitaaaari!!! Deci vedeti fetelor ce gashca minunata suntem noi si Iulia a spus exact ce am zis eu, ca stau aici unde ma simt mult mai in siguranta! Stefuliciule, unde ai disparut maica? YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA [url="http://community.webshots.com/user/YLARI"]POZE[/url] Mami de Eva scumpa [url="http://lbdf.lilypie.com/cRWrp3.png"]bebedoiu[/url] Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...