Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pata alba pe dintisor


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna, si razvan al meu are aceasta pata, pe un incisiv definitiv, abia rasarit. este o demineralizare, cauzata de... cauze pot fi multiple. la noi eu banuiesc tratamentul indelungat cu Dexametazona. nu am raspuns medical, ce se poate face, ma gandesc la o cura prelungita cu Ca+D3. daca afli ceva - anunta si aici. numai bine,
Cristina si [bonjovi] Razvan (31.01.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
Of,din pacate si dintisorul vecin a iesit alb.Zici ca sunt de creta...albi rau si mati.Medicul lui stomatolog ne-a spus ca...e o problema a smaltului,dintele este sanatos.Si ca ar fi multiple cauze...medicatie cu antibiotice multe in primii ani de viata(nu a primit mult antibiotic...de vreo trei ori in primii trei ani),genetic...dar ce e cel mai nasol e ca s-ar putea ca smaltul sa apara...sau nu[q].Si sunt exact cei doi din fata...ceilalti sunt ok.Ati avut careva asa problema?S-a rezolvat in timp?Eu nu am cum sa schimb lucrurile,ni s-a spus o igiena exemplara,spalat pe dinti de trei ori pe zi.Lucru pe care al facem cu sarguinciozitate,de cand i-a iesit primul dintisor de lapte. Multumim
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

am inteles ca exista pasta de dinti ce are in compozitie calciu lichid, care ar ajuta la refacerea / intarirea smaltului dentar. nu stiu daca in gama respectiva exista pasta de dinti si pentru copii...

http://www.kudika.ro/articol/news/39721/arm-hammer-cel-mai-cunoscut-brand-american-de-pasta-de-dinti-pe-baza-de-bicarbonat-de-sodiu-se-lanseaza-in-romania.html

 

ar trebui intrebat stomatologul, daca recomanda asa ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu stiam ca petele albe pot fi de la excesul de fluoride sau de la mancarea cu acid.

 

baiatului meu ii iesise 2 incisivi permanenti cu pete galbene, am crezut ca sunt carii dar nu au fost,si  in timp au disparut.

 

stiu ca bicarbonatul de sodium si ceaiul verde e f bun pt dinti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Si noi avem, stomatologul a zis ca sunt pete de flor. Nu e grav, dar inca nu nu ne-a dat un remediu. Cum aflu postez si aici. 

 

 

Pata alba cretoasa este prima etapa de evolutie a unui proces carios.Pentru a avea un plan de tratament corect,este necesar sa fie consultat cel mic si sa se vada in ce stadiu se afla,planul de tratament poate varia de la aplicari de fluor in cabinetul stomatologic(aceasta fiind etapa initiala,reversibila in care se incearca remineralizarea smaltului si oprirea procesului carios) la restaurari cu compozit,fatete sau coroane dentare(aceasta fiind etapa cariei cavitare,ireversibila in care sistemele de remineralizare nu mai pot face fata si este necesar tratamentul restaurator pentru a reduce pierderile de tesut dur dentar)

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...