Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Nici eu nu l-am invatat pe fi-miu literele de mic, da' se juca cu un laptop de jucarie, am mai zis de multe ori asta, laptop primit cadou la varsta de 1 an[alcool] de la nasi-sa de botez, doamna in varsta si fara copii si care nu prea le avea cu evolutia copiilor (de ex. am fost cu ea la resto cand fi-miu avea 11 luni and she flipped out ca n-a stat copilul meu cuminte in scaunel si n-a papat frumos, ci s-a bagat pe sub masa[alcool]). Asa ca, care vreti sa va stie copilul literele, cumparati-i un laptop d'ala si cu asta basta. Pt. culori si alte alea, puneti-i blues clues, asta era pe vremea noastra. Acu' am auzit ca e unu Yo Gabba Gabba, habar n-am ce e aia, dar cica asta e noul "cool" desen sau show pt. copii[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 207
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Carmen, deci problema a stat asa (ca mi-am ridicat comunitatea americana in cap). Baiatul respectiv mai mare cu vreo 14 pounds decit al meu fecior (aceeasi virsta) ii lua mincare din farfurie sub privirle educatoarelor care se faceau ca ploo, ca facea urit cind incercau sa-l opreasca. Aveau 4 ani. Daca al meu avea mina pe mincare i-o presa pina let go. Il calca pe picior (in treacat nu voit) si-n general nu dadea doi bani pe ce se intimpla in jurul lui. Marcu plingea, invatatoarele il luau in brate si tot asa. L-am invatat sa-si apere spatiul personal, niciodata n-a facut-o (chiar si atunci cind a fost lovit) dar si acum i-o spun si cred ca e important.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A aparut deja filmul?? I=a placut lui Bogdan?? Si David vrea sa il vada...poate il duc maine!!! Mie mi se par activitatile extrascolare la fel de importante ca scoala (adica sport si io mai stiu ce[:I])...si contribuie in egala masura la dezvoltarea nu numai fizica dar si intelectuala si emotionala a unui copil...sa nu spun de batutu' mingiei pe maidan cu alti copii... Ah...cum de voi fetelor aveti acum vacanta?? Nu aveti de pasti?? Noi abia sapt viitoare suntem in vacanta...abia asteptttttttttttttt[pofta][pofta] Sinzi , Radu si David [detectiv] psihologul [cool] [url="http://www.youtube.com/watch?v=NDLoByR4EnI"]David[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/11552209@N04/"][foto][/url]
[red][url="http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57837&whichpage=5"]D-ale lui David [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrada, pai...eu te inteleg... Dar, pb trebuia rezolvata in primul rand de educatoare, apoi de parintii copilului...si in ultimul rand de copil...(da' ce ii dadeai asa bun lui Marcu de mancare de poftea ala de 14 pounds in plus??[:D]) Io in locul tau i-as fi pus copilului morcovi si peas si nu se mai atingea nici un grasan de mancarea lui!!!![:I] Sinzi , Radu si David [detectiv] psihologul [cool] [url="http://www.youtube.com/watch?v=NDLoByR4EnI"]David[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/11552209@N04/"][foto][/url]
[red][url="http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57837&whichpage=5"]D-ale lui David [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aidan este mititel si nu se aplica, dar eu cred ca-i bine cum zice Andrada. Alexandru al meu este blind, blind, blind (edit sa zic sa cititi in romaneste - adica nu-i orb, Doamne fereste![:D]) si-l poate calca oricine in picioare. Partea tricky este ca supararea se build up inside si nu-si imagineaza nimeni de ce este in stare la suparare. L-am vazut cind l-a pus instantaneu pe un copil la pamint.[:D] Sincer, avea dreptate si nu stiu cum a rabdat si atita. N-as zice ca l-am incurajat, dar n-am intervenit atunci cind a fost atacat de alti copii. Ma rog, in oarecare limite. Ca daca a venit unul cu ditamai bolovanul spre el normal ca n-am stat cu miinile in sin. N-am intervenit insa la certurile marunte, l-am lasat sa invete sa le gestioneze singur. Eu prefer sa-si faca dreptate in chestiile marunte, am avut mereu oroare de copii piriciosi. Sper ca in timp sa "master" mai degraba verbal confruntarile astea, cita vreme sa se impinga si sa se paleasca?[:D] Sorry, vad ca-s curente diferite de opinie la chestia asta.[:I] Eu sint pro activitati extra-scolare, dar incerc pe cit pot sa aiba copiii si timp liber de joaca, leneveala sau ce isi doresc ei. Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul ca nici eu nu imi invat copiii sa se bata ...din contra, le spun sa se duca la "tovarasa" si daca "tovarasa" nu face nimic sa imi spuna mie, dar sa nu loveasca, chiar daca este lovit. Dar eu spun asta pentru ca al meu e iute si sare imediat la bataie si mi-e ca daca il las o incurca rau de tot. Nu v-am spus ultima lui perla ? Il enerva Flavia cu ceva, atat de rau incat s-a inrosit tot si i-a spus maica-mii : "Tine-o Bica, tine-o ca dau cu ea de pamant, asa am niste nervi ca o trantesc aici pe iarba [:D]"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, a aparut azi filmul, n-am stiut eu, mi-a zis ieri fi-miu "Mom, tomorrow is March 19, the Diary of a Wimpy Kid is released, I want to go". Si cand imi zice fi-miu ceva, eu sar imediat sa indeplinesc [:D] Si e si vacanta. Asa ca merseram. Ne-a placut, i-a placut lui Bogdan. Dar cred ca e pt. copii putin mai mari, adica de 7-8 ani, aia de 5 n-or sa inteleaga mare lucru.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrada problema voastra a fost cu totul altfel, nici macar nu sufera comparatie. Eu imi aminteam ceva, ceva, ai mai povestit tu si cu alta ocazie. Iti inteleg pozitia, si pe mine ma durea sufletul cand il vedeam pe Aidan urmarit de baietelul acela (care are 2 ani). Dar repet, nu se aseamana deloc situatile. Fi-miu pur si simplu nu are stare sa stea la masa mai mult de 10 minute(la venerabila lui varsta de 14 luni), se ridica si in treacat mai culege bucatele din farfuriile colegilor. nici vorba sa bruscheze pe cineva sau sa urmareasca un anume copil. Eu cred ca e o faza care va trece, mai mult decat de a le spune invatatoarelor sa fie atente nu am ce face, pt simplul motiv ca este prea mic ca sa priceapa ceva. [url="http://www.flickr.com/photos/14984866@N07/"] Baby Gator [/url] Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai Andrada, era efectiv vina educatoarelor ca tolerau comportamentul copilului ala. Ele erau obligate sa il urmareasca si sa anticipeze ce vrea sa faca ala. Trebuiau separati, grupe diferite. Eventual dat afara. Pai la noi iti dau copilul acasa daca musca de 3 ori (cel putin la fiu-meu la cele 3 gradinite la care a fost), nu pt un lucru repetat luni in sir si la 4 ani cand se presupune ca realizeaza ce face. Imi pare rau ca Marcu a trecut prin asta, dar a fost doar vina educatoarelor. Un comportament nasol nu se tolereaza. Punct. Nu pot sa inteleg de ce tolerau un astfel de comportament. Tu ai inteles? Era baiatul unui mare stab sau ce? Era singura gradinita? Nu puteau sa il dea afara? Aici nu stateau pe ganduri. Eu pe Eric l-am mutat de la o gradinita la alta in primul rand pt ca la 2,8 ani Eric facea tantrumuri urate, cu tavalit pe jos, daca ii interziceai ceva. Si mi s-a spus o data, de 2 ori, m-au sunat de cateva ori sa vin sa il iau dupa 2-3 ore dupa ce il lasasem, etc. Doar pt tantrumuri, nu lovit, nu hartuit. ele nu incurajau in acea gradinita un asemenea comportament pt ca ziceau ca au copii mici care repeta dupa el si nu vroiau sa se generalizeze un astfel de comportament (era gradinita coreeana, chiar ma sfatuiau sa il bat ca altfel nu rezolv tantrumurile cu el [alcool]). Si am fost nevoita sa il mut, norocul meu ca am gasit o gradinita de doar 3 ore si l-am dus acolo. El era frustrat ca statea cate 11 ore la gradinita. Lucrurile s-au rezolvat apoi. Dar oricum vorbim de 4 ani, nu de 14 luni. Diferenta mare de varsta in ceea ce intelege un copil. Hai ca am dat din casa, nu am povestit niciodata chestia asta, dar nici nu stiam nici eu de povestea lui Marcu. Carmen & Ericutz (15.06.2004) [url="http://dianadumitru.netfirms.com/ "] Ajutati-o pe Diana![/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68525 "] Povestea nasterii![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hahaha - acum am vazut mesajul Ramonei - dupa care vin eu cu teoria inversa. Eu nu sunt de acord sa isi faca dreptate singuri, pentru ca ei nu stiu solutia cea mai buna de a-si face dreptate. de cele mai multe ori apeleaza la forta, ori sa fim seriosi, nimeni nu isi face dreptate cu forta. Si evident ca ma deranjeaza aia care sar la bataie, prefer sa fie implicat un adult in conflict si daca adultul nu gestioneaza cum trebuie, ma implic eu ca parinte (ca tot adult ma consider) - dar in nici un caz nu ii invat sa loveasca, oricat de nedreptatit s-ar considera. Pai Alex al meu a stat in time-out la scoala pt ca a imbrancit un copil care la sport, in loc sa alerge pe marginea terenului, a trisat si a luat-o pe scurtatura, depasindu-l pe el. Avea dreptate copilul, dar a gestionat prost frustrarea - in loc sa spuna profesoarei ca nu e corect, al meu a sarit la bataie ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...