Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Eu doar o singura data l-am invatat pe fi-miu sa se bata, in K, cand era un copil roman in scoala, care in fiecare pauza venea la fi-miu si il batea. Deasemenea statea in acelas cartier si il numea pe fi-miu "idiot" si alte d'astea in autobuz si il lovea de cate ori il vedea pe strada. Si nimeni nu intervenea. Asa ca in cele din urma l-am invatat sa il bata si el si pana la urma am reusit, desi fi-miu e tare nonviolent. L-a trantit odata serios pe ala si asa a incetat bullyingul. In plus, in cartier, fi-miu e cel mai popular copil printre cei de varsta lui (Thanks, trampoline[:D]) si pana la urma incerca si acela sa intre timid printre ei. Dar s-a mutat in cele din urma in alt stat si am scapat de tot de grija, da' raspunsul cu aceeasi moneda a functionat in acel caz. Ba chiar l-am invatat sa ii raspunda la fel la insulte, l-am invatat niste insulte mai noi, nah [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 207
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pai iar vorbim de lucruri diferite. Una e copilul de 18 luni, alta e la patru ani sau la opt ani de exemplu. Dupa mine ar trebui sa evolueze in timp si sa gestioneze problemele astea in mod diferit la fiecare virsta. I hate, hate, hate sa ma bag in problemele dintre copii si as face asta numai daca e ceva grav. Nici la teacher nu ma duc pentru asa ceva cu una cu doua, desi am vazut ca se poarta. That's me, nu zic ca asa trebuie sa faca toata lumea. Buflea, la tine-i invers ca trebuia sa temperezi copilul. La mine primul impuls era sa-l apar, ca saracul mereu el e copilul-victima. M-am bucurat ca am rabdat long enough pina si-a pierdut Alexandru rabdarea[:D] si a rezolvat problema cum a stiut el mai bine la virsta aia. Acum vorbim despre micile necazuri si sigur ca nu-i spun sa sara la bataie, ii dau doar cite un sfat pe ici pe colo de cum cred eu ca ar fi mai bine sa faca.[:D] Mersul la teacher e back-up in caz ca nu-l convinge singur pe bully sa-l lase in pace.[:D] Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doar nu il invatam sa trozneasca...dar vreau sa aiba sens de spatiul din jurul lui (e greu cum ziceam e pacifist si mereu ajunge buddies cu astia bullies). Sinzi ala bietu minca si carpeta era imens saracu ( si fff negru) toata ziua cerea papa. Carmen in afara de bulli asta gradinita era fantastica, l-au mutat DUPA ceva timp, cind le-am spus la teachers sa distribuie copiii ca la medicamente dupa greutate nu dupa virsta:).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, eu il invat sa push cind vin prea aproape bullies, astia care lovesc, daca push nu ia time out si capata bobo de la mami:), la scoala e mai complicat ca se incaiera, n-au cum altfel, si-al meu a luat detentie, si cum ziceam e molatic si prietenos, de abia asteapta sa se joace cu toti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai, Buflea, si tu il pedepsesti in situatia asta?? Practic nu e vina copilului... Eu incerc sa ii spun lui David (dar el e destul de mare si merge sa incepi cam peste 5 ani) ca un copil destept isi rezolva problemele cu cuvinte si nu cu violenta...Si ca vorba face mai mult decat pumnul... Nu vreau nici sa imi vina batut acasa, dar nici sa dea peste unul mai puternic ca el[:I]...(prefer sa spuna ceva sa il usture pe ala, si sa fuga repede apoi[:D]) La 4 ani, daca educatoarele si parintii nu ar fi luat atitudine, atunci m-as fi infipt eu putin in copilul ala ....(asta as face acum, cu mintea de acum, dar si noi am trecut prin o forma de bullism cand David avea 1-2 ani...) tre sa fug...venii mirela Sinzi , Radu si David [detectiv] psihologul [cool] [url="http://www.youtube.com/watch?v=NDLoByR4EnI"]David[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/11552209@N04/"][foto][/url]
[red][url="http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57837&whichpage=5"]D-ale lui David [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai iar amestecam mere cu pere.[:D] Baiatul lui Doris l-a impins pe unul care nu ii facuse nimic (cel putin Doris nu a zis decat ca l-a depasit), a trisat, dar nu l-a lovit, nimic. Pai Alex trebuia doar sa spuna invatatoarei, nu sa il loveasca. Si Eric lua time-out la scoala daca facea asta. Nu e problema lui ca ala a trisat, e problema invatatoarei. Ce-ar fi fost sa va impinga si pe voi aia care nu copiau la scoala, iar voi erati cu fituicile pregatite?[:D] Carmen & Ericutz (15.06.2004) [url="http://dianadumitru.netfirms.com/ "] Ajutati-o pe Diana![/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68525 "] Povestea nasterii![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie in cartier imi place ca nu se bat intre ei, se mai cearta, dar niciunul nu e cu batut. Sunt trei fete si trei baieti care se joaca impreuna. Mai sunt doi indieni si vad ca cu aia nu se joaca prea des, l-am intrebat pe fi-miu de ce si el a zis ca aia nu ies pe afara, nu ca nu ii primesc ei. Mai veneau anul trecut si aia. Mai fac ei chestii care nu imi plac, de ex au inventat un joc, aia trei baieti inchid portile de la curtea noastra, cu niste lacate cu cifru [:D] ca sa nu intre fetele, fac razboi boys against girls. I-am zis eu ca mai bine sa isi faca niste echipe adverse imaginare, nu sa inchida fetele afara (pesete cativa ani nu o sa mai vrea ele sa mai vina si ei n-or sa stie cum sa le mai invite[:D]) si mi-a zis ca ar asculta de acest sfat poate dc. ar avea 5 ani, nu acum [:D] Asa ca aseara m-a pus sa mergem la Home Depot sa isi ia niste lacate noi[:D] Oricum, vad ca au facut un kkmaka, le-a zis fetelor codurile de la lacate azi, sunt toti in curte la noi [:D] Nu stiu ce sa ma fac cu fi-miu asta, e asa fericit aici si asa in perspectiva ma gandesc ca dc ar fi sa ma reunesc cu barbta-miu, ar tb sa ne mutam de aici. L-am intrebat pe fi-miu si a zis ca prefera sa ramanem aci si sa il vedem pe tata o data pe luna,decat sa ne mutam cu tata impreuna in alt stat [:D] Ce zici si cu copilul asta...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta e alta discutie care am avut-o de citeva ori. Ca nu e treaba lui cine si ce face (daca nu il afecteaza direct) ca unul triseaza, ca altul nu asculta...etc. E o linie fina in a il face aware of his surroundings si a ii da in git pe altii. Dar astea sint discutii ptr copii mari. Ca e greu de explicat ce trebuie sa spuna si ce nu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...