Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 207
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Carmenbr
Mai iar amestecam mere cu pere.[:D] Baiatul lui Doris l-a impins pe unul care nu ii facuse nimic (cel putin Doris nu a zis decat ca l-a depasit), a trisat, dar nu l-a lovit, nimic. Pai Alex trebuia doar sa spuna invatatoarei, nu sa il loveasca. Si Eric lua time-out la scoala daca facea asta. Nu e problema lui ca ala a trisat, e problema invatatoarei. Ce-ar fi fost sa va impinga si pe voi aia care nu copiau la scoala, iar voi erati cu fituicile pregatite?[:D]
Corect ..asa am gandit si eu. Alex l-a impins pe ala pentru ca s-a enervat ca ala a ajuns primul trisand. I-a spus nervos ca a trisat, ala a spus ca ce daca, el a castigat cursa ... al meu s-a enervat si a sarit la bataie. Mai ales la varsta asta baietii nu se bat ca sa-si arate muschii, se bat din frustrare, pentru ca sunt nedreptatiti cu ceva si gestioneaza conflictul instinctiv, cu forta. Profesoare nu era atenta, baiatul impins "a parat" ca a fost agresat de Alex, Alex a luat pe buna dreptate time-out. Mie mi-a spus ca si cum iar a fost nedreptatit. I-am explicat de ce si-a meritat pedeapsa si am fost de acord cu profesoara. Regula la mine este - esti nedreptatit, spui unui adult care stie ce masuri sa ia, nu iti faci dreptate singur. Si regula asta se aplica si daca este agresat el de alt copil - tot nedreptate se numeste - te sacaie cineva, intra in fata ta, pe calca pe picior, te impinge - te duci si spui profesoarei. Apoi imi spui mie - iti rezolv eu problemele ca stiu mai bine cum sa dezamorsez un conflict. Orice ar fi - nu sari la bataie. Eu nu ii inteleg pe cei care le recomanda copiilor sa se apere prin forta - daca pe voi va impinge cineva pe strada, asa faceti, sariti la bataie ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Andrada
Asta e alta discutie care am avut-o de citeva ori. Ca nu e treaba lui cine si ce face (daca nu il afecteaza direct) ca unul triseaza, ca altul nu asculta...etc. E o linie fina in a il face aware of his surroundings si a ii da in git pe altii. Dar astea sint discutii ptr copii mari. Ca e greu de explicat ce trebuie sa spuna si ce nu.
Nu, nu cred ca ai inteles - copilul ala trisase si ii luase copilului meu locul 1 la fuga. Deci Alex s-a repezit la el din frustrarea ca el fusese nedreptatit printr-o metoda necinstita. Nu incerca el sa faca cu forta dreptate lumii, el incerca sa isi faca dreptate lui personal.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, sigur ca-l invat sa se apere (daca nu exista adult in zona sau daca nu intervine) Foarte rar interventia adultilor opreste bullingul fie ca nu o fac, fie ca nu e efectiva. Copilul lui Ruxi a reactionat excelent si astfel de atitudine opreste cel mai sigur agresiunea, dar nu mereu copilul are curajul/puterea sa se apere. Si nu e vina copilului fireste. Dar e greu de oprit bullingul. Si-al meu a fost bullied de citeva ori si e greu sa iei decizii. Daca i se cuvenea fireste ca al tau trebuia sa ia awardul si ca ar fi trebuit sa spuna. Dar s-ar putea sa ai si discutia cealalta cind isi baga nasul unde nu e treaba lui (noi am avut-o). De ex la scoala cind unul triseaza e treaba tuturor, asa e in America, trebuie sa il spui ca a trisat la test, eu l-am invatat daca nu vrea sa ia decizia sa toarne un prieten sa nu iscodeasca daca a trisat sau nu..etc ...am avut discutie dupa o intimplare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrada, o opreste sau nu. Poate sa degenereze si sa iti fi dorit ca sa nu reactioneze copilul tau. Plus ca la varste scolare nu e parca atat de periculos sa reactionezi, pe cand la adolescenta sau mai incolo, eu prefer sa nu reactioneze inapoi, ca habar nu am daca ala nu are vreun cutit, pistol ceva si doamne-fereste pe urma. Sunt situatii si situatii, dar depinde foarte mult si de varsta. La fel cu diferentele intre 14 luni si 4 ani, la fel si la 8 ani sau 15 ani. Carmen & Ericutz (15.06.2004) [url="http://dianadumitru.netfirms.com/ "] Ajutati-o pe Diana![/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68525 "] Povestea nasterii![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta e alta discutie...hai ca o lungim, aici a discutat taica-su cu el tot asa dupa o intimplare a unui prieten...despre marimea adversarului si riscurile cind ataci pe cineva necunoscut. De aia o tot dau cu spatiul personal. Discutiile sint pe virsta cum bine ziceai , la un an si 4 luni altfel decit la 9, decit la 16...etc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu-nu, Lia. nu m-am referit la tine. absolut deloc. de fapt la nimeni in mod special. eu citesc ce zice toata lumea dar nu prea imi ramin in cap decit ideile (cel mult) nu si ce spune cineva sau detalii a ceea ce a spus. am calculat doar o virsta la o postare si copilul nu avea nicii 2 ani si stia literele, s-a spus aici. si acum Sinzi stau eu si ma cuget: oare chiar are un copil de nici 2 ani curiozitate sa stie literele?! poate da, poate nu. o sa-mi iau si eu neutrogena. dar ptr copii? albi asa ca Robert ca Diana mi-a iesit mai pigmentata ca barbate-miu. Andrada, stiam eu ca-i ceva cu freeze dar acum nu stiu de ce nu mi-a mai cazut ochii pe asa ceva otc (e drept ca doar in Target m-am uitat) si stiam ca atunci cind nu-mi trebuia parca vedeam mereu. am gasit un loc deocamdata unde se fac gauri in ureche. e in mall la chestiile alea pe centru [:-@] barbate-miu a zis sa nu auda de asa ceva [:D]. se fac gratis dar trebuie sa cumperi cerceii lor (de la 33 de dolari in sus) (sterilizati am inteles). nu mi-au placut deloc deci ar fi ca, piercing-ul costa de fapt atit :), ca-i arunc dupa o luna juma cit se presupune ca-i tinem in ureche.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bai, adevarul e pe la mijloc. Acu' dc. stii ca copilul are tendinte agresive, nu il mai incurajezi si tu. Dc. insa e bleg, tb un pic incurajat, in opinia mea, pt ca dc. bullies te vad slab, te lovesc in continuare. Eu in primul rand am luptat mult cu al meu SA NU MAI PLANGA cand e bullied. Ca el sedea si plangea, atat. Apoi sa reactioneze in legitima aparare, dupa ce spune adultulilor si dc. cu toate eforturile, bully nu inceteaza. Asta unu la mana. Doi la mana, sa nu exageram, eu nu mai vad sa se mai bata copiii dupa 7 ani incolo. Bataile astea sunt de gradinita, maxim clasa I. Acum fi-miu are 8 ani si se cearta intre ei, dar nu se bat. Ieri de ex. s-a certat cu un copil, erau amandoi pe trambulina, ala nu stiu ce a trisat, ca la Alex si nu stiu ce a zis ala si fi-miu pur si simplu a plecat si l-a lasat acolo. L-am intrebat de ce si cum si cica "I don't want Eric as a friend. He KNOWS he needs to be gentle and he used up all his chances with me" [:D] Aiurea, acu' sunt la mine in living si joaca Wii [:D] Deci eu zic ca dc. copilul nu e asa mega agresiv, merge sa se apere in legitima aparare, dupa utilizarea parei si a celorlalte metode. Cred cu putere ca bullies nu se potolesc decat dc. sunt intimidati, ca niste lasi ce sunt. Totul e sa ai incredere ca copilul tau isi cunoaste limitele si nu sare la bataie din orice (de ex. ca X a trisat, nu e motiv de sarit la bataie). Eu am fost cam agresiva in Romania ca si copil, am avut campionate de lupte greco romane pe strada si la scoala, de aia si stiu tot felul de tehnici de bataie, de s-a mirat barbata-miu dc. am facut armata cand i-am povestit de ele [:D] Oare cum oi fi supravietuit razboaielor?[alcool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va multumim inca o data pt aprecieri![pup] de la noi! Bilica Andra mea de mica a avut ritmul in sange.. eu personal nu pot spune ca am invatat-o sa danseze.. a prins de pe la tv, de pe unde cum.. si evolueaza pe zi ce trece.. abia astept sa mai creasca un pic, balet/dans scrie pe ea.. bine si cand am fost gravida cu ea m-am dantuit in club.. asa ca baga baga dans si voie buna![:D] apropo de asta.. Adriana al tau sigur sigur iese rockeras la cate concerte va duceti! iese din burtica facand direct asa: [pk] [:D] acum apropo de bautura.. noi am adus cand am venit din Ro 2l de afinata[pofta]/fiecare in bagajul mare printre haine.. dar nu am declarat la vama, nu stiu daca trebuia..
Citat:
Eu cum sa ii intorc gesturile astea, sa ii aduc maine flori ? [:D]
[:-)))] Liris eu nu am insistat cu nimic la Andra sa invete literele.. ea mereu vine la mine si ma pune sa ii scriu si sa ii spun ce litere sunt alea.. plus ca a prins f bine si de pe PBS - Word World.. iar cu puzzle-ul cu litere ne-a surprins f mult cand l-a facut pe tot perfect in timp record.. iar printre cantecelele ei preferate se numara ABC song, mereu ma pune sa i-l cant.. asta si Twinkle, twinkle.. Miere descrucaret Aidan [:D].. Ruxi Andra mea se uita la Yo Gabba Gabba![:D]
Citat:
Nu v-am spus ultima lui perla ? Il enerva Flavia cu ceva, atat de rau incat s-a inrosit tot si i-a spus maica-mii : "Tine-o Bica, tine-o ca dau cu ea de pamant, asa am niste nervi ca o trantesc aici pe iarba [:D]"
[:-)))] [:-)))] Mihaela, mami de [ispita]Andra - 29 martie 2008 [url="http://family.webshots.com/album/570774585USjozM"]Mica dansatoare[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=88ed9962aab40888261d95&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]Primul anisor[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...