Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fluocinolon


Recommended Posts

Cu intarziere am vazut ca nu sunt singura ''victima'' a cititului prospectelor de medicamente 'printr randuri''. Deci ma alatur si eu celor dependente de hidrocortizon pe fata. Am vazut ca postarile sunt vechi si as vrea sa stiu cum si cat a durat eliminarea totala a hidrocortizonului din ritualul de ingrijire a fetei. Mii de multumiri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

fluocinolon contine cortizon si un antibiotic. Cine ti-a dat reteta cu asa ceva, ti-a dat si schema de utilizare. Respect-o. Cortico-steroizii au efectul dependentei imediate. Schemele de tratament cu asemenea medicamentatii, au fost la mine, de genul: - timp de 5 zile, 2 doze pe zi -alte 5 zile, 1 data pe zi -alte 5 zile o data la 2 zile Nu se opresc brusc - efectul e mai dezastruos decat situatia initiala. Pe toate prospectele citite (si am folosit cateva tipuri de cortizon unguent, de la Avantan, Diprogesic, Triderm pana la Elocom), scria clar: NU CONTACT CU OCHII, atentie la tratamentul pe fata, complicatiile fiind de genul glaucom etc....exista alte medicamente, mai 'light' pt ten, indiferent de afectiune. danaiulia, nu esti victima cititului prospectelor de medicamente. Esti victima supramedicamentatiei.
[url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20love%20DC&page=2"]Victoria (des.1)[/url], fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu intzeleg titlul absolut deloc!Cum adica "Flocinolon pe fatza 2011" Imi traduce cineva?[8D] In rest ,as putea sa spun ca bunica mea ,acum vreo 30 d eani[8D]folosea fluocinolon pentru fatza si tare s-a suparat pe mama,care-l dadea la fund pe frate meu cu acelasi fluocinolon![pk] Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am reeditat eu titlul. In fine ca sa raspund si la subiect eu am o derma uscata motiv pentru care trebuie sa o hidratez. In egala masura nu utilizez sapun sau produse care sa fie agresive in zona fetei. cand eram adolescent am utilizat si eu acest produs pentru ca imi aparea eczeme pe fata care erau destul de agresive si dupa aplicarea unguentului aratau si mai rau (deveneau pete rosii) dar intradevar in timp treceau insa din ce in ce mai greu. Am schimbat strategia, am inceput sa folosesc ceai de musetel (aburi cu ocazia asta faceam si inhalatie [:D]) si creme hidratante usoare. Am devenit atent la "dusgeluri" la ph-uri nu am mai utilizat deloc fluocinolon si in timp am scapat. Dar asa cum spuneam imi hidratez fata constant. [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flocinolonul mi-a fost indicat in urma cu 4 ani si jumatate e o poveste lunga....cert e ca eu nu am avut niciodata un ten prea grozav , insa dupa ce am inceput cu flocinolon era super ,pana cand uitam sa dau doua zile si ma umpleam de bubite rosii pe zona din jurul gurii si pe barbie. Acum doua luni am mers cu baiatul meu la derma pt o eczema in palme si i-am spus doctoritei de dependenta mea de flocinolon. Mi-a pus diagnostic de dermatita hidrocortizonica si mi-a scos total aceasta crema. De atunci sunt ca bau bau desi la indicatia ei folosesc o crema Vitela si antibiotic tetraciclina 2/zi la pranz oral. Acum ea e la un curs la Lisabona, iar eu sunt in pericolulul de a nu mai putea iesi din casa , plus ca am niste edeme si mancarime de imi vine sa o iau razna. Folosesc pt. calmare doar apa termala dar e un fel de calmare de moment. De pe subiectul din 2009 am vazut ca si alte persoane au folosit perioada indelungata si vreu sa stiu- asa de greu se scapa de dependenta de hidrocortizon?.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui danaiulia
Flocinolonul mi-a fost indicat in urma cu 4 ani si jumatate e o poveste lunga....cert e ca eu nu am avut niciodata un ten prea grozav , insa dupa ce am inceput cu flocinolon era super ,pana cand uitam sa dau doua zile si ma umpleam de bubite rosii pe zona din jurul gurii si pe barbie. Acum doua luni am mers cu baiatul meu la derma pt o eczema in palme si i-am spus doctoritei de dependenta mea de flocinolon. Mi-a pus diagnostic de dermatita hidrocortizonica si mi-a scos total aceasta crema. De atunci sunt ca bau bau desi la indicatia ei folosesc o crema Vitela si antibiotic tetraciclina 2/zi la pranz oral. Acum ea e la un curs la Lisabona, iar eu sunt in pericolulul de a nu mai putea iesi din casa , plus ca am niste edeme si mancarime de imi vine sa o iau razna. Folosesc pt. calmare doar apa termala dar e un fel de calmare de moment. De pe subiectul din 2009 am vazut ca si alte persoane au folosit perioada indelungata si vreu sa stiu- asa de greu se scapa de dependenta de hidrocortizon?.
mergi la alt medic, nu sta asa. Nu e normala opritul brusc. Sunt o gramada de medicamente mai putin invazive, sau alternative. Sunt si homeopate etc. Tetraciclina pt ce? ai o infectie? daca da, poti lua o proba, si face analiza si vedea exact ce infectie ai. Cauta un dr tanar, sau care a mai citit/documentat de medicamente de generatie mai noua. Exista alternative. Eventual, cauta si un homeopat, si tine si o cura de dezintoxicare - e f. important sa ajuti si organismul sa elimine toxinele. Homeopatia nu a functionat la mine (sau rezultatele au fost minore) dar o dieta sanatoasa a prins f. bine.
[url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20love%20DC&page=2"]Victoria (des.1)[/url], fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tetraciclina mi-a indicat-o tocmai pt ca se astepta sa apara o reactie acneica , iar alternative nu prea sunt intr-un oras ca Bistrita, de prin '' net '' gasite am dat cu locoid care contine doar 0,1% hidrocortizon si azi a fost chiar bine . O sa incerc sa il scot treptat pana cand o sa gasesc un dermatolog mai specializat . Multumesc pt sfaturi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui danaiulia
Tetraciclina mi-a indicat-o tocmai pt ca se astepta sa apara o reactie acneica , iar alternative nu prea sunt intr-un oras ca Bistrita, de prin '' net '' gasite am dat cu locoid care contine doar 0,1% hidrocortizon si azi a fost chiar bine . O sa incerc sa il scot treptat pana cand o sa gasesc un dermatolog mai specializat . Multumesc pt sfaturi.
Of, deci asta e drama provinciei. Du-te la farmacie si explica situatia ta. Locoid e si asta cu cortizon destul de puternic!! ai inlocuit pe dracu' cu taica su... chiar daca concentratie mica - de fapt toate sunt cu concentratie mica dar cortizoanele sunt de diferite niveluri - si mai sunt altele cu cortizon mai slab. De ex. cere din produsele de ingrijire bebelusi cu piele dermatita atopica. Ma gandesc acum la Advantan lotiune, dar pt ca nu am folosit de ceva timp, mi-e sa nu iti zic o prostie. A, si un mare sfat: iei, si te dai 1 data pe zi. Peste 1 sapt,sa zicem, incepi sa te dai o data la 2zile; peste inca o sapt innjumatatesti iar doza. Si cauta sa te programezi la un dr in alt oras - ai Clujul in apropiere. Merita sa mergi sa iti faca mai multe investigatii, si hormonale (cantitatea mare de cortizon da peste cap multe), si de piele, si teste alergice cutanate etc. In loc de tetraciclina, eu am folosit un timp uleiul de masline(extra virgin).
[url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20love%20DC&page=2"]Victoria (des.1)[/url], fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tetraciclina mi-a indicat-o tocmai pt ca se astepta sa apara o reactie acneica , iar alternative nu prea sunt intr-un oras ca Bistrita, de prin '' net '' gasite am dat cu locoid care contine doar 0,1% hidrocortizon si azi a fost chiar bine . O sa incerc sa il scot treptat pana cand o sa gasesc un dermatolog mai specializat . Multumesc pt sfaturi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...