Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ganduri rele


Recommended Posts

  • Răspunsuri 73
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

un prim sfat ar fi urmatorul : daca esti credincioasa, mergi la biserica si roaga-te sau stai de vorba cu un preot cu har. daca nu, incearca sa ne spui mai multe despre tine : cati ani ai, esti intr-o relatie/casatorita, ai sau nu copii, care sunt problemele tale, ce s-a intamplat de esti cu moralul la pamant. asa, din trei fraze scrise in primul tau mesaj de pe acest forum, chiar ca nu avem cum sa te ajutam cu prea multe sfaturi, pentru ca nu stim de unde sa incepem. Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate te ajuta sa povestesti cu noi de ce esti disperata, de ce crezi ca se naruie totul in jur ! ... poate te putem ajuta cu ceva idei in problema care a provocat disperarea ta ! ... sau poate am trait si noi experienta asemanatoare si-ti putem spune cum am trecut peste disperare, panica si ganduri negre ... O privire asupra problemelor tale din alte viziuni te poate ajuta ! Incearca sa ne povestesti putin cauzele ! [flo] ... si nu dispera ! ni s-a dat o viata merita sa o traim !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru nimeni si nimic in viata asta nu merita sa iti iei viata.Gandeste-te ca toti trecem la un moment dat si prin bune si prin rele,eu personal am avut perioada numai cu ghinioane de parca nu se mai terminau si au trecut usor,usor, dupa furtuna intotdeauna va fi si senin.Asa e viata facuta sa trecem si prin perioade proaste, dar toate sunt trecatoare.Eu cand sunt dezamagita de toti din jurul meu si am numai probleme ma gandesc ca unii oameni trec prin situatii mult mai dramatice decat mine si imi revin.Mult succes si revino cu piciarele pe pamant, noi suntem aici sa incercam sa te ajutam asa ca poti povesti mai multe si vei primi mult mai multe sfaturi. alexia_07 Imi place sa descopar ce nu spun oamenii prin cuvinte
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In speranta ca mai esti pe fir... Eu am fost la un psiholog (acum vreo 10-15 ani... deci acum or fi evoluat si ei :) si ... trist dar adevarat, mi s-a parut mai dus ca mine... asa ca am renuntat... si am cautat cu propria-mi minte si cu ajutorul celor din jur (familia in principal) sa-mi lamuresc nelamuririle... Familia nu a renuntat si m-a dus si la un psihiatru... care mi-a parut mult mai cu picioarele pe pamant comparativ cu psihologul, dar... am ales sa-mi rezolv problemele singur (tinea de fete, fiind baiat - adolescenta...) 1. Primul sfat... cauta sa lamuresti lucrurile. Daca nu poti singur(a), vorbeste cu cineva. Punct ochit - punct lovit. Clar si cu cartile pe fata. Lamureste-te. Gaseste un drum, o cale... Eventual cineva cu ceva experienta de viata daca esti tanar(a)... 2. Mai departe... ce sa-ti spun... frectie la piciorul de lemmn... sau alte idei care poate ajuta sau nu... dar cat timp nu cunosc detalii, nu te pot ajuta prea mult... si n-am idee cum te poate ajuta cineva... Totusi citeste mai departe, poate te ajuta: Odata citeam (nu ma intreba unde ca nu retin :) despre viata... si am gasit ceva ce mi-a ramas in amintire/memorie... Iti voi spune cu propriile-mi cuvinte... Spunea cam asa... : - Viata e... viata. Cu bune si cu rele. Toti ne lovim si de bune si de rele pe drumul vietii. DAR cand te lovesti prea des de rele, (cadem usor-usor in depresie s-ar spune astazi:) pune caseta amintirilor si adu-ti aminte de momentele vesele, fericite din trecut.... si asta te va ajuta sa treci peste momentele grele din prezent... Asa ca... incearca sa-ti amintesti momentele placute din viata ta (imposibil sa nu existe) pana trec gandurile negre... - Sau cum vedeam un desen pe la Xerox-urile din campurile studentesti cu o maimuta ghemuita intr-un colt care gandea (!).... "Cand imi vine cheful de munca... ma gheia o pauzasc intr-un colt si astept linistit pana trece...." Cam asta te sfatuiesc... Cand iti vin gandurile de sinucidere... gheia o pauzaste-te linistit(a) intr-un colt (gandindu-te la lucruri frumoase - as adauga eu) si asteapta linistit(a) pana trec (gandurile naspa). Cat despre sinucidere... Toti cred ca am avut momentele noastre in care am gandit sau am meditat pe subiectul asta... Si eu m-am gandit de cateva ori (in adolescenta)... Dar am prostul obicei de a gandi mai departe putin... Si vine cam asa... BUN. Ma sinucid. Intr-un fel sau altul... Ce urmeaza? Pai... cineva va trebui sa faca curatenie in urma mea... Si am ajuns la concluzia ca mai rau ii intristez si le ingreunez viata celor din jurul meu luandu-mi viata decat traind in continuare cat o vrea Dumnezeu... gandurile astea le aveam la vremea adolescentei... acum vreo 10-15 ani ... Si ca dovada... am ajuns zilele in care eu sunt cel ce ii ajut pe ai mei... cu putin, dar in ziua de azi orice ajutor, oricat de mic, se simte. Deci... lasa-ti viata sa-si urmeze cursul si lasa-l pe Cel De Sus sa decida cand plecam din lumea asta... Ca sa nu mai amintesc... ca la ortodocsi (cel putin) sinucigasii nu beneficiaza de inmormantare... gand care a cantarit ceva pentru mine... Ca nu mi-ar placea sa-mi fie bagat trupul lipsit de suflare intr-un cuptor si ars sau mai stiu eu cine sa faca anatomie pe mine...Bleah.... Asa ca e mai placut sa traiesti cat o fi sa fie... Nu odata am vazut cum rugaciunea mea i-a ajutat pe cei din jurul meu. Uimitor, dar pentru mine adevarat... Un "Tatal Nostru" (uneori mai multi de "Tatal Nostru") spus de mine in gand pentru cineva cu probleme... a avut rezultate pozitive pentru acea persoana... Deci inchei cu ultimul sfat... Spune rugaciunea domneasca "Tatal Nostru" pentru tine de data asta... : Tatal Nostru care esti in Ceruri, Sfinteasca-se Numele Tau, Vie Imparatia Ta, Faca-se Voia Ta Precum in Cer, asa si pe Pamant. Painea noastra cea de toate zilele, Da-ne-o noua astazi Si ne iarta noua gresalele noastre Precum si noi iertam gresitilor nostri Si nu ne duce pe noi in ispita Ci ne izbaveste de cel viclean. Ca a Ta este Imparatia si Puterea si Slava in Veci. AMIN ! PS: Pe forum poti gasi persoane apropiate ca zona de tine cu care chiar poti lua legatura sa te ajute... Chiar sunt de treaba multi de pe forum (daca nu toti). Eu ajung mai rar... Poate si de asta scriu mesaje lungi... intr-un fel parca sa compensez absenta ( nemotivata :)... glumesc. Dar nu ma pot exprima in 2 vorbe, ci in vreo suta... Fiecare suntem unici in felul nostru. Asa si tu esti unic(a). Nu te pierde fara rost... Vor trece gandurile negre... Si mai imi aduc aminte de un "mesaj" citit in seara asta... poate te ajuta: Gandurile murdare: Avva Isaia l-a intrebat pe avva Pimen despre gandurile murdare. Avva Pimen ii zice: "Ce se intampla cu o lada plina de haine? Daca le lasam acolo, cu timpul putrezesc. La fel si gandurile murdare, daca nu le intrupam, cu timpul se strica ori putrezesc". Concluzia... Daca nu iti duci planul de sinucidere la sfarsit, adica lasi gandurile sa ramana la stadiu de ganduri... cu timpul ... ori se strica, ori putrezesc ! Doamne ajuta (sa scapi mai repede de asemenea ganduri)! O lume minunata in care vei gasi ... numai copii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum a ajuns altceva dar rectific... in legatura cu poza din Xerox-urile de prin campusurile studentesti... mesajul gandit de o maimutica ghemuita intr-un colt...:)) "Cand imi vine cheful de munca... ma gheia o pauzasc intr-un colt si astept linistit pana trece...." Toate cele bune si s-auzim de bine! O lume minunata in care vei gasi ... numai copii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu-l ia oare? ....."cand imi vine cheful de munca, ma g h e m u i e s c intr-un colt si astept linistit pana trece"...... uite ca incerc sa te scot pe tine din belele si dau de alte belele... 3 mesaje in loc de unul singur :) acum l-o lua oare? Ps: Daca cineva considera nelalocul lor mesajele mele, chiar il rog frumos sa le stearga. Sau sa imi spuna si daca le pot sterge, voi incerca sa le sterg. O lume minunata in care vei gasi ... numai copii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Dragostina, Cu totii te asteptam cu ganduri ceva mai "luminate" in zilele care urmeaza. Foarte frumos ti-a/ne-a relatat Vasilache, chiar asa mai pe larg , in stilul lui,dar decat sa-ti tii mintea ocupata cu ganduri brrrr mai bine iti ocupi mintea cu citirile lui, ale mele, ale prietenilor din forum si nu in ultimul rand ale lui Marius, moderatorul, care in 99% din cazuri stie el bine ce spune... Nu vreau sa merg eu cu presupuneri asupra situatiei tale nefericite din ultima perioada, dar, crede-ma, nimik nu merita sa-ti intristeze atat de tare sufletul. Daca tu vei vrea sa ne dezvalui la un moment dat motivele, noi te vom "cocoli", dar tot tu vei fi cea care isi va ridica aripile cu forta pentru a iesi din pacla in care te-ai prins. Iar daca te ajuta in vreun fel, eu iti propun sa iei o mica pauza, indeparteaza-te macar fizic de locatia in care ai gandurile astea...urca-te in tren, masina (mai bine nu!), autocar, etc...si mergi undeva unde te-ai simtit bine saaau, de ce nu, vino in vizita la oricare dintre noi( ma rog, vorbesc eu la plural, dar la mine chiar te invit). Si zau, ca daca vei accepta asta, nu am sa-ti tin nicidecum eu lectii de psihologie ci vei avea atatea lucruri frumoase de facut impreuna cu familia mea. Cu totii avem parti pe care nu le consideram chiar ok, avem muuulte probleme dificile din care credem ca nu exista sanse sa le depasim in vreun fel, dar, vezi tu, mai devreme sau mai tarziu, toate au o rezolvare, insa depinde doar de noi cat de intens si in ce fel vrem sa depasim problema. Cat de curand eu si ceilalti prieteni de pe forum te asteptam aici si ai sa vezi ca multa vreme o sa petrecem macar virtual impreuna, o sa povestim, o sa ne amuzam, mai stii cand ne mai si certam, dar important va fi sa comunicam.Hai ca indata trec la poezie cu atatea rime, asadar e cazul sa ma retrag, dar te rog, promite ca ne dai rapid de veste ce mai faci. Ai vazut ca noi am fost pe faza cand tu ieri, la pranz, cand Soarele inca ne mai saluta caldut, ai avut curajul sa ne spui despre trairile tale mohorate(urasc cuvantul "disperate"). Hai sa stam aproape sufleteste si o sa vezi ca vei gasi mult ajutor in noi toti. E suficient doar sa doresti sa-ti deschizi sufletul si sa primesti trairile noastre si sentimentele calde si vei depasi problemele. Eu te consider deja pe jumatate prietena(cealalta jumatate e la tine), asa ca te astept aici pe forum, mai apoi pe la Rm Valcea si mai vedem pe parcurs. Numai bine iti dorim cu totii, Dana. mamicutul lui baby Matei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui vasilache71
de ce nu-l ia oare? ....."cand imi vine cheful de munca, ma g h e m u i e s c intr-un colt si astept linistit pana trece"...... uite ca incerc sa te scot pe tine din belele si dau de alte belele... 3 mesaje in loc de unul singur :) acum l-o lua oare? Ps: Daca cineva considera nelalocul lor mesajele mele, chiar il rog frumos sa le stearga. Sau sa imi spuna si daca le pot sterge, voi incerca sa le sterg. O lume minunata in care vei gasi ... numai copii...
offtopic - cuvintele indecente sunt inlocuite automat cu "ia o pauza", iar ghe "m u i e" sc se transforma exact in ghe + ia o pauza + sc. Ontopic - fara sa dai niciun fel de detalii, e foarte greu sa te putem ajuta cu sfaturi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...