Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste (724)


Recommended Posts

Yana imi pare rau de testul negativ.La mine si astazi a fost pozitiv(2). Spuneam mai devreme ca nu ma dor ovarele,dar acum....mmmmm....tocmai le simt de durere cred ca seara acesta se produce ovulatia. Monique77.....ia capul sus,gindestete ca o sa fie totul ok.Sa le faci companie prietenelor tale,ce frumos 3 prietene gravidute.mmmmmm Noapte buna[nani] Sufletelul meu.Eric 28/09/2007 [url="http://lt1m.lilypie.com/8T3Rp1.png"]trying to conceive[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 212
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui lorena_86
neatza fetelor nu mi-a fost de mult asa somn ca acum, ma simt terminata, imi pica ochii nu prea am reusit sa dorm azi noapte am besicute la nas, gat umflat, dureri de cap si de urechi... yna si eu am avut nevoie acum cativa ani de medici dermatologi, am fost operata de piele de doua ori am avut ceva probleme cu doi nevi pigmentari, au sangerat mult asa emotii am avut pana am primit rezultatele biopsiei care din fericire a fost ok oricum am ramas cu foarte multe alunitze, mari si urate si stiu sigur ca sunt mostenite genetic pe linie materna nu stau deloc la soare, deci sunt alba ca varul...mi-au zis mai multi dr ca daca vreau sa prind batranetea sa nu fac plaje deloc iar vara cand ies afara la orele de varf sa am acoperite zonele de risc lamureste-ma te rog.....din cate am inteles eu alunitzele sunt de fapt niste erori, defecte de crestere am inteles ca acolo au avut loc niste mutatii, probabil in sinteza melaninei, nu? sinteza melaninei este mult mai intensa....sau...? in facultate nu am invatat prea multe despre....iar pe net gasesti numai tampenii te pup scuzati off topicul[flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo]
Lorena, draga mea, imi pare rau sa aud ca ai sindrom nevic, nu trebuie sa te speri doar ca trebuie sa ai grija si sa mergi la control o data la 3 - 6 luni. Cauza nevilor pigmentari (alunitele) este datorata malformatiei melaninei, adica sinteza melaniei este crescuta.Nevii pigmentari pot si congenitali (de la nastere) sau dobanditi, iar cei dobanditi sunt de mai multe tipuri. Factorii care influenteaza aparitia lor sunt: genetici ( cum ai spus si tu ca mama ta are si ea), expunerea la razele UV ( sub actiune ultravioletelor A si B melanocitele sintetizeaza melanina in cantitati mai mari pentru a proteja pielea, astfel apare si bronzul). Nevii pigmentari sunt tumori benigne ale pielii dar exista o categorie numita nevi displazici care sub actiunea anumitor factori(raze UV, traumatisme repetate) se pot transforma in melanom. Din acest motiv orice nev care isi modifica forma, culoarea, creste in dimensiuni, are forma neregulata, este traumatizat repetat, trebuie facuta biopsie pt un diagnostic de certitudine. Te sfatuiesc sa mergi la control macar o data la 6 luni pt ca medicul sa poata vedea exact cum stadiul lor, mai ales cu ajutorul dermatoscopiei. Sper ca m-am facut explicita..daca mai ai intrebari, iti raspund cu placere daca stiu. Pup tare![pup] http://lagf.lilypie.com/zFnw.png http://lt2f.lilypie.com/ofWb.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anne_marie79, bine ai venit dar sa nu stai foarte mult pe aici, ca noi vrem toate sa plecam, impreuna daca se poate. Succes cu branca ursului. Kovacsc, FELICITARI pt Karina.Sa fiti sanatoase, iubite si frumoase!Fur si de la tine un pupic de molipsire[pup], am nevoie de cat mai multi! Corina87, ma bucur foarte tare pt al II lea test de ovulatie pozitiv. Sigur va fi bebe la tine luna asta![olala] Tzuky, multumesc din suflet de incurajari. Ai grija de tine si de "fotbalistul minunat"![pup] Monique77 capul sus, trebuie sa mergem mai departe, pt ca si noi vrem bebe. Si eu am avut azi o zi foarte aiurea, eu si o colega de a mea, am ramas amandoua insarcinate in ac perioada, poate 2-3 zile diferenta si dupa ce l-am pierdut pe bebe, nu am prea mai vb, iar cand vb eram amandoua mai reci si distante, iar azi m-a sunat asa cum era ea de obicei, sa ma intreb daca nu sunt gravidutza ca au trecut 3 luni si sa-mi spuna ca ea are baiat...mi-a picat foarte prost, desi ii doresc tot binele din lume si ei si la bebe,pt mine e foarte greu cand ea vb de bebele ei, pt ca in momentul ac ma gandesc si eu la ingerasul meu.[q][q][q]Dar trebuie sa luptam si sa fim puternice pt a ne implini visul de a fi mamici.[grup] http://lagf.lilypie.com/zFnw.png http://lt2f.lilypie.com/ofWb.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Yna, ai respectat ce ziceam eu legat de testele de ovulatie? Adica sa le faci intre orele 10 si 20, fara sa bei multa apa si sa faci pipi aproximativ 2 ore inainte? Ce test folosesti? ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata eu n-am somn...tot in depresie.... sanii n u ma mai dor aproape deloc, vine ciclul... asta e.... Sindrom antifosfolipidic pozitiv 55" (analiza 1), negativ 38" (analiza 2), negativ (analiza 3) Proteina S 60% (60%-140%) Pro C Global 0.80 cut off 0.80 Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, MagneB6 (470 mg) 2/zi, Q10 (120 mg) 1/zi si Vitamina E forte (120 mg) - primele 10 zile din CM, Aspenter (75 mg) 1/zi, Vitamina C (120 mg) 1/zi, Acid folic (5 mg) - 1/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui anne_marie79
Dragele mele , va citesc si eu de cateva luni , ma bucur alaturi de voi ,plang pt tristetile si dezamagirile voastre . Azi am indraznit sa va scriu si eu si sa va rog sa ma primiti in clubul vostru de aspirante. Povestea mea e similara cu a multora dintre voi ... ani de lupta cu tratamentele hormonale ,zile si luni de sperante , dezamagiri si toate starile pe care si voi le cunoasteti . De 2 luni iau branca ursului si as vrea sa stiu daca ati luat si voi si mai ales daca a ajutat . Mie imi face bine , mi- a reglat CM la fix 28 zile , inainte era dezastru ... absenta si luni intregi , Insa as vrea sa stiu daca pe voi aceasta tinctura v- a ajutat sa aveti bebe . Ultimul CM a fost pe 11 oct , iar daca as tine cont de calculele perioadei fertile , azi ar fi prima zi ,, de lucru,,. Va pup pe toate , va respect pe fiecare in parte pt ceea ce sunteti si faceti si imi doresc sa citesc numai vesti bune de la voi! [pup][pup][pup]
Bun venit si cat de curand a te prezinti la raport cu liniutele mult doriteII.[pup] Toata nadejdea mea spre tine o pun Maica lui Dumnezeu, pazeste-ma sub acoperamântul tau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salut fetele! Draguta - imi pare rau de ziua 1! O sa vina cat de curand si momentul nostru kovacsc - felicitari pentru micuta! vrem si noi si [pup][pup][pup][pup][pup] de molipsire Simona - La multi ani! Ce doresti sa ti se implineasca! Doamne ajuta sa fiu [gravi] cu 2 bebei sanatosi tun si la termen!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moni[pup]. Eu luna trecuta am fost foarte suparata ca nu vine bebe si am fost sa ma spovedesc, sa ma descarc cumva. Am plans cateva minute bune in biserica si mi-am mai revenit. Am vorbit cu duhovnicul si m-am simtit mult mai bine dupa ce mi-am spus oful. Ar fi bine sa incerci si tu. Poate te ajuta sa te intaresti putin.[pup] Toata nadejdea mea spre tine o pun Maica lui Dumnezeu, pazeste-ma sub acoperamântul tau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...